πρώτη φορά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    5

    πρώτη φορά

    Είμαι παντρεμένη 12 χρόνια και τον άντρα μου τον γνωρίζω 17 χρόνια. Δουλειά και οι δύο, και πολλά όνειρα για κάτι καλύτερο, ακόμη και αν αυτό ήταν δάνεια και πληρωμές και στερήσεις... Πίστευα ότι τον γνώριζα και την αλλαγή στην συμπεριφορά του, την αποξένωση του, τα πολλά κιλά που είχε πάρει, τα απέδιδα στο άγχος και την καθημερινότητα. Όσπου κάποια μέρα μου ομολόγησε ότι για 2-3 χρόνια λέει ψέματα σε εμένα και στον ίδιο. Είπε ότι σηκωνόταν το πρωί για δουλειά (ταξί) και μετά όταν δεν ήταν κανείς σπίτι γυρνούσε έπινε, έκλαιγε την μοίρα του, προσπαθούσε να βρει λύσεις, πήγαινε μετά και εβγαζε χρήματα από την πιστωτική και τα εμφάνιζε ως δεδουλευμένα.... Την επόμενη ξυπνούσε και έλεγε ότι θα είναι διαφορετική αυτή η ημέρα και μετά πάλι τα ίδια. Όταν το χρέος έφτασε σε ποσό που τρόμαξε και ο ίδιος αποφάσισε να μου μιλήσει. Είπε ότι από κάποια στιγμή και μετά αυτό είχε γίνει καθημερινότητα του και φοβόταν να μου μιλήσει και βυθιζόταν περισσότερο. Τσακωθήκαμε, τέθηκε θέμα χωρισμού αλλά τελικά αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε, κανένας από τους δυο μας δεν ήθελε τελικά κάτι τέτοιο και οφείλαμε να εξαντλήσουμε κάθε άλλη εναλλακτική αν μη τι άλλο για το παιδί μας.Πληρώσαμε ένα μέρος των χρεών, μας έμεινε ένα άλλο μέρος που προστέθηκε στα ήδη υπάρχοντα και από τότε παλεύουμε. Στο διάστημα αυτό εκείνος έχει δείξει μεγάλες αλλαγές, έχει χάσει κιλά, έχει αλλάξει συμπεριφορά, μου μιλά περισσότερο, δεν αρνείται ότι είναι δύσκολα για εκείνον, ότι σκέφτεται αυτά που έκανε, σκέφτεται και το ποτό αλλά προσπαθεί. Εγώ από τότε έχω γίνει μια άλλη.... δεν χαίρομαι για τίποτα, αμφισβητώ τα πάντα, η παραμικρή αμφιβολία με κάνει σωστό ράκος, δεν τον εμπιστεύομαι, κλαίω με το παραμικρό, δεν έχω διάθεση να βγω, να περάσω καλά.... Δουλεύω...ασχολούμαι με το σπίτι και σκέφτομαι...σκέφτομαι....σκέ� �τομαι.... τι έγινε? γιατί έγινε? πως μπόρεσε να το κάνει αυτό? γιατί δεν κατάλαβα τίποτα? αν ξανακάνει πάλι τα ίδια? γιατί να μου λέει ψέματα? τα ξέρω όλα? υπάρχουν ίσως και άλλα που δεν ξέρω? κοντεύω να τρελαθώ!!!! Είναι πρώτη φορά που γράφω σε forum και δη για τα προβλήματα μου, δεν ξέρω καν αν γράφω στην σωστή "κατηγορία προβλημάτων" αλλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ, ΠΝΙΓΟΜΑΙ!!!! ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ, ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ. Πρέπει να είμαι δυνατή αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Γεια σου καλη μου καλωσ σε βρηκαμε...

    ειναι πολυ πολυ δυσκολο αυτο που περνασ... να ξερεις κατ αρχασ πωσ ΕΧΕΙΣ δικαιωμα να θυμωνεισ..να μην πιστευεισ... να φοβασαι... δεν εισαι καθολου παραλογη...

    ο αντρασ σου απλωσ πολυ απλα ειναι πιο δηλοσ απ οτι νομιζεσ και νομιζε και ο ιδιοσ..αντι να το παλεψει οταν επρεπε.. επελεξε να στρουθοκαμηλισει..να κρυφτει μπασ και και γινει ενα θαυμα..

    σε νιωθω και σε καταλαβαινω πολυ καλα.. θα σου πω μονο πωσ γνωρισα τον αντρα μου , αγαπηθηκαμε ερωτευτηκαμε και μετα απο ενα χρονο υπεροχησ σχεσησ.. ανακαλυψα πωσ χρωσταει.. ενα τεραστιο ποσο.. ενα ποσο που οταν τον ρωτησα ποσο ηταν ακριβωσ. νομιζε πωσ ηταν το ενα τριτο απο οτι ηταν...ενα ποσο που θα ξεχρεωσουμε σε 10 χρονια χωρισ να μπορω να βαλω δραχμη στην ακρη...ιδεσ??σε νιωθω χεχεχε...

    επεσα απο τα συννεφα..
    ημουν ομωσ πολυ ερωτευμενη .. τον αγαπουσα παρα πολυ.. οπωσ τον αγαπαω και τωρα παρα πολυ... ειναι ο πιο σουπερ ανθρωποσ που εχω γνωρισει.. και ειναι ο πιο ταιριαστοσ μου ανθρωποσ στον κοσμο...επρεπε ομωσ τοτε να επιλεξω αν θα μπορεσω η οχι να κουβαλισω τον δικο του σταυρο... να επιλεξω αν θα το δω ωσ ζωη μασ.. και δεν θα τον σταυρωσω για αυτο το λαθοσ που εκανε στην ζωη του..και στην εαυτο του..

    τωρα εχουμε παιδακι μαζι... η αγαπη μασ ειναι ..εξακολουθει και ειναι πολυ πολυ εντονη και μεγαλη...
    τα χρηματα ολα περνανε ολα απο τα χερια μου καθε πρωτη του μηνοσ..οπωσ και ολα τα χαρτια απο τισ τραπεζεσ..λογαριασμοι κλπ..επισεισ.. εγω τουσ ανοιγω...

    κοψαμε με το ψαλιδι κυριολεκτικα ολεσ του τισ καρτεσ..κι ετσι μπορω να ειμαι ησυχη...αν τα εφαρμωστετε ολα αυτα.. θα εισαι καλα.. πρεπει να κραταασ εσυ στο σπιτι.. ολεσ τισ καρτεσ..η πολυ απλα να τισ καταργησετε τελειωσ..


    δεν θα σου πω πωσ ειναι ευκολο ολο αυτο..
    εμενα μου κοστησε τον ερωτα μου για εκεινον..δυστηχωσ..και ξερεισ
    προσωπικα για εμενα ο ερωτασ εινια απιστευτα σημαντικοσ στην ζωη μου..γιατι εχει να κανει και με την ερωτικη μου διαθεση..ναι ..την πληρωσε και η ερωτικη μασ ζωη...

    γιατι οταν στερεισαι εσυ.. για χρονια.. το παραμικρο για εσενα.. για να πληρωσεισ ανευθινοτητεσ του αγαπημενου σου..καποια στιγμη σου βγαινει η αδικια.. η στεριση..ο θυμοσ..χανεισ τον θαυμασμο σου για τον αλλον..ξενερωνεισ με δυο λογια..

    πρεπει κατα την γνωμη μου να σιγουρευτεισ πωσ δεν πινει.. να σου δινει για καποιον καιρο αναφορα..για το που ειναι.τι κανει.. τι ωρα θα γυρισει.. να υπαρχει ενα προγραμμα για να κοιμασαι ησυχη..να μπορεσεισ να του ξαναεχεισ εμπυστοσυνη..αλλα ολα αυτα επειδη θα φερουν πολλα νευρα δικα του και εντασεισ.. λογο του οτι θα νιωσει καταπιεσμενοσ.. και για εσενα ειναι ζωτικησ σημασιασ το να μπορεισ να εισαι ησυχη...για ολα αυτα..

    κανε τα μονο αν πραγματικα θελεισ να εισαι μαζι του..αν τον αγαπασ..αν σου προσφερει τα παντα ολα εκτοσ απο το οικονομικο..

    αλλιωσ δεν πιστευω πωσ αξιζει τετοια θυσια... ναι ειμαι σκληρη..αλλα το ιδιο ανετα θα μπορουσεσ να το ειχεσ κανει εσυ.. αλλα δεν το εκανεσ.. γιατι δεν ειχεσ αλλη επιλογη..επρεπε να εισαι μαχητρια..και δεν σου περασε απο τυο μυαλο καν η αυτοκαταστροφη..ενα ρητο λεει πωσ αν δεν μπορεισ να βοηθησεισ..τουλαχιστον μην καταστρεφεισ...

    ε νομιζω πωσ τα λεει ολα ...

    οταν κανουμε ενα λαθοσ σαν κι αυτο....για να μην το ξανακανουμε..δεν φτανει να μετανιωσουμε..πρεπει και να πληρωσουμε..να μασ τσουξει..για να μην το ξανακανουμε.. αν τον αγαπασ το στουξημο θα ειναι ο ελεγχοσ...και οι αναφορεσ...η καλη διαγωγη..η ποσπαθεια να σε κερδισει...

    αν παλι δεν τον αγαπασ τοσο πολυ...αν περασαν τα χρονια και πιστευεισ πωσ μια ζωη θα νιωθεσ θυμο και αδικια.. καθε λεπτο μεσα σου..τοτε καλητερα για ολουσ.. να χωρισουν οι ζωεσ σασ...
    εστω μεχρι να νιωσεισ διαφωρετικα...:):):):)

    με ολη μου την αγαπη .. καλη δυναμη και καλο κουραγιο!!!!!!!!!!!!
    καλωσ η κακωσ σου εδωσε δικαιωματα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    5
    Σε ευχαριστώ πάρα-πάρα πολύ για την βοήθεια σου! Δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό αλλά ήταν παρήγορο το να διαβάζω ότι και κάποιος άλλος πέρασε ότι περνάω και εγώ... Σήμερα είμαι λίγο καλύτερα και σκέφτομαι ότι αξίζει να προσπαθήσω, αν δεν υπήρχαν αισθήματα δεν νομίζω ότι θα μου εβγαινε η πρόσπάθεια ούτως ή άλλως, αξίζει άλλωστε να προσπαθήσω και για το παιδί μου! Ναι το ότι είναι δειλός και αδύναμος το κατάλαβα καλά πλέον, απλά επειδή νομίζω ότι δεν είναι κακός, αξίζει να προσπαθήσω και για τον ίδιο...
    Πάνω-κάτω, κάνω ότι μου προτείνεις και γενικά προσπαθώ να ελέγχω, απλά είναι πολύ δύσκολο να ελέγχεις τον συντροφό σου για τα πάντα, και ιδιαίτερα για αυτά που μέχρι χτες θεωρούσες αυτονόητα και σίγουρα... Θεωρώ την εμπιστοσύνη ζωτική για μια σχέση και αυτή την στιγμή δεν του έχω και αυτή η αίσθηση με ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ! Όταν τα έμαθα αυτά αισθάνθηκα ότι ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΑΝ όλα όπως τα ήξερα και τα ζούσα μέχρι τότε, αμφισβητώ τα πάντα... πήρα όλες τις κάρτες αλλά πάντα σκέφτομαι ότι μπορεί να βγάλει και άλλη άμα θέλει κρυφά.... προσπαθώ να ελέγξω το θέμα του ποτού με διάφορους τρόπους (μάζεψα όλα τα ποτά, τον μυρίζω όλη την ώρα, έχασε αυτό το διάστημα και πολλά κιλά και τον στέλνω τακτικά και κάνει εξετάσεις που δόξα το θεό είναι όλα καλά -γιατί η κατάσταση αυτή είχε αντίκτυπο και στην υγεία του)... Σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει πισωγυρίσματα και μου το έχει πει και ο ίδιος απλά μου είπε ότι προσπαθεί για τον ίδιο και για εμάς και παρόλο που του λέω ότι είμαι δίπλα σου αν αισθανθείς έτσι να σε βοηθήσω να μην κάνεις τα ίδια αλλά και πάλι γενικά φοβάμαι μην τυχόν και πάλι δεν έχει την δύναμη να το ξεπεράσει και απλώς καταφύγει σε άλλες μεθόδους για να κρυφτεί.... Όταν τα σκέφτομαι αυτά όλα μετά τα βλέπω μαύρα και πλάθω ΤΑ σενάρια στο μυαλό μου!!! Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα.... νιώθω ότι βυθίζομαι κάποιες φορές... είναι πολύ δύσκολο... απλά αυτό!

    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, ήταν σημαντικό για εμένα ...ελπίζω τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα πλέον για εσένα και να είσαι καλά πάντα!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    5
    ήταν πολύ ωραίο επίσης αυτό που έγραψες, για την ελπίδα.... σε ευχαριστώ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •