Ενορατικά άτομα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Ενορατικά άτομα

    Πιστεύω ότι είμαι ενορατικό άτομο, όχι σε μεγάλο βαθμό όμως. Είδα τώρα μια σειρά μετά από ένα σχετικό με αυτό όνειρο, η σειρά ήταν πάνω στη διορατικότητα, και το όνειρο ήταν πάνω στο ότι πιστεύουμε γίνεται. Επηρεάστηκα από μία κοπέλα που έκανε θεραπεία με διαίσθηση, και μία άλλη που είπε ότι είμαστε οι σκέψεις μας, άρα σχεδόν ότι παθαίνουμε είναι ψυχοσωματικό, γι'αυτό και είδα το όνειρο μάλλον. Όταν ξύπνησα, το πίστευα σε λίγο μικρότερο βαθμό, γιατί όταν το έβλεπα το πίστευα πάρα πολύ. Εγώ τα συμπτώματα που έχω είναι ότι σκέφτομαι ένα τραγούδι, και την άλλη μέρα το ακούω στην τηλεόραση, στο ράδιο, στον υπολογιστή. Επίσης πολλά πράγματα που σκέφτομαι γίνονται,

    Και άλλα πολλά έχουν γίνει, πριν νόμιζα ότι εγώ τα προκαλούσα, αν και πίστευα κάτι άλλο παλιότερα, αλλα τώρα πιστεύω ότι γίνονται από μόνα τους και ίσως εγώ τα βλέπω. Κανείς άλλος με παρόμοια εμπειρία; Φοβάμαι, αλλά από την άλλη ίσως άμα μπορώ τελικά να αλλάξω τα πράγματα ή με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, ίσως γίνουν καλύτερα τα πράγματα για μένα. Αν και έχω πολύ αρνητική ενέργεια και επιθυμώ κακά πράγματα για μένα και για τους δικούς μου. Πως να το νικήσω αυτό;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    αυτα ειναι η βαση στην οποια αναπτυσσεται η ψυχωση βλεπεισ συμπτωσεισ και νομιζεισ οτι ειναι σχεδιο η οτι σε παρακολουθουν και καποιοσ τα μαθαινει και παει και τα βαζει στο ραδιοφωνο η οτι εχεισ υπερφυσικεσ δυναμεισ και τα κανεισ εσυ.επιθυμεισ κακα πραγματα για σενα προτοτυπο αυτο για ψυχωτικο δλδ?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν έχω ψύχωση pad, δεν πιστεύω ότι ότι κάποιος με παρακολουθεί και τα βάζει στο ραδιόφωνο, αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα και όλων σας, όσο για τις συμπτώσεις, παλιά νόμιζα ότι μπορεί να υπήρχε θεός όχι σαν αυτόν που λένε όμως τον καλό, τον Άγιο. Όσο για τις υπερφυσικές δυνάμεις, ίσως απλά να χρησιμοποιώ πάνω από 10% από το μυαλό μου, για όλα υπάρχει μία λογική εξήγηση. Δεν υποτρόπιασα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Να διευκρινίσουμε πρώτα απ' όλα πως άλλο ενόραση κι άλλο διορατικότητα..Η ενόραση έχει να κάνει με το υπερφυσικό και η διορατικότητα με την ικανότητα να αντιλαμβάνεται κανείς το πως θα μπορούσαν να εξελιχθούν τα πράγματα προς ίδιο όφελος ή μη, όχι κατ' ανάγκη να γίνουν κιόλας. Λέμε π.χ. διορατικός πολιτικός ο τάδε, όταν ακολουθεί μια πολιτική που τελικά δικαιώνεται από τα γεγονότα, δεν μπορούμε όμως ποτέ να πούμε ενορατικός πολιτικός ο τάδε , γιατί δεν αναφερόμαστε σε μέντιουμ. Διόραση είναι η όραση δια μέσου και ενόραση είναι το ίδιο το μέσο.
    Το θέμα είναι κατά πόσο πιστεύει κανείς πως υπάρχει κάτι μέσα μας το υπερβατικό που ξεπερνάει την υλική μας παρουσία και υπερ-αντιλαμβάνεται τα γεγονότα που πρόκειται να συμβούν. Θέση μου είναι πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατο κι άρα ανύπαρκτο, ωστόσο δεν απαξιώνω τον προβληματισμό σου με την έννοια όμως πως μπορεί να εξηγηθεί ό,τι ανέφερες εμπειρικά, σαν καταστάσεις που αποκωδικοποιούνται από τον εγκέφαλο σε άσχετες στιγμές, είτε σαν επιθυμίες που τελικά πραγματοποιούνται είτε σαν "προβλέψεις" που τελικά αποκτούν την οντότητα του γίγνεσθαι. Το deja vu π.χ. δεν είναι τίποτε άλλο παρά ταύτιση μιας παρελθούσης χρονικής στιγμής με μια άλλη , είτε σαν εικόνα, τοπίο , είτε σαν γεγονός... Πας για πρώτη φορά στο Μόντρεαλ και λες "εδώ έχω ξανάρθει", το πιστεύεις μέχρι του σημείου να πείθεις τον εαυτό σου πως πράγματι έτσι είναι, άσχετα αν δεν έχεις ξαναπατήσει το πόδι σου όχι μόνο στον Καναδά αλλά σε ολόκληρη την αμερικανική ήπειρο. Εκείνο που συμβαίνει, είναι ο συγκερασμός μιας εικόνας ενός παρόμοιου τοπίου με ένα παρόμοιο γεγονός που συνέβη στο παρελθόν, ο εγκέφαλος ταύτισε τις δύο εικόνες με το ίδιο γεγονός. Με λίγη ανεκτικότητα στο υπερφυσικό, αρχίζει κανείς να πλάθει με την φαντασία του πως έζησε κάπου αλλού ένα άλλο κάποτε, ή να βιώνει εικόνες του κλώνου του σε ένα παράλληλο σύμπαν κοκ...

    Τα πράγματα δυστυχώς είναι πιο πεζά..Ο ανεκδιήγητος Ψωμιάδης προτιμήθηκε από το 52 % των Βορειοελλαδιτών και δεν πιστεύω πως υπάρχει κάτι το υπερφυσικό σε αυτό , παρά μόνον "υπερφυσική" ανοησία από τους ψηφοφόρους...Το τρισκατάρατο μνημόνιο είναι ακόμη εδώ, έστω κι αν κάποιοι ενεώρακαν πως δεν υπήρχε περίπτωση να υποθηκεύσουμε την δημόσια περιουσία υπέρ των τοκογλύφων δανειστών μας...

    Τα πράγματα είναι ακόμη πιο πεζά, όταν είναι αυταπόδεικτο πως κανείς "ενορατικός" δεν μπόρεσε ας πούμε να "προ- δει" χαρτί και καλαμάρι τα 5 νούμερα του τζόκερ - θα ήταν αρκετό βρε αδελφέ ,ας παίζαμε κι όλα τα τζόκερ σιγά τ' αβγά, θα δίναμε 10 ευρώ παραπάνω αλλά θα την πιάναμε την καλή...

    Δεν θέλω να σ' απογοητεύσω αλλά κάπως έτσι μονότονα και μονοδιάστατα είναι τα πράγματα αν εμείς οι ίδιοι με τις δραστηριότητες μας και την θετικότητα μας, δεν κάνουμε τη ζωή μας πολύχρωμη κι ενδιαφέρουσα...

    N'est pas ?
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δηλαδή δεν πιστεύετε στα ενορατικά άτομα, κάτι που είναι αποδεδειγμένο ότι υπάρχει; Αφού είδα εχτές στην τηλεόραση μία αληθινή ιστορία, με ενορατικό άτομο. Και μίλαγε γι'αυτά γενικά. Αν δηλαδή δείτε με τα μάτια σας ένα ενορατικό άτομο να οραματίζεται κάτι και να γίνεται πάλι δεν θα το πιστέψετε; Μου φαίνεται λίγο δύσκολη αυτή η θεώρηση. Τώρα όσο για τις υπερφυσικές δυνάμεις, δεν ξέρω πραγματικά, φοβάμαι ότι υποτρόπιασα από τη μία, από την άλλη δεν έχει αποδειχτεί και ποτέ ότι δεν έχουμε δυνάμεις, όλα αυτά τα υπερφυσικά δεν έχουν ανάγκη την ύπαρξη θεού, μπορεί απλά να συμβαίνουν. Όπως είναι θαύμα το ότι ζούμε (δεν πιστεύω στο θεό, αλλά αυτό δεν το αναιρεί αυτό) έτσι μπορεί να είναι θαύμα και κάποιες ενοράσεις που έχουν κάποιοι, ή κάποιες δυνάμεις που μπορεί να έχουν πολλοί.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Self-serving bias.
    Η ανάγκη σου να πιστέψεις σε κάποια σου "ειδική"δύναμη που σε ξεχωρίζει από τους άλλους κάνει την ύπαρξή της"προσωπικά"θελκτική και σε φέρνει κοντύτερα στη ψυχολογική δικαιολόγηση της ύπαρξής της.
    Αυτό δε σημαίνει πως επειδή κάποιος χρειάζεται το θεό ο θεός υπάρχει.Ή επειδή χρειάζομαι την ενόραση η ενόραση υπάρχει.
    Επίσης το επιχείρημα πήγα εκεί επειδή το είχα σκεφτεί,παραπέμπει σε μαγική σκέψη,που όμως δε στηρίζεται σε αποδείξεις.Θα μπορούσα να σε παραπέμψω στο γνωστό post hoc ergo propter hoc,που σημαίνει"μετά απ'αυτό,άρα εξαιτίας του",που είναι ένα λογικό λάθος,η επιβεβαίωση του επόμενου στηριζόμενη στο προηγούμενο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απο την στιγμη που θα πεσει κατι στην αντιληψη σου ειναι φυσιολογικο να το...συναντας μπροστα σου.Ειναι σαν το ρολοι που δειχνει πχ. 11:11 και το βλεπεις την μια μερα. Την αλλη μερα που θα το ξαναδεις λες κοιτα συμπτωση παλι 11:11 ειναι.
    Μετα το ξαναβλεπεις και λες...μα καλα τι γινεται δεν κοιταω το ρολοι συνεχεια , πως γινεται οποτε το κοιταω να ειναι 11:11? Το τρικ ειναι οτι κοιτας την ωρα πολλες περισσοτερες φορες απο οτι φανταζεσαι απλως δεν καταγραφονται στον εγκεφαλο
    ....στιγμιαιες ματιες , αλλα αν δειχνει 11:11 και του εχεις δωσει βαρυτητα σαν να ξυπναει ο εγκεφαλος και σου λεει...κοιτα το ρολοι.

    Εαν κατι ξυπνησει τον εγκεφαλο μου , ενας χαρακτηρισμος κατι , βλεπω μετα ποσο συχνα το συναντω στο περιβαλλον , σε τραβαει σαν μαγνητης. Αντιλαμβανομαστε δηλαδη πολλα πραγματα αλλα τα φιλτραρουμε και δεν τους δινουμε σημασια ,
    εκτος εαν καποιο υποπεσει στην αντιληψη μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Lbp, λες πως τα ενορατικά άτομα είναι αποδεδειγμένο πως υπάρχουν...Θα ήταν ενδιαφέρον πραγματικά, να μου δώσεις ένα οποιοδήποτε λίνκ που να παραπέμπει σε τέτοιες αποδείξεις. Δεν γνωρίζω τι έβλεπες χτες στη τηλεόραση, αλλά μου είναι στ' αλήθεια δύσκολο να πιστέψω ιστορίες με ενορατικούς ανθρώπους γιατί θα έπρεπε κατ' αρχήν να ακυρώσω την θεώρηση μου για την ζωή - και πίστεψε με κανείς τσαρλατάνος τύπου Ούρι Γκέλερ δεν θα μπορούσε να με πείσει να το κάνω...
    Στα θαύματα δεν πιστεύω γιατί δεν έτυχε να παρίσταμαι - ω του θαύματος - σε κανένα. Το πείραμα του CERN επιβεβαιώνει με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα του και όλα όσα θα ανακοινωθούν στην επιστημονική κοινότητα και στον κόσμο στα επόμενα στάδια, πως το "θαύμα" είναι η ίδια η ανθρώπινη γνώση κι όχι από κάτι έξω και πάνω απ' αυτήν...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Self-serving bias.
    Η ανάγκη σου να πιστέψεις σε κάποια σου "ειδική"δύναμη που σε ξεχωρίζει από τους άλλους κάνει την ύπαρξή της"προσωπικά"θελκτική και σε φέρνει κοντύτερα στη ψυχολογική δικαιολόγηση της ύπαρξής της.
    Αυτό δε σημαίνει πως επειδή κάποιος χρειάζεται το θεό ο θεός υπάρχει.Ή επειδή χρειάζομαι την ενόραση η ενόραση υπάρχει.
    Επίσης το επιχείρημα πήγα εκεί επειδή το είχα σκεφτεί,παραπέμπει σε μαγική σκέψη,που όμως δε στηρίζεται σε αποδείξεις.Θα μπορούσα να σε παραπέμψω στο γνωστό post hoc ergo propter hoc,που σημαίνει"μετά απ'αυτό,άρα εξαιτίας του",που είναι ένα λογικό λάθος,η επιβεβαίωση του επόμενου στηριζόμενη στο προηγούμενο.
    Rain, αν υπάρχει αυτή η ανάγκη που λες, είναι γιατί δεν έχω συναίσθημα, δεν ζω φυσιολογικά, και γενικά ψάχνω να βρω διεξόδους. Κάτι που θα με κάνει να νιώσω καλύτερα ή ξεχωριστή.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Απο την στιγμη που θα πεσει κατι στην αντιληψη σου ειναι φυσιολογικο να το...συναντας μπροστα σου.Ειναι σαν το ρολοι που δειχνει πχ. 11:11 και το βλεπεις την μια μερα. Την αλλη μερα που θα το ξαναδεις λες κοιτα συμπτωση παλι 11:11 ειναι.
    Μετα το ξαναβλεπεις και λες...μα καλα τι γινεται δεν κοιταω το ρολοι συνεχεια , πως γινεται οποτε το κοιταω να ειναι 11:11? Το τρικ ειναι οτι κοιτας την ωρα πολλες περισσοτερες φορες απο οτι φανταζεσαι απλως δεν καταγραφονται στον εγκεφαλο
    ....στιγμιαιες ματιες , αλλα αν δειχνει 11:11 και του εχεις δωσει βαρυτητα σαν να ξυπναει ο εγκεφαλος και σου λεει...κοιτα το ρολοι.

    Εαν κατι ξυπνησει τον εγκεφαλο μου , ενας χαρακτηρισμος κατι , βλεπω μετα ποσο συχνα το συναντω στο περιβαλλον , σε τραβαει σαν μαγνητης. Αντιλαμβανομαστε δηλαδη πολλα πραγματα αλλα τα φιλτραρουμε και δεν τους δινουμε σημασια ,
    εκτος εαν καποιο υποπεσει στην αντιληψη μας.
    Μα δεν μου απάντησες για την περίπτωση της εκκλησίας τι γίνεται. Όλα ιδέα μου είναι δεν νομίζω. Και την άλλη φορά που είχα πει σε μία φίλη μου ότι θα γράψει 6 στο Πανεπιστήμιο και αυτή νόμιζε ότι δεν το είχε περάσει με τίποτα και εγώ επέμενα και αυτό τι είναι; Ότι ο εγκέφαλος "ξυπνάει" την ίδια ώρα;

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by sabb View Post
    Lbp, λες πως τα ενορατικά άτομα είναι αποδεδειγμένο πως υπάρχουν...Θα ήταν ενδιαφέρον πραγματικά, να μου δώσεις ένα οποιοδήποτε λίνκ που να παραπέμπει σε τέτοιες αποδείξεις. Δεν γνωρίζω τι έβλεπες χτες στη τηλεόραση, αλλά μου είναι στ' αλήθεια δύσκολο να πιστέψω ιστορίες με ενορατικούς ανθρώπους γιατί θα έπρεπε κατ' αρχήν να ακυρώσω την θεώρηση μου για την ζωή - και πίστεψε με κανείς τσαρλατάνος τύπου Ούρι Γκέλερ δεν θα μπορούσε να με πείσει να το κάνω...
    Στα θαύματα δεν πιστεύω γιατί δεν έτυχε να παρίσταμαι - ω του θαύματος - σε κανένα. Το πείραμα του CERN επιβεβαιώνει με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα του και όλα όσα θα ανακοινωθούν στην επιστημονική κοινότητα και στον κόσμο στα επόμενα στάδια, πως το "θαύμα" είναι η ίδια η ανθρώπινη γνώση κι όχι από κάτι έξω και πάνω απ' αυτήν...
    Κάτι που βρήκα πρόχειρο στο ίντερνετ πχ. http://www.esoterica.gr/news/septemb...lga/boulga.htm
    Όσο για το θαύμα, θαύμα πιστεύω είναι η ύπαρξή μας από μόνη της...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Μα δεν μου απάντησες για την περίπτωση της εκκλησίας τι γίνεται. Όλα ιδέα μου είναι δεν νομίζω. Και την άλλη φορά που είχα πει σε μία φίλη μου ότι θα γράψει 6 στο Πανεπιστήμιο και αυτή νόμιζε ότι δεν το είχε περάσει με τίποτα και εγώ επέμενα και αυτό τι είναι; Ότι ο εγκέφαλος "ξυπνάει" την ίδια ώρα;
    Εαν δεν πηγαινες στην εκκλησια? Ποσα εχεις σκεφτει που δεν εχουν πραγματοποιηθει? Ουτε θυμασαι γιατι δεν τα σκεφτεσαι. Εγω ειπα θα παω Ολλανδια...δεν εχω παει , αλλα αμα παω δεν θα ειναι ενοραση. Σκεφτομαι 100000 πραγματα που τελικα δεν γινονται αλλα και μερικα γινονται. Οσο για το βαθμο και εχω εχω μαντεψει ενα σωρο βαθμους , αυτο ειναι ευκολο. Δηλαδη αυτος που κερδιζει το τζοκερ και μαντευει 6 αριθμους τι πρεπει να πει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν δεν πηγαινες στην εκκλησια? Ποσα εχεις σκεφτει που δεν εχουν πραγματοποιηθει? Ουτε θυμασαι γιατι δεν τα σκεφτεσαι. Εγω ειπα θα παω Ολλανδια...δεν εχω παει , αλλα αμα παω δεν θα ειναι ενοραση. Σκεφτομαι 100000 πραγματα που τελικα δεν γινονται αλλα και μερικα γινονται. Οσο για το βαθμο και εχω εχω μαντεψει ενα σωρο βαθμους , αυτο ειναι ευκολο. Δηλαδη αυτος που κερδιζει το τζοκερ και μαντευει 6 αριθμους τι πρεπει να πει?
    Ναι αλλά αυτό ήταν κάτι σπάνιο, δεν υπήρχαν πιθανότητες να γίνει. Με την εκκλησία. Όσο για το τζόκερ, είναι κάτι πιθανό από τους τόοοσους που θα παίξουν τζόκερ, όλο και κάποιος θα πετύχει τους σωστούς αριθμούς καταλάθος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by lightbluepath View Post
    Ναι αλλά αυτό ήταν κάτι σπάνιο, δεν υπήρχαν πιθανότητες να γίνει. Με την εκκλησία. Όσο για το τζόκερ, είναι κάτι πιθανό από τους τόοοσους που θα παίξουν τζόκερ, όλο και κάποιος θα πετύχει τους σωστούς αριθμούς καταλάθος.

    Καλα σου φαινεται σπουδαιο γεγονος οτι μαντεψες καποιες βαθμολογιες που ειναι απο το 1-10 και εδω που τα λεμε , αφαιρεις και μερικες ως ακραιες και δεν σου φαινεται περιεργο το τζοκερ? Γιατι στην μια περιπτωση δινεις δεουσα βαρυτητα στο γεγονος και στην αλλη οχι?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Καλα σου φαινεται σπουδαιο γεγονος οτι μαντεψες καποιες βαθμολογιες που ειναι απο το 1-10 και εδω που τα λεμε , αφαιρεις και μερικες ως ακραιες και δεν σου φαινεται περιεργο το τζοκερ? Γιατι στην μια περιπτωση δινεις δεουσα βαρυτητα στο γεγονος και στην αλλη οχι?
    Δεν σκέφτηκα καθόλου ακραίες τιμές, δεν έκανα καμμία μεθοδολογία, απλά το ήξερα! Ότι είχε γράψει τόσο. Ενώ αυτή ήταν σίγουρη ότι είχε γράψει κάτω από τη βάση!! Ενώ το τζόκερ είναι κάτι τελείως στην τύχη, δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει και δεν έχεις τον άλλον να σε διαψεύδει συνέχεια ότι έχει γράψει κάτω από τη βάση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εξαιρετικα ευαισθητα ατομα
    By mariap in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-08-2010, 01:12
  2. Replies: 99
    Last Post: 16-04-2010, 13:54
  3. ενα project για ατομα με ψυχολογικα προβληματα
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 27-09-2009, 15:45
  4. ατομα με ψυχολογικα προβληματα
    By giorgos7 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-06-2008, 12:14
  5. Απαιτήσεις που χαρακτηρίζουν νευρωτικά άτομα
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-02-2006, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •