ΘΥΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: ΘΥΜΟΣ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17

    ΘΥΜΟΣ

    Τον τελευταίο καιρό,ενώ περπατώ στο δρόμο,με πιάνου ξαφνικά χωρίς λόγο κάτι νεύρα απίστευτα!!!!Νιώθω κυριολεκτικά σαν βόμβα έτοιμη να εκραγεί!Θέλω να σπάσω κάποιον στο ξύλο εκείνη την ώρα και δεν περνάει με τίποτα αυτό.Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να πάω να κανω πολεμικές τέχνες,μήπως και εκονωθώ.Περιττό να σας πω ότι όταν μπαίνω στο λεωφορείο και είναι πήχτρα,μου έρχεται να τους σκοτώσω στο ξύλο όλουςςςςς,όλους όμως,από την μ@@@ χαζόγρια που λέει ένα σωρό αηδίες ,μέχρι τον βρωμιάρη δίπλα μου που από την μποχα του κοντεύω να λιποθυμήσω.Αυτό που με ανησυχεί είναι ΄το δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο θυμωμένη,ίσως ότι δυσκολεύομαι να ξεπεράσω την ΙΔΨ,δεν ξέρω τι να πω.Παντως μιλάω για πολύ έντονο θυμό,κοκκινίζω,βράζω κυριολεκτικά!!!!!

  2. #2
    god is....για τη δυστυχία και το θυμό σου δεν φταίει ούτε η γριούλα, ούτε ο άνθρωπος που μυρίζει δίπλα σου.
    Προφανώς φταίει η αρρώστια σου και αντί να σκέφτεσαι πολεμικές τέχνες για να δείρεις κανά δύστυχο που δεν σου φταίει τίποτα και να πληρώνεις τσάμπα φυλακή, θα ήταν καλύτερα να βρεις έναν καλό ψυχίατρο....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    σε περιπτώσεις παθολογικού θυμού, οι πολεμικές τέχνες μάλλον κακό θα κάνουν, παρά καλό. θα τσιτώσεις περισσότερο. εκτός αν μιλάς για κανέναν πολύ ψαγμένο τύπο καράτε, που στοχεύει στην πειθαρχία περισσότερο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κ εγω θα συμφωνησω με θεοφανια κ κλαιρη. εχω την αισθηση οτι αυτο που λενε, βαρα για να εκτονωθεις ειναι ολιγον μυθος!

    υπαρχει "το βλεπω τη γριουλα κ θυμωνω κ θελω να ριξω μπουνιες"

    αλλα υπαρχει κ το "ριχνω μπουνιες, κ οι μπουνιες μου θυμιζουν τη γριουλα που μου σπαει τα νευρα γιατι οποτε τη θυμομουνα στο παρελθον θυμωνα κ ηθελα να βαραω μπουνιες, κ εχω συνδεσει στο μυαλο μου τις μπουνιες με ολα τα περιστατικα που με θυμωνουν. οποτε ξαναεκνευριζομαι κ θελω να βαρεσω περισσοτερες μπουνιες."

    κοινως δυσκολο να ξεπερασεις το θυμο σου με αυτη τη μεθοδο! (μπορεις βεβαια να κανεις καλυτερο σωμα, φυσικη κατασταση κ να χασεις κ λιγα κιλα! κ αν σου την πεσει κανεις το βραδυ στο δρομο για να σε κλεψει πχ ισως να εχεις καλυτερες αμυνες!)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Παιδιά γειά σας!!!! Σόρι που γράφω εδώ αλλά δεν
    ξέρω πως να ανοίξω καινούργιο θέμα.Εάν
    μπορείτε βοηθηστε με.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πατας την κατηγορια που σε ενδιαφερει πχ ιδεοψυχανγκαστικη διαταραχη και πανω αριστερα υπαρχει ενα κουμπι post new thread...το πατας και γραφεις:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    God is in the rain, θα σου απαντήσω με ερώτηση.
    πώς θα ένιωθες αν κάποιος που είχε ενοχληθεί από σένα , σου έλεγε πως θέλει να σε πλακώσει στο ξύλο.
    κι εγώ τρελαίνομαι με τους βρωμιάρηδες και τους ανθρώπους που φωνάζουν μέσα στα λεωφορεία και δεν ξέρουν τί σημαίνει σέβομαι τον διπλανό μου.
    περιορίζομαι σε κανένα μπινελίκι καμιά φορά τύπου ψιθυριστό.

    σίγουρα πρέπει να δεις ειδικό , όπως σου είπαν και τα παιδιά.
    αλοίμονο αν με το ό,τι μας ενοχλεί και μας νευριάζει , να θέλουμε να πλακώσουμε τον άλλο στο ξύλο.
    το καταλαβαίνεις πως δεν είναι υγιές άλλωστε.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17
    Σας ευχαριστώ όλους που μου απαντήσατε και συμφωνω με τους περισσότερους.Θεοφανία η ιδεοψυχαβαγκαστική διαταραχή δεν είναι αρρώστια ανήκει στις αγχώδιες διαταραχές.Να σου θυμίσω ότι δεν υπάρχουν μόνο ψυχίατροι αλλά και ψυχολόγοι.Θεωρώ την απάντηση σου περισσότερο κακόβουλη κριτική παρά βοήθεια.Τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Quote Originally Posted by God is in the rain View Post
    Σας ευχαριστώ όλους που μου απαντήσατε και συμφωνω με τους περισσότερους.Θεοφανία η ιδεοψυχαβαγκαστική διαταραχή δεν είναι αρρώστια ανήκει στις αγχώδιες διαταραχές.Να σου θυμίσω ότι δεν υπάρχουν μόνο ψυχίατροι αλλά και ψυχολόγοι.Θεωρώ την απάντηση σου περισσότερο κακόβουλη κριτική παρά βοήθεια.Τους υπόλοιπους σας ευχαριστώ πολύ!
    Απο τη μικρή μου εμπειρια δω μέσα ξέρω πως η ιδψ χρειάζεται φάρμακα.
    Απ' όσο ξέρω οι ψυχολόγοι δεν γράφουν φάρμακα, οπότε μάλλον ο ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει.
    Αν με θεωρείς κακόβουλη.......τι κρίμα..............δεν μπορείς να με δείρεις.


    Υγ. Και αυτο το "η ιδψ δεν είναι αρρώστια γιατι ανήκει στις αγχώδης διαταραχές" τι είναι?
    Και οι αγχώδης διαταραχές τι είναι? Υγεία?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17
    κοίτα,η διαταραχη ,ναι έχεις δίκιο δεν είναι υγεία οκ,αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αρρώστια,απλά υποτίθεται ότι με τις συζητήσεις που κάνουμε εδω μιλάμε για το πως νιώθει ο καθένας,ανοιγόμαστε και το λιγότερο που θα θέλαμε είναι μια κριτική.Επειδή δεν μιλάμε face to face ,ισως εγώ να μην καταλαβα πως το είπες,απλά σου είπατο πως το έλαβα και να το έλαβα σαν κριτκή.Όσον αφορά για τα φάρμακα,εσύ έχεις τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by God is in the rain View Post
    κοίτα,η διαταραχη ,ναι έχεις δίκιο δεν είναι υγεία οκ,αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αρρώστια,απλά υποτίθεται ότι με τις συζητήσεις που κάνουμε εδω μιλάμε για το πως νιώθει ο καθένας,ανοιγόμαστε και το λιγότερο που θα θέλαμε είναι μια κριτική.Επειδή δεν μιλάμε face to face ,ισως εγώ να μην καταλαβα πως το είπες,απλά σου είπατο πως το έλαβα και να το έλαβα σαν κριτκή.Όσον αφορά για τα φάρμακα,εσύ έχεις τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου.
    για κατσε βρε, ιν δε ρειν.... θεωρεις κριτικη να σου πει καποιος οτι ενας γιατρος θα μπορουσε να σε βοηθησει σε αυτο που σου συμβαινει?
    κι επειτα, που ξερεις εσυ αν ειναι αποτελεσμα καποιας ιδψ αυτο που γινεται η κατι αλλο? γιατρος εισαι?
    μονο ενας ειδικος μπορει να σου πει τι ακριβως ειναι , και για να στο πει, πρεπει να τον επισκευθεις..
    με συζητησεις στο φορουμ,θεραπεια, δεν γινεται, αυτο ειναι σιγουρο...

  12. #12
    Quote Originally Posted by God is in the rain View Post
    κοίτα,η διαταραχη ,ναι έχεις δίκιο δεν είναι υγεία οκ,αλλά δεν θεωρώ ότι είναι αρρώστια,απλά υποτίθεται ότι με τις συζητήσεις που κάνουμε εδω μιλάμε για το πως νιώθει ο καθένας,ανοιγόμαστε και το λιγότερο που θα θέλαμε είναι μια κριτική.Επειδή δεν μιλάμε face to face ,ισως εγώ να μην καταλαβα πως το είπες,απλά σου είπατο πως το έλαβα και να το έλαβα σαν κριτκή.Όσον αφορά για τα φάρμακα,εσύ έχεις τη γνώμη σου και εγώ τη δική μου.

    Ναι, λεμε πως αισθανόμαστε , αλλα όταν κάποιος λεει πως θελει να δειρει ανθρωπους που δεν του φταιν σε τίποτα, δεν ακούγεται λογικό. Οπότε η συμβουλή είναι να πας στο γιατρό. Εγώ είμαι κατά των φαρμάκων όταν κάτι μπορει να αντιμετωπιστεί με ψυχοθεραπεία και εύχομαι πραγματικά να γίνεις καλά.
    Αν ...διαβάστηκα επιθετική, δεν ήταν αυτος ο σκοπός μου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17
    ok,Θεοφανία ίσως εγώ να το έλαβα λαθος sorry!

  14. #14
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για κατσε βρε, ιν δε ρειν.... θεωρεις κριτικη να σου πει καποιος οτι ενας γιατρος θα μπορουσε να σε βοηθησει σε αυτο που σου συμβαινει?
    κι επειτα, που ξερεις εσυ αν ειναι αποτελεσμα καποιας ιδψ αυτο που γινεται η κατι αλλο? γιατρος εισαι?
    μονο ενας ειδικος μπορει να σου πει τι ακριβως ειναι , και για να στο πει, πρεπει να τον επισκευθεις..
    με συζητησεις στο φορουμ,θεραπεια, δεν γινεται, αυτο ειναι σιγουρο...
    Είναι και αυτό μια σκέψη που πρέπει να κάνει οπωσδήποτε η γκντ. Χωρίς γιατρό πως θα ξέρεις τι έχεις?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    17
    Τι να πω μπορεί να έχετε και δίκιο,θα κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω τον εαυτό μου και να μπορώ να ζω καλά!Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας.Καλο βράδυ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θυμός
    By frei in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 43
    Last Post: 02-08-2010, 15:14
  2. Ο μεγάλος θυμός
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 23-11-2009, 15:11
  3. ΘΥΜΟΣ
    By ico in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 42
    Last Post: 13-10-2008, 22:15
  4. ΘΥΜΟΣ !!!! ΘΥΜΟΣ!!!! ΘΥΜΟΣ!!!!
    By donald_girl in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 16
    Last Post: 14-06-2008, 10:53
  5. Θυμός και απελπισία
    By marion in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 06-01-2006, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •