ανεργια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33

Thread: ανεργια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    ανεργια

    ..κατι σαν τυφλο χτυπημα που σε ακρωτηριαζει, μεμιας πρεπει να ξεχασεις οσα προγραμματιζες, να βγεις απ τον συνηθισμενο ρυθμο σου, το αγχος να χτυπα κοκκινο κ ο ιδρωτας να σταζει χωρις αποτελεσμα.
    υστερα απο πεντε χρονια με συμβασεις, σοκαριστηκα που δεν ανανεωθηκε κ περασε ηδη ενας μηνας που ειμαι ανεργη κ δεν μπορω να το πιστεψω. αρχιζω να συνειδητοποιω τι συνεπαγεται της απωλειας της εργασιας μου, αρνουμαι να δεχθω οτι δεν θα συνεχισω κ ελπιζω σε κατι που ισως δεν εχει καμια ελπιδα (να με ξαναπροσλαβουνε, να βρω εργασια πανω στο επαγγελμα μου).
    ας ψαξω οτιδηποτε σκεφτομαι κ στην πορεια που ξερεις μπορει κατι καλυτερο να προκυψει.
    η φαση που βρισκομαι απραγη στο σπιτι, μου προκαλει εκνευρισμο, απογοητευση, φοβο κ αγωνια.
    ωρες ωρες αγχωνομαι τοσο που με πιανει δυσπνοια κ ποναει το στηθος μου, αλλες παλι σχεδιαζω οπως στο παρελθον την αυτοκτονια μου να μοιαζει με ατυχημα κ αλλες νομιζω πως ειμαι κλινικα νεκρη, αφου ουτε αντιδρω, ουτε κινουμαι ουτε τιποτα.
    περασε καιρος που ειπα δεν θα το αφησω να με ρημαξει παλι, αλλα το θηριο εμφανιστηκε δυνατο κ ανανεωμενο, δεν μπορω να το ελεγξω ουτε να περιορισω ολα οσα με ριχνουν. παλευω, αλλα συνεχιζω να στεκομαι τρεμοντας κατω απ τη σκια του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μετα απο 5 χρονια εμεινα και εγω ανεργος.

    Τις πρωτες μερες ημουν αλλα-νταλλα...χαιρομουν που θα φυγω κατα καποιο τροπο ,απροσδοκητη ελευθερια και καινουριους δρομους να διαβω.

    Αλλα το αγχος-αγχος και ολα μεγενθυμενα...τι θα κανω στο μελλον?

    Θα βρω δουλεια?

    Θα μπορεσω επιτελους να πραγματοποιησω αυτα που θελω ή θα ειμαι απλως ενα βαρυδι στις πλατες των δικων μου?


    Περασα ενα καλοκαιρι στην...αδρανεια , αλλα τωρα προσπαθω να επαναπροσδιοριστω και να δω τι θα κανω , μια στιγμη που σε τρωει σαν σαρακι , αν και δεν θα ελεγα οτι με εχει παρει απο κατω ακομα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    σε καταλαβαινω οντας κ εγω ανεργη πια..

    μην το παιρνεις τοσο βαρεως ομως,ξερεις ποσοι ανθρωποι ειναι στην θεση μας?

    που εχουν χρεη κ εξοδα να τρεχουν κ οικογενειες?

    σε νιωθω οσο αφορα το αγχος σου για το μελλον σου,αλλα μην σκεφτεσαι αυτοκτονιες,ελεος δηλαδη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αυτο το \"απο κατω\" ερχεται σαν κυματα κ σου ταραζει τις στιγμες της καθημερινοτητας σου.. ειναι σαν να παλευεις να κρατηθεις στην επιφανεια κ ακεραιος μες τα προβληματα σου κ ομως υπαρχει μια θηλια που ολο κ περισσοτερο σφιγγει το λαιμο σου.. αυτο το \"κατι πρεπει να κανω\", \"κατι που να μου δωσει δυναμη να βγω απ το αδιεξοδο ρε γαμωτη μου\".. κ ομως αδικες προσπαθειες χτυπουν ακομα πιο δυνατα στην πλατη σου κ σε χωνουν πιο βαθεια..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Σε καταλαβαίνω..
    Είμαι κι εγώ εδώ και λίγες μέρες άνεργη και είχα αρχίσει να κάνω πολλές αρνητικές σκέψεις.

    Κατέληξα στο ότι δεν είναι κάτι που εξαρτάται μόνο από μένα και άρχισα να σκέφτομαι και το χειρότερο σενάριο, το να μην βρω δηλαδή σύντομα δουλειά. Ελπίζω ότι ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, θα βρω να κάνω εποικοδομητικά πράγματα, που δεν είχα την ευκαιρία να κάνω τον καιρό που δούλευα.
    Θα μου πεις ότι είναι και το οικονομικό στη μέση...οκ. θα ζήσουμε και με λιγότερα, με κάποια συνδρομή των οικείων μας -να ναι καλα:)- και θα προσπαθήσουμε να αξιοποιήσουμε τον χρόνο μας όσο το δυνατόν πιο δημιουργικά.

    Ξέρεις, το χειρότερο για μένα είναι η απραξία, όπως έγραψες κι εσύ στο ποστ σου.
    Οι αρνητικές σκέψεις δεν πρόκειται να σου προσφέρουν τίποτα.
    Μην κάνεις πολύ μακροπρόθεσμες σκέψεις που θα σε επιβαρύνουν με άγχος.Κάνε την προσπάθειά σου, ψάξε να βρεις έστω και κάτι προσωρινό και με λιγα χρήματα.Νομίζω ότι τουλάχιστον κάτι τέτοιο μπορείς να το καταφέρεις. Από κει και πέρα θα μπορείς να κοιτάς και για κάτι καλύτερο. Καλή επιτυχία :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εχεις δικιο iberis...μπορω να σκεφτω τοσα πραγματα που μπορω να κανω τωρα με αυτην ελευθερια που μου δοθηκε , απο σοβαρα οπως προσληψη γνωσεων και στησιμο αξιολογου βιογραφικου μεχρι και απλα πραγματακια διασκεδαστικα , οπως το οτι εχει παει 2:15 και γραφω αυτο το μηνυμα χωρις να εχω ενα...καταπιεστικο ωραριο στο κεφαλι μου , ειναι ωραια η βραδια και καλλιστα μπορω να κανω την νυχτα...μερα.


    Φυσικα η επανενταξη στο χωρο εργασιας ειναι must...και σιγουρα θα βρεθει πιστευω καποια δουλεια...αλλα θα ειναι ικανοποιητικη? Θα προσφερει καποια α\' ποιοτητα ζωης? Τα οικονομικα?

    Πεσαμε και σε πολυ ασχημη περιοδο.

    Το μελλον ειναι απροβλεπτο , αλλα μπορει να ειναι καλυτερο , οσο μπορει να ειναι και ζοφερο και η αβεβαιοτητα στη μεση...well αυτη την εχουμε εξασφαλισμενη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παιδια λυπαμαι παρα πολυ που μεινατε ανεργοι....σασ καταλβαινω.. εγω εδω γεννησα και με κοροιδεψε ο εργοδοτησ αφηνοντασ με παρανομα ανεργη..

    τρεξτε στον ΟΑΕΔ για επιδομα ανεργιασ ειναι 450 ευρω...και λογικα με τοσα ενσυμα και οι δυο το δικαιουστε για 1 χρονο... μεσα σε αυτο τον χρονο θα εχετε την δεινατοτητα να ψαχτειτε πιο ανετα για τατι καινουριο..

    καλη δυναμη..και Μαρακι μην το αφηνεισ να σε παιρνει απο κατω..μια φαση εινια..και συμβαινει σε ολουσ..ολα καλα θα πανε.. βρεσ κατι προχειρο για αρχη οπωσ λεσ και βλεπεισ...

    σασ φιλω γλυκα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    παμε Αυστραλια η Αμερικη???:):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    ο μικρός μου αδερφός που είναι μηχανικός, δεν πρόλαβε να προσληφθεί και έφυγε με μαζικές απολύσεις σε μεγάλη τεχνική εταιρεία. Γερό χαστούκι στην έναρξη της επαγγελματικής του ζωής.

    Τον παρότρυνα πάντως να βρει έστω μια άσχετη δουλειά και να κυνηγήσει κανένα εξειδικευμένο πρόγραμμα/σεμινάριο πάνω στο αντικείμενο του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αχ...Το thread αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε πως αποτυπώνει με γλαφυρό τρόπο το σκληρό πρόσωπο της πραγματικότητας που έχουμε υποδεχτεί ενώ ήταν απρόσκλητη.:P

    Ο σύντροφός μου άνεργος εδώ και δύο μήνες.Τον απέλυσαν πριν τις διακοπές,για να μην πληρώσουν και επίδομα αδείας.Καλό ε;:mad:

    Τον έπιασαν κάτι ανασφάλειες,πως δε θα μείνω μαζί του,θα τον αφήσω,πως νιώθει άχρηστος,πως δε θέλει να τον ζει η κοπέλα του,πως δε μπορεί,τι δουλειά θα βρει,πότε θα την βρει,ως τότε τι θα κάνει,πως θα τα βγάλουμε πέρα βασισμένοι μόνο στο δικό μου εισόδημα,κλπ.

    Στην αρχή τον πήγαινα με το μαλακό,τον παρηγορούσα,τον χάιδευα,τον κανάκευα,τον διαβεβαίωνα,τον ανέβαζα.Όταν οι ανασφάλειες επέμεναν,άρχισα να τα παίρνω,λολ.Γυρνάω και του λέω,ξέρεις φίλε δεν είσαι ο μόνος που περνάει λούκια,άμα θέλεις να κλαίγεσαι επ\'άπειρον βρες άλλον ώμο.Εσύ θα με παράταγες άμα έμενα δίχως δουλειά;,ε,εγώ γιατί και καλά θα σε παράταγα;Στα ζόρικα θα δοκιμαστεί και η σχέση μας,θα δούμε πόσο μετράει για μας να είμαστε μαζί.Δουλειά μπορεί να μη βρεις αμέσως,τι θα κάνεις,θα γκρινιάζεις όλη μέρα και θα σε βλέπω με τη μούρη κάτω να κοιτάζεις το πάτωμα;

    Και τότε έγινε το θαύμα.Τότε ήταν που επανήρθε,χαχαα,απίστευτο.:P
    Mε λίγα λόγια,όχι μόνο μέλια μέλια μέλια,θέλει και λίγο ταρακούνημα ένας άνθρωπος να βγει από τη μιζέρια και το συνεχές γκρινιολόγημα.οκ,για τους ανθρώπους είναι όλα,δεν έχουμε κάνει κάνα συμβόλαιο πως θα μας έρχονται ρόδινα,κάποιες φορές θα περνάμε κι απ\'τ\'αγκάθια.

    ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΦΤΟ:P

    Υπομονή,όχι μεμψιμοιρία,αισιοδοξία,κάν ουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με ό,τι έχουμε ανά εποχή.
    Φυσικά και θα παλέψουμε,φυσικά και θα έχουμε και τις στιγμές που θα μας ρίχνει,όμως καθώς είναι μία κατάσταση που ίσως μας πάρει και χρόνια να δούμε φως στην άκρη του τούνελ,πρέπει ο καθένας να οπλιστεί με θάρρος,να βρει πηγές τροφοδότησης,να ψάξει με ποιους τρόπους θα μπορέσει να χτίσει τις άμυνές του τις ψυχολογικές.

    Δεν τελειώνει η ζωή μας δα!!!:)
    Εύχομαι σε όλους να μπορέσουμε να τα ξεπεράσουμε όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Είμαστε πολλοί στο κλάμπ,έχουμε παρέα,δε μπορείτε να πείτε όμως:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπομονή,όχι μεμψιμοιρία,αισιοδοξία,κάν ουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε με ό,τι έχουμε ανά εποχή.
    Φυσικά και θα παλέψουμε,φυσικά και θα έχουμε και τις στιγμές που θα μας ρίχνει,όμως καθώς είναι μία κατάσταση που ίσως μας πάρει και χρόνια να δούμε φως στην άκρη του τούνελ,πρέπει ο καθένας να οπλιστεί με θάρρος,να βρει πηγές τροφοδότησης,να ψάξει με ποιους τρόπους θα μπορέσει να χτίσει τις άμυνές του τις ψυχολογικές.

    Δεν τελειώνει η ζωή μας δα!!!:)
    Εύχομαι σε όλους να μπορέσουμε να τα ξεπεράσουμε όσο το δυνατόν πιο αποτελεσματικά.
    Ωμη πραγματικοτητα...τι γραψαμε σε αυτο το νημα?

    Ολοι εμεις θα παλεψουμε και θα φαγωθουμε για...μια θεση στον ηλιο (μιλωντας γενικα...οχι για τους αγαπητους μου συμφορουμιτες).

    Be prepared...εχετε εναν keep_walking να ανταγωνιστειτε:P και η πιστα του παιχνιδιου λεγεται οικονομικη κριση...ανωτατο επιπεδο δυσκολιας...ισια-ισια για να σπασει η μονοτονια και να παρουμε γρηγορες στροφες:)

    Καλη τυχη σε ολους:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453

    ελεος!!!ουτε τα φυλλαδια δεν μου καθονται!!!

    παιδια ελεος με την κολοανεργια.
    εδω και μερικες μερες ψαχνω για φυλλαδια(που καποτε σε παρακαλουσαν οι καταστηματαρχες ή ιδιοκτητες φροντιστηριων για να μοιρασεις-γιατι κανεις δεν πηγαινε) και δεν βρισκω τιποτα.
    και να πω οτι μενω αδρανης?καθε αλλο.
    εχω ξεσκιστει στα τηλεφωνα.
    η μια μου λεει παρε με στις 10 του μηνα.
    σε αλλες 2 αγγελιες κρατησαν τα στοιχεια μου και καλα οτι θα με ειδοποιησουν αλλα τελικα τπτ.καμια ειδοποιηση.
    και σε πολλες αλλες αγγελιες -που ειχαν μαλιστα το ενδεικτικο σημα οτι δημοσιευονται για πρωτη φορα στην εφημεριδα-παιρνω λιγα λεπτα μετα την δημοσιευση και μου λενε καλυφθηκαν οι θεσεις!!!!
    ΕΛΕΟΣ!!!!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    πρεπει να οπλιστουμε με υπομονη γιατι μαλλον ερχονται δυσκολα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Athens
    Posts
    1,453
    σιγουρα Ντορα ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ αλλιως δεν βγαινει η ρημαδα η ζωη....

    τελικα μετα απο σκεψη αποφασισα να παω αυριο στον ΟΑΕΔ να δω αν παιζει κανενα ΚΕΚ(κεντρο επιδοτουμενης καταρτισης-πληρωνεσαι και εξειδικευεσαι σε εναν τομεα).
    ουτως η αλλως και στα φυλλαδια να με επαιρναν,δεν νομιζω να αντεχα να το κανω για μεγαλο χρονικο διαστημα,γιατι εχω αρχισει να κουραζομαι ευκολα....

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •