Solian
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Solian

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Solian

    Καλημέρα,

    Ήθελα να ρωτήσω αν τα αντιψυχωτικά βοηθουν στην ΙΨΔ, παίρνω 100mg Solian και μου φεύγουν οι εμμονές, αν το σταματήσω ξανάρχονται..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εισαι τυχεροσ φιλε που βρηκεσ ενα φαρμακο που σε βοηθαει τι σημασια εχει τι κανει στουσ αλλουσ εμεισ ψαχνουμε και δεν βρισκουμε κατι να μασ βοηθησει.......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Απλα θέλω να μάθω αν ειναι ΙΨΔ ή κατι αλλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    konstantinoss γεια σου! παίρνω κ γω 100 solian καθημερινά κ είναι στην κατηγορία του απ'τα πιο ελφριά φάρμακα που έχω δοκιμάσει κ δεν έχει παρενέργειες. θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού κ να μην πειραματίζεσαι με τις δοσολογίες κ φυσικά να μην κάνεις διακοπή από μόνος σου. σκέψου ότι δεν είναι τίποτα να παίρνεις ένα χαπάκι απ' τη στιγμή που αυτό σε βοηθάει κ είσαι καλά! για να στο έγραψε ο γιατρός πάει να πει ότι προορίζεται κ για την περίπτωσή σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Για ΙΨΔ παίρνεις το Solian αν επιτρέπεται? Το θέμα είναι να λειτουργεί σαν θεραπεία όλο αυτο και να μην παίρνω Solian μια ζωή, δλδ όσο το παίρνω είμαι καλά και με το που το κόβω ξαναπέφτω, αυτο είναι θεραπεία?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ετσι λειτουργουν τα ψυχοφαρμακα φιλε οσο τα παιρνεισ αλλαζουν τη χημεια του εγκεφαλου και καλυτερευεισ αν εισαι τυχεροσ ο εγκεφαλοσ μαθαινει την αλλαγη και την κραταει κι αφου τα κοψεισ αλλα συνηθωσ αυτο δε γινεται!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αν ξέρει κανείς, τα 100mg θεωρουνται μικρη δόση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    konstantine poso καιρο παιρνεις το solian kai τι παρενεργειες ειδες ?Και κατι αλλο τωρα που παιρνεις το σολιαν δεν εχεις εμμονες καθολου αλλα παρολα αυτα δεν εισαι ευχαριστημενος λες, τι φταιει για αυτο? Σε ρωταω γιατι εγω ειμαι χωρις φαρμακα και φουλ στις εμμονες αλλα γενικα δεν ειμαι δυστυχισμενη εκτος απο τις στιγμες που οι εμμονες γινονται πολυ εντονα ενοχικες κ με πιανουν τα κλαμματα , καταναγκαστικα κ μετα ξανα κ ξανα απο την αρχη . ειναι βασανο αλλα τα εκοψα τα φαρμακα κ νομιζω οτι δεν αντεχω αλλο ,δεν τα καταφερα χωρις φαρμακα... δεν ξερω τι να κανω.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    7-8 μηνες το παίρνω περίπου μαζί με 20mg Cypralex. Δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατι αν δεν το πάρω 2 μέρες οι εμμονές ξαναέρχονται, στην ουσία δεν γινεται θεραπεία δηλ. απλα είναι σαν να παίρνω παυσίπονα. Απο παρενέργειες μόνο οτι έβαλα κάποια κιλα τιποτα άλλο.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    ta 100 solian einai elafrua dosh mhn anushxeis.H pio elfrua.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    15
    geia.. de kserw an tha deis to minima mou alla ithela na se rwtisw an telika kataferes na kopseis to solian 100 giati vriskomai se paromoia katastasi. egw pairnw 50 kai de mporw. me voithise ligo ayto to site koitakse to. leei gia ta antipsixwtika http://paratiritiriopsy-psy-diktyo.b...1_archive.html

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    http://paratiritiriopsy-psy-diktyo.b...1_archive.html

    kalo e!!!!!!!! o peter lehman (πρωην χρηστης αντιψυχωτικων κ τωρα ψυχολογος,καθηγητης ) εδωσε διαλεξη στο πανεπιστημιο στη θεσσαλονικη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Παντως αυτο το Solian πρεπει να ειναι ελαφρυ φαρμακο και χωρις παρενεργειες . Ο φιλος μου που περνει αυτο το μονο που νιωθει ειναι μαγκωμενος στο να κανει πραγματα , και ειναι απολυτα φυσιολογικο επειδη τον κραταει το φαρμακο! Αν το εκοβε μπορει να υποτροπιαζε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by Karol View Post
    Παντως αυτο το Solian πρεπει να ειναι ελαφρυ φαρμακο και χωρις παρενεργειες . Ο φιλος μου που περνει αυτο το μονο που νιωθει ειναι μαγκωμενος στο να κανει πραγματα , και ειναι απολυτα φυσιολογικο επειδη τον κραταει το φαρμακο! Αν το εκοβε μπορει να υποτροπιαζε!
    Καινουργιο ειναι αυτο το φαρμακο μαλλον ε ? Κ δεν εχει καθολου παρενεργειες? Ουτε προκαλει αυξηση βαρους? Ουτε υπνηλια ? Σε σχεση με το abilify ειναι πιο ελαφρυ αν ξερεις??
    Last edited by Lacrymosa; 09-05-2011 at 11:24.
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Καινουργιο ειναι αυτο το φαρμακο μαλλον ε ? Κ δεν εχει καθολου παρενεργειες? Ουτε προκαλει αυξηση βαρους? Ουτε υπνηλια ? Σε σχεση με το ability ειναι πιο ελαφρυ αν ξερεις??
    Αυξηση βαρους μονο προκαλει!! αυτο μας ειπε ο γιατρος του φιλου μου και λιγο μαγκωμα! Τιποτα παραπανω!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Solian
    By Asterix in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2010, 16:21
  2. Solian.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-2010, 23:26
  3. Solian
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 16-04-2010, 00:42
  4. solian
    By perdikouli in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 05-07-2009, 01:26
  5. solian
    By dopamin in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-01-2007, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •