οι εφηβοι σημερα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12

    οι εφηβοι σημερα...

    Δεν μπορώ να καταλάβω ποιός φταίει..οι γονείς, η τηλεόραση, η κοινωνία, το ίντερνετ...όλοι μαζί???
    γιατί δεν θέλουν να ζήσουν την ηλικία τους?γιατί να πρέπει να χεις το άγχος του είμαι δεν είμαι έγκυος από τα 13?που ούτε η περίοδος δεν σου έχει στρώσει?γιατί το κάθε αγόρι να ασχολείται με το πέος του από μωρό και να εξιτάρεται με πρόστυχες σκέψεις και πορνό?μαθαίνουν τον έρωτα με λάθος τρόπο.....
    και πες ότι είναι επιλογή σου...εσένα σου αρεσει και ασχολείσαι με το όργανό σου και να το δίνεις όποτε βρίσκεται κάποια πρόθυμη(ανησυχητικά συχνά θα έλεγα)...ποιά επιλογή βρε μόμολο που δε μπορείς να ξεχωρίσεις το αν επιλέγεις εσυ κάτι για την πάρτη σου ή ο διαφημιστής πίσω από την διαφήμιση που είδες,ή ο ανώμαλος που γεμίζει το ιντερνετ με πορνοσάιτ και σε βάζει στο τριπάκι και πάει λέγοντας....?(όχι ότι οι μεγαλύτεροι είναι πλήρως συνηδειτοποιημένοι αλλά λέμε...)
    Δεν θέλω να γίνομαι σαν αυτούς που βλέπουν μόνο τα άσχημα στη νεολαία....και εγω μικρή είμαι και πριν λίγα χρόνια μαθήτρια ήμουν..αλλά αυτό το κακό παραπάει..όταν πήγαινα εγω γυμνάσιο(πριν 6-7 χρόνια) έβλεπες φάτσες ΠΑΙΔΙΩΝ..βρες μου κορίτσι τώρα στα 13 που να μοιάζει με παιδί και όχι ξεπεταγμένο μικρομέγαλο και θα σου πω μπράβο....(για διάβασμα δεν το συζητάμε....αν και αφού ξεπιαστεί πρώτα το χεράκι από την χειρονακτική εργασία, το ίσιωμα των μαλλιών,το στέγνωμα των νυχιών)
    σε καμία περίπτωση δεν μιλάω για καταπίεση...αλλά μια λέξη μου βγαίνει όταν αντικρύζω κάτι τέτοια....Ε Λ Ε Ο Σ.....
    (ελπίζω να μην είμαι η μόνη)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Με ποιον τροπο τους κανει κακο αυτο?

    Το αν μας αρεσει-δεν μας αρεσει ο τροπος ζωης τους ειναι αλλο θεμα, προσωπικα γουστα ειναι αυτα.

    Οπως σημερα βλεπουν τα πουρνο απο το ιντερνετ, παλιοτερα τα βλεπανε απο τις κρυμενες βιντεοκασετες που ανακαλυπτανε στο παταρι του σπιτιου τους ή απο το πλευομποι τευχος που ειναι κρυμενο κατω απο το στρωμα του "μεγαλου αδερφου" που λειπει φανταρος.
    Οπως σημερα μενουν εγγυες απο τα 16 (και οχι απο τα 13, ειναι σουπερ σπανια περιπτωση αυτη) ετσι παλιοτερα μενανε απο τα 17 , αρκετες περιπτωσεις θυμαμαι, και πολυ πιο παλια παντρευονταν απο τα 15 τους με ενα αγνωστο ατομο που τον γνωριζανε την μερα του γαμου και που τους τον πασαρε η ιδια η οικογενεια τους.


    Οι εποχες αλλαζουν Γιουλη, μπορουμε παντα να παραπονιομαστε για αυτες τις αλλαγες, μπορουμε ομως και να προσαρμοστουμε σε αυτες αφου εχουμε απομακρυνει τα αρνητικα τους απο τα θετικα.

    Μεχρι στιγμης μονο κινδυνολογιες διαβαζω γενικα απο παντου για αυτο το θεμα με τα σημερινα 15χρονα.

    Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι , μιας και το ανεφερες, ειδικα σε θεμα διαβασματος , ειμαστε απο τις χωρες που οι μαθητες διαβαζουν πραγματικα σκληρα και με πολυ αγχος για να μπουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση. Ναι , καποιες ασχολουνται με το πεντικιουρ και το ισιωμα με την τοστιερα , αλλα αυτες υπαρχουν ειτε στα 15, ειτε στα 25, ειτε στα 45 , δεν ειναι θεμα ηλικιας αλλα νοοτροπιας. Και απο την στιγμη που δεν τους προκαλει προβληματα στην ζωη τους... καλα κανουν.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Για να απαντήσω σε κάθε ένα από αυτά που ανέφερες...
    Αρχικά, είπα και παραπάνω ότι εάν είναι προσωπική επιλογή και ευχαρίστηση κανένα πρόβλημα..Δυσκολεύομαι μόνο να κατανοήσω πλήρως τον όρο επιλογή σε τέτοια θέματα..εγω αυτό που βλέπω είναι ότι επικρατεί η μίμιση..ενσυνείδητα ή μη..Το κακό βρίσκεται στο γεγονός ότι όταν μια κοπέλα αποφασίσει να ολοκληρώσει πρέπει να ξέρει τα στοιχειώδη όπως υγιεινή και προφύλαξη..Κ προφύλαξη όχι μόνο στο θέμα εγκυμοσύνης αλλά και για την περίπτωση να κολλήσεις το οτιδήποτε...Δεν έχω ακούσει ΚΑΜΙΑ να προσέχει ή να ξέρει τα βασικά..Εκεί είναι το μέγιστο κακό, όπου κοριτσάκια που δεν ξέρουν τίποτα γύρω από το σεξ καταλήγουν στα φαρμακεία να πέρνουν το χάπι της επόμενης μέρας μια και δυο και τρεις φορές χωρίς να ξερουν καν την ονομασία του χαπιού ή να κάνουν συλλογή από τα φάρμακα για μολύνσεις της ευαίσθητης περιοχής..Και κάνουν και τις έξυπνες..(για αγόρια δεν αναφέρομαι εκτενέστερα γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία αν και αυτά θα πρεπε να ξέρουν τα στοιχειώδη και όχι να ακούω δικαιολογίες του στυλ σκίστηκε το προφυλακτικό και δεν ήθελα να χαλάσω την στιγμή και συνέχισα ελεύθερα..)
    Οταν μίλησα για ηλικίες 13 ετών δεν εννοούσα απαραίτητα για εγκυμοσύνη μόνο(που όντως δεν είναι συχνό) αλλά για έναρξη σεξουαλικών εμπειριών..Και μη σου πω και πιο κάτω από τα 13..Και δεν είμαι καθόλου υπερβολική..
    Ναι σήμερα είναι το ιντερνετ και τα dvd και πριν χρόνια ήταν οι βιντεοκασέτες και πριν από αυτό δε ξέρω εγω τι...Συμφωνώ απόλυτα..Κάτσε δες το όμως σε απόλυτους αριθμούς..Πόσα 14χρονα ξέρανε τι σημαίνει sex τι πρωκτικό τι 69 και πάει λέγοντας ΄πριν 10-20 χρόνια και πόσα σήμερα?Και κυρίως..πόσα κοριτσάκια τα έκαναν όλα αυτά στα 14 τότε και πόσα σήμερα??
    Βεβαίως και να προσαρμοστώ στις νέες συνθήκες..Αυτό είναι το ζητούμενο άλλωστε..Δε σου κάνει όμως εντύπωση ότι αυτά τα λέει μια 20 χρονη?Δεν είμαι και γιαγιά...Μιλάω για παιδιά με λιγότερο απο μια δεκαετία διαφορά..Κ πες ότι εγω είμαι πουριτανή..Εσένα δεν σου κάθεται άσχημα η πρόωρη σεξουαλική εμπειρία παιδιών?
    Και επειδή εγω δε μιλάω για κινδυνολογίες που διαβάζω αλλά για αυτά που βλέπω η ίδια σου λέω ότι τα παιδιά που σιγά σιγά ενηλικιώνονται τώρα και κυρίως τα επόμενα χρόνια απλά ξεφεύγουν..Δεν μπορώ να το πω αλλιώς...
    Να τονίσω ότι όντως πολλά παιδιά διαβάζουν σκληρά και πολλές ώρες και όντως πολλά από αυτά είναι μέσα στο άγχος...Σε άλλα αποδίδει το διάβασμα σε άλλα όχι..Αφού ξεκαθαρίσουμε ότι όσα παιδιά μπαίνουν σε αει και τει είναι άξια για την προσπάθειά τους,πολλές φορές ως φοιτήτρια έχω αναρωτηθεί αν όλοι αυτοί μπαίνουν με πανελλήνιες ή περνάνε από audition...Το κάθε καρυδιάς καρύδι..Εσυ μιλάς όμως για παιδιά που έχουν ήδη εισέλθει στην ανώτερη εκπαίδευση(εξού και η σύγκριση με τις άλλες χώρες)--άρα 18-19 και άνω--ενώ εγω επκεντρώθηκα σε παιδιά που είναι στην εφηβεία σήμερα...Το πως θα τα πάνε αυτά στο μέλλον θα δείξει..
    Τέλος, στο θέμα νοοτροπίας συμφωνώ και επαυξάνω..Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχουν 25αρες barbie που περνάνε την μέρα τους με cosmopolitan ή πονηρές που τα τρώνε από άντρες.Και ακόμα περισσότερο ότι δεν υπάρχουν μανάδες 30αρες 40ρες αντίστοιχες...Επικεντρώθηκ� � στα σημερινά παιδιά που σε αυτή την ηλικία χτίζουν χαρακτήρα και ειναι πραγματικά ασχημο να βλέπεις αυτά που βλέπεις σε τόσο ανησυχητικά μεγάλο ποσοστό..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Επικεντρώθηκα απλά στα παιδιά σήμερα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Οι περισοτεροι εφηβοι και αρκετοι ανελικες δυστιχος σκοτοσαν τα σηνεσθηματα, την εποικηνονια , τον ρομαντισμο και την αγαπη και το γυρισανε στα one night stuned... κατα διαολου..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά αυτό το κάθε καρυδιάς καρύδι που μπαίνει σε ΑΕΙ και ΤΕΙ ομολογώ δεν το κατάλαβα. Δεν μας το κάνεις πιο λιανά; Γιατί αν είναι αυτό που νομίζω, τότε τι να σου πω. Έχω γνωστούς που έχουν περάσει Πανεπιστήμιο, και όλοι με την αξία τους μπήκαν. Και έκαναν και μαστερ μετά. Έλεος που τα βλέπεις αυτά και τα λες, εγώ ξέρω οι περισσότεροι διαβάζουν πολύ σκληρά και όχι κάνουν τα νύχια τους και τα μαλλιά τους. Και αν τα κάνουν, τι σε πειράζει εσένα; Αν δεν τα φτιάξουν, πάλι θα τους την πουν, επιπλέον δεν είναι κακό να φροντίζεις τον εαυτό σου. Άλλοι εύχονται γι'αυτό. Και τέλος, για τα 13χρονα πρώτη φορά, αλλά θα συμφωνήσω με τον μπολτ, είναι δικαίωμά τους εφόσον έχουν ορμές από τα 13 και από τα 10, φωνάζει το σώμα τους. Να μην το ακούσουν; Τουλάχιστον όταν γίνονται έφηβοι, δεν μιλάω για πιο πριν. Όσο για την πληροφόρηση, δεν φταίνε αυτά αλλά η πουριτανή κοινωνία που δεν τα προστατεύει. Και εσύ είσαι ένα μέρος αυτής της ομάδας της κοινωνίας, που είναι η πλειοψηφία. Είσαι συντηριτική, αν και 20 χρονών. Για μένα δεν θα έπρεπε καθόλου.
    Κατα τ'άλλα, συμφωνώ με τον Μολοστρόι ότι τα one night stand δεν είναι καθόλου καλά, αλλά από ότι ξέρω οι άντρες περισσότερο τα ενθαρρύνουν. Οι γυναίκες πάντα ήταν πιο συναισθηματικές, και επιπλέον και παλιά δεν γινόντουσαν άσχημα, απατούσαν οι άντρες τις γυναίκες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    180
    Ετσι ειναι, οι αντρες τα ενθαρινουμε(εγω πρωσοπικα ειμαι κατα)... γιατι αφτο δεν ειναι κα8ολου ενδιαφερον προτα απολα... αν δεν εχει βαθμο δυσκολιας η κατακτιση της κοπελας
    και δεν γινει παιχνιδι πριν ολα τα αλλα δεν εχει φαση.. θυμιζει σαν κατι αδεσποτα που μυριζει το ενα το αλλο να δουν αν ελκιοντε.. κανουν σεκς κ μετα δεν σε ξερω δεν με ξερεις.. τι παπαριες... stop στην ενθαρινση της γυνακας να την αναγκαζουμε να γινετε ετσι για να αρεσει ...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εντάξει αυτό με το παιχνίδι πριν γνωρίσεις τον άλλον καλύτερα και το η αγάπη και ο έρωτας είναι ένας πόλεμος, δεν το καταλαβαίνω. Ποτέ δεν το καταλάβαινα, και μόνο κακό μπορεί να κάνει πιστεύω. Αυτά είναι γι'αυτούς και γι'αυτές που θέλουν να το παίζουν μάγκες και μάγκισες. Κατά τ'άλλα, αν σε θέλω, με θέλεις, γιατί να γίνεται παιχνίδι πάμε κατευθείαν στο ψητό που δεν είναι το σεξ, αλλά η σχέση.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    lightbluepath, ή δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα αρχικά ή κάτι δεν έγραψα σωστά εγω..Εξαρχής το ποστ μου αναφερόταν στους έφηβους σήμερα..Έφηβους και όχι μεγαλύτερης ηλικίας...Όταν βλέπω, λοιπόν, μια δεκαπεντάχρονη να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τις τρίχες της και πως θα ρίξει το τάδε αγόρι στο σχολείο και δεν διαβάζει και ξαφνικά στην τρίτη λυκείου της φταίει το σύστημα εξετάσεων και δεν μπορεί να περάσει σε ένα καλό πανεπιστήμιο, ε όχι αυτή την κοπέλα την θεωρώ αλλού γι αλλού..Γιατί πολύ απλά δεν αξίζει να μπει σε ένα καλό πανεπιστήμιο..Όσο για το θέμα ορμών των 13χρονών το θεωρώ φυσική εξέλιξη του σώματος αφού με την είσοδο στην εφηβεία αρχίζει το παιδί να αναπτύσσεται και να ασχολείται με τέτοιου είδους θέματα..Κ κάπου εκεί πρέπει να παρεξηγήθηκα...Δεν θεωρώ αφύσικο να ασχολείται ένας έφηβος με αυτό..Αν είναι δυνατόν...Απλά όταν βλέπω μια κοπέλα να ντύνεται προκλητικά στο σχολείο, να βάφεται λες και πάει σε μπουζούκια, να μιλάει σαν νταλικέρης με αισχρό λεξιλόγιο και να θεωρείται και από τους άλλους in αυτό το θεωρώ ξεπεσμό...Και πίστεψε με αυτά που λέω δεν είναι η μειοψηφία, αλλά αν όχι πλειοψηφία, ενα πολύ συχνό φαινόμενο..Εκεί αντιδρώ εγω...Στο να μαθαίνει μια κοπέλα στα 14 ότι έρωτας είναι 10 λεπτά στην τουαλέτα ενός μαγαζιού μια πίπα και ένα δαχτυλάκι και τέλος..Με καθόλου συναίσθημα και κυρίως καθόλου προφύλαξη..Κ όχι απλά να την "παρασύρει" το αγόρι αλλά πολλές φορές κορίτσια να στριμώχνουν τα αγόρια για μια πίπα στα γρήγορα...Εάν αυτό το θεωρείς εσυ ωραίο, τότε δεκτόν.Πάσο..Πουριτανή σε τέτοια θέματα ναι μπορείς να με πεις.Γιατί αλλιώς έμαθα εγω να δίνω το κορμί μου..Πλήρει συνειδήση..Και στα 13 δεν ξέρεις καν το σώμα σου.Πόσο μάλλον να το δίνεις..Κατα τα άλλα και εγω έχω μια αδερφή σε αυτή την ηλικία στην οποία είμαι πολύ ανοιχτή και πρόθυμη να της εξηγήσω το οτιδήποτε..Και να της δείξω πως θα πλένεται και να πάμε μαζί σε γιατρό αν χρειαστεί και πως να παίρνει προφυλάξεις..Και το κάνω..Πουριτανή στα θέματα πληροφόρησης και taboo μόνο εμένα δεν μπορείς να πεις...
    Οταν απάντησα στον/στην Boltseed για κοπέλες που ασχολούνται μόνο με cosmopolitan και μαλλιά μιλούσα για έφηβες, και όχι γενικά αλλά ειδικά για εκείνες που ασχολούνται μόνο με αυτά..Δεν αναφέρθηκα σε μεγαλύτερες ηλικίες, στις οποίες συμφωνώ μαζί σου ότι η ενασχόληση με τον εαυτό τους είναι καλό..Και μάλιστα είμαι η ίδια της άποψης ότι μια γυναίκα πρέπει να φροντίζει τον εαυτό της όχι για τους άλλους αλλά για εκείνη..Εσυ λοιπόν άλλο κατάλαβες..
    Και για να σου απαντήσω στην ερώτηση αει και τει υπάρχουν πολλά..Υπάρχει και η νομική υπάρχει και το τει ανθοκομίας...Δεν νομίζω ότι αν πει σε ένα φοιτητή νομικής ότι έκανε τον ίδιο κόπο με τον άλλο να συμφωνήσει..Και εγω κουράστηκα πολύ για να μπω στο πανεπιστήμιο και όλοι οι άλλοι..Ειδικά στις πανελλήνιες δεν νομίζω να τίθεται θέμα αξιοπιστίας..Όταν είπα για κάθε καρυδιάς καρύδι αναφερόμουν σε ατομα που μπήκαν απλά για να μπουν..Που μετά τις πανελλήνιες ασχολήθηκαν με τις παρατάξεις και μεγαλοπιάστηκαν και έκαναν 7+ χρόνια να την τελειώσουν..Κ κυρίως για άτομα που παίρνουν εν τέλει πτυχίο με μηδέν γνώσεις..Με φίλους σε αει δεν γίνεται να μην έχεις ακούσει κάτι αντίστοιχο..Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι όλοι μπαίνουν σε καλές σχολές, όλοι παίρνουν καλούς βαθμούς, όλοι είναι καλοί γνώστες του αντικειμένου που σπουδάζουν και όλοι συνεχίζουν με master και phd.Για ελληνικά πανεπιστήμια μιλάμε, εκτός και αν δεν έχεις περάσει καμιά βόλτα από κανένα να δεις τι παίζει..Γιατί εγω κοπέλα μεγαλύτερου έτους από εμένα, σε τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών να μην ξέρει τι είναι η κρίση των ιμίων δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω..
    Τέλος, για το θέμα των one night stand που δεν έχει σχέση τόσο με τους έφηβους απλά το θέμα λίγο εφυγε εγω έχω δει πολλές φορές μπροστά στα μάτια μου γυναίκα να ενθαρύνει άντρα που μόλις γνώρισε για one night stand..Και περισσότερες φορές έχω ακούσει από αντρες να τους έχει τύχει...Αυτό βεβαια δεν γίνεται από "συναισθηματικές" γυναίκες που ψάχνουν σχέση αλλά από γυναίκες που ξέρουν τι ζητάνε και που να το βρουν..Δεν το ενθαρρυνω απλά λέω ότι υπάρχει και η μια περίπτωση και η άλλη..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Λοιπόν, σου απαντάω σε όλα ένα ένα:
    Quote Originally Posted by yiuli View Post
    lightbluepath, ή δεν κατάλαβες καλά αυτά που έγραψα αρχικά ή κάτι δεν έγραψα σωστά εγω..Εξαρχής το ποστ μου αναφερόταν στους έφηβους σήμερα..Έφηβους και όχι μεγαλύτερης ηλικίας...
    Είπα εγώ για μεγαλύτερης ηλικίας; Και αν ναι, που το είδες;
    Όταν βλέπω, λοιπόν, μια δεκαπεντάχρονη να ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με τις τρίχες της και πως θα ρίξει το τάδε αγόρι στο σχολείο και δεν διαβάζει και ξαφνικά στην τρίτη λυκείου της φταίει το σύστημα εξετάσεων και δεν μπορεί να περάσει σε ένα καλό πανεπιστήμιο, ε όχι αυτή την κοπέλα την θεωρώ αλλού γι αλλού..Γιατί πολύ απλά δεν αξίζει να μπει σε ένα καλό πανεπιστήμιο..
    Κρίνεις πολύ και αυτό δεν είναι καλό. Είσαι άδικη. Πρώτον, το σύστημα εξετάσεων όντως φταίει, είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αυστηρό. Στο εξωτερικό νομίζω περνάνε όλοι στο Πανεπιστήμιο, εδώ, ένας λόγος που δεν γίνεται αυτό, είναι ότι δεν υπάρχουν θέσεις- γιατί δεν υπάρχουν λεφτά. Κατανοητό; Δεύτερον. Είναι δικαίωμά της της κοπέλας να κάνει ότι θέλει, και να κρίνει ένα σύστημα, πάνω από όλα ο άνθρωπος να είναι καλά, και δεν πα να με κρίνεις γι'αυτό, αφού όλους τους κρίνεις..
    Όσο για το θέμα ορμών των 13χρονών το θεωρώ φυσική εξέλιξη του σώματος αφού με την είσοδο στην εφηβεία αρχίζει το παιδί να αναπτύσσεται και να ασχολείται με τέτοιου είδους θέματα..Κ κάπου εκεί πρέπει να παρεξηγήθηκα...Δεν θεωρώ αφύσικο να ασχολείται ένας έφηβος με αυτό..Αν είναι δυνατόν...Απλά όταν βλέπω μια κοπέλα να ντύνεται προκλητικά στο σχολείο, να βάφεται λες και πάει σε μπουζούκια, να μιλάει σαν νταλικέρης με αισχρό λεξιλόγιο και να θεωρείται και από τους άλλους in αυτό το θεωρώ ξεπεσμό...Και πίστεψε με αυτά που λέω δεν είναι η μειοψηφία, αλλά αν όχι πλειοψηφία, ενα πολύ συχνό φαινόμενο..
    Οκ, γνώμη σου εγώ διαφωνώ. Πιστεύω και πάλι ότι είναι δικαίωμα του καθένα να ντύνεται και να μιλάει όπως θέλει. Δεν είμαι υπέρ της χούντας.
    Εκεί αντιδρώ εγω...Στο να μαθαίνει μια κοπέλα στα 14 ότι έρωτας είναι 10 λεπτά στην τουαλέτα ενός μαγαζιού μια πίπα και ένα δαχτυλάκι και τέλος..Με καθόλου συναίσθημα και κυρίως καθόλου προφύλαξη..Κ όχι απλά να την "παρασύρει" το αγόρι αλλά πολλές φορές κορίτσια να στριμώχνουν τα αγόρια για μια πίπα στα γρήγορα...Εάν αυτό το θεωρείς εσυ ωραίο, τότε δεκτόν.Πάσο..Πουριτανή σε τέτοια θέματα ναι μπορείς να με πεις.Γιατί αλλιώς έμαθα εγω να δίνω το κορμί μου..Πλήρει συνειδήση..Και στα 13 δεν ξέρεις καν το σώμα σου.Πόσο μάλλον να το δίνεις..
    Πάλι δικαίωμά της, τώρα το να μην παίρνει προφύλαξη είναι ανησυχία για κίνδυνο, και όχι αιτία να τις κρίνουμε. Και βλέπω ότι ξεχωρίζεις λίγο τις γυναίκες. Δεν είδα να έκρινες καθόλου τα αγόρια, αντίθετα για τα κορίτσια λες σε δύο προτάσεις.
    Κατα τα άλλα και εγω έχω μια αδερφή σε αυτή την ηλικία στην οποία είμαι πολύ ανοιχτή και πρόθυμη να της εξηγήσω το οτιδήποτε..Και να της δείξω πως θα πλένεται και να πάμε μαζί σε γιατρό αν χρειαστεί και πως να παίρνει προφυλάξεις..Και το κάνω..Πουριτανή στα θέματα πληροφόρησης και taboo μόνο εμένα δεν μπορείς να πεις...
    Οκ, τιμή σου σε αυτό, αν και με αυτές τις απόψεις που έχεις δεν χαίρομαι να στο λέω, σόρυ φυσική αντίδραση.
    Οταν απάντησα στον/στην Boltseed για κοπέλες που ασχολούνται μόνο με cosmopolitan και μαλλιά μιλούσα για έφηβες, και όχι γενικά αλλά ειδικά για εκείνες που ασχολούνται μόνο με αυτά..Δεν αναφέρθηκα σε μεγαλύτερες ηλικίες, στις οποίες συμφωνώ μαζί σου ότι η ενασχόληση με τον εαυτό τους είναι καλό..Και μάλιστα είμαι η ίδια της άποψης ότι μια γυναίκα πρέπει να φροντίζει τον εαυτό της όχι για τους άλλους αλλά για εκείνη..Εσυ λοιπόν άλλο κατάλαβες..
    Γιατί, οι έφηβες είναι κατώτερες και δεν μπορούν να νοιάζονται για τον εαυτό τους; Κοίτα, δεν θέλω να σου επιτίθομαι, αλλά δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Μου φαίνονται πολύ κουφά αυτά που μου λες. Και δεν τα πιστεύεις μόνο εσύ, δυστυχώς τα πιστεύουν κι άλλοι πολλοί.
    Και για να σου απαντήσω στην ερώτηση αει και τει υπάρχουν πολλά..Υπάρχει και η νομική υπάρχει και το τει ανθοκομίας...Δεν νομίζω ότι αν πει σε ένα φοιτητή νομικής ότι έκανε τον ίδιο κόπο με τον άλλο να συμφωνήσει..Και εγω κουράστηκα πολύ για να μπω στο πανεπιστήμιο και όλοι οι άλλοι..Ειδικά στις πανελλήνιες δεν νομίζω να τίθεται θέμα αξιοπιστίας..
    Οκ, ελπίζω να το πιστεύεις αυτό, γιατί εγώ άλλο κατάλαβα. Αυτό έλειπε δηλαδή, να αμφισβητήσεις και τις εξετάσεις του άλλου...
    Όταν είπα για κάθε καρυδιάς καρύδι αναφερόμουν σε ατομα που μπήκαν απλά για να μπουν..Που μετά τις πανελλήνιες ασχολήθηκαν με τις παρατάξεις και μεγαλοπιάστηκαν και έκαναν 7+ χρόνια να την τελειώσουν..Κ κυρίως για άτομα που παίρνουν εν τέλει πτυχίο με μηδέν γνώσεις..
    Όσο γι'αυτό, πάλι διαφωνώ, γιατί όσοι έκαναν 7+ χρόνια να την τελειώσουν, μπορεί να είχαν ψυχολογικά προβλήματα, μπορεί να δούλευαν, μπορεί να ήθελαν να ξεκουραστούν από τα τόσα χρόνια στο σχολείο και τις πανελλήνιες, με τίποτα όμως δεν μπορείς να τους πεις κάθε καρυδιάς καρύδι. Αν είναι δυνατόν. Πως κρίνεις έτσι; Δηλαδή τον θάβεις τον άλλον επειδή απλά δεν τελείωσε όταν έπρεπε το Πανεπιστήμιο; Το μάτι μου.
    Με φίλους σε αει δεν γίνεται να μην έχεις ακούσει κάτι αντίστοιχο..Δεν γίνεται να πιστεύεις ότι όλοι μπαίνουν σε καλές σχολές, όλοι παίρνουν καλούς βαθμούς, όλοι είναι καλοί γνώστες του αντικειμένου που σπουδάζουν και όλοι συνεχίζουν με master και phd.
    Εννοείται ότι δεν είναι όλοι το ίδιο, αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Ο καθένας με τις δυνατότητές του, δεν μπορούν όλοι να γίνουν επιστήμονες.
    Για ελληνικά πανεπιστήμια μιλάμε, εκτός και αν δεν έχεις περάσει καμιά βόλτα από κανένα να δεις τι παίζει..Γιατί εγω κοπέλα μεγαλύτερου έτους από εμένα, σε τμήμα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών να μην ξέρει τι είναι η κρίση των ιμίων δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω..
    Γιατί να τη χαρακτηρίσεις ρε συ; Έλεος, μην πέσει κάποιος στο στόμα σου. Αν κρίνεις έτσι για κάποιον που απλά δεν ξέρει κάτι, όπως κάνουν και πολλοί άλλοι βέβαια, φαντάσου τι θα λες/λένε για πιο σοβαρά θέματα. Εκτός και αν θεωρείς σοβαρό το να μην ξέρει κάποιος κάτι.
    Τέλος, για το θέμα των one night stand που δεν έχει σχέση τόσο με τους έφηβους απλά το θέμα λίγο εφυγε εγω έχω δει πολλές φορές μπροστά στα μάτια μου γυναίκα να ενθαρύνει άντρα που μόλις γνώρισε για one night stand..Και περισσότερες φορές έχω ακούσει από αντρες να τους έχει τύχει...Αυτό βεβαια δεν γίνεται από "συναισθηματικές" γυναίκες που ψάχνουν σχέση αλλά από γυναίκες που ξέρουν τι ζητάνε και που να το βρουν..Δεν το ενθαρρυνω απλά λέω ότι υπάρχει και η μια περίπτωση και η άλλη..
    Κοίτα, γι'αυτό το τελευταίο σίγουρα υπάρχουν και τέτοιες που από τη φύση τους είναι έτσι, αλλά οι περισσότερες το κάνουν επειδή είναι "της μόδας". Και αυτό φαίνεται επειδή παλιά οι γυναίκες δεν το έκαναν συχνά, ενώ οι άντρες το έκαναν. Και τελοσπάντων το πιστεύω αυτό ότι οι γυναίκες είναι πιο συναισθηματικές, οι άντρες δεν είναι καθόλου κατα την ακρίβεια, από όσους ξέρω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γιούλι, είσαι σίγουρα 20?
    γιατί εγώ δν κάνω έτσι που είμαι 40 κι έχω κόρη 10 ετών...
    προσπαθώ να καταλάβω τί σε ωθεί να ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα και να αναρωτιέσαι....
    πραγματικά προσπαθώ να κατανοήσω τί είδους ερώτηση είναι αυτή?
    μου θυμίζει το ύφος της διευθύντριας στο λύκειο όταν έβαφα μαύρα τα νύχια μου πριν 20 χρόνια.
    αδιανόητο για τότε.
    με έδιωξε από το σχολείο.
    σήμερα φαντάζει αστείο.
    είναι της μόδας κιόλας.
    http://www.mazi.org.gr/

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δυστυχώς πολλοί είναι έτσι.... Εμένα κάποιοι συγγενείς μου μου έλεγαν ότι καλώς υπήρχε το ξύλο στο σχολείο. Αν είναι δυνατόν. Ή και οι ποδιές. Και σε ένα κομμωτήριο που πήγα τα ίδια άκουγα και γενικά παντού. Πάμε πάρα πολύ πίσω σε πολλά πράγματα. Αλλά είναι επόμενο, όχι όμως λογικό αφού λιγότερα από 500 χρόνια έχουν περάσει από τότε που είχαμε Μεσαίωνα..Και είχε κρατήσει και τόσο πολύ. Τι να πω, για μένα όσα άπειρα πράγματα έχει κάνει η ανθρωπότητα, την επισκιάζουν τα άπειρα αρνητικά που έχει κάνει, δηλαδή όσο μπροστά πάει με την επιστήμη, άλλο τόσο πάει πίσω σε άλλους τομείς. Κρίμα για μένα πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Καλησπέρα.Γιατί πιστεύεις πως αισθάνεσαι την ανάγκη να κριτικάρεις τις επιλογές των εφήβων;Έχεις σκεφτεί πως όταν κάτι δε μας απειλεί,δε μας αγγίζει και δε μας θυμώνει;(άσχετα που δε γίνεται να μη μας αγγίζει τίποτε από το κοινωνικό μας περιβάλλον).Με λίγα λόγια,αν δε σε αφορά,γιατί να συγκρίνεσαι με τα κορίτσια αυτά,που σου φαίνονται ανεύθυνα όπως γράφεις;
    Να τολμήσω επίσης μία ερώτηση αν μου επιτρέπεις.Ήσουν πάντα πολύ υπεύθυνη;Θα ήθελες να ήσουν λιγότερο,το έχεις σκεφτεί ποτέ;Ή είναι μία σου ιδιότητα που γι αυτήν αισθάνεσαι πως ξεχωρίζεις άρα την τονίζεις;(ανθρώπινο επίσης).

    Νομίζω πως η εφηβεία είναι μία περίοδος πειραματισμού,ένα χρονικό διάστημα αλλαγών,δοκιμασιών,τεσταρί σματος,μέχρι να βρει ο καθένας τι του ταιριάζει και τι του αναλογεί και να το υιοθετήσει ως κομμάτι της ακόμη εν δυνάμει διαμορφούμενης προσωπικότητάς του.Και στην πορεία μας ακόμη και τα λάθη έχουν το νόημά τους.Δηλαδή η κοπέλα που άφησε την έλλειψη προετοιμασίας και ευθύνης από αυτήν πρωταρχικά και τον σεξουαλικό της παρτενέρ δευτερευόντως,να γίνει η αιτία για να τρέχει μετά,πιστεύεις πως δεν θα μάθει κάτι απ'αυτή την περιπέτεια;Φυσικά και υπάρχουν λάθη,αλλά δίχως αυτά δε θα γνωρίζαμε και το σωστό.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Διακρινω ενα ... παραπονο Γιουλη;
    Μηπως δεν "κολλας" στους τωρινους εφηβους;Αυτα που δηλωνεις δεν ειναι ψεματα,ειναι η νεα ταξη πραγματων.
    Ειναι τα νεα προτυπα που επιβαλονται και οι περισσοτεροι τα ακολουθουν γιατι ειναι πιο ... βολικα.Ικανοποιουν την ματαιοδοξια των ανθρωπων.
    Η ποιοτητα παντα θελει περισσοτερο κοπο και θυσιες.Και πολλες φορες μπορει και να μην ανταμειφθεις για αυτο σου τον κοπο.
    Καποια πραγματα ειναι ενα ρισκο,το παιρνεις και μπορει να βγεις τυχερη,μπορει οχι.
    Παντως μην αποθαρυνεσαι με το τι βλεπεις.Οπως πιστευεις εσυ σε καποιες αρχες,ετσι και καποιοι αλλοι πιστευουν,απλα λιγοστευουν σιγα σιγα.
    Οσο μεγαλωνεις θα τους ξεχωριζεις και ελπιζω να τους κρατας στον κυκλο σου,και αν ειναι γραπτο,θα σε κραταν και αυτοι στον κυκλο τους και θα ειστε ολοι κερδισμενοι.
    Και μη ξεχνας ,πως οτι κανεις το κανεις για να νοιωθεις εσυ ομορφα και πολλες φορες αυτη η ομορφια διαχεεται και στους αλλους...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    12
    Για να τα ξεχωρισουμε λιγο δεν εκρινα τους εφηβους..Δεν πιστευω οτι μπορεις να κρινεις ενα ανθρωπο απο τοσο μικρη ηλικια και για πραγματα στα οποια ακομα πειραματιζεται,από προσωπικοτητα μεχρι σεξουαλικες προτιμησεις..Που και παλι δεν κρινεις γιατι ειναι επιλογη του αλλου.Απλα ενα παιδι σε αυτη την ηλικια διαμορφωνει χαρακτηρα, αρα πολλες επιλογες δεν ειναι ενσυνειδητες και απλα δοκιμαζεται..Απλα μου κανει εντυπωση το μεγαλο ποσοστο των παιδιων το οποιο ψαχνεται πρακτικα σε ερωτικο επιπεδο και κυριως τον τροπο που μαθαινει τον ερωτα.Δεν μου φαινεται ωραιο ενα παιδι 13 χρονων να γυριζει σε καθηγητρια γυμναστικης και να λεει και μαλιστα μπροστα σε ολους "χθες το κανα με το αγορι μου και με ξεθεωσε ο *******,δεν εχω κουραγιο για γυμναστικη".Κατι δεν μου κολλαει..Απο ελλειψη σεβασμου ίσως?Δε ξερω..Και δεν νομιζω αυτο να χει καμια σχεση αυτο με το βαψιμο των μαλλιων..Επιπλεον, ο ανθρωπος οποιασδηποτε ηλικιας και αν ειναι εχει καθε δικαιωμα να ασχολειται με τον εαυτο του.Δεν ειπα οτι ειναι κακο, απλα επισημανα την υπερβολικη ενασχοληση με αυτο σε σχεση με το διαβασμα..
    Απο κει και περα το θεμα με το πανεπιστημιο δεν το ξεκινησα εγω,απλα ανελυσα ενα χαρακτηρισμο μου.Οταν μπαινεις σε ενα πανεπιστημιο με καποιες απαιτησεις απο τον εαυτο σου,δηλ. να τελειωσεις με καλο βαθμο, να σε παρουν σε μια πολυ καλη δουλεια, να κανεις καριερα(δεν αναφερομαι σε μενα, αλλα σε πολλα παιδια που εχουν αυτες τις απαιτησεις οπως το παραδειγμα της κοπελας που ανεφερα) και δεν ξερεις τα στοιχειωδη της σχολης ναι τοτε καπου το πραγμα χωλαινει..Δεν γινεται να μη ξερεις κατι που κοντεψε να σε φερει σε πολεμο πριν 15 χρονια και να κυνηγας θεση διπλωματη και να σαι και σιγουρη οτι θα μπεις..Μονο εμενα μου φαινεται καπως?Για ολους τους αλλους που πατανε στην γη δεν εχω θεμα,ο καθενας κανει τις επιλογες του..Το παραλογο καπως μου χτυπαει ασχημα μονο...
    Δεν εχω αναγκη να κρινω ολους και ολα, ουτε κερδιζω αυτοεκτιμηση απο αυτο..Εαν lightbluepath εσυ ποτε δεν εχεις κρινει μεσα σου και απλα εχεις δεχτει καποια πραγματα ετσι, μαλλον ειναι ο δικος σου τροπος σκεψης.Εμενα ο δικος μου λεει οτι πρεπει να παιρνει καθε πληροφορια, να την εξεταζει και να βγαζει ενα συμπερασμα.Απο το τι ανθρωπο εχει διπλα της μεχρι το οτιδηποτε.Και εσυ ακομα καπως με εκρινες..
    Για να ξαναγυρισω και να τελειωσω με το θεμα των εφηβων μαλλον εχω δει πολλα ασχημα περιστατικα με εφηβους και μου βγαινει μια αρνητικη σταση που δεν μπορει να κατανοηθει απο μονο ενα κειμενο..Μακαρι arktos το παιδι σου να μεγαλωσει ηρεμα και να σχηματισει τον δικο του χαρακτηρα.Δεν εχω κατακρινει ποτε ενα παιδι για τις στυλιστικες του επιλογες, μιας που ανεφερες το βαψιμο των νυχιων.Ο,τι ειπα για κοριτσια που ντυνονται προστυχα στο σχολειο και βαφονται υπερβολικα το ειπα για να σκιαγραφησω κοπελες οι οποιες θεωρουν οτι με το να μασκαρευονται, ριχνοντας ετσι αγορακια που σκεφτοναι με το κατω κεφαλ,ι ανεβαζουν την αυτοπεποιθηση τους.Επεσημανα μονο το γεγονος του οτι σε τετοια μικρη ηλικια το να αρχιζεις σεξουαλικες επαφες, επειδη δεν εχεις την απαραιτητη πληροφορηση και γνωση καταλήγει συχνα μοιραιο..Ολοι κανουν λαθη ανεξατητου ηλικιας ποσο μαλλον τα παιδια που ειναι μικρα(δεν με εξαιρω απο αυτο),απλα καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουμε οτι πρεπει να μαστε διπλα και οχι απεναντι τους..Στο αρχικο μου μηνυμα δεν επερριψα ευθυνες στους εφηβους.Τον λογο που γινονται ολα αυτα ηθελα να καταλαβω και να μοιραστω..
    Η ερωτηση μου σκοπο ειχε να δει τι γνωμη εχουν οι αλλοι για το θεμα..Στο βαθμο που εγινα κατανοητη νομιζω οτι πηρα τις απαντησεις μου..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. τι εμαθα σημερα
    By what_is_now in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2010, 17:51
  2. Σημερα θα σας μιλησω για την κολαση...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 18-09-2010, 12:33
  3. Δεν την παλευω σημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 09-04-2010, 00:12
  4. Σαν σήμερα...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 80
    Last Post: 08-11-2009, 18:39
  5. Σημερα Γιορταζει....
    By cd2me in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-10-2007, 21:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •