Η κοπέλα μου τα έχει βάψει μαύρα (κατάθλιψη?) Τι κάνω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3

    Η κοπέλα μου τα έχει βάψει μαύρα (κατάθλιψη?) Τι κάνω?

    Γεια χαρά σε όλους - όλες. Η κοπέλα μου τις τελευταίες 3 εβδομάδες έχει γίνει άλλος άνθρωπος. Κάτι έγινε στην δουλειά της (έχει δική της επιχείρηση) με κάτι κανονιές από πελάτες και κάτι προβλήματα ρευστότητας και δεν κοιμάται πολύ και βλέπει εφιάλτες, μου λέει ότι έχει καταστρέψει τη ζωή της και έχει παγιδευτεί.. Υποπτεύομαι ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά στην πραγματικότητα όσον αφορά τη δουλειά, αλλά αφού έτσι νιώθει, έτσι είναι όσον την σχέση μας. Χτες συναντηθήκαμε και δεν την γνώριζα... Δεν μιλούσε, δεν γελούσε ότι κι αν έκανα και ενώ πάντα η επικοινωνία μεταξύ μας ήταν από τα φόρτε μας, χτες είχαμε φτάσει να κοιτάμε τα ταβάνια και τα πατώματα του μπαρ... Παθαίνει κατάθλιψη? Την αγαπάω και θέλω να την βγάλω από τη λούμπα που την βλέπω να πέφτει, άλλα δεν ξέρω τι χρειάζεται σε τέτοιες περιπτώσεις... Βοηθάτε παιδια γιατί θα φρικάρω και εγω!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    24
    Καλημέρα,

    Καταρχήν ψυχραιμία! Αν πανικοβληθείς και εσύ, μόνο βοήθεια δε θα της προσφέρεις. Προσπάθησε να της μιλήσεις, να βγάλει από μέσα της αυτά που την απασχολούν. Δεν μπορείς να φανταστείς τι ανακούφηση είναι να ακούει κάποιος αυτά που έχεις να πεις, ακόμα και όταν ξέρεις ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει. Πρέπει να την πείσεις ότι υπάρχουν λύσεις... και κάντην να χαμογελάσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Καλήμερα και καλως ηρθες στο e-psychology.Το αν παθαινει καταθλιψη ή οχι ειναι κατι που πιστευω δεν μπορει να το πει κανεις ειδικος ή μη απο εδω με βεβαιοτητα..Ειναι λογικο να εχει πεσει ψυχολογικα αν δεν πηγαινουν και πολυ καλα τα πραγματα στη δουλεια της..ομως φαινεται οτι την εχει παρει πολυ απο κατω και δε μενει στο οτι ισως ειχε απλα μια αποτυχια αλλα γενικευει το γεγονος και θεωρει οτι κατεστρεψε τη ζωη της κλπ.Αυτη τη στιγμη το μονο που μπορεις να κανεις πιστευω ειναι υπομονη και να της δειχνεις οσο μπορεις περισσοτερο οτι εισαι διπλα της.Δεν μπορεις να της αλλαξεις τωρα αυτα που πιστευει γιατι οτι και να της λες εσυ οτι δεν ειναι ετσι οπως νομιζει τα πραγματα και οτι τα εχει καταφερει μια χαρα και γενικα οσο και να προσπαθεις να την πεισεις οτι ειναι λαθος ο τροπος σκεψης της τωρα,δεν θα καταφερεις και πολλα διοτι εκεινη εχει αυτη την αντιληψη τωρα,η οποια δεν μπορει να αλλαξει απο τη μια στιγμη στην αλλη.Απλα αφηνε τη να σου μιλαει για οτι την απασχολει και πες της και εσυ πως βλεπεις τα πραγματα απο τη δικη σου πλευρα οτι δηλαδη δεν ειναι ολα τοσο μαυρα οσο νομιζει.Ολοι μας περναμε περιοδους που δεν ειμαστε και πολυ καλα οποτε μην πανικοβαλλεσαι οτι κατευθειαν παει για καταθλιψη.Το σημαντικοτερο παντως ειναι να της δειχνεις οσο πιο πολυ μπορεις το ενδιαφερον σου για εκεινη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    Συμφωνω το να σταθεις δίπλα της ειναι το σημαντικοτερο.Δε χρειαζετε να τις λες και πολλα.
    Ενα \'\'θαμαι διπλα σου,μαζι σου\'\'αρκει.Αυτη οταν θελει θα μιλησει.Παντος καλό ειναι αν συνεχισει ετσι να την πεισεις να παει σε ειδικό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ο καθενας θα το παθαινε αυτο...ισως αυτος ειναι ενας λογος για να αρχισει κατι να λειτουργει εις βαρος της αλλα να ξερεις οτι η καταθλιψη η μαλλον για να πεις οτι καποιος υπαρχει περιπτωση να εχει καταθλιψη πρεπει η κακοδιαθεσια να κρατησει αρκετο καιρο οποτε ειναι πολυ νωρις να κρινουμε και να βγαζουμε συμπερασματα.ο χρονος θα δειξει...να σταθεις πλαι της ειναι πολυ σημαντικο να σε νιωθει διπλα της...μπορει να κοιταζατε τα ταβανια αλλα σε ενιωθε διπλα της...εγω οταν εχω τις μαυρες μου δεν μιλαω σε κανενα αλλα θελω τα δικα μου ατομα διπλα μου και ας μη μιλανε...δεν θελω να μου μιλανε αλλα τα θελω διπλα μου....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3
    Παιδια, σας ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκατε με την περιπτωση μου... Θα ακολουθησω τις συμβουλες και θα σας δινω ο,τι feedback προκυπτει. Παντως οποτε προσπαθω να την κανω να μιλησει για αυτα που την απασχολουν, μου λεει οτι δεν της κανει καλο να τα συζηταει... Αναρωτιεμαι: Αν δεν μιλαμε για το προβλημα τοτε πως θα λυθει? Μονο του?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Η σιωπή σπάει όταν φτάσει ο καιρός της...υπομονή...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σωστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ειναι αυτο που ειπα...ο καθενας βρισκει την δυναμη μονος του...οτι και να της πεις εσυ ο αλλος δεν ακουει...το μυαλο ειναι κολλημενο εκει...να εισαι διπλα της και να ξερεις οτι οταν αρχισει και μιλαει σημαινει οτι αρχιζει και το ξεπερναει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    3
    Μετα απο αρκετα συννεφα στον οριζοντα αρχιζουμε και στρωνουμε καπως. Μου εκανε μερικες επιθεσεις (λεκτικες) γιατι δεν εκανα κατι για να την κανω να νιωσει καλυτερα (σαν τι δηλαδη???) και τελικα με απιστευτη υπομονη και με επαναλαμβανοντας στον εαυτο μου μοτο τυπου \"Μην το παιρνεις προσωπικα, ειναι απλα μια φαση...\" καταφεραμε να ειναι καπως πιο ευδιαθετη... Θα επανελθω με νεα δεδομενα οταν υπαρξουν.
    Σας ευχαριστω ολες κ ολους για τις συμβουλες!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πολυ σωστο αυτο που λες..δε σημαινει οτι εχει κατι μαζι σου απλα οταν δεν ειμαστε καλα πολλες φορες πληγωνουμε τους αλλους αθελα μας.Το σημαντικο ειναι οτι αρχιζει κ νιωθει καλυτερα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    δεν κανει τιποτα ρε φιλε...εσεις να εισαστε καλα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    \"Μην το παιρνεις προσωπικα, ειναι απλα μια φαση...\"
    σε αυτή τη φάση που λες η κοπέλα σου είναι τυχερή -πολύ τυχερή- που σε έχει....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    4
    πρωτον,χρειαζεται ψυχραιμια εκ μερους σου.αυτες τις δυσκολες στιγμες σε χρειαζεται διπλα της.πιστευω οτι και με τη δικη σου συμπραξη το προβλημα θα ξεπεραστει.καλο θα ηταν να σου πει αναλυτικα τι συγκεκριμενα την εφερε σε αυτη την κατασταση για να μπορεσεις να την βοηθησεις πιο ουσιαστικα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •