προβληματα με τα κιλα:μια κρυμενη ευκαιρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    προβληματα με τα κιλα:μια κρυμενη ευκαιρια

    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΕΞΗς:Ποσοι ανθρωποι ειναι σε αρμονια με τον εαυτο τους;Ποσοι ειναι αυτοι που αντιμετωπιζουν τις ''αναποδιες''τις ζωης σαν μια ευκαιρια να μαθουν κατι;Ποσοι τελικα ειναι ευχαριστημενοι με τον τροπο ζωης τους;Αν δουμε τον αριθμο των ψυχικων νοσηματων που ολοενα αυξανεται.το αγχος που εχει κατακυριευσει το δυτικο ανθρωπο την ανασφαλεια την ελλειψη ευχαριστησης κ.λ.π.το συμπερασμα ειναι ευλογο.Πολλοι ομως ανθρωποι ζουνε μεσα στο αγχος,κανουν σπασμωδικες κινησεις ζωης,δουλευουν ασταματητα χωρις ικανοποιηση χωρις να το εχουν καταλαβει.Οι workaholicks μαλιστα ειναι κι ευχαριστημενοι ζωντας μονιμα μες την αδρεναλινη σε καμμια επαφη με τα αισθηματα τους.Μηπως λοιπον η ''μαχη''με τα κιλα ειναι ενα ξεκαθαρο σημα οτι κατι δεν παει καλα στη ζωη μας οτι δεν μας ευχαριστει κ αυτο το σημα ειναι πεντακαθαρο αρα κατα καποιον τροπο ειναι μια προσκληση της ψυχης για αλλαγη;Και ισως μια κρυμενη ευκαιρια που στην επιφανια μας ενοχλει κ θελουμε να απαλαγουμε αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι δεν απαλλαγομαστε οπως καποιος ο οποιος πηρε ευκαιριακα κιλα εκανε διαιτα κ τα εχασε.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΛΗΡΕΙς ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑς.ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΥΜΠΑΝ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΟΧΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΡΦΗ.Και μπορει να ακουστει κοινοτοπο ομως ολο κ πιο πολυ πιστευω πως εχει να κανει ΚΑΙ με την προσφορα.Παρατηρω οτι οταν παιζω μουσικη σε ενα ορφανοτροφειο,οταν μιλαω με ηλικιωμενους ανθρωπους κ τους δινω προσοχη,οταν περιθαλαπτω ζωαΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩς ΧΟΡΤΑΤΗ.Πιθανως να μοιαζω με διαφημηση της ΕΤ 1 αλλα...ο εθελοντισμος ειναι η λυση.(η μια απο τις λυσεις)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    lessing πολύ εύστοχο το παραπάνω ποστ σου... κι εγώ έχω ασχοληθεί με τον εθελοντισμό και είναι μοναδικά τα συναισθήματα της πληρότητας που αισθάνεσαι αφού έχεις προσφέρει... στην προηγούμενη δουλειά μου είχα να κάνω με λίγο ευπαθείς ομάδες, και προσπαθούσα να ενώ έβλεπα γύρω μου αρρώστιες και δυστυχία, ένιωθα ότι μπορώ να συνεισφέρω στο ελάχιστο ώστε να μειώσω τον πόνο των ανθρώπων αυτών. Τώρα που βρίσκομαι σε μία αντικειμενικά πολύ καλύτερη δουλειά, η οποία όμως δεν περιλαμβάνει αυτό το στοιχείο της κοινωνικής προσφοράς, νιώθω ένα κενό μέσα μου. Ο εθελοντισμός λοιπόν είναι η λύση.......;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ωραιο ποστ λεσινγκακι, αλλα το βαλες σε περιοδο που το φορουμ ειναι σε κωμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    ωραιο ποστ λεσινγκακι, αλλα το βαλες σε περιοδο που το φορουμ ειναι σε κωμα
    Κωμα ε; Γιατι αραγε;

  5. #5

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ναι αλλα αν δεν υπηρχε προβλημα, δε θα χρειαζονταν να μας δοθει η ευκαιρια ε?
    οποτε γιατι πολυ απλα να μην ηταν τα πραγματα οκ εξ αρχης?
    δε θελω αλλες ευκαιριες ρε παιδα..
    ουτε θελω αλλο να γινω δυνατη!!
    ποσο πια!!
    ας δυναμωσει κ κανας αλλος :p

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by PowerGirl
    ρε συ lessing sorry δεν είμαι φιλόζωη... ειδικά με τα μουλάρια, τα γουρούνια και τις κότες εχω μεγάλο θέμα!!!! μου τη σπάνε!!!
    Επειτα κ στα μουλαρια τα γουρουνια κ τις κοτες τη σπαμε κ μεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by smart
    ναι αλλα αν δεν υπηρχε προβλημα, δε θα χρειαζονταν να μας δοθει η ευκαιρια ε?
    οποτε γιατι πολυ απλα να μην ηταν τα πραγματα οκ εξ αρχης?
    δε θελω αλλες ευκαιριες ρε παιδα..
    ουτε θελω αλλο να γινω δυνατη!!
    ποσο πια!!
    ας δυναμωσει κ κανας αλλος :p
    Χα χα δυναμωνουν κ οι αλλοι μην ανησυχεις!Δεν υπαρχουν πραγματα ο.κ.εξ αρχης Σμαρτ μου.Ωραια θα ηταν αλλα...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    26
    Πολύ μ' αρέσει η ιδέα σου Lessing!
    Κι εμένα μού συμβαίνει: να νιώθω χορτάτη και γεμάτη όταν κάνω κάτι καινούργιο, κάτι εκτός σειράς, κάτι για το οποίο νιώθω περήφανη. Σπάστε λοιπόν τις αλυσίδες της ρουτίνας!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΡΟΥΤΙΝΑ μεγαλο ζορι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Καλημέρα! Αν και το ποστ είναι παλιό είναι πραγματικά γεμάτο ουσία.

    Lessing δεν είναι μόνο ο εθελοντισμός... είναι η δημιουργία. Δημιουργία είναι η προσφορά, η γέννα, αυτό που βγαίνει από το σώμα και την ψυχή σου για να σε εκφράσει. Βοηθώντας κόσμο προσφέρεσαι, δίνεσαι, δημιουργείς.... βγαίνεις έξω από το πλαίσιο του κορμιού σου και από τα φράγματα της ψυχής σου. Μαθαίνεις τί είναι ουσιαστικό και τί όχι.

    Αν έχετε καταλάβει όλοι κυνηγάμε την ουρά μας. Η συναισθηματική πλήρωση, δυστυχώς, δεν έρχεται ούτε μέσα από μια καλή οικογένεια, παιδιά κλπ..... Ίσως γιατί εκεί είναι δεδομένο ότι θα προσφέρεις ότι έχεις και δεν έχεις.....

    ʼποψή μου είναι ότι η συναισθηματική πλήρωση και η εξέλιξη του ατόμου έρχεται μέσα από τη δημιουργία (σε όποια μορφή και να είναι αυτή). Είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχει τίποτα πιό δημιουργικό από το να βοηθάς αυτούς που έχουν ανάγκη.

    Εγώ θεωρώ ότι είμαι από τους τυχερούς γιατί η δουλειά μου είναι σε αντικείμενο που μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε κόσμο. Βλέπω όμως ότι αυτό δεν αρκεί. Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι όλες οι μιζέριες και οι καταθλίψεις θα σταματούσαν εάν πραγματικά ασχολούμουν με κάτι που θα μπορούσα να προσφέρω ουσιαστική βοήθεια.

    Πολλές φορές σκέφτομαι ότι έχουμε 1 ζωή και ότι κάνουμε είναι τώρα. Και τότε τρελαίνομαι και συνειδητοποιώ ότι περνάω τη ζωή μου στην απραξία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Τατο πολυ ωραια τα λες.Αν εισαι Αθηνα μπορουμε να κανονισουμε μια συναντηση κ να φτιαξουμε μια ομαδα εθελοντισμου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Εθελοντισμό πάνω σε ποιο θέμα? Κι εμένα θα με ενδιέφερε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    lessing καλημέρα,

    στην Αθήνα όντως ζώ. Μου αρέσει η ιδέα σου αν και ο χρόνος μου είναι δυστυχώς περιορισμένος γιατί έχω ένα μωράκι 1 έτους....

    Είμαι όμως εξαιρετικά θετική να αναμειχθώ σε κάτι τέτοιο και θα ήθελα να ξέρω τί σκέφτεσαι σχετικά με τη μορφή του εθελοντισμού!Σκέφτεσαι να συνδράμουμε κάποιους ήδη υφιστάμενους συλλόγους ή σε ενδιαφέρει κάτι διαφορετικό;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    νομιζω οτι οποιαδηποτε δυσχερεια, κρυβει ευκαιριες τετοιου ειδους.
    σκεφτειτε τις αναπηριες, για να παω παραπερα.... φυσικα, μια αναπηρια, ειναι ευκαιρια για ενδοσκοπηση, για πνευματικη αναπτυξη, για ανιχνευση και αναπτυξη αλλων ταλεντων κλπ...
    δεν αναφερω τυχαια την αναπηρια, μιας και (φωναξτε οσο θελετε,οποιοι θελετε αλλα) εγω θεωρω οτι η παχυσαρκια στην εποχη μας ειναι μια μορφη αναπηριας.....
    οπως ειπε ομως πολυ χαριτωμενα αλλα και πολυ ευστοχα το σμαρτ, αφηστε ρε παιδια καμια ευκαιρια και για κανεναν αλλο, δεν θελω αλλες ευκαιριες, εγκωσα!!!!!

    το αλλο που επισης βρισκω να ισχυει, ειναι οτι οι λυσεις δεν ειναι ολες για ολους κι ουτε ισχυουν ολες, για τον καθενα.
    πιθανως λοιπον και ο εθελοντισμος η και η δημιουργια οπως αναφερθηκε απο αλλους, σε καποιους να λειτουργει.
    το σιγουρο ειναι οτι ο καθενας που υπερκαταναλωνει τροφη, καποιο κενο προσπαθει να γεμισει....
    δεν ειναι ομως παντα ελλειψη προσφορας η δημιουργικοτητας αυτο το κενο, δυστυχως, μακαρι να ηταν ετσι. θα ξεχυνομασταν στις μη κυβερνητικες οργανωσεις και θα το λυναμε το θεμα.
    προσωπικα και εχω ασχοληθει στο παρελθον με εθελοντισμο και με την δημιουργια απο παιδι αλλα και επαγγελματικα και εχω γνωρισει ατομα που ασχολουνται συστηματικα, ωστοσο εχουν θεματα διατροφικα....
    ειναι η αισθηση της προσφορας ολα οσα συζητηθηκαν παραπανω, αλλα προσωπικα, δεν ελυσα κανενα διατροφικο θεμα ουτε παρατηρησα καμια αλλαγη ΛΟΓΩ ΑΥΤΟΥ, αλλα ουτε και σε κανεναν γυρω μου...
    και θα ηθελα να ρωτησω την λεσιγκ η οποια για να το εχει σκεφτει, ειναι πιθανοτατα ενα ατομο στο οποιο θα μπορουσε να λειτουργησει η θεωρια αυτη.
    γιατι δεν εχει λυθει το προβλημα της με τον εθελοντισμο?
    αν η απαντηση ειναι οτι δεν εχει προσφερει ακομα αρκετα, ας προσφερει οσο νομιζει , να μας πει το αποτελεσμα στο θεμα της διατροφης...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •