Αμφίβολη η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Αμφίβολη η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής

    Η ομοιοπαθητική, σύμφωνα με νέα βρετανική επιστημονική έρευνα, έχει αποτελέσματα λόγω της πεποίθησης του ασθενούς ότι τα φάρμακα που του χορηγούνται θα τον θεραπεύσουν.
    Η έρευνα, υπό τον καθηγητή Τζορτζ Λέγουιντ του πανεπιστημίου του Σαουθάμπτον, η οποία δημοσιεύεται στο περιοδικό της Βρετανικής Εταιρίας Ρευματολογίας “Rheumatology”, διαπίστωσε ότι οι ασθενείς που υπέφεραν από αρθρίτιδα και επισκέφτηκαν έναν ομοιοπαθητικό γιατρό αντί για έναν ρευματολόγο, πράγματι είδαν αποτελέσματα καθώς μειώθηκε αισθητά ο πόνος.

    Όμως, το ευεργετικό αποτέλεσμα, σύμφωνα με την εν λόγω έρευνα, προέκυψε και στην περίπτωση που ο ασθενής ακολουθούσε την ομοιαπαθητική αλλά και στην περίπτωση που έλαβε ένα εικονικό σκεύασμα.

    Οι ερευνητές κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τελικά το όφελος για τον ασθενή προκύπτει κυρίως από το γεγονός ότι συνομιλεί με τον ομοιοπαθητικό, διότι οι ασθενείς στους οποίους χορηγήθηκαν τα ίδια ομοιοπαθητικά σκευάσματα, χωρίς όμως προηγουμένως να έχουν συνομιλήσει με κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό, δεν εμφάνισαν καμία βελτίωση.

    "Όταν βάζεις τον ασθενή στο επίκεντρο της συμβουλευτικής διαδικασίας, παίρνεις ένα ισχυρό αποτέλεσμα, που δεν ισχύει όταν ένας συμβατικός γιατρός αντιμετωπίζει ένα ασθενή απλώς σαν μια ασθένεια που περπατάει" υπογράμμισε στο BBC ο Τζορτζ Λέγουιντ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    thessaloniki
    Posts
    31
    δεν ξερω αν αυτα που γραφεις ειναι δικο σου συμπερασμα ή αντιγραφη απο αρθρο.
    στην ομοιοπαθητικη δεν ισχυει το "1 χαπι για μια ασθενεια" αλλα το 1 χαπι για 1 ασθενη.
    λογικο δεν ειναι λοιπον, να μην πιασει το χαπι απο μονο του;
    "Όταν βάζεις τον ασθενή στο επίκεντρο της συμβουλευτικής διαδικασίας, παίρνεις ένα ισχυρό αποτέλεσμα, που δεν ισχύει όταν ένας συμβατικός γιατρός αντιμετωπίζει ένα ασθενή απλώς σαν μια ασθένεια που περπατάει" υπογράμμισε στο BBC ο Τζορτζ Λέγουιντ.
    δεν ξερω αν κανει δουλεια η ομοιοπαθητικη. εγω ξεκινησα να παιρνω χαπια για κρισεις πανικου εδω και 25 μερες.
    δεν εχω ιδεα αν θα κανουν δουλεια. προς το παρον μου εχουν βγαλει εντονα κρισεις και τωρα μειωνονται σιγα-σιγα .οπως και τα seroxat που επαιρνα. αν δω αποτελεσμα θα γραψω κατι σχετικο.
    αυτο που ξερω ειναι οτι σαν λογικη (ιστορικο, ψιλο-ψυχαναλυση κλπ) μου κανει καλυτερα απο την δυτικη ιατρικη (εχεις πονοκεφαλο? παρε 1 παυσιπονο!)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395
    οχι δεν ειναι δικο μου συμπερασμα ειναι αρθρο που βρηκα στο ιντερνετ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    εμενα παντωσ με θεραπευσε οταν ειχα ψωριαση... να τα λεμε αυτα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Παιδιά θα ήθελα κι εγώ να ακούσω εμπειρίες από ομοιοπαθητική εάν υπάρχουν. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σε όλους.

    Adzik,
    εντυπωσιάστηκα με αυτό που γράφεις. Η ψωρίαση είναι πολή δύσκολη περίπτωση δερματικής πάθησης. Πόσο καιρό σου πήρε η όλη διαδικασία;

    Παλαιότερα είχα ζητήσει πληροφορίες για την ομοιοπαθητική, θεωρώντας πως ίσως βοηθήσει σε διάφορα ψυχοσωματικά που αντιμετώπιζα. Μέσα σε αυτά ήταν και μια νευροδερματίτιδα. Μία συνάδελφος μου είχε συστήσει να επισκεφτώ τον ομοιοπαθητικό της.
    Με ενημέρωσαν πως πρέπει να κόψω την καφεΐνη, πως η μέντα είναι επίσης απαγορευτική, καθώς και το κάπνισμα όπως άλλωστε συστύνει και ο κάθε γιατρός.
    Αυτές οι απαγορεύσεις, σε συνάρτηση με μια δική μου γενικότερη αναβλητικότητα την περίοδο εκείνη, είχαν ως αποτέλεσμα να μην αρχίσω ποτέ τη διαδικασία.

    Ωστόσο, σήμερα το ξανασκέφτομαι και θα ήθελα κι εγώ να μάθω περισσότερα για την αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής, αν υπάρχει κάποιος από εδώ που την έχει δοκιμάσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Οταν μιλαμε για ομοιοπαθητικη και για την αποτελεσματικοτητα της , μιλαμε για κατι συγκεκριμενο.
    Εννοω οτι μπορει η ομοιπαθητικη να βοηθαει πολλες φορες και αλλες οχι αναλογως με το τι αντιμετωπιζεις.
    Μπορει πχ ο βελονισμος να βοηθαει στην χψζ περιπτωση , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ο βελονισμος ειναι και η θεραπεια των παντων.

    Ειναι παραπλανητικος και φυσικα περιληπτικος ο τιτλος του αρθρου , αν και μετα το συγκεκριμενοποιει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    γεια σου.. βασικα η ολη αληθεια ειναι πωσ ηθελα παααααααααρα πολυ να γινω καλα.. την πρωτη φωρα νοσησα για 9 μηνεσ.. 2 φωρεσ την εβδομαδα με βλεπανε στο συγγρου το νοσοκομειο γιατι ημουν τοσο βαρια περιπτωση που δεν ειχανε ξαναδει..
    αστα.. το 80 %του σωματοσ μου ηταν καλυμενο..

    δοκιμασα τα παντα ολα...(εκτοσ απο τα βιολογικα τα τοξικα φαρμακα)..δεν βοηθησαν.. ενεσεισ κορτιζoνησ και παει λεγονασ..

    υστερα σκεφτικα τισ ενναλακτικεσ θεραπειεσ... κατεληξα στον ομοιοπαθητικο.. στο κεντρο ομοιοπαθητικησ στον πειραια ..καλα σου τα ειπανε ετσι ειναι .. πρεπει να αποτοξυνωσεισ το σωμα σου.. και εχεισ καποιεσ απαγορευσεισ με τα φαρμακακια αυτα.. εγω για 2 χρονια ψαχτικα τοτε παρα πολυ διαβασα πολυ.. και εκοψα ολα τα συντιριτικα(βασικα δεν ετρωγα σχεδον τιποτα απο εξω και αγοραστο...ετοιμο..εκτοσ απο πολυ λιγα λιτα πραγματα..)..αλλα βασικα εκοψα το κρεασ τα αυγα και το γαλα...ζωικη πρωτεινη δηλαδη...γιατι ανακαλυψα πωσ επιρεαζει και χειροτερευει την ψωριαση μου.. δεν καπνιζα φυσικα... εγω βεβαια το παραδεχομαι ημουν υπερβολικη.. 2 χρονια αποτοξινωση.. ηταν πολλα..και πολυ αυστηρα.. αλλα εγινα πιο υγιεισ απο ποτε.. ετρωγα οοοολα τα νησιτισιμα (και πλεον στο νετ βρισκεισ τα παντα..τοτε ομωσ...βράστα... λιγα πραγματα χεχεχεχε...)

    να ξερεισ πωσ 1 βρασμενο παντζαρι την μερα καθαριζει το αιμα.. εγω πχ οταν φουντωνει το εκζεμα μου (ναι εχω και εκζεμα)...και πιω χθμο η φαω ενα παντζαρι..την επομενη ειναι καλητερα...
    επισεισ το μπροκολο εινια σουπερ φαρμακο.. και τα καροτα φυσικα... οπωσ και γενικα αν εχεισ δερματικα θεματα αν παιρνεισ ω3 καψουλεσ... βοηθαει παααρα πολυ... εγω παιρνω 4 καθε μερα.. γιατι συνολικα ειναι 2μγ..το οποιο εχει βρεθει πωσ στηριζει το νευρικο συστημα και στην καταθλιψη..

    θελω να καταλιξω στο οτι πιστευα κι εγω πολυ στην θεραπεια.. αλλα ακομη και τισ μερεσ που ενιωθα απογοητευμενη.. εβλεπα την κατασταση να καλυτερευει..

    την δευτερη φωρα που νοσησα και εκανα ομοιοπαθητικη πηρε 7 μηνεσ να γινω καλα.. και την 3 τη μου πηρε καπου 5μισι μηνεσ... δεδομενου του οτι την πρωτη φωρα με συμβατικα φαρμακα μου πηρε 9 μηνεσ με τρομερεσ εξαρσεισ... εγω το βρηκα σουπερ...

    εχω καπου 5 χρονια να νοσησω...τωρα:):):)

    εγω εξακολουθω και ειμαι χορτοφαγοσ.. συνηθησα ...και δεν ενιωσα ποτε να μου λειπει τελικα το κρεασ..εφοσων με βοηθαει κι ολασ...να φανταστεισ πλεον αν φαω κρεασ μου ερχεται εμετοσ.. τοσο αμαθευτο ειναι το σωμα μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Adzik γεια σου :)

    Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον αυτά που έγραψες και χαίρομαι που τα τελευταία χρόνια δεν έχεις ξανανοσήσει.

    Θαύμασα τη θέληση και την αυτοπειθαρχία σου, σκεπτόμενη πως εγώ τότε είχα κολλήσει απλά και μόνο στο γεγονός πως θα έπρεπε να κόψω τον καφέ και το τσιγάρο..

    Ωστόσο, είδα κι εγώ μεγάλη διαφορά στη νευροδερματίτιδά μου, η οποία τα τελευταία χρόνια σχεδόν δεν εκδηλώνεται καθόλου, βελτιώνοντας τη διατροφή μου. Δεν είμαι χορτοφάγος, όμως έχω μάθει να τρώω σωστά και να υπάρχει ισορροπία, για την οποία προσπαθώ όπως μπορώ ακόμα και σε περιόδους που η κατάθλιψη και το άγχος είναι έντονα.

    Βέβαια, συνεχίζω να καπνίζω και να πίνω καφέ.. Απέχω λοιπόν ακόμα από το να φροντίζω σωστά τον οργανισμό μου.

    Σ' ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και λεπτομέρειες που ανέφερες για τη δική σου εμπειρία.

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 00:27
  2. σπουδές ομοιοπαθητικής
    By adda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 08-03-2009, 19:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •