Αγχώδης διαταραχή, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη. Πως τα έζησα και πως το ξεπέρασα... - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 27 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 399
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Με ταλαιπωρουσε αυτη η εικονα που εβγενε απο το δωματιο του ξενοδοχειο με τον αλλον και με κοιταξε στα ματια και εκανε σαν να την χτυπησε κεραυνος. Αυτη η εικονα η σκεψη με ειχε κοματιασει μεσα μου. Δεν ηταν ενας εφιαλτης ηταν πραγματικοτητα. Μεχρι να το ξεπερασω ειδα και επαθα. Και ακομα που το σκεφτομαι δηλαδη ποναει λιγο μεν αλλα...

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    berg αναφέρεσαι πολύ συχνά σε αυτή την εικόνα που περιγράφεις και επειδή παρακολουθώ αυτά που γράφεις νομίζεις ότι η συγκεκριμένη σκηνή είναι αυτή που σε οδήγησε στον ψυχίατρο και στην κατάθλιψη.
    Επέτρεψέ μου να διαφωνίσω. Αυτό που έζησες σαφώς είναι πολύ επώδυνο για κάποιον που κάνει όνειρα και αγαπά αλλά μάλλον έβγαλε στην επιφάνεια ένα πρόβλημα που προυπήρχε.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Μιχαλη δεν το νομιζω μονο εγω αλλα και ο ψυχιατρος μου. Μπορει να μην ειχα ευκολα παιδικα χρονια αλλα δεν με πηρε η μπαλα απο κατω σε αυτα τα δυσκολα χρονια. Απο ερωτικη απογοητευση πολοι παθαινουν καταθλιψη. Απο αυτα που γραφω πως εβγαλες για εμενα τετοια συμπερασματα οταν ο αλλος που εχει φαει τα νιατα του στην ψυχολογια και την ψυχιατρικη και με ειδε απο κοντα και μιλησαμε και εσυ απο το ιντερνετ να βγαζεις συμπερασματα....Ευτυχως που μιλας με 30αρη που ξερει τι του γινεται και οχι με κανενα που ψαχνεται να σε παρει στα σοβαρα και να παει σε κανενα γιατρο που τον παρακολουθει και να του κανει μανουρα οτι αυτα που του λεει δεν ειναι σωστα και ειναι σωστα αυτα που λεει ενα αγνωστος απο το ιντερνετ που απο τα μυνυματα καταλαβαινει πιο πολλα απο τον ειδικο.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Θα συμφωνησω με τον berg οτι καποιος που βρισκεται σε φαση να ψαχνεται θα μπορουσε να αρχισει να αμφισβητει τον γιατρο του ή να αρχισει να ψαχνει τι ειναι αυτο που προυπηρχε.Ακομα και ειδικος να ειναι καποιος δεν μπορει να βγαλει ασφαλη συμπερασματα μεσω νετ και απαιτειται ιδιαιτερη προσοχη στο τι λεγεται διοτι δεν ξερουμε πως τα λεγομενα μας θα επηρεασουνε τον αλλον.Οποτε καλο 8α ειναι να σκεφτομαστε και μια δευτερη φορα το τι λεμε.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    berg δεν θέλησα να το παίξω ειδικός και μάλλον με παρεξήγησες.
    Μπορεί όντως να συμβαίνει όπως λες. Την άποψή μου απλώς σου είπα!
    Sorry αν σε στεναχώρησα δεν είχα τέτοια πρόθεση.
    Φιλικά
    Μιχάλης

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Δε με στεναχωρεσες Μιχαλη. Οπως το δει ο καθενας ειναι το προβλημα του αλλου.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Γεια σας και απο μενα.
    Διαβαζω με προσοχη αυτα που γραφετε και ολο και περισσοτερο ενισχυεται η πεποιθηση μου πως ειμαι στο σωστο μερος...Σε ενα χωρο που δε χρειαζεται να εξηγω λεπτομερως τι νιωθω και τι βιωνω καθε φορα που η καταθλιψη εναλλασσεται με τους πανικους μου.
    Ειμαι σχεδον 17 χρονια εν ενεργεια panicker.Εχω περασει απο πολλα σταδια και πολλες θεραπειες.Εναλλακτικες (ομοιοπαθητικη) και μη.Ειναι πολυ μεγαλη η ιστορια μου, φανταζομαι πως καπου στην πορεια θα σας την πω, εστω και αποσπασματικα.Το πως ξεκινησε αυτος ο εφιαλτης και πως εξελιχθηκε.Πως εφευγε και μετα απο καιρο επανερχοταν δρυμυτερος...Πως αντεχα στην ιδεα του οτι \"τρελαινομαι\", απογοητευω τους ανθρωπους που με αγαπουν, αφηνω τη ζωη να περνα χωρις να ειμαι σε θεση να συμμετασχω οντας \"αναπηρη\" ψυχικα.
    Εδω και 1 περιπου χρονο ζουσα ενα \"διαλειμμα\" απο αυτη την κατασταση.Ειχα καιρο να επισκευθω το γιατρο μου και την ψυχολογο μου και παρα το γεγονος πως βομβαρδιστηκα με εξελιξεις αρνητικες σ\'αυτη την περιοδο της ζωης μου, τα καταφερα να νιωσω για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στη ζωη μου το μεγαλειο της χαλαρωσης...Κατορθωσα να παρω το αυτοκινητο και να οδηγησω ΜΟΝΗ, να ειμαι ΑΥΤΟΝΟΜΗ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ. Αναρωτιομουν κι εγω η ιδια πως , με τοσα στραβα και αναποδα που μου ειχαν συμβει, βρηκα το θαρρος και τη δυναμη να κανω πραγματα που δε φανταζομουν πως θα ξαναζουσα.
    Καπου μεσα στο Φεβρουαριο \"εφυγε\" το πιο αγαπημενο μου προσωπο. Η μητερα μου. Εμεινα ορθια, σταθηκα με το κεφαλι ψηλα.ΕΠΡΕΠΕ να αντιμετωπισω την τρομερη αληθεια. Ο πονος ηταν και ειναι αβασταχτος μπροστα σε κατι τοσο \"μονιμο\" και αδιαπραγματευτο, οπως ειναι ο θανατος.
    Μεχρι πριν 1 μηνα σχεδον, τιποτε δεν εδειχνε αυτο που θα επακολουθουσε. Πονουσα για το χαμο της, ναι. Αλλα προσπαθουσα να συνεχισω τη ζωη μου δουλευοντας και κανοντας οτι μπορουσα στην καθημερινοτητα μου, προκειμενου να \"τραβηξω μπροστα\".
    Ο πρωτος πανικος ηρθε - που αλλου - την ωρα που ημουν εγκλωβισμενη σε ενα τρελο μποτιλιαρισμα..Κατευθειαν τηλεφωνησα σε ενα φιλο και τον παρακαλεσα να μου μιλαει για να μη νιωθω μονη κατα τη διαρκεια της κρισης...Βοηθησε καπως αυτη η τακτικη.Απο κεινη τη μερα, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πηγαινοντας και επιστρεφοντας απο τη δουλεια μου, εχω καποιον ανθρωπο να μου μιλα στο κινητο, η προσπαθω να βρω παρεα για το δρομο. Η ισχυς των κρισεων ειναι απιστευτη!Δυνατοι πανικοι και αδυναμια να ελεγξω στο ελαχιστο τον εαυτο μου.Κατι που καταφερνα ανετα μεχρι πριν λιγο καιρο...
    Να σας πω πως ειμαι σε θεραπεια, δε σταματησα ποτε να παιρνω φαρμακα, απλα ο ψυχιατρος μου αλλαζε τις δοσεις η το ειδος των φαρμακων κατα καιρους.
    Επικοινωνησα με την ψυχολογο μου κι εκλεισα ραντεβου και με τον ψυχιατρο μου. Δε σκοπευω να λυγισω, ΔΕ ΘΕΛΩ να λυγισω. Παραδεχομαι πως ειμαι απιστευτα κουρασμενη απο αυτη την επαναληψη των \"επισκεψεων\" των κρισεων...αλλα ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΩ.
    Αλλωστε εχω συμβιβαστει με την ιδεα πως ειναι κατι με το οποιο πρεπει να μαθω να ζω, με την εννοια πως πρεπει να ειμαι προετοιμασμενη για οταν και αν επανεμφανιστει.
    Συγχωρειστε με αν δεν ειναι απολυτα συγκροτημενος ο λογος μου. Ειμαι σαφως σε συγχιση την οποια παλευω.
    Το μονο που μπορω αν πω ειναι πως σ\'αυτο τον κοσμο, κοιτωντας γυρω μας, βλεπουμε πολλα και χειροτερα.
    Να ειστε ολοι καλα και δυνατοι.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by Lenaki
    Δε σκοπευω να λυγισω, ΔΕ ΘΕΛΩ να λυγισω. Παραδεχομαι πως ειμαι απιστευτα κουρασμενη απο αυτη την επαναληψη των \"επισκεψεων\" των κρισεων...αλλα ΔΕΝ ΥΠΟΧΩΡΩ.
    Θαυμάζω τα άτομα που δεν το βάζουν κάτω, όσες δυσκολίες και αν συναντήσουν στη ζωή τους. Σου εύχομαι να νιώσεις καλά το συντομότερο, έχεις τη δύναμη να το κάνεις και το ξέρεις...

    Δημήτρης

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    20
    Για βοηθήστε λιγάκι και εμένα. Τι είναι η γνωσιακή και τι προσφέρει? Είμαι σε ψυχοθεραπεία κάποιους μήνες τώρα και δεν ξέρω τι ακριβώς μέθοδο χρησιμοποιεί. Αν διαβάσετε και σε κάποιο άλλο topic (παρακαλώ βοηθήστε με - διακοπή αγωγής) θα δείτε και τη δική μου περίπτωση...

    Προς όλους όσους γράφουν ένα πράγμα έχω να πω: Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και χρειάζεται μεγάλη δύναμη ψυχής για να αντιμετωπίσουμε τη ζωή και τα προβλήματα μας. Τα φάρμακα βοηθούν για να σκεφτούμε πιο ξεκάθαρα με λιγότερες βασανιστικές σκέψεις. Ο ψυχοθεραπευτής μας βοηθά και μας ανοίγει νέες πόρτες για να βρούμε αυτή που μας ταιριάζει και να μπούμε μέσα για να εξερευνήσουμε βαθύτερα. ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Σας θέλω όλους δυνατούς! Και αν καμιά φορά πέσετε λιγάκι και τι πειράζει? Προχωράμε μπροστα. Αισιοδοξία!!!! Μπορούμε? Μπορούμε! Μπορούμε! Σας μιλάει το πιο απαισιόδοξο άτομο. Πιστέψτε με!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by ngourgou
    Για βοηθήστε λιγάκι και εμένα. Τι είναι η γνωσιακή και τι προσφέρει? Είμαι σε ψυχοθεραπεία κάποιους μήνες τώρα και δεν ξέρω τι ακριβώς μέθοδο χρησιμοποιεί. Αν διαβάσετε και σε κάποιο άλλο topic (παρακαλώ βοηθήστε με - διακοπή αγωγής) θα δείτε και τη δική μου περίπτωση...

    Προς όλους όσους γράφουν ένα πράγμα έχω να πω: Όλα είναι μέσα στο μυαλό μας και χρειάζεται μεγάλη δύναμη ψυχής για να αντιμετωπίσουμε τη ζωή και τα προβλήματα μας. Τα φάρμακα βοηθούν για να σκεφτούμε πιο ξεκάθαρα με λιγότερες βασανιστικές σκέψεις. Ο ψυχοθεραπευτής μας βοηθά και μας ανοίγει νέες πόρτες για να βρούμε αυτή που μας ταιριάζει και να μπούμε μέσα για να εξερευνήσουμε βαθύτερα. ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. Σας θέλω όλους δυνατούς! Και αν καμιά φορά πέσετε λιγάκι και τι πειράζει? Προχωράμε μπροστα. Αισιοδοξία!!!! Μπορούμε? Μπορούμε! Μπορούμε! Σας μιλάει το πιο απαισιόδοξο άτομο. Πιστέψτε με!
    Καλημέρα!

    Ρίξε μια ματιά στα ακόλουθα links:
    http://www.ibrt.gr/therapeia/faqcbt.html
    http://www.psychognosia.gr/gnosiaki_psychotherapy.htm

    Να είσαι καλά,
    Δημήτρης

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Μπράβο Δημήτρη. Πολύ καλά links που αναφέρουν ειδικά το ένα από αυτά πιο αναλυτικά και με αρκετές λεπτομέρειες για τη Γνωσιακή Θεραπεία. Όταν άλλαξα γιατρό ακολούθησε αυτήν τη θεραπεία και με άφησε πολύ ικανοποιημένο αφού στην αγοραφοβία με κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη που προκλήθηκε από τον τρόπο ζωής που αναγκάστηκα να κάνω ήταν πολύ πιο αποτελεσματική. Ο προηγούμενος ψυχίατρος αρκούνταν στην αύξηση της φαρμακευτικής αγωγής. Ο τωρινός έκανα αυτό το \"εδώ και τώρα\" που αναφέρει το ένα από τα λινκ που παραθέτεις. Στην πράξη με την επανάληψη και με πρόγραμμα που το ακολουθούσα κατά γράμμα μπόρεσα να γίνω πολύ πιο λειτουργικός. Το ιντερνετ είναι ένα εργαλείο γνώσης και πληροφορίας και είναι κρίμα να μην χρησιμοποιείται για την εύρεση πληροφοριών γύρω από οποιαδήποτε ψυχική ασθένεια. Πολλές φορές με βοήθησε να βρω απαντήσεις όχι σε φόρουμς μονό αλλά και σε sites σαν αυτά που παραθέτεις και όπου τοποθετούνται οι θέσεις ατόμων ειδικών στον χώρο της ψυχικής υγείας.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by alex30
    Μπράβο Δημήτρη. Πολύ καλά links που αναφέρουν ειδικά το ένα από αυτά πιο αναλυτικά και με αρκετές λεπτομέρειες για τη Γνωσιακή Θεραπεία. Το ιντερνετ είναι ένα εργαλείο γνώσης και πληροφορίας και είναι κρίμα να μην χρησιμοποιείται για την εύρεση πληροφοριών γύρω από οποιαδήποτε ψυχική ασθένεια. Πολλές φορές με βοήθησε να βρω απαντήσεις όχι σε φόρουμς μονό αλλά και σε sites σαν αυτά που παραθέτεις και όπου τοποθετούνται οι θέσεις ατόμων ειδικών στον χώρο της ψυχικής υγείας.
    Καλησπέρα σε όλους,
    σε ευχαριστώ alex, να είσαι καλά.
    Πράγματι, το internet είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφορίας για το θέμα (και) των ψυχολογικών προβλημάτων. Κι εγώ, κατά την περίοδο του προβλήματός μου, συμβουλεύτηκα πολύ μεγάλο αριθμό κειμένων που αφορούσαν την αγχώδη διαταραχή, τις κρίσεις πανικού και την κατάθλιψη. Από απλές απόψεις συνανθρώπων μας που περνάνε τέτοιες καταστάσεις, απόψεις ιατρών μέχρι τις τελευταίες έρευνες σχετικά με τους τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων αυτών. Μπορείς να βρεις τα πάντα αλλά θέλει και μεγάλη προσοχή γιατί κάποια άρθρα και κάποιες απόψεις που εκφράζονται σε διάφορες ανάλογες ιστοσελίδες είναι, εν πολλοίς, κατευθυνόμενα. Ειδικά σε sites που αφορούν τη δράση και τις παρενέργειες φαρμάκων.
    Αν θελήσεις μπορώ να σου προτείνω sites και κείμενα, τα οποία προσωπικά μου είχαν τραβήξει την προσοχή με την ποιότητα των κειμένων τους. Φυσικά, αυτό ισχύει και για οποιονδήποτε άλλο στο forum.
    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    191
    Σε ευχατιστω πολυ Δημητρη για το ενδιαφέρον σου. Θα με βοηθούσε πολύ να μου έδινες διευθύνσεις που παρόμοια sites αν θες είτε με ποστ είτε να σου δωσω το email μου. Πες μου πως εσένα σου είναι πιο εύκολο.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    103
    Originally posted by alex30
    Σε ευχατιστω πολυ Δημητρη για το ενδιαφέρον σου. Θα με βοηθούσε πολύ να μου έδινες διευθύνσεις που παρόμοια sites αν θες είτε με ποστ είτε να σου δωσω το email μου. Πες μου πως εσένα σου είναι πιο εύκολο.
    Καλησπέρα alex,
    με πετυχαίνεις στη δουλειά, οπότε σου στέλνω 2 sites που έχω στα bookmarks του browser μου εδώ. Στο laptop μου έχω περισσότερα links, οπότε επιφυλάσσομαι να σου τα στείλω πολύ σύντομα. Μέχρι τότε θα έχεις αρκετά να διαβάσεις σε αυτά που βλέπεις παρακάτω. :-)

    http://www.stress.gr/disorders/disorders.html
    http://www.depressionanxiety.gr/e_dep_01.html

    Ειδικά το πρώτο το θεωρώ πολύ καλό. Τα κείμενά του για την κατάθλιψη και για τον πανικό με είχαν βοηθήσει πολύ.

    Να είμαστε όλοι καλά,
    Δημήτρης

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    καλησπερα σε ολους,με λενε ελενα και πασχω απο κρισεις πανικου εδω και 6 χρονια.εκανα ψυχοθεραπεια 1 χρονο με φαρμακα zanax kai αντικαταθλιπτικα,σταματησ� � την θεραπεια για πολλους λογους ενας απο αυτους η εξαρτηση κι απο τα φαρμακα κι πτον γιατρο..θελω να ζησω,θελω να γινω οπως πριν,δεν βγαινω,δεν ταξιδευω,δεν ΖΩ..ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΑς ΒΡΗΚΑ και ευχομαι τα καλυτερα σε ολους..

Page 4 of 27 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •