Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 399
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Originally posted by libido
    berg ορθά έπραξες και έψαξες.

    διάβασα το λινκ που έβαλες.θέλω να δώσεις βάση στα ακόλουθα που απαντήσανε σε αυτή την κυρία.
    {αν και με προβληματίσε το γεγονός οτι \"ψυχολόγος\" της έγραψε αυτά τα 2φάρμακα.}
    στέκομαι στο ακόλουθο<<Το άγχος και οι κρίσεις πανικού αντιμετωπίζονται πολύ αποτελεσματικά και χωρίς φαρμακευτική αγωγή μέσω γνωσιακής συμπεριφοριστικής ψυχοθεραπείας, οπότε μία λύση θα ήταν να προτιμήσετε την ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση του προβλήματος.>>
    επιεικώς ανεύθυνα!!!το χαρακτηρίζω.
    \"πολύ και αποτελεσματικά\" είναι αόριστο διότι είναι διαφορετικές οι περιπτώσεις.
    \"θα ήταν να προτιμήσετε\"δεν ισχύει,από την στιγμή που κάποιος έχει μεγάλο άγχος και παθαίνει κρίσεις πανικού,ο μόνος αρμόδιος να τον αναλάβει είναι ψυχίατρος.αυτό το λέω για την περίπτωση που κάποιος επιλέξει από μόνος του να βοηθειθεί.

    ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΦΟΙΤΗΤΩΝ!
    να υποθέσω οτι είναι φοιτητές που κάνουνε κάμμια εργασία και είναι ευπεύθυνος κάποιος ψυχολόγος όπως και αναγράφεται.

    λοιπόν με δική τους ευθύνη το έγραψαν και εμ δική μου έγραψα και εγώ.

    αν εσύ ψάχνεις μία λύση, να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

    απλά μην ψάχνεις λύσεις μέσα από το νετ.επαναλαμβάνω οι περιπτώσεις διαφέρουν μεταξύ τους και όταν κάποια ψυχική ασθένεια έπειτα από καιρό γίνει ψυχοσωματική τότε χρειάζονται τα φάρμακα για το σώμα παράλληλα με ψυχοθεραπεία.

    Υ.Γ. σε περίοδο εγκυμοσύνης οτι φάρμακο λάβει η εγκυμονούσα δεν επιρρεάζει την εγκυμοσύνη απαραίτητα.αλλά...περνάνε οι ουσίες στο έμβρυο!{αυτό το έγραψα διότι ήτανε η περίπτωση της κυρίας που ρωτούσε}
    Και αφου λες οτι οι περιπτωσεις διαφερουν μεταξυ τους εσυ γιατι για ολες τις περιπτωσεις με πανικο και καταθλιψη λες οτι πρεπει να δινετε φαρμακευτικη αγωγη; Λες να μην ψαχνω λυσεις απο το νετ και αμεσως ετσι καταδικαζεις τη δικη σου λυση που προτεινεις αφου μεσα απο το νετ την δινεις και εσυ.

  2. #32
    Παιδιά διάβασα εντελώς τυχαία για 2 εναλλακτικές τεχνικές πολύ απλές που υπόσχονται ότι αντιμετωπίζουν όλα τα ψυχικά νοσήματα χωρίς κόπο.Η μία λέγεται EFT και η άλλη EMDR.Ψάξτε και σεις να δείτε.Αν κανείς από σας έχει ακούσει κάτι για αυτές ή δοκιμάσει ας μας πει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    berg είναι ανάλογα σε τί βαθμό το βιώνει κάποιος και πόσο τον έχει επιρρεάσει.
    το οτι έχει κάποιος κατάθληψη ή κρίση πανικού, μαζί και άλλοι χιλιάδες άνθρωποι, δεν σημαίνει οτι θα έχουνε την ίδια αντιμετώπιση.
    ποικίλλει!
    αν διάβαζες προσεκτικά αυτά που σου γράφω, θα ξεχώριζες οτι δεν έδωσα λύση,
    απεναντίας έγραψα οτι πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό ιατρό ο οποίος θα τον αναλάβει.

    δεν ξέρω τί ηλικία έχεις, ούτε τί αντιμεωπίζεις.
    σου ζητάω να διαβάζεις και να κατανποείς αυτά που γράφει κάποιος.την ελπίδα και την λύση δεν θα στην δώσω εγώ ή κάποιος άλλος από εδώ.
    αλλά ένας ειδικός ιατρός

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Originally posted by libido
    Originally posted by pratsdim
    Ποιά η γνώμη σας, από προσωπική εμπειρία, για την καλύτερη αντιμετώπιση καταστάσεων αγχώδους διαταραχής, κρίσεων πανικού και κατάθλιψης? Ψυχοθεραπεία μόνο, φάρμακα μόνο ή συνδυασμός τους?

    Δημήτρης
    με μεγάλη ευθύνη και γνώση της ευθύνης μου.
    απαντώ.
    1)ψυχανάλυση
    2)φάρμακα,ώστε να βοηθιθεί το νευρικό σύστημα διότι έχει εξαντληθεί,από τις εντάσεις.
    3)καταλήγουμε στην ψυχοθεραπεία.

    το 2) μπορεί να γίνει 1).
    δεν έχει σημασία.
    σημαντικό είναι για αρχή να βοηθιθεί με χημική υποστήριξη η οποία σαφώς και σταματάει όταν επανέλθει σε επίπεδα που μπορεί να συνεχιστεί μόνη της η ψυχανάλυση.

    με σεβασμό libido
    Θα φροντισω να κανω μαθηματα κατανοησης σε οτι διαβαζω. Θυμησου και εσυ τι γραφεις που λες να παρει καποιος φαρμακα χωρις να λαμβανεις υποψιν σου το ποσο ελαφρια η βαρια μπορει να ειναι η καταθλιψη η ο πανικος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Σχετικα με το συμβουλευτικο κεντρο φοιτητων απ\'οσο γνωριζω αυτοι που δινουν τις απαντησεις ειναι ειδικοι και οχι φοιτητες που κανουν καποια εργασια.
    Και οσον αφορα τα φαρμακα σε καμια περιπτωση δεν μπορουμε απο εδω μεσα να πουμε αν καποιος πρεπει να παρει ή αν θα ηταν αποτελεσματικα.Γιατι για καποιον ενα φαρμακο μπορει να τον βοηθησει και να φερει αποτελεσματα και σε αλλον μπορει στην καλυτερη περιπτωση να μην κανει τιποτα και στην χειροτερη να του φερει αλλα σημαντικοτερα προβληματα.Οποτε ειναι ανευθυνο πιστευω να προτεινουμε φαρμακοθεραπεια ή συγκεκριμενα φαρμακα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    δεν πρότεινα φαρμακοθεραπεία, ούτε συγκεκριμμένα φάρμακα.

    εντέλει αυτό που έγραψα είναι όταν κάποιος διαβάζει μέσα απ ότο νετ, να δίνει βάση μεγαλύτερη.
    επίσης οτι πρέπει να απευθύνεται σε έναν ειδικό ιατρό όπως ψυχίάτρο ο οποίος είναι ο αρμόδιος για να αναλάβει την φαρμακευτική αγωγή και την ψυχοθεραπεία.
    δεν ξέρω εσύ γιατί καταλαβαίνεις άλλα από όλα αυτά.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλησπέρα σε όλους,
    νομίζω ότι έχει αρχίσει να δημιουργείται μια \"κόντρα\" χωρίς κανέναν απολύτως λόγο. Είναι απόλυτα σαφές και κατανοητό ότι κανείς από εμάς δεν μπορεί και δεν πρέπει να προτείνει τη χορήγηση οποιουδήποτε φαρμάκου. Είναι πολύ σωστό αυτό που γράφτηκε παραπάνω, ότι ένα φάρμακο μπορεί να οφελήσει κάποιον ενώ κάποιον άλλο όχι και ότι ο μόνος αρμόδιος να αναλάβει την ευθύνη της χορήγησης κάποιου φαρμάκου είναι ο εκάστοτε ειδικός γιατρός.
    Ο καθένας οφείλει να μιλάει για τον εαυτό του, στην περίπτωση που έχει περάσει κάποια καταθλιπτική κατάσταση, και πως αντιμετωπίζει ή κατάφερε να ξεπεράσει αυτή την κατάσταση.
    Επαναλαμβάνω ότι, προσωπικά, η φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία ήταν το όπλο μου ενάντια στη φρίκη της κατάθλιψης. Δεν μπορώ, όμως, να προτείνω σε κάποιον τα αντικαταθλιπτικά που με βοήθησαν (Seroxat), διότι απλά δεν είμαι γιατρός. Είναι πολύ λεπτό το θέμα και οφείλουμε να είμαστε πολύ προσεκτικοί και ευαίσθητοποιημένοι.
    Πιστεύω ότι πρόθεση του κάθε γράφοντος στο forum είναι να βοηθήσει κάποιους συνανθρώπους του που περνούν ή πέρασαν ανάλογα προβλήματα με τον ίδιο.
    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Ετσι ειναι Δημητρη και Νικη να μιλαμε για την παρτη μας και οποιος θελει να λεει στους αλλους να παρουν η να μην παρουν φαρμακα να λεει και ποιος ειναι και τι ειδικοτητα εχει γιατι οταν ηταν να παρω το σεροξατ για την καταθλιψη ειχα ενδιασμο αν θα το επαιρνα η οχι. Οταν εισαι σε φαση δυσκολη οτι διαβαζεις σε επηρρεαζει και οταν ο αλλος λεει για την καταθλιψη παρε φαρμακο εγω αν το διαβαζα πριν παω στο γιατρο μπορει να επηρεαζομουν και να μην πηγαινα γιατι θα ελεγα οτι θα με χαπακωσει ο γιατρος. Και εγω για το δικο μου ζορι με την καταθλιψη τελικα πειστικα και πηρα σεροξατ. Αλλα πηρα γιατι το ελεγε ο γιατρος και ηξερα με πιον εχο να κανω για να τα πουμε μετα αν κατι δεν πηγαινε καλα γιατι οτι εχει να κανει με την υγεια μου ειναι σοβαρο. Και τα φαρμακα δεν ειναι καραμελες.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    καμμία κόντρα!

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΙΑ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!!!

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    26
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    Originally posted by ΑΘΗΝΑ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΙΑ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!!!
    φίλτατη αθηνά,
    όλοι έχουμε πει αυτά που γράφεις.η απαισιοδοξία είναι πάνω από την ελπίδα του να ξεπεράσουμε αυτό που μας συνέβει.

    έγραψες οτι δεν ξέρεις τί να κάνεις.αυτό που ξέρω να σου πω είναι να αξιολογήσεις αυτό που έχεις,να αντιληφθείς την κατάσταση σου,και από μόνη σου ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ από μόνη σου εσύ η ίδια θα καταφέρεις να ξεπεράσεις αυτό που σε φοβίζει.
    ίσως να μην το πιστεύεις,αλλά θα το καταφέρεις αρκεί να πιστέψεις σε εσένα.να εμπιστευθείς τον εαυτό σου και στις ικανότητες σου.
    πολύ γενικά αυτά που γράφω.είναι τα βασικά όμως.

    smile!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    Originally posted by ΑΘΗΝΑ
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ.
    αυτό θα κάνεις και εσύ για εσένα όμως.

    μην ξεχνάς οτι οι φόβοι είναι κάποια πράγματα που δεν μάθαμε να τα αντιμετωπίζουμε σε μικρή ηλικία.δεν μας βοήθισε κανείς και πρέπει να τα καταφέρουμε μόνοι μας.
    είναι δημιουργικότατο να το κάνεις μόνη σου,να ξεπεράσεις μόνη αυτό που σε φοβίζει ή αυτά που σε φοβίζουνε.
    πρέπει να βρείς να ψάξεις τον τρόπο να το καταφέρεις.
    να εμπιστευτείς τον εαυτό σου και όταν σε πιάνει ο φόβος αντιμετώπισε τον.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by ΑΘΗΝΑ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ.ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΠΙΑ?ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!!!!!!
    Καλημέρα Αθηνά,
    να είσαι σίγουρη ότι για όλους όσοι περνάμε ή περάσαμε από ανάλογη άσχημη φάση έχουν έρθει πολλές στιγμές που απογοητευόμαστε και πιστεύουμε ότι ποτέ δεν πρόκειται να το ξεπεράσουμε και ότι δεν αξίζει τον κόπο να παλέψουμε και να προσπαθήσουμε. Είναι μια παγίδα, στην οποία μπορούμε να πέσουμε πολύ εύκολα. Έχε πίστη στον εαυτό σου, έχεις τη δύναμη να το ξεπεράσεις και να ξέρεις ότι ο φόβος τρέμει μπροστά στην πίστη, όπως γράφει και ο φίλος libido.
    Να είσαι πάντα καλά και ό,τι και αν χρειαστείς που θα μπορούσε να σε βοηθήσει μπορείς να το ρωτήσεις.
    Δημήτρης

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Καλησπέρα σε όλους,
    είναι γεγονός ότι, ίσως, το πιο άσχημο \"κομμάτι\" της κατάθλιψης είναι οι πολλαπλές, βασανιστικές, άσχημες σκέψεις...
    Ποιά είναι η σκέψη που σας \"ταλαιπώρησε\"/\"ταλαιπωρεί\" περισσότερο κατά τη διάρκεια αυτής της κατάστασης? Προσωπικά, η σκέψη ότι πρόκειται να τρελλαθώ και κάπως λιγότερο ο φόβος μήπως κάνω κακό είτε σε εμένα είτε σε κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο χωρίς να το ελέγχω... :-)

    Δημήτρης

Page 3 of 27 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •