Αγάπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: Αγάπη

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    12

    Αγάπη

    Καλημέρα σε όλους!!!

    Εδώ και μέρες γυρίζει ένα θέμα στο μυαλό μου.... Έχω ξεκινήσει να το γράφω αλλά όλο σταματώ. Σήμερα το βράδυ είπα να το συνεχίσω...
    Η ερώτησή μου είναι η εξής:
    Ποιος θα μιλήσει για αγάπη?
    Καθημερινά, όλοι μας, περνάμε από τις δοκιμασίες τις ζωής.
    Και όμως πολύ λίγοι μιλούν για την αγάπη.
    Θα ήθελα μέσα από αυτό το θέμα να ξεκινήσει ένας διάλογος με τα αγαπητά μέλη του forum, να μου πει ο καθένας – αν είναι δυνατόν - τι πιστεύει για την αγάπη.
    Είναι πολύ γενικό, το ξέρω.
    Ας κάνω την αρχή.
    Πριν από λίγα χρόνια βρέθηκα σε μια κινηματογραφική αίθουσα, παρακολουθούσα την ταινία Amelie…
    Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν... ναι, αυτό είναι, αυτό ακριβώς είναι..
    Εκεί που νομίζεις ότι δεν υπάρχει ελπίδα, ξαφνικά καταλαβαίνεις το νόημα, και όλα είναι ξεκάθαρα....
    Μια στιγμή αρκεί.
    Μαγεία.
    Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα για την αγάπη είναι ότι δεν υπάρχει συνταγή, ο καθένας την βιώνει διαφορετικά, δεν υπάρχει το για πάντα, υπάρχει το τώρα.
    Πάντα, όταν σκέφτομαι την αγάπη, μου έρχεται στο μυαλό το ποίημα της Elizabeth Barrett Browning - How do I Love Thee….
    Πολύ ρομαντική; Ίσως...
    Περιμένω τις απαντήσεις σας..

    Με φιλική διάθεση.
    Λένα

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Eιλικρινά δεν σκέφτομαι τίποτα απολύτως για αυτό το συναίσθημα.
    Δεν σκέφτομαι ούτε τί δύναμη έχει (αν έχει), ούτε τί μπορεί να κάνει, ούτε ποιά είναι τα χαρακτηριστικά της, ούτε πως μπορώ να την πάρω ή να την δώσω.
    Τίποτα απολύτως. Έχει πάψει να με απασχολεί αυτό το θέμα.
    Έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω τί ακριβώς είναι...και δεν μπόρεσα να το συλλάβω. Έψαχνα να προσδώσω έναν χαρακτηρισμό και δεν έβρισκα τίποτα...Το άφησα λοιπόν και δεν με νοιάζει πια...Ούτε τί θα πάρω, ούτε τί θα δώσω...στιγμές θα πάρω και το ίδιο θα δώσω.
    Μερικές φορές σκέφτομαι πως δεν υπάρχει η αγάπη.
    Και όλα αυτα που νιώθουμε για τους φίλους μας, τους γονείς μας, τον άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας, το κατοικίδιο μας κλπ είναι ένα συνονθύλευμα συναισθημάτων αλλά όχι αγάπη. Δεν ξέρω...είναι λίγο μπερδεμένο.


    Και εμένα μου έρχεται ποίημα στο μυαλό...Και νομίζω πως ότι πιστεύω για την αγάπη συνοψίζεται σε αυτό το ποίημα. Είναι η εικόνα που έχω για αυτό το συναίθημα. Τα λόγια που θα ήθελα να πώ....τα λόγια που θα ήθελα να ακούσω...τα λόγια που θα ήθελα να ζήσω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    kalimera,
    emena sougar pantws m aresei auto pou exeis grapsei katw katw... oses psyxes katalaves toses zwes tha ziseis.... nomizw pws auto ta leei ola.
    den kserw ti na pw gia tin agapi kai pros theou mi me rwtisete gia ton erwta. den pisteuw se tipota apo ta duo. pisteuw omws stin anagh pou dimiourgei i sunitheia na exeis orismenous anthrwpous, katoikidia isws kai pragmata dipla sou giati sou simiourgoun kapoia sunaisthimata kai anamniseis xwris ta opoia den mporeis na ziseis.
    ola ta sunaisthimata einai toso proswrina etsi ki alliws pou estw ki an uparxoun feugoun ksafnika kai meneis na anarwtiesai tous logous. ki epeidi sunithws einai ekseraitika duskola na dwseis agapi fovoumenos oti tha meineis leipsos i oti de tha pareis agapi kala tha einai na ektimaei kai na sevetai kapoios auta pou tou dinoun i tou prokaloun kapoia pragmata kai antrwpoi kai na min psaxnoume pws legontai kai ti simainoun.
    auta ta oliga apaisiodoksa.... katathliptika alla i ws twra poreia mou auta mou didakse.
    sas filw

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Originally posted by tessa
    auta ta oliga apaisiodoksa.... katathliptika alla i ws twra poreia mou auta mou didakse.
    Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το παραπάνω και σκέφτομαι...
    Γιατί αυτά τα συμπεράσματα να είναι απαισιόδοξα;
    Γιατί να είναι καταθλιπτικά;

    Και αν είναι η αλήθεια; Γιατί θα πρέπει να μας προκαλεί κατάθλιψη;
    Να μας ανακουφίζει θα έπρεπε.
    Κατάθλιψη θα μου προκαλούσε αν ήμουν αναγκασμένη να ζω πιστεύοντας οτι υπάρχει αγάπη ή έχοντας κατανοήσει τί είναι αγάπη και τελικά δεν την έβρισκα πουθενά. Αυτο πραγματικά θα ήταν απογοήτευση.

    Αλλά αν τελικά δεν υπάρχει, αν τελικά είναι μόνο μια εύηχη λέξη...και εγώ, εσύ ή ο άλλος το έχουμε συνειδητοποιήσει και ζούμε χωρίς το κυνήγι της και χωρίς το φάντασμά της...πορευόμαστε χωρίς το άγχος να την συναντήσουμε ή να μας συναντήσει, χωρίς τα όποια αποτελέσματα της μη επιστροφής της....μήπως, λέω μήπως...είμαστε ευτυχέστεροι όλων;

    ...ή αυτό θα συμβεί ή θα πεθάνουμε δυστυχέστεροι όλων....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    nomizw apla sougar oti den exei tosi megali simasia telika ti simainei mia leksi oso ti sunaisthimata prokalei. se kamia periptwsi den pisteuw pws oti tha pethanoume dustuxesteroi olwn an den katalavoume ti simainei i ti prepei na kanoume i estw an uparxei i oxi. de nomizw oti kerdizeis tipota. proswpika egw exw anagi kai pisteuw kai polloi alloi na niwthw giati ti logiki mou exw papsei na tin xrisimopoiw edw kai xronia. nai exw anagh omws to aggigma tou anthrwpou pou epeleksa na einai dipla mou kai anagnwrizw tin epilogi autwn pou me epeleksan gia na mou ekmistireutoun.
    den thelw na mpw sti diadikasia na aporripsw lekseis pou gia allous simainoun kati..... egw pantws de lew oute pia s agapw oute eimai erwteumeni etsi niwthw ligo ws polu pio eleutheri kai malista protimw na mou lene oti kapoioi einai filoi/es mou para oti m agapane giati se kapoia stigmi pou mporei na tous xasw tote sigoura exw glitwsei tin prodosia.

    opote mallon realistes eimaste kai oxi apaisiodoksoi katathliptiki kai dustuxeis.
    xairomai pantws pou sumfwneis i telos pantwn kati sou prokalesan oi skepseis....

    filia
    tessa

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Φυσικά και δεν θα πεθάνουμε δυστυχείς αν δεν καταλάβουμε τί σημαίνει η λέξη...
    Έχω την αίσθηση όμως πως θα πεθάνουμε δυστυχείς αν δεν νιώσουμε τι συναισθήματα προκαλεί....
    Μήπως όμως αφορίζοντας την αγάπη ταυτόχρονα αφορίζουμε και τα προκαλούμενα συναισθήματα;
    (ποιά είναι άραγε αυτα; )

    Διότι δεν μπορούμε να μην την αναγνωρίζουμε αλλά να αναγνωρίζουμε ευχαρίστως τα συμπαρομαρτούντας της...Ή τα αφορίζουμε και τα δύο...ή τα αναγνωρίζουμε και τα δύο....Πως μπορεί το ένα να \"ζει\" ανεξάρτητα από το άλλο;

    Και στην τελική, αναγνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει αγάπη, το θέμα θα πρέπει να κλείσει εδώ. Διότι αν δεχτούμε πως η αγάπη είναι ένα συναίσθημα μη υπαρκτό....δεν μπορούμε να συζητήσουμε παραπέρα.

    Τα υπόλοιπα συναισθήματα είναι άλλα...δεν είναι αγάπη. Άρα θα πρέπει να μιλήσουμε για αυτά ως έχουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    den eimai apoluta sigoura pws \'aforizontas\' tin agapi aforizeis kai oti sunaisthimata prokalei. i agapi einai apla mia leksi pou sumvolizei kati entelws aoristo. instead loipon apo s agapw tha mporousame apla na leme \'se thelw\' \'se xreiazomai\'..... ti sunaisthimata sou dimiourgoun autes oi lekseis???
    tessa

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Άρα η αγάπη δεν είναι συναίσθημα...είναι ας πούμε μια ιδέα που γεννάει συναισθήματα κατα βάσει θετικά. Άρα δεν πρέπει να λέμε σ\' αγαπώ...γιατί δεν το αισθανόμαστε. Αισθανόμαστε τους καρπούς της αγάπης-ιδέας.
    Άρα άτοπο το σ\'αγαπώ. Δεν υφίσταται ως συναίσθημα.

    Το ότι κάποιος σου λέει \"σε θέλω\" ή \"σε χρειάζομαι\" δεν υποκαθιστά το \"σ\'αγαπώ\".
    Μπορεί κάποιος να με θέλει και να με χρειάζεται χωρίς απαραίτητα να με αγαπάει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    ok sumfwnei alla ti ennoei kapoios otan sou leei s\'agapw? poso diaforetiko mporei na einai auto apo ta sunaisthimata pou sou prokaloun kapoies alles lekseis? auto einai pou den katalavainw....
    ki episis giati otan kapoios de mas agapaei pia ta vafoume toso mavra ti einai auto pou pauei pleon na uparxei?
    i akoma xeirotera giati to s agapw na einai mia toso varugdoupi leksi pou otan kapoios ti leei se suntomo xroniko diastima na gurnaei o allos kai na leei \' mi les lekseis pou den katalavaineis....\' i \'einai polu nwris akoma na les kati tetoio\' i peftoume se vathia skepsi, prosilwsi dialogismo ktlp gia na doume an prepei na to poume..... an den prepei .... mipws den einai swsto... pws tha to parei ki alla tetoia palava senaria....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Τώρα αν σου πώ πως δεν ξέρω να απαντήσω σε καμία ερώτηση από αυτές που έθεσες, θα με πιστέψεις;

    Αν ήξερα δεν θα έλεγα πως δεν πιστεύω τίποτα για την αγάπη.
    Θα μπορούσα να το εξηγήσω. Θα μπορούσα να σου πώ γιατί λέμε \"σ\'αγαπώ\" και πότε το λέμε...θα μπορούσα να πώ γιατί πολλές φορές αυτή η φράση μας βάζει σε σκέψεις και όλα τα υπόλοιπα.

    Το μόνο που πιστεύω είναι ότι όταν το λέμε....το λέμε μηχανικά.
    Σκεφτόμαστε...τί είναι όλο αυτό το ευχάριστο πακέτο συναισθημάτων που νιώθω όταν είμαι π.χ με τον Γιάννη....Αγάπη είναι. Τί άλλο θα μπορούσε να είναι...άρα: Σ\' αγαπώ Γιάννη.
    Και ενδεχομένως όντως να τον αγαπάει. Και ενδεχομένως να είναι όντως αγάπη αυτό το πακέτο.
    Ειλικρινά, δεν ξέρω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    an ontws to leme mixanika ..... tote mallon einai mia leksi pou ti simasia tis de tha ti vroume sto leksiko alla mesa mas.... ki as afisoume ton eauto mas o kathenas me tis empeiries tou na dwsei mia simasia pou tha ton voleuei
    :P;)
    na ste oloi kala...
    filia tessa

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    12
    Καλημέρα!!

    Πραγματικά αναρωτιέμαι...

    Μια ζεστή αγκαλιά δεν είναι αγάπη; Μια τρυφερή κουβέντα δεν είναι αγάπη; Το μοίρασμα δεν είναι αγάπη; Το να προσφέρεις δεν είναι αγάπη;

    Όλα αυτά και άλλα πολλά πιστεύω ότι είναι αγάπη. Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανόνας, απλά είναι.
    Το νιώθεις. Και δεν χρειάζεται να είναι για πάντα. Δεν χρειάζεται να υπάρχει ανταπόδοση, ούτε είναι προδοσία αν χαθεί. Μάλλον πληγωμένος εγωισμός.
    Η γεύση μένει και ας μην υπάρχει φυσική υπόσταση για να επιβεβαιώνει την ύπαρξή της.

    Και χωρίς αγάπη, χωρίς αυτές τις μικρές στιγμές του πάρε-δώσε, νομίζω ότι το χρώμα ξεθωριάζει.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ταυτίζουμε την λέξη αγάπη με την αυτοθυσία.
    Ίσως αυτή να είναι η υπέρτατη μορφή της, δεν ξέρω.

    Πορευόμαστε παρέα, μέχρι εκεί που θα φτάσει, όσο φτάσει, δίνω, παίρνω και προχωρώ.

    Δανείζομαι τον ορισμό της λέξης αγάπη από το λεξικό του Τριανταφυλλίδη.
    Αγάπη = ψυχική διάθεση που κυριαρχείται από αισθήματα φιλίας, στοργής, συμπάθειας, τρυφερότητας, αφοσίωσης.
    Με βάση το παραπάνω, ο κόσμος δεν θα ήταν πολύ καλύτερος αν υπήρχε αγάπη;

    Πώς την απορρίπτουμε και πως την πετάμε σαν πολυφορεμένο ρούχο;
    Να την καταργήσουμε επειδή δεν την καταλαβαίνουμε;

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς δεν βλέπουμε ότι μέσα από την αγάπη θα νιώσουμε πιο όμορφα.
    Ξεκινώντας από το να αγαπήσουμε τον εαυτό μας και καταλήγοντας να δείχνουμε αγάπη στους γύρω μας.

    Ή μήπως η εποχή της τεχνολογίας, του εύκολου χρήματος και του εγωκεντρισμού κέρδισε;

    Πάντα με απασχολούσε και νομίζω ότι πάντα θα με απασχολεί, με διάθεση εξερεύνησης, αναζήτησης και εξέλιξης.

    Φιλικά
    Λένα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    στο καβούκι μου
    Posts
    29
    Originally posted by lena
    Να την καταργήσουμε επειδή δεν την καταλαβαίνουμε;
    Nα την υιοθετήσουμε αν και δεν την καταλαβαίνουμε;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    egw pantws sas eipa polu apla den pisteuw :P, den kserw ti simainei ;) kai mallon de thelw kai na mathw..... mou arkei oti niwthw kapoia pragmata ta opoia ta onomazw apla sunaisthimata den ta onomazw agapi, isws einai kati polu geniko gia mena alla eimai pio eutuxismeni etsi giati eimai ekei gia opoion me xreiazetai- kai logw epaggelmatos- alla de simainei pws tous agapaw kiolas.
    oson afora tis agalies, ta xadia kai ola auta diafwnw katheta me to oti simainoun agapi, oute i storgi kai ta trufera logia simainoun agapi. for example an enas suzugos apataei ti gunaika tou kai meta paei kai tis leei s agapw auto einai upokrisia oxi agapi. opote einai kalutera na periorizontai oi anthrwpoi se pragmata pou sumvadizoun pio polli me tin epoxi mas nai mporei to xrhma, o egwkentrismos ktlp na exoun kerdisei alla i agapi einai ligo mpanal sunaisthima, isws kai ligo periploko oi anthrwpoi den ta theloun ta periploka kai \'duskola\' pragmata exoun tosa alla panta sto mualo tous. i agapi exei perasei se alli sfaira, pio melo kinimatografiki kai paramuthenia... dustuxws i pragmatikotita einai skliri kai den exei na kanei me tetoia pragmata.
    egw eimai mia ap autous pou apla tin exw aparnithei.... oi idioi anthrwpoi pou mou eipan kapote s agapw twra koitazoun allou, allaksan ta thelw tous, oi anages tous, i zwi tous kai de xwraw pia ston kuklo tous... poios kserei... ara i agapi den einai kati stathero ara i agapi de mou paei.
    sas filw

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    12
    Καλημέρα σε όλους!!

    Αγαπητή Sugar,
    Το να υιοθετήσουμε κάτι που δεν καταλαβαίνουμε είναι άτοπο.
    Το να καταργήσουμε όμως αυτό που δεν καταλαβαίνουμε δεν είναι βιαστικό;

    Αγαπητή Tessa,
    Τα είπαμε μέσω msn, σε γενικές γραμμές για να αναφέρω την άποψη μου και στο forum, νομίζω ότι η αγάπη δεν είναι μπανάλ, η εποχή έχει αλλάξει, η αγάπη έχει περάσει σε άλλη σφαίρα, λέμε και τι έγινε, να περνάμε καλά και όλα τα άλλα είναι μελό κινηματογραφικά και όμως χωρίς αγάπη πως μπορούν να εξελιχθούν τα πράγματα;

    Αν ο καθένας κοιτάει πώς να είναι ο ίδιος καλά χωρίς να νοιάζεται για τους γύρω του τότε δεν προβλέπω ευοίωνο μέλλον..
    Αναφέρεις το παράδειγμα για τον σύζυγο που γυρνάει σπίτι του αφού έχει απατήσει την γυναίκα του και της λέει σ’ αγαπώ, ναι, αυτό είναι υποκρισία, δεν θα διαγράψω όμως την αγάπη γιατί συμβαίνουν τέτοια περιστατικά και χειρότερα, πολύ χειρότερα!

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν τα περίπλοκα και «δύσκολα» πράγματα, η πραγματικότητα είναι σκληρή αλλά γιατί να μην έχει να κάνει και με την αγάπη?

    Γενικά, νομίζω ότι το πιο εύκολο για όλους μας είναι να πούμε ένα τεράστιο δεν βαριέσαι και να συνεχίσουμε αδιαφορώντας.
    Όμως συνεχίζω να αναρωτιέμαι, μήπως αυτό είναι το λάθος;

    Κλεινόμαστε στον μικρό ασφαλή μας μικρόκοσμο και έχουμε τα πάντα κάτω από τον έλεγχο μας γιατί δεν δίνουμε, άρα δεν έχουμε να χάσουμε.

    Μια αγκαλιά, ένα χάδι, μια τρυφερή κουβέντα είναι μια εκδήλωση αγάπης μεταξύ δύο ανθρώπων που πιστεύουν σ’ αυτή. Διαφορετικά δεν σημαίνει κάτι.

    Σας εύχομαι καλή συνέχεια.
    Λένα

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •