αλλαγη θεραπειας σε Seroquel XR
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21

    αλλαγη θεραπειας σε Seroquel XR

    Μετα απο 3 συνεχομενα χρονια με zyprexa κ μετα απο δικη μου προταση στο γιατρο, αλλαζω σημερα αντιψυχωσικη θεραπεια.ηθελα να ρωτησω λοιπον να μου πει καποιος που το παιρνει τις εντυπωσεις του σχετικα με την αποτελεσματικοτητα του στα θετικα κ κυριως στα αρνητικα συπτωματα των ψυχωσεων μιας κ αυτα μονο με ταλαιπωρουνε κυριως τωρα..επισης κ οποια παρενεργεια ειχατε αν ανεβηκανε τα λιπιδια σας, αποκτησατε διαβητη ή ακομα αν η καρδια σας χτυπαει με 120μπιτ το λεπτο οπως λενε καποιοι στο Youtube... κ μονο που το σκεφτομαι αυτο φρικαρω καπως:(
    περιμενω να ακουσω τις γνωμες κ τις εμπειριες σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω παιρνω τωρα το zyprexa και μερικα συμπτωματα επιμενουν οπως το οτι ειμαι αφηρημενος και μερικες φορες ειμαι στον κοσμο μου.Εσενα ποια συμπτωματα επεμεναν με το zyprexa?Οσο για το seroquel εχω να πω οτι το επαιρνα πριν απο το zyprexa και δεν με επιασε καθολου.Διαδοχικα ο γιατρος μου αυξανε τα mg αλλα τιποτα δεν εκανε.Με το seroquel πηρα πολλα κιλα αυτο θυμαμαι σαν παρενεργεια.Ειχα πολυ ορεξη και το βαρος μου διαδοχικα αυξανονταν.Οχι οτι με το zyprexa δεν εβαλα κιλα απλα με το seroquel ειχα βαλει τα περισσοτερα.Αυτο το τιμημα δηλαδη τα παραπανισια κιλα δεν ειναι τιποτα στα καλα που σου προσφερουν τα φαρμακα.Γι αυτο θα προτεινα να μην ανησυχεις,να το δοκιμασεις γιατι σε σενα μπορει να πιασει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21
    εγω παλι εβαλα παρα πολλα κιλα με το zyprexa ..γυρω στα 15 κ βαλε..τα συμπτωματα που επιμενουνε σε μενα ειναι αυτα της κοινωνικης αποσυρσης κ αυτο το αισθημα του μισου που εχω...δεν νιωθω να με γεμιζει καμμια δραστηριοτητα..επισης εχω απομονωθει ακομα κ απο δικους μου ανθρωπους..αρχισα σιγα σιγα να προτιμω να καθομαι σπιτι μονος μου απο το να βγω μια βολτα με φιλους...τα κλασσικα..επισης πακετο με αυτα εχω κ πανικο με αγοραφοβια..απο ολα εχει ο μπαχτσες:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω εβαλα 20 κιλα απο οταν ξεκινησα το seroquel και μετα με το zyprexa.Κι εγω εχω κοινωνικη φοβια και αποσυρση και εγω προτιμαω να καθομαι στον υπολογιστη απο το να βγαινω εξω στον κοσμο.Νομιζω ομως πως ολα αυτα ειναι συμπτωματα της ψυχωσης και οχι απο το zyprexa, τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο γιατρος.Εμενα ο γιατρος με συμβουλευσε να μην καθομαι ολο μεσα και να απασχολουμε να εχω δραστηριοτητες.Παλι αν και το προσπαθησα αυτο τα συμπτωματα επιμενουν.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21
    δεν ειπα πως τα συπτωματα αυτα ειναι απο το zyprexa..ισα ισα που στη κυριολεξια με σωσε αυτο το φαρμακο...απλα αποφασισα να το αλλαξω με την ελπιδα να ζησω καλυτερες μερες...το zyprexa Οτι ηταν να μου προσφερει το προσφερε..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Γειά σου! Για να στο λέει ο Μιχάλης, ότι έβαλε βάρος, δίκιο θα έχει. Γιατί δεν προτιμάς το Τζεοντόν με προσοχή όμως, μην σου εμφανίσει αλλεργία γιατί εμένα μου εμφάνισε και δεν το πήρα έγκαιρα χαμπάρι. Αν ξύνεσαι, σταμάτα το. Προκειμένου όμως να πάρεις κιλά, αξίζει να το ρισκάρεις. Εξάλλου το ότι έτυχε σε μένα, δεν σημαίνει ότι θα τύχει και σε σένα. Δυνητικά όλα τα φάρμακα μπορούν να σου προκαλέσουν αλλεργίες, ακόμα και το Seroquel. Επίσης το Seroquel φέρνει υπνηλία από όσο ξέρω, οπότε θα κοιμάσαι συνέχεια, και δεν σου κάνει καλό. Αν όμως θες να το πάρεις παρόλα αυτά, πάρτο. Πάντως, αν σε ενδιαφέρουν οι όσο λιγότερες παρενέργειες, ένα είναι το φάρμακο, ρώτα με αν σε ενδιαφέρει. Επίσης, αυτά που λες αρνητικά συμπτώματα, δεν είναι τίποτα σε σχέση με αυτά που υπάρχουν, έχεις μόνο 2 και υπάρχουν πάνω από 10. Αυτό με το μίσος πχ μπορεί να είναι θέμα ότι μισείς την κοινωνία για το κακό που σου έκανε και που σου κάνει, εγώ έτσι νιώθω τουλάχιστον.:confused::confused:

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21

    πρωτη μερα..

    σημερα ειναι η πρωτη μερα με το Seroquel ΧR, ξυπνησα μετα απο 11 ωρες υπνο κ μαλιστα με δυσκολια..ουτε υπνοστεντον να χα παρει, το πρωι ημουνα καπως ανησυχος, πηγα να φαω δεν μπορουσαν να καταπιω κ λιγο ταχυπαλμια παρατηρησα..μετα απο κανα 2-3 ωρες κ αφου εφαγα κ το μεσημεριανο αισθανθηκα καλυτερα εκανα κ μερικες δουλειες που ειχα..νομιζω πως οι παρενεργειες ηταν φυσικο να υπαρξουνε μια κ η δοση ειναι 300μγρ. χωρις να μπορεις να κοψεις μικροτερη δοση. οσον αφορα αποτελεσματα νομιζω ειναι καπως νωρις για να δω κατι τετοιο. αν κ το πρωι που συναντησα ενα φιλο κ μιλησαμε ημουν καπως πιο ανετος στη κουβεντα απο οτι συνηθως..ισως να τανε κ τυχαιο..θα δειξει, ως τωρα ουτε κρυο ουτε ζεστη με το Seroquel
    YΓ. στον παραπανω φιλο που ειπε κατι για Geodon: το χω παρει παλαιοτερα κ μου φερε πανικο,τρεμολο κ ακαθησια..σε καποιον αλλο ισως ταιριαζει σε μενα παντως δεν ητανε καλα ανεκτο ακομα κ οταν μου δωσε ο γιατρος ακινετον επειδη ειχα τρομο κ ακαθησια...ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα δεν νομιζω πως μου παει το συγκεκριμενο φαρμακο...επισης να πω στον παραπανω φιλο παλι πως δεν μισω τη κοινωνια ..απλα δυσκολευομαι να εκφρασω τα συναισθηματα μου κ ειμαι "κλεισμενος" κ αγχωμενος οταν ερχομαι σε επαφη με κοσμο, τα κλασσικα καταλοιπα μετα απο επεισοδειο..
    edit: μαλλον παρερμηνεψες το αισθηση μισού με μισος;) ηθελα να πω πως δεν με γεμιζει τπτ κ αισθανομαι το μισο απο οτι αισθανομουνα παλαιοτερα..με συγχωρεις για τη κακη διατυπωση κ για το οτι βαριεμαι τους τονους φοβερα:o
    Last edited by zorba the freak; 13-11-2010 at 15:15.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Μην περιμενεις να δεις αποτελεσματα απο την πρωτη μερα.Τα αντιψυχωσικα δρουν μετα απο μερικες εβδομαδες απο οσο ξερω.Παντως σου ευχομαι τα καλυτερα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    87
    Καλό ταξίδι φιλαράκι , να σαι καλά.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by zorba the freak View Post
    σημερα ειναι η πρωτη μερα με το Seroquel ΧR, ξυπνησα μετα απο 11 ωρες υπνο κ μαλιστα με δυσκολια..ουτε υπνοστεντον να χα παρει, το πρωι ημουνα καπως ανησυχος, πηγα να φαω δεν μπορουσαν να καταπιω κ λιγο ταχυπαλμια παρατηρησα..μετα απο κανα 2-3 ωρες κ αφου εφαγα κ το μεσημεριανο αισθανθηκα καλυτερα εκανα κ μερικες δουλειες που ειχα..νομιζω πως οι παρενεργειες ηταν φυσικο να υπαρξουνε μια κ η δοση ειναι 300μγρ. χωρις να μπορεις να κοψεις μικροτερη δοση. οσον αφορα αποτελεσματα νομιζω ειναι καπως νωρις για να δω κατι τετοιο. αν κ το πρωι που συναντησα ενα φιλο κ μιλησαμε ημουν καπως πιο ανετος στη κουβεντα απο οτι συνηθως..ισως να τανε κ τυχαιο..θα δειξει, ως τωρα ουτε κρυο ουτε ζεστη με το Seroquel
    YΓ. στον παραπανω φιλο που ειπε κατι για Geodon: το χω παρει παλαιοτερα κ μου φερε πανικο,τρεμολο κ ακαθησια..σε καποιον αλλο ισως ταιριαζει σε μενα παντως δεν ητανε καλα ανεκτο ακομα κ οταν μου δωσε ο γιατρος ακινετον επειδη ειχα τρομο κ ακαθησια...ευχαριστω για τη συμβουλη σου αλλα δεν νομιζω πως μου παει το συγκεκριμενο φαρμακο...επισης να πω στον παραπανω φιλο παλι πως δεν μισω τη κοινωνια ..απλα δυσκολευομαι να εκφρασω τα συναισθηματα μου κ ειμαι "κλεισμενος" κ αγχωμενος οταν ερχομαι σε επαφη με κοσμο, τα κλασσικα καταλοιπα μετα απο επεισοδειο..
    edit: μαλλον παρερμηνεψες το αισθηση μισού με μισος;) ηθελα να πω πως δεν με γεμιζει τπτ κ αισθανομαι το μισο απο οτι αισθανομουνα παλαιοτερα..με συγχωρεις για τη κακη διατυπωση κ για το οτι βαριεμαι τους τονους φοβερα:o
    Hi, ok για το Geodon, σου είπα εξάλλου ότι εσένα μπορεί να μην σου κάνει, καλύτερα που ξέρεις αν σου κάνει ή όχι, παρά να το έπαιρνες τώρα και να σου εμφάνιζε προβλήματα. ;)
    Anyway, πως πας να μας λες νέα σου. Η υπνηλία ήταν από το Seroquel όπως σου είπα, ή από την προηγούμενη μέρα; Λολ για το μίσος-μισός. Αχαχα οκ τώρα κατάλοβα. Να είσαι καλά και να προσέχεις.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by aliento View Post
    Καλό ταξίδι φιλαράκι , να σαι καλά.
    Γιατί καλό ταξίδι;:mad: Μήπως θες να τον πεθάνεις τον άνθρωπο;
    Last edited by whitecandle; 14-11-2010 at 01:08.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21
    η υπνηλια με πιασε μολις πηρα το χαπι κ το πρωι που σηκωθηκα ημουνα πως να το πω?
    παγωτο:p μετα συνηλθα σχεδον τελειως..μεχρι το απογευμα που βγηκα για περιπατο κ με πιασε λιγο αγχος κ ψιλοπανικος..αυτα τα ειχα ουτως η αλλως ομως κ παιζει να ναι "δικα" μου κ οχι παρενεργειες του φαρμακου..γενικα μια ψιλοζαβλακωμαρα την εχω απο χτες που πηρα το χαπι....μολις τωρα πηρα το δευτερο ελπιζω αυριο να μαι πιο κυριλε κ να μην λιωσω παλι στο υπνο οπως χτες

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Λογικά το άγχος και ο πανικός είναι όντως δικά σου και όχι από τις παρενέργειες, αφού με όποιο χάπι και να πάρεις, τα έχεις. Όσο για τον ύπνο, στο είχα πει ότι φέρνουν υπνηλία. Ας ελπίσουμε ότι είναι μόνο στην αρχή. Να σαι καλά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    21
    2η μερα σημερα κοιμιθηκα πολυ ξανα αλλα ειμαι λιγο καλυτερα απο εχτες..οσον αφορα τις παρενεργειες του φαρμακου δλδ..γιατι βελτιωση της καταστασης μου δεν ειδα ..μην σας πω οτι εχω κ ψιλοεπιδεινωση..αλλα αυτο μαλλον ειναι αποτελεσμα του αγχους μου για την αλλαγη της θεραπειας..μια πριζα την εχω γενικα στις αλλαγες των φαρμακων..μεχρι κ φοβια θα λεγα οτι εχω για καποιο αγνωστο για μενα φαρμακο...το αποκτησα κ αυτο μετα το τελευταιο επισοδειο..αντι να αποβαλουμε προσθετουμε κ αλλα..καλα παμε...πφφ

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Περαστικά και υπομονή..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Seroquel XR MY ASS!!
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 07-06-2010, 04:32
  2. seroquel
    By afrula in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 02-06-2010, 15:18
  3. seroquel και seroquel xr
    By badboy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 06-05-2009, 19:32
  4. Seroquel xr
    By masero in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 19-01-2009, 23:25
  5. seroquel
    By interappted in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 04-12-2007, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •