Είναι οι ψυχιατροι-ψυχολογοι-θεραπευτες κτλ κομπογιαννιτες - κλέφτες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Ειναι κλεφτες?

Voters
30. You may not vote on this poll
  • ναι

    3 10.00%
  • οχι

    2 6.67%
  • ισως καποιοι

    25 83.33%
  • δεν ξερω

    0 0%
Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 135
  1. #1

    Είναι οι ψυχιατροι-ψυχολογοι-θεραπευτες κτλ κομπογιαννιτες - κλέφτες?

    Ότι λεει η ερωτηση. Απαντήστε ελευθερα. Αναφερομαι στην πλειοψηφια και οχι στο 100% καθως παντα υπάρχουν και οι εξαιρεσεις. Αλλα αυτοι ειναι λιγοι φυσικά...

    Προσωπικα πιστευω υστερα απο χρονια "εμπειριας" οτι ναι, ειναι. Εκμεταλλευονται την αδυναμια μας και μας "αρμεγουν" κανονικα και λεμε και ευχαριστω απο πάνω.

    Τοσα χρονια εχω πληρωσει τρελα λεφτα - εχω χασει το λογαριασμο κυριολεκτικα και ειμαι ο ιδιος οπως ξεκιναγα στα 16 περίπου. Οτι βελτιωση εχω δει την εχω δει με τα φαρμακα και οχι απο τη "θεραπεία". Δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική...

    Ξερω απατεωνες των Αθηνων που κοβουν 200 και 300 ευρω την επίσκεψη και παραπανω. Στους διαφορους τυπους των τηλεοράσεων αναφερομαι οποιος θελει παρισσοτερες λεπτομερειες πμ.

    Το επαγγελμα ειναι υπερεκτιμημένο πιστεύω. Πρεπει να μπει ενα "πλαφον" στις επισκεψεις και να κοβεται αποδειξη. (Εγω παιρνω γιατι ζηταω - ξερω αλλους ομως που δεν)

    Νομιζει κανεις οτι ο "θεραπευτης" νοιαζεται - σκοτιζεται για τα οποια προβληματα του αρρωστου? Ναι νοιαζεται... για 45 λεπτα. Μετα παιρναει στο επόμενο κοροιδο. (και ναι βαζω και μενα μεσα) Ειναι κατι σαν τους αστρολογους ενα πραγμα.

    Θελω να σταματησω απο τη "θεραπεια" μου. Καθομαι γιατι: 1ον) Δεν πληρωνω εγω αλλα οι γονεις μου. (Αν και αυτο αρχιζει και με πειραζει τελευταια), 2ον) Δεν μπορω τη γκρινια τους οτι δεν κανω προσπάθεια κτλ. και 3ον) Μου γραφει φαρμακα ο γιατρος μου. (αν και αυτο θα μπορουσε να "ρυθμιστει" εμμεσως...)

    Προσφατα σχετικα, ειχα με εναν φιλο βγει για καφε. Μου ελεγε για εναν δικο του φιλο αλλον - τον οποιο γνωρισα μια φορα απο κοντα, που γνωριζε οτι καναμε θεραπεια και έχουμε και αλλους φιλους που επισης κανουνε. Μιλουσε με ιδιαιτερη αποστροφη για ολα αυτα και απαξιωτικα. Του στυλ "τι κανεις με τους αλλους τρελους, που δινεις τα λεφτα σου, ολα αυτα ειναι βλακειες κτλ... Φυσικα οποιος δεν εχει προβληματα, δεν καταλαβαινει τον αλλον, αλλα δεν ξερω κατι μου λεει οτι ισως να εχουν βαση αυτα που λεει. Θελω να πω ποσα λεφτα εχω δωσει ως τωρα και τι εχω παρει ως ανταλλαγμα? Αυτο ειναι που μετραει πιστευω. Το "ζουμί". Πόσα πραγματα που θα με ευχαριστουσανε σταλήθεια θα ειχα κανει με ολα αυτα τα λεφτα?... Αναρωτιεμαι...

    Κλείνωντας θα ηθελα να πω οτι θα πιστευα οτι κανανε "λειτουργημα" ολοι αυτοι, αν δεν παιρνανε λεφτα ή παιρνανε λιγα, αλλα η εμπειρια δειχνει αλλα δυστυχως. Και κανεις δεν τους τραβαει το αυτι. Περιμενω γνωμες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    δεν ειμαι η καταλληλη να σου απαντησω στο τι ειναι η δεν ειναι οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι γιατι δεν ειχα ποτε καποια δοσοληψια μαζι τους.

    αυτο που μου εκανε εντυπωση και το εχω δει και σε αλλα θεματα κατα καιρους και θαθελα να σχολιασω, ειναι το εξης: για ποιον λογο μερικοι εχουν την απαιτηση απο τους ψυχολογους να μην πληρωνονται οταν δεν την εχουν απο κανεναν αλλον επαγγελματια?
    γιατι δεν ζητουν να μην πληρωνονται και οι γιατροι , οι νοσοκομες (!) και οι δασκαλοι και οι καθηγητες και οι νηπιαγωγοι και ολες εκεινες οι ειδικοτητες που εκτος απο επαγγελμα προσφερουν κοινωνικο εργο?
    δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο που ζητας?
    αν μιλησουμε για πλαφον αμοιβων η εστω για μικρες αμοιβες, αυτες δεν ισχυουν σε κανενα αλλο επαγγελμα της ελευθερης αγορας, γιατι να ισχυσει εκει? υπαρχει καμια λογικη σε αυτο που λες?
    ΟΜΩΣ, οι αμοιβες δεν ειναι παντου οι ιδιες, ειδικα οσοι εργαζονται στο δημοσιο εχουν πραγματικα πλαφον αμοιβων και τα κεντρα ψυχικης υγειας λειτουργουν σχεδον δωρεαν. γιατι δεν απευθυνεσαι εκει???
    εχεις την απαιτηση να επιλεγεις τον θεραπευτη της προτιμησης σου, ετσι οπως τον προβαλλουν τα μεσα (τηλεοραση) ασχετως αν κανει η οχι καλη δουλεια και να τον πληρωνεις οσο θελεις η νομιζεις εσυ?
    περα απο τα δημοσια ιδρυματα και στο ελευθερο επαγγελμα, οι αμοιβες των επισκεψεων εχουν μεγαλη αποκλιση. μπορεις να επιλεξεις αυτη που σου ταιριαζει.
    ....

    αυτα για το ποσα θα δινεις.
    περα απο αυτο ομως, εσυ εχεις συνολικη αντιρρηση στην προσφορα των θεραπευτων.
    αφου εχεις τετοια γνωμη ενω εχεις δοκιμασει θεραπειες για χρονια, γιατι συνεχιζεις?????
    εκανες μια αποπειρα να απαντησεις μονος σου σε αυτο, λεγοντας οτι στο πληρωνουν οι γονεις σου..
    αν δηλαδη οι γονεις σου πληρωναν καποιον να σου πεταει καθε μερα εναν κουβα σκουπιδια στο κεφαλι, θα το δεχοσουν επειδη το πληρωνουν οι γονεις σου?
    εισαι αρκετα μεγαλος για να παρεις την ευθυνη του εαυτου σου τουλαχιστον σε οτι αφορα το τι θες να κανεις, τι σου κανει καλο και τι κακο.
    μην βρισκεις τετοιες αστειες δικαιολογιες με τους γονεις σου αν εισαι τοσο αντιθετος. δεν εισαι ανηλικο...
    Last edited by Remedy; 15-11-2010 at 02:15.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν ειμαι η καταλληλη να σου απαντησω στο τι ειναι η δεν ειναι οι ψυχολογοι και οι ψυχιατροι γιατι δεν ειχα ποτε καποια δοσοληψια μαζι τους.
    Χαιρομαι και ευχομαι να μην εχεις και στο μελλον μαζι τους. Δεν αξιζει στην τελικη. (Γνωμη μου παντα)

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο που μου εκανε εντυπωση και το εχω δει και σε αλλα θεματα κατα καιρους και θαθελα να σχολιασω, ειναι το εξης: για ποιον λογο μερικοι εχουν την απαιτηση απο τους ψυχολογους να μην πληρωνονται οταν δεν την εχουν απο κανεναν αλλον επαγγελματια?
    γιατι δεν ζητουν να μην πληρωνονται και οι γιατροι , οι νοσοκομες (!) και οι δασκαλοι και οι καθηγητες και οι νηπιαγωγοι και ολες εκεινες οι ειδικοτητες που εκτος απο επαγγελμα προσφερουν κοινωνικο εργο?
    δεν ειναι λιγο παραλογο αυτο που ζητας?
    αν μιλησουμε για πλαφον αμοιβων η εστω για μικρες αμοιβες, αυτες δεν ισχυουν σε κανενα αλλο επαγγελμα της ελευθερης αγορας, γιατι να ισχυσει εκει? υπαρχει καμια λογικη σε αυτο που λες?
    ΟΜΩΣ, οι αμοιβες δεν ειναι παντου οι ιδιες, ειδικα οσοι εργαζονται στο δημοσιο εχουν πραγματικα πλαφον αμοιβων και τα κεντρα ψυχικης υγειας λειτουργουν σχεδον δωρεαν. γιατι δεν απευθυνεσαι εκει???
    εχεις την απαιτηση να επιλεγεις τον θεραπευτη της προτιμησης σου, ετσι οπως τον προβαλλουν τα μεσα (τηλεοραση) ασχετως αν κανει η οχι καλη δουλεια και να τον πληρωνεις οσο θελεις η νομιζεις εσυ?
    περα απο τα δημοσια ιδρυματα και στο ελευθερο επαγγελμα, οι αμοιβες των επισκεψεων εχουν μεγαλη αποκληση. μπροεις να επιλεξεις αυτη που σου ταιριαζει.
    ....
    Που ξερεις τι αποψεις εχω εγω για τους μισθους που πρεπει να καταβαλλονται σε ιδιωτικο και δημοσιο τομεα? Γιατι με βαζεις με ολους τους αλλους? Γνωριζεις τις πολιτικες μου θεσεις? Μιλησαμε ποτε γιαυτες και τι πιστευω και δεν το θυμαμαι? Μαθε λοιπόν οτι σε ΟΛΑ τα επαγγελματα πρεπει να υπαρχει πλαφον. Καλη και αγια η ελευθερη αγορα αλλα πρεπει να υπαρχει και ενα οριο πιστευω. Αλλιως εχουμε αυτο που συμβαινει σημερα - ασυδωσια σε ολους τους τομεις. Και δεν λεω να γινουμε Σταλινικη Ρωσια αλλα αλλο αυτο και αλλο το αλλο ακρο. Ελευθερη αγορα αλλα με μετρο αυτη ειναι η θεση μου.

    Ξερεις οτι υπαρχουν ατομα που δεν κοβουν καν αποδειξεις? Οτι ειναι διπλοθεσιτες? Γιατροι το πρωι σε νοσοκομειο το βραδυ ιατρειο δικο τους με ολα ΜΑΥΡΑ φυσικα. Αν εχει δουλεια γιατι να εχει και ιατρειο στη ζουλα? Και αν θελει να βοηθησει κοσμο σαν τη Μητερα Τερεζα, ας το κανει τοτε αφιλοκερδως. Αυτοι σαφως και ΔΕΝ πρεπει να πληρωνονται. Και αυτο δεν ισχυει φυσικα για τους γιατρους μονο αλλα για ολα τα επαγγελματα - π.χ καθηγητης σε σχολειο και ιδιαιτερα το βραδυ... Οσοι τωρα ειναι μονο στον ιδιωτικο τομεα ας μπει ενα πλαφον ωστε ναι μεν να μην πεινανε αλλα οχι να θησαυριζουν πανω στην αναγκη και τον πονο του αλλου. Αλλα στην Ελλαδα φυσικα ξερω καλα οτι ολα αυτα ειναι λιγο "θεωρητικα" και μονο.

    Οσο για τα κεντρα ψυχικης υγειας που ανεφερες δεν ειναι οτι καλυτερο βαση του τι εχω ακουσει παντα. Χωρια που υπάρχουν ενα καρο περιορισμοι - δεν ειναι πανακεια.

    Επίσης ποτε δεν απευθυνθηκα σε τηλε-γιατρους - "πρωτα" ονοματα και ουτε θα το κανω στο μελλον. Το τι εχω ακουσει για αυτους... αστο καλυτερα.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτα για το ποσα θα δινεις.
    περα απο αυτο ομως, εσυ εχεις συνολικη αντιρρηση στην προσφορα των θεραπευτων.
    αφου εχεις τετοια γνωμη ενω εχεις δοκιμασει θεραπειες για χρονια, γιατι συνεχιζεις?????
    εκανες μια αποπειρα να απαντησεις μονος σου σε αυτο, λεγοντας οτι στο πληρωνουν οι γονεις σου..
    αν δηλαδη οι γονεις σου πληρωναν καποιον να σου πεταει καθε μερα εναν κουβα σκουπιδια στο κεφαλι, θα το δεχοσουν επειδη το πληρωνουν οι γονεις σου?
    εισαι αρκετα μεγαλος για να παρεις την ευθυνη του εαυτου σου τουλαχιστον σε οτι αφορα το τι θες να κανεις, τι σου κανει καλο και τι κακο.
    μην βρισκεις τετοιες αστειες δικαιολογιες με τους γονεις σου αν εισαι τοσο αντιθετος. δεν εισαι ανηλικο...
    Νομιζω οτι συγκρινεις ανομια πραγματα. Αλλο κατι που "υποτιθεται" εχει σκοπο την βοηθεια σου και αλλο κατι που εχει το κακο σου.

    Όσο για τα περι "ανηλικου" δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες για τις συνθηκες σπιτι μου, αλλα κατι θα ξερω περισσοτερο απο σενα. Μην κρινεις εξιδιων τα αλλοτρια. Καθε σπιτι ειναι αλλιως. Αλλοι κανονες και συνθηκες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post


    Που ξερεις τι αποψεις εχω εγω για τους μισθους που πρεπει να καταβαλλονται σε ιδιωτικο και δημοσιο τομεα? Γιατι με βαζεις με ολους τους αλλους? Γνωριζεις τις πολιτικες μου θεσεις? Μιλησαμε ποτε γιαυτες και τι πιστευω και δεν το θυμαμαι? Μαθε λοιπόν οτι σε ΟΛΑ τα επαγγελματα πρεπει να υπαρχει πλαφον. Καλη και αγια η ελευθερη αγορα αλλα πρεπει να υπαρχει και ενα οριο πιστευω. Αλλιως εχουμε αυτο που συμβαινει σημερα - ασυδωσια σε ολους τους τομεις. Και δεν λεω να γινουμε Σταλινικη Ρωσια αλλα αλλο αυτο και αλλο το αλλο ακρο. Ελευθερη αγορα αλλα με μετρο αυτη ειναι η θεση μου.

    Ξερεις οτι υπαρχουν ατομα που δεν κοβουν καν αποδειξεις? Οτι ειναι διπλοθεσιτες? Γιατροι το πρωι σε νοσοκομειο το βραδυ ιατρειο δικο τους με ολα ΜΑΥΡΑ φυσικα. Αν εχει δουλεια γιατι να εχει και ιατρειο στη ζουλα? Και αν θελει να βοηθησει κοσμο σαν τη Μητερα Τερεζα, ας το κανει τοτε αφιλοκερδως. Αυτοι σαφως και ΔΕΝ πρεπει να πληρωνονται. Και αυτο δεν ισχυει φυσικα για τους γιατρους μονο αλλα για ολα τα επαγγελματα - π.χ καθηγητης σε σχολειο και ιδιαιτερα το βραδυ... Οσοι τωρα ειναι μονο στον ιδιωτικο τομεα ας μπει ενα πλαφον ωστε ναι μεν να μην πεινανε αλλα οχι να θησαυριζουν πανω στην αναγκη και τον πονο του αλλου. Αλλα στην Ελλαδα φυσικα ξερω καλα οτι ολα αυτα ειναι λιγο "θεωρητικα" και μονο.

    Οσο για τα κεντρα ψυχικης υγειας που ανεφερες δεν ειναι οτι καλυτερο βαση του τι εχω ακουσει παντα. Χωρια που υπάρχουν ενα καρο περιορισμοι - δεν ειναι πανακεια.

    Επίσης ποτε δεν απευθυνθηκα σε τηλε-γιατρους - "πρωτα" ονοματα και ουτε θα το κανω στο μελλον. Το τι εχω ακουσει για αυτους... αστο καλυτερα.



    Νομιζω οτι συγκρινεις ανομια πραγματα. Αλλο κατι που "υποτιθεται" εχει σκοπο την βοηθεια σου και αλλο κατι που εχει το κακο σου.

    Όσο για τα περι "ανηλικου" δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες για τις συνθηκες σπιτι μου, αλλα κατι θα ξερω περισσοτερο απο σενα. Μην κρινεις εξιδιων τα αλλοτρια. Καθε σπιτι ειναι αλλιως. Αλλοι κανονες και συνθηκες.
    αν η γνωμη σου ειναι αυτη για ολα τα επαγγελματα συνολικα, τοτε θα ηταν καλυτερα να κανεις ενα γενικοτερο ποστ για το πολιτικο συστημα, διοτι δεδομενου αυτου στο οποιο βρισκομαστε τωρα, δεν εχει νοημα να αποκοπτεις ΕΙΔΙΚΑ ενα επαγγελμα και να συζητας περι πλαφον...

    σιγουρα την κατασταση στο σπιτι σου και στο σπιτι του καθενα δεν την ξερω και δεν σχολιασα αυτην.
    εγω σχολιασα την ηλικια σου και το γεγονος οτι καθε ενηλικος παιρνει τις κρισιμες αποφασεις που θεωρει οτι τον καθοριζουν μονος του κι αν δεν το κανει, τουλαχιστον δεν τα ριχνει τους γονεις του...

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν η γνωμη σου ειναι αυτη για ολα τα επαγγελματα συνολικα, τοτε θα ηταν καλυτερα να κανεις ενα γενικοτερο ποστ για το πολιτικο συστημα, διοτι δεδομενου αυτου στο οποιο βρισκομαστε τωρα, δεν εχει νοημα να αποκοπτεις ΕΙΔΙΚΑ ενα επαγγελμα και να συζητας περι πλαφον...
    Αποκοπτω ενα ειδικα επαγγελμα διοτι αυτο με "καιει" χρονια τωρα. Και "καιει" πολλους εδω μεσα πιστευω. Επίσης βρισκομαστε σε σαιτ ψυχολογιας γιατι να μην ανοιξει συζητηση για τους ειδικους του χωρου? Στην τελικη ο καθενας ανοιγει οτι θρεντ θελει. Αν δεν βρισκεις νοημα εδω τοτε απλα μην συμμετεχεις.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    σιγουρα την κατασταση στο σπιτι σου και στο σπιτι του καθενα δεν την ξερω και δεν σχολιασα αυτην.
    εγω σχολιασα την ηλικια σου και το γεγονος οτι καθε ενηλικος παιρνει τις κρισιμες αποφασεις που θεωρει οτι τον καθοριζουν μονος του κι αν δεν το κανει, τουλαχιστον δεν τα ριχνει τους γονεις του...
    Κοιτα δεν περιμενω να καταλαβεις τι εννοω. Ο χορτατος δεν νιωθει τον πεινασμενο. Αλλιως μεγαλωσες εσυ αλλιως εγω. Αλλες συνθηκες επικρατησαν στο δικο σου σπιτι (προφανως) αλλες στο δικο μου. Αλλος χαρακτηρας εγω αλλος εσυ. Καθενας ειναι διαφορετικος και καθοριζεται απο γενοτυπο και φαινοτυπο. Ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις Μπετοβεν σε εναν κουφο. Αστο... Απο θεωριες περι ενηλικιωσης εχω χορτασει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Αποκοπτω ενα ειδικα επαγγελμα διοτι αυτο με "καιει" χρονια τωρα. Και "καιει" πολλους εδω μεσα πιστευω. Επίσης βρισκομαστε σε σαιτ ψυχολογιας γιατι να μην ανοιξει συζητηση για τους ειδικους του χωρου? Στην τελικη ο καθενας ανοιγει οτι θρεντ θελει. Αν δεν βρισκεις νοημα εδω τοτε απλα μην συμμετεχεις.



    Κοιτα δεν περιμενω να καταλαβεις τι εννοω. Ο χορτατος δεν νιωθει τον πεινασμενο. Αλλιως μεγαλωσες εσυ αλλιως εγω. Αλλες συνθηκες επικρατησαν στο δικο σου σπιτι (προφανως) αλλες στο δικο μου. Αλλος χαρακτηρας εγω αλλος εσυ. Καθενας ειναι διαφορετικος και καθοριζεται απο γενοτυπο και φαινοτυπο. Ειναι σαν να προσπαθεις να εξηγησεις Μπετοβεν σε εναν κουφο. Αστο... Απο θεωριες περι ενηλικιωσης εχω χορτασει...
    εγω συμμετεχω γιατι δεν το βρισκω ανουσιο.
    η ερωτηση μου ειναι ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΑΧΡΗΣΤΗ!!!!
    και δεν θεωρω οτι εχεις απαντησει προς το παρον......

    το οτι εχεις ακουσει πολλες θεωρειες περι ενηλικιωσης , δεν λεει κατι οταν εσυ επιχειρηματολογεις σαν ανηλικος...αν οι γονεις ειναι διατεθιμενοι να πληρωνουν κατι το οποιο θεωρεις οτι σου ειναι αχρηστο, just say NO! δεν λυπασαι τον μοχθο τους?

  7. #7
    Αν δεν καταλαβες απαντηση σε αυτα που ειπα ως τωρα πασο δεν εχω να προσθεσω κατι. Μπετοβεν που λεγαμε...

    Οχι δεν λυπαμαι τον μοχθο τους αγαπητη φιλη διοτι τους θεωρω συνυπευθυνους για οτι εχω γινει. Ο λογος που ειπα πιο πανω οτι εχει αρχισει να με πειραζει ειναι διοτι θεωρω οτι ο χ γιατρος εκμεταλευεται ΕΜΕΝΑ οχι αυτους. Χε@#$κα γιαυτους και τον "μοχθο" τους. Ας προσεχαν. Ας με ανετρεφαν αλλιως. Τωρα αν εγω επιχειρηματολογω σαν ανηλικος ή εσυ εχεις αυτια ανηλικου ας το κρινει το φιλοθεαμων κοινο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Αν δεν καταλαβες απαντηση σε αυτα που ειπα ως τωρα πασο δεν εχω να προσθεσω κατι. Μπετοβεν που λεγαμε...

    Οχι δεν λυπαμαι τον μοχθο τους αγαπητη φιλη διοτι τους θεωρω συνυπευθυνους για οτι εχω γινει. Ο λογος που ειπα πιο πανω οτι εχει αρχισει να με πειραζει ειναι διοτι θεωρω οτι ο χ γιατρος εκμεταλευεται ΕΜΕΝΑ οχι αυτους. Χε@#$κα γιαυτους και τον "μοχθο" τους. Ας προσεχαν. Ας με ανετρεφαν αλλιως. Τωρα αν εγω επιχειρηματολογω σαν ανηλικος ή εσυ εχεις αυτια ανηλικου ας το κρινει το φιλοθεαμων κοινο...
    πραγματι....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    winston,

    ειναι αληθεια οτι υπάρχουν γιατροι που κοστολογουν τις υπηρεσιες τους με ποσα ασυλληπτα
    οτι πολλοι απο αυτους δεν σε προσεχουν ουτε καν τα 50λεπτα που περνας μαζι τους
    οτι αλλοι τοσοι σε βλεπουν σαν κινουμενο ευρωπουλο κ κανουν μηχανικα την δουλεια τους
    οτι δεν δινουν αποδειξεις και με ολους αυτους τους τροπους αποδεικνυουν ποσο κακοι επαγγελματιες ειναι.

    Μονο που αυτη ειναι η μιση αληθεια αν θες την γνωμη μου, με βαση τα οσα εχω δει μεχρι σημερα.

    Υπάρχουν κ οι αλλοι. αυτοι που κοστολογουν την δουλεια τους με προσιτες τιμες, κι αυτο δειχνει οτι εχουν επαφη με την σημερινη πραγματικοτητα.
    Υπαρχουν κ αυτοι που μπορουν κ προσπαθουν να κανουν την δουλεια τους καλυτερα, βαζοντας συγκεκριμενα πλαισια κ ορια σε τιμες κ χρονους θεραπειας.
    Αν θες πολυ πιο συγκεκριμενα πραγματα μπορω να σου πω οτι εγω προσωπικα πληρωνω 35Ε/συνεδρια. Οτι γνωριζω κ αλλους ειδικους που αναλαμβανουν περιπτωσεις κ κοστολογουν διαφορετικα εναν φοιτητη κ εναν εργατη με εναν οικονομικα ευκαταστατο ανθρωπο.


    Το ποια πλευρα ομως θα διαλεξεις, ειναι φυσικα δικη σου υποθεση. Μπορεις να καθεσαι χρονια ολοκληρα να στεναχωριεσαι για το συστημα κ το ποσο ασχημα λειτουργει. Φυσικα μπορει να λειτουργει και ετσι. Με τις ευλογιες σου ομως αφου με εναν ξεκαθαρο τροπο το ενισχυεις κι εσυ μενοντας κ υποστηριζοντας το με την παρουσια σου.
    Last edited by Sofia; 15-11-2010 at 04:58.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by winston_man_2 View Post
    τοσα χρονια εχω πληρωσει τρελα λεφτα - εχω χασει το λογαριασμο κυριολεκτικα και ειμαι ο ιδιος οπως ξεκιναγα στα 16 περίπου. οτι βελτιωση εχω δει την εχω δει με τα φαρμακα και οχι απο τη "θεραπεία". δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική...
    δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική
    δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική
    δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική

    Αφου δεν πιστευεις στην ψυχοθεραπεια , τοτε πως περιμενεις να λειτουργησει?

    Αντιθετα πιστυεις στα φαρμακα και λειτουργουνε , ακομα και αν καποια απο αυτα ηταν πλασιμπο που ποτε δε το εμαθες. Ειναι τυχαιο ομως?



    Winston man, ειναι απλα τα πραγματα,


    πιστευουμε αυτο που εμεις οι ιδιοι θελουμε να πιστευουμε και αυτο που συμβαινει (ή δε συμβαινει) το μεταφραζουμε οπως εμεις θελουμε να το μεταφρασουμε.


    Παμε λιγο ενα παραδειγμα:

    Εχεις εναν μουσουλμανο , εναν χριστιανο και εναν βουδιστη που περπατανε μαζι στην βροχη. Ξαφνικα πεφτει μπροστα τους εναν κεραυνο παρολιγο να τους χτυπησει ! Μολις συνερχονται απο το σοκ θα πουνε:

    Μουσουλμανος : Ο Αλαχ μας εσωσε!!
    Χριστιανος : Ποιος Αλαχ? Ο Ιησους ηταν, δεν το καταλαβες?
    Bουδιστης : Δεν πατε καλα.. Ο Βουδας μας εσωσε και ηταν και ηταν ξεκαθαρο..


    Και οι 3 ειδαν μια πραγματικοτητα , αυτη του θαυματος , επειδη πιστεψαν σε αυτην.

    Αν εβαζες και εναν επιστημονα εκει κοντα θα τους ελεγε "E=MC2" και μετα την θεωρια του Τεσλα.




    Ετσι λειτουργουμε ολοι οι ανθρωποι, βλεπουμε αυτο που εμεις θελουμε να δουμε επειδη απλα ετσι εχουμε προγραμματισει προσωρινα τον εαυτο μας.


    Εσυ δεν ειδες βελτιωση στην θεραπεια , για τον ιδιο λογο που ο μουσουλμανος δεν ειδε τον Βουδα πισω απο τον κεραυνο , τουτεστιν, επειδη δεν πιστευεις καν στην θεραπεια..!

    Αρα λογικο ειναι να μην λειτουργει..!


    Και επισης αν το παμε και παραπερα, λογικο ειναι να μην βρισκεις βοηθεια απο ψυχο'ειδικους απο την στιγμη που τους θεωρεις απατεωνες. Εγω προσωπικα οταν καποιον τον θεωρω απατεωνα, δε θα παρω στα πολυ σοβαρα την γνωμη του.



    Αν δοκιμασεις ομως να κανεις λιγο πισω σε ολο αυτο ωστε να του δωσεις αερα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    winston, κοίτα έχω εμπειρία κι εγώ από ψυχίατρο ο οποίος έπαιρνε 150 ευρώ πριν 5 χρόνια και ήταν ένα τίποτα.
    αλλά ήταν και καλά από αυτούς με τη φήμη του άριστου.

    2 ραντεβού ήταν αρκετά για να μην ξαναπάω.
    πήγα σε 2ο και παρατήρησα πως με συντηρούσε σε μία σταθερή κατάσταση για 2 χρόνια, αλλά έτεινε προς την κατάθλιψη.
    με αυτόν έκανα και ψυχανάλυση, αλλά δεν μου πρόσφερε τίποτα.

    τώρα επισκέπτομαι τον 3ο ψυχίατρο που βρήκα και παρέμεινα εκεί.
    μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη.
    όμως κάνω και ψυχοθεραπεία με μία καλή ψυχολόγο , η οποία με έχει βοηθήσει πολύ.

    όσο αναφορά τις αμοιβές των τελευταίων είναι 75 και 65 ευρώ αντίστοιχα.
    και ξέρεις ένας υδραυλικός π.χ. θα σου πάρει 60 ευρώ για να σου κάνει μία μικροεπικσκευή.

    εγώ πιστεύω πως είσαι πολύ αρνητικός σε σχέση με τους γιατρούς.
    εκτός πια κι αν έτυχες σρ όλους τους ανίκανους.
    τόσο άτυχος είσαι ?
    θα μπορούσα πάντως να σου συστήσω τους δικούς μου με ένα πμ.
    εγώ είμαι πραγματικά ευχαριστημένη.
    το οικογενειακό σου περιβάλλον δεν το γνωρίζω, αλλά σκέψου κι άλλους που οι γονείς τους δεν πιστεύουν καθόλου πως μια δαταραχή
    πρέπει να ανιμετωπιστεί με φάρμακα και μία ψυχοθεραπεία.
    αυτά μέχρι στιγμής

    αυτά μέχρι στιγμής.
    ό,τι άλλο θέλεις , το ξανασυζητάμε.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    winston την ψυχοθεραπεια την "εφαρμοζεις"?

    τα φαρμακα τα παιρνεις φανταζομαι. φανταζομαι δεν θα ειχες την απαιτηση να κανουν δουλεια αν απλα τα κοιταζες στο κουτακι τους κ δεν τα επαιρνες.

    το ιδιο ισχυει κ με την ψυχοθεραπεια. το να πας να κανεις κουβεντα με εναν ειδικο η να διαβασεις ενα βιβλιο αυτοβοηθειας, η να ρωτησεις κατι εδω στο φορουμ, δεν κανει δουλεια αν δεν εφαρμοσεις στην πραξη καποια πραγματα.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    επισης το αν ενας ψυχιατρος η ψυχολογος χρεωνει ακριβα τις υπηρεσιες του κ το αν ειναι κομπογιαννιτης ειναι δυο διαφορετικα πραγματα κ συνδυαζονται μεταξυ τους δινοντας 4 πιθανους συνδυασμους. συνεπως υπαρχουν ψυχ που κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους κ ειναι ακριβοι, ψυχ που κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους κ ειναι προσιτοι, ψυχ που δεν ξερουν τι τους γινεται κ ειναι ακριβοι κ ψυχ που δεν ξερουν τι τους γινεται κ ειναι προσιτοι. (κ ενδιαμεσοι βαθμοι ικανοτητας η κοστους)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Και πιστεύεις ότι δεν παίζει κανένα ρόλο το τι δεχόμαστε εμείς να μας κάνουνε οι άλλοι?Γιατί έχω προσωπική επαφή με ψυχολόγο που δεν μου πήρε ποτέ πάνω από πενήντα ευρώ,καθώς δεν είναι του Κολωνακίου μπαρουφαδόρος παραδόπιστος.Όπως σε όλα τα άλλα,εμείς επιλέγουμε το είδος των ανθρώπων που θα μας πλαισιώνουν,σε κάθε τομέα.Και το κριτήριο είναι πάντα να εξυπηρετήσουμε τις ανάγκες μας.Αν η ανάγκη μας να γίνουμε καλά είναι μεγαλύτερη από το φόβο του μεγαλώματος,θα μεγαλώσουμε μέσα στις σχέσεις μας.Αν ο φόβος είναι μεγαλύτερος,θα μείνουμε μικρά παιδιά,που κατηγορούν τους γονείς τους ενώ αυτοί τους τα σκάνε για να πάνε στο γιατρό και μετά να βρίζουν το γιατρό κι αυτούς αντάμα,λολ.

    Ένας ψυχολόγος χρησιμοποιεί τον όρο"συναισθηματικά ανεύθυνος άρχων"στα γραπτά του.Με βοήθησε πολύ να καταλάβω πότε είσαι πραγματικά άρχων της ζωής σου και πότε δεν είσαι,αλλά φέρεσαι σα να είσαι.Και είναι ένα είδος άρρωστης χαράς όταν γκρινιάζω γι αυτό που μπορεί μεν να είναι άλλοι συνεπεύθυνοι που είμαι,αλλά υπάρχει το ρημάδι το ΣΥΝ-υπεύθυνοι.Η υπόλοιπη ευθύνη είναι δική σου.Ό,τι δεν έμαθες,είσαι εσύ υπεύθυνος να φροντίσεις να το μάθεις από άλλες πηγές.Αν επιλέξεις φυσικά να το μάθεις,αν το θεωρείς απαραίτητο κάτι τέτοιο για την εξέλιξή σου.

    Για μένα το θέμα δεν είναι αυτός που με εκμεταλλεύεται.Το θέμα είναι να ρωτήσω εγώ πώς συμβάλλω στην εκμετάλλευση αυτή.Φυσικά δεν απαλλάσσεται της ευθύνης του αυτός που εκμεταλλεύεται,ούτε όμως εγώ που αφήνω να με εκμεταλλεύεται είμαι άμοιρη ευθυνών.Το να επιμένω λοιπόν να εξετάζω μόνο τις ευθύνες του ενός σκέλους μίας σχέσης,δεν είναι παρά μία λειψή εξέταση,που δε θα μου δώσει την ολάκερη εικόνα της.Θα μου τη δώσει μισή.Μπορεί να είναι βολική φυσικά,αλλά ολόκληρη δε θα είναι παρά για όποιον την θέλει έτσι.

    Αντί να κλαίμε τη μοίρα μας,κοιτάμε τι περνάει απ'το χέρι μας πρώτα,όχι από την τσέπη των γονιών μας.Αυτοί-συνυπεύθυνοι ξεσυνυπεύθυνοι-φίλε,έναν ψυχολόγο τον έχεις.Εγώ δεν τον είχα ποτέ κι ας ήταν συνυπεύθυνοι.Κι άλλος δεν έχει προσκέφαλο να γείρει,όχι να πάει σε ψυχολόγο.Κι άλλος δεν έχει να φάει,όχι προσκέφαλο να γείρει.
    Αυτή ήταν μια ακόμη μεγαλύτερη εικόνα,που μπορεί να μου προσφέρει μία ακόμη ρεαλιστικότερη προσέγγιση της θέσης στην οποία βρίσκομαι κάθε στιγμή.

    Οι απολαβές του να μας βαφτίζουμε θύματα(του περιβάλλοντος,της εποχής)είναι αρκετές.Αλλά μας κρατάνε στάσιμους.Είναι ψευδοδικαιολογίες μας.
    Αυτό φυσικά δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν και όσοι θα θέλουν πάντα να μου ρουφάνε το αίμα.Εγώ όμως τι θα κάνω,θα τους δώσω το καλαμάκι;

    Άλλο σημείο που-για μένα-είναι δείγμα ξεπεράσματος ορίων.Όταν μπαίνεις στο σπίτι ενός ανθρώπου,δεν τον μειώνεις.Ούτε με"τρόπο",λολ.Το κάνουν πολλοί.Ένας διαδικτυακός χώρος,είναι σαν ένα σπίτι όμως.Δε θα έμπαινες στο χώρο ενός γείτονά σου υδραυλικού πετώντας υπόνοιες για τους υδραυλικούς.Ή αν το έκανες,θα ήσουν προσεχτικός να φυλάς τη μούρη σου,χαχααα.Εδώ το κάνεις.Και είναι παραβίαση ορίων.Διασχίζεις ένα αόρατο φράγμα,τραυματίζεις μία σχέση και αποποιείσαι την ευθύνη.Και ζητάς να ψηφίσουν και τα μέλη.Ναι...λολ λέμε.
    Last edited by RainAndWind; 15-11-2010 at 07:58. Reason: εκφραστικό σφάλμα
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Quote Originally Posted by Winston_man_2 View Post
    Προσωπικα πιστευω υστερα απο χρονια "εμπειριας" οτι ναι, ειναι. Εκμεταλλευονται την αδυναμια μας και μας "αρμεγουν" κανονικα και λεμε και ευχαριστω απο πάνω.

    Τοσα χρονια εχω πληρωσει τρελα λεφτα - εχω χασει το λογαριασμο κυριολεκτικα και ειμαι ο ιδιος οπως ξεκιναγα στα 16 περίπου. Οτι βελτιωση εχω δει την εχω δει με τα φαρμακα και οχι απο τη "θεραπεία". Δεν πιστευω σε "θεραπειες" στην τελική...

    Ξερω απατεωνες των Αθηνων που κοβουν 200 και 300 ευρω την επίσκεψη και παραπανω. Στους διαφορους τυπους των τηλεοράσεων αναφερομαι οποιος θελει παρισσοτερες λεπτομερειες πμ.

    Το επαγγελμα ειναι υπερεκτιμημένο πιστεύω. Πρεπει να μπει ενα "πλαφον" στις επισκεψεις και να κοβεται αποδειξη. (Εγω παιρνω γιατι ζηταω - ξερω αλλους ομως που δεν)

    Νομιζει κανεις οτι ο "θεραπευτης" νοιαζεται - σκοτιζεται για τα οποια προβληματα του αρρωστου? Ναι νοιαζεται... για 45 λεπτα. Μετα παιρναει στο επόμενο κοροιδο. (και ναι βαζω και μενα μεσα) Ειναι κατι σαν τους αστρολογους ενα πραγμα.

    Θελω να σταματησω απο τη "θεραπεια" μου. Καθομαι γιατι: 1ον) Δεν πληρωνω εγω αλλα οι γονεις μου. (Αν και αυτο αρχιζει και με πειραζει τελευταια), 2ον) Δεν μπορω τη γκρινια τους οτι δεν κανω προσπάθεια κτλ. και 3ον) Μου γραφει φαρμακα ο γιατρος μου. (αν και αυτο θα μπορουσε να "ρυθμιστει" εμμεσως...)


    Κλείνωντας θα ηθελα να πω οτι θα πιστευα οτι κανανε "λειτουργημα" ολοι αυτοι, αν δεν παιρνανε λεφτα ή παιρνανε λιγα, αλλα η εμπειρια δειχνει αλλα δυστυχως. Και κανεις δεν τους τραβαει το αυτι. Περιμενω γνωμες.
    Είσαι καλά;
    Σε ξανασυναντώ εδώ μετά από αρκετό καιρό.

    Παράδειγμα δικό μου:

    Χθες το βράδυ έννοιωθα ένταση, έντονο άγχος, ταχυπαλμίες και συνεπεία αυτών έντονη κόπωση. Δεν ήξερα τι να κάνω. Δεν είχε περάσει κάτι από το νου μου που να τα προκαλέσει ούτε συνέβηκε κάτι το ιδιαίτερο που να είναι η αιτία. Αμέσως πήρα το ψυχολόγο που πάω κοντά του εδώ και αρκετό καιρό στο κινητό για να μου πει τι να κάνω. Να με συμβουλέψει, να μου πει αν χρειαζόταν να πάω επείγον στο νοσοκομείο να μου δώσουν κάτι να ηρεμήσω. ΔΕΝ μου απαντούσε, παρά το ότι εχει το τηλέφωνο μου ούτε με πήρε πίσω. Πριν μέρες που τον είδα του είπα δυσκολεύομαι να εφαρμόσω τι μέθοδο, τι να κάνω; και μου απάντησε ότι μπορώ να πάω και αλλού. Η αμοιβή ομως αμοιβή και με χρονόμετρο. Άρα άμα στην ανάγκη δε βοηθά αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει το ειλικρινές ενδιαφέρον, σε βλέπουν σαν πελάτη παρά σαν κάποιο που έχει ανάγκη.

    Έμπλεξα και με τσαρλατάνους παλιά, που ζητούσαν και χοντρή αμοιβή. Και δεν είδα θεραπεία παρά μόνο έτρεφα ψευδαισθήσεις.

    Παλιά είχα γνωρίσει κάποιο θεραπευτή, όχι πτυχιούχο ο οποίος έδειξε ενδιαφέρον και χρέωνε και λιγότερα από τους άλλους και βοηθήθηκα από τη μέθοδο του, ο οποίος μπορούσε να με καταλάβει και να μιλά μαζί μου χωρίς να κοιτά το ρολόι.

    Νομίζω ότι κι εσύ όπως και γω πρέπει επιτέλους να πάρουμε και λίγο την τύχη στα χέρια μας.
    Όπως κι εσύ έτσι κι εγώ έχουμε χάσει πολλά λεφτά. Δε γίνεται να πληρώνουν συνέχεια οι γονείς, τα λεφτά τα έχουν ανάγκη για αλλού και να λυπούνται να βλέπουν την ίδια κατάσταση να διαιωνίζεται μαζί σου.
    Οι ψυχολόγοι μας έχουν διδάξει κάπιοια μέθοδο εντούτοις. Ας τη χρησιμοποιήσουμε. Από την άλλοι ας φανούμε δυνατοί. Τη μεγάλη κίνηση εμείς θα την κάνουμε. Δε θα την κάνεις ΚΑΝΕΙΣ γι μας. Μόνο στο χέρι μας είναι, ευτυχώς ή δυστυχώς.

    Για κατανόηση σ΄αυτά που λέω:
    Πέρασε κανείς πανελλαδικές μόνο με φροντιστήριο χωρίς να διαβάσει καθόλου;

    Καλή συνέχεια....
    γιάννης

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογοι
    By dora-agxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-06-2011, 00:45
  2. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 19:53
  3. Ψυχιατροι
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-06-2008, 16:19
  4. ψυχίατροι / ψυχολόγοι στη Θεσσαλονίκη για διαταραχή πανικού
    By alone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-04-2008, 20:03
  5. Φαρμακα, ψυχολογοι και ψυχιατροι
    By tessa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 11-09-2006, 23:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •