οι εφηβοι σημερα... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Yiuli, πάλι δεν συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αλλά δεν έχω όρεξη τώρα να απαντάω. Να σου πω δύο μόνο που ήταν έντονα, πρώτον λες ότι εσύ δεν ξεκίνησες το θέμα με το Πανεπιστήμιο, είπες για το διάβασμα που είναι το ίδιο και είπες και μετά πολλά για το Πανεπιστήμιο που δεν παίζει ρόλο πότε τα είπες. Επίσης άμα με το βάψιμο νιώθουν ότι ρίχνουν αγοράκια, σε αυτό δεν φταίνε οι κοπέλες, αλλά τα αγοράκια, εξάλλου και οι μεγάλες τα ίδια κάνουν. Σε τι διαφέρει αυτό; Όσο για το ότι σε κρίνω κρίνω κάποιον μόνο για σοβαρό λόγο, άμα θεωρώ ότι βλάπτει άλλους ή εμένα. Αυτή είναι η αρχή μου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εμένα μου άρεσε αυτό που έγραψε η άρκτος για το μαύρο μανόν,γιατί κι εγώ του είχα αδυναμία.Μέχρι σήμερα του έχω.Και κραγιόν την εποχή εκείνη,το μαύρο ήταν σούπερ.Black power!

    Τα one night stands,γιατί ενοχλούν τόσα άτομα;Τι σημαίνει δεν είναι συναισθηματικός όποιος κάνει 1ns;Πού στηρίζεται αυτό το επιχείρημα,σε τι αποδείξεις;Δεν το θεωρώ έγκυρο.Στερεότυπο είναι η βάση του.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Τα one night stands,γιατί ενοχλούν τόσα άτομα;Τι σημαίνει δεν είναι συναισθηματικός όποιος κάνει 1ns;Πού στηρίζεται αυτό το επιχείρημα,σε τι αποδείξεις;Δεν το θεωρώ έγκυρο.Στερεότυπο είναι η βάση του.
    Eιναι κατι παρομοιο με αυτο που ειχε πει ο George Carlin :

    "Why is it that most of the people who are against One Night Stands are people you wouldn't want to fuck in the first place? "


    Kαι για να μην ξεσηκωσω θυελα, εχω να πω οτι αυτο το ειπε ενας stand up comedian και OXI εγω. ;D

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    αναρωτιέμαι αν θα γέλαγα με αυτόν τον Κάρλιν....
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Οντως πετουσε αρκετα χοντρα ωρες ωρες (για αυτο και στο παραπανω δεν πηρα θεση απλα εκανα κοπι πειστ το quote του) , παρολα αυτα εχει κερδισει καπου στα 9 βραβεια ΕΜΜΥ (μαζι με αλλα βραβεια) , αθλος για εναν stand up comedian μιας και κανεις δεν τους θελει λογω της ανεξελεγκτης επιροη τους στο πληθος , καθως και εχει βγει δευτερος στους 100 καλυτερους κωμικους ολων των εποχων τα τελευταια 100 χρονια. Ηταν αρκετα σκληρος σε καποιες αποψεις του , πχ οπως στο θεμα της θρησκειας που εκανε τον πιστο να αναρωτιεται για την νοημοσυνη του , αλλα ηταν ο μοναδικος κωμικος που σου περναγε απιστευτα μηνυματα για την ζωη, και αυτο ηταν επειδη απλα ελεγε οτι ηταν να πει χωρις να κανει πισω και χωρις να φοβαται μηνυσεις κτλ οπως κανουν αλλοι που υποδουλωνονται στα μιντια πχ και ειναι απλα μια μηχανη αρτος και θεαματα.

    http://www.youtube.com/watch?v=sDkhzHQO7jY

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    "Why is it that most of the people who are against One Night Stands are people you wouldn't want to fuck in the first place? "


    Kαι για να μην ξεσηκωσω θυελα, εχω να πω οτι αυτο το ειπε ενας stand up comedian και OXI εγω. ;D
    Εξοχως προσβλητικο σχολιο... Δεν ηξερα οτι μπορουμε να κοροϊδευουμε τους θεματοθετες χρησιμοποιωντας λογια τριτων και αποποιουμενοι αμεσως μετα την ευθυνη μιας εντελως στοχευμενης αντιγραφης. Τι εισαι δηλαδη οταν ποσταρεις τα λογια αλλων? Fax machine? Κανεις απλως τη δουλεια σου? Ελεος... Οχι τιποτε αλλο, αλλα σπευδοντας να διαχωρισεις τη θεση του κωμικου απο τον "απλο πλην τιμιο αντιγραφεα" ουσιαστικα καρφωνεσαι πως γνωριζεις τι συνεπειες μπορει ενδεχομενως να εχει ενα τοσο προσβλητικο σχολιο, οποτε δε θα μπορουσες να επικαλεστεις ουτε καν απλη ελλειψη ευαισθησιας η δηθεν ανορθοδοξο χιουμορ (καποιου αλλου, το δευτερο.)
    Last edited by oboro; 24-11-2010 at 13:13.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Εξοχως προσβλητικο σχολιο... Δεν ηξερα οτι μπορουμε να κοροϊδευουμε τους θεματοθετες χρησιμοποιωντας λογια τριτων και αποποιουμενοι αμεσως μετα την ευθυνη μιας εντελως στοχευμενης αντιγραφης. Τι εισαι δηλαδη οταν ποσταρεις τα λογια αλλων? Fax machine? Κανεις απλως τη δουλεια σου? Ελεος... Οχι τιποτε αλλο, αλλα σπευδοντας να διαχωρισεις τη θεση του κωμικου απο τον "απλο πλην τιμιο αντιγραφεα" ουσιαστικα καρφωνεσαι πως γνωριζεις τι συνεπειες μπορει ενδεχομενως να εχει ενα τοσο προσβλητικο σχολιο, οποτε δε θα μπορουσες να επικαλεστεις ουτε καν απλη ελλειψη ευαισθησιας η δηθεν ανορθοδοξο χιουμορ (καποιου αλλου, το δευτερο.)

    "To ολοκαυτωμα ειναι η μονη λυση για τους Ευραιους" , Aδολφος Χιτλερ.




    Μηπως αυτο τωρα με κανει νεοναζι και αντισιμιστη επειδη το ανεφερα στο μηνυμα μου , ειδικα απο την στιγμη που δεν πηραν ΚΑΝ θεση? Μπορει να ηταν σαρκαστο'ειρωνικο το παραπανω, πως ξερεις την προθεση μου? Λες μια μερα να ξυπνησα και να ειπα να βρισω στα καλα καθουμενα το φορουμ μεσω τριτων?


    Εξαλου το παραδειγμα με τον Καρλιν δεν το χρησιμοποιησα σαν τεκμηριο ή κατι, αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιουμε και λογια κωμικων επι σκηνης για να αποδειξουμε κατι.
    Επισης ξεκαθαρισα την θεση μου πριν τις τυχον αντιδρασεις οτι αυτο το ειπε αλλος και οχι εγω, καθως επισης δεν το υποστηριξα πουθενα ως γνωμη μου ή κατι τετοιο. Απλα "ηθελα" να δειξω μια τριτη "μπλακ" οπτικη στο ολο θεμα.


    Τελος , το αν καποιος προσβληθηκε, οκ κατανοητο , σεβαστο, αλλα μεχρι εκει. Το σχολιο το ειπε ενας stand up comedian για να γελασει ο κοσμος, οχι για να προσβαλει. Καποιοι γελασαν καποιοι δεν γελασαν. Απλα πραγματα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    "To ολοκαυτωμα ειναι η μονη λυση για τους Ευραιους" , Aδολφος Χιτλερ.




    Μηπως αυτο τωρα με κανει νεοναζι και αντισιμιστη επειδη το ανεφερα στο μηνυμα μου , ειδικα απο την στιγμη που δεν πηραν ΚΑΝ θεση?
    Μονο αν συνδεεται με την προηγουμενη σταση σου απεναντι σε αυτον που απαντας. Για την πρωτη σου παραθεση αυτο ισχυει - σε ενα θρεντ που επισημαινεται το υπερβολικο του να κρινουμε τους αλλους για τα one-night stands τους, εσυ "απλως" κανεις μια παραθεση απο καποιον αλλον... Εισαι ενας απλος αγγελιοφορος δηλαδη που συνεχιζει την κριτικη που ειχε αρχισει σε ενα θρεντ αλλα την ανεβαζει στο επιπεδο της προσβολης. Εστω και μεσω τριτου. Μαλιστα.

    Αλλα και παλι δεν νομιζω να εβγαινες νεοναζι παρα αλλο ενα παραδειγμα του νομου του Godwin - χρηση του παραδειγματος του Χιτλερ χαριν εντυπωσιασμου και με ελλιπη επιχειρηματολογια.


    Εξαλου το παραδειγμα με τον Καρλιν δεν το χρησιμοποιησα σαν τεκμηριο ή κατι, αν ειναι δυνατον να χρησιμοποιουμε και λογια κωμικων επι σκηνης για να αποδειξουμε κατι.
    Επισης ξεκαθαρισα την θεση μου πριν τις τυχον αντιδρασεις οτι αυτο το ειπε αλλος και οχι εγω, καθως επισης δεν το υποστηριξα πουθενα ως γνωμη μου ή κατι τετοιο. Απλα "ηθελα" να δειξω μια τριτη "μπλακ" οπτικη στο ολο θεμα.
    Το θεμα δεν ειναι αν χρησιμοποιησες το παραδειγμα του Καρλιν για να αποδειξεις κατι, αλλα οτι ειναι ιδιαιτερα προσβλητικο να το εντασσεις στα συμφραζομενα ενος θρεντ που εχει ηδη μπει σε τροχια κριτικης προς τον θεματοθετη.


    Τελος , το αν καποιος προσβληθηκε, οκ κατανοητο , σεβαστο, αλλα μεχρι εκει. Το σχολιο το ειπε ενας stand up comedian για να γελασει ο κοσμος, οχι για να προσβαλει. Καποιοι γελασαν καποιοι δεν γελασαν. Απλα πραγματα.
    Εχει διπλο ενδιαφερον αυτο που λες. Απ' τη μια το μηνυμα δεν μπορει να θεωρηθει προσβλητικο παρα μονο αν το πει ο θεματοθετης ο ιδιος, απ' την αλλη θετεις εσυ ο ιδιος τα ορια του τι συνιστα προσβολη και με ποια συμφραζομενα... λιγο πριν τα ξεπερασεις.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αλλα και παλι δεν νομιζω να εβγαινες νεοναζι παρα αλλο ενα παραδειγμα του νομου του Godwin - χρηση του παραδειγματος του Χιτλερ χαριν εντυπωσιασμου και με ελλιπη επιχειρηματολογια.
    Νομος του Godwin, ή αλλιως η καλυτερη απαντηση οταν θελουμε να αποφυγουμε εναν διαλογο. Επισης αλλη ενδιαφερον ορολογια ειναι και ο ορος grammar-nazi που κανουμε επιθεση στον αλλον για τα ορθωγραφοικα του λαθει.



    Το θεμα δεν ειναι αν χρησιμοποιησες το παραδειγμα του Καρλιν για να αποδειξεις κατι, αλλα οτι ειναι ιδιαιτερα προσβλητικο να...
    Eχεις βαφτισει εξαρχης το μηνυμα μου ως προβλητικο και ταυτοχρωνα το χρησιμοποιεις σας επιχειρημα για να μου αποδειξεις οτι ειναι προσβλητικο. Αυτο ονομαζεται κυκλικη λογικη.




    Πριν το ειπα εμεσα αλλα τωρα θα το πω πιο αμεσα:

    Ειναι στο δικο του χερι του δεκτη αν θα προσβληθει με κατι που θα διαβασει-ακουσει , και οχι στο χερι του πομπου, ποσο μαλλον οταν προκειται για κατι αστειο. Και ναι, το παραπανω ειναι αστειο, τουλαχιστον για πολυ κοσμο. Καποιοι γελανε , καποιοι δεν γελανε. Εγω πχ δεν γελαω με καποια ανεκδοτα, αλλα δε σημαινει οτι δεν ειναι αστεια και αν προσβληθω απο καποια τοτε θα ειναι δικο μου θεμα και οχι του αλλου , αν ξανατονιζω, ο αλλος δεν ειχε την προθεση να με προσβαλει. Αν την ειχε ναι, παμε σε επιπεδο προσβολης.


    Φαντασου να πεις ενα ανεκδοτο με Ποντιους σε κοσμο και 1-2 απο εκει να ειναι απο τον Ποντο και να μην γελασουν. Αυτο δεν κανει σε καμια περιπτωση τα ποντιακα ανεκδοτα προσβλητικα , παρα μονο τα κανει προσβλητικα σε αυτους τους 2. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Αν και ειναι γνωστο, αξιζει να σημειωθει οτι τα περισσοτερα ποντιακα ανεκδοτα τα εχουν ξεκινησει οι ιδιοι οι Ποντιοι.

    Το ιδιο δεν ισχυει ομως με τα ρατσιστικα ανεκδοτα που σκοπο εχουν να προσβαλουν καθαρα. Οποτε εκει ειναι αλλη περιπτωση.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Νομος του Godwin, ή αλλιως η καλυτερη απαντηση οταν θελουμε να αποφυγουμε εναν διαλογο. Επισης αλλη ενδιαφερον ορολογια ειναι και ο ορος grammar-nazi που κανουμε επιθεση στον αλλον για τα ορθωγραφοικα του λαθει.
    Ναι χαιρω πολυ, αυτα ισχυουν οντως για τους ορισμους των ορων... Που κολλαει ολο αυτο? Θελεις να πεις κατι η παραθετεις απο net-εγκυκλοπαιδεια?




    Eχεις βαφτισει εξαρχης το μηνυμα μου ως προβλητικο και ταυτοχρωνα το χρησιμοποιεις σας επιχειρημα για να μου αποδειξεις οτι ειναι προσβλητικο. Αυτο ονομαζεται κυκλικη λογικη.
    Τιποτε δε "βαφτισα" - πιο πανω παρεθεσα αρκετα επιχειρηματα. Βλεπω οτι τα προσπερασες, κανοντας επιλεκτικο quote. Αυτο αληθεια αυτο πως λεγεται? Κυκλικη αναγνωση κυκλωμενου κειμενου?



    Πριν το ειπα εμεσα αλλα τωρα θα το πω πιο αμεσα:

    Ειναι στο δικο του χερι του δεκτη αν θα προσβληθει με κατι που θα διαβασει-ακουσει , και οχι στο χερι του πομπου, ποσο μαλλον οταν προκειται για κατι αστειο. Και ναι, το παραπανω ειναι αστειο, τουλαχιστον για πολυ κοσμο. Καποιοι γελανε , καποιοι δεν γελανε. Εγω πχ δεν γελαω με καποια ανεκδοτα, αλλα δε σημαινει οτι δεν ειναι αστεια και αν προσβληθω απο καποια τοτε θα ειναι δικο μου θεμα και οχι του αλλου , αν ξανατονιζω, ο αλλος δεν ειχε την προθεση να με προσβαλει. Αν την ειχε ναι, παμε σε επιπεδο προσβολης.


    Φαντασου να πεις ενα ανεκδοτο με Ποντιους σε κοσμο και 1-2 απο εκει να ειναι απο τον Ποντο και να μην γελασουν. Αυτο δεν κανει σε καμια περιπτωση τα ποντιακα ανεκδοτα προσβλητικα , παρα μονο τα κανει προσβλητικα σε αυτους τους 2. Αλλο το ενα αλλο το αλλο.
    Αν και ειναι γνωστο, αξιζει να σημειωθει οτι τα περισσοτερα ποντιακα ανεκδοτα τα εχουν ξεκινησει οι ιδιοι οι Ποντιοι.

    Το ιδιο δεν ισχυει ομως με τα ρατσιστικα ανεκδοτα που σκοπο εχουν να προσβαλουν καθαρα. Οποτε εκει ειναι αλλη περιπτωση.
    Τελος υπαρχει η περιπτωση οπου πχ σε μια συζητηση με το κλιμα ηδη φορτισμενο, ξεκινημενη απο ενα μελος της παρεας που ειναι εβραιος και βγαζει θυμο προς αυτο που ερμηνευει και βιωνει ως αντισημιτισμο στη σημερινη κοινωνια, και αφου εχουν θεωρηθει υπερβολικες οι διαμαρτυριες του δικαιολογημενα η μη, ερχεται ο αλλος και πεταει ενα αστειο με Εβραιους σαν κερασακι. Ε, εκει δεν εισαι ουτε αστειος, ουτε με τολμηρο χιουμορ.

    Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αποσυνδεεις τις συνεπειες του σχολιου σου πριν καλα καλα το κανεις... Κουναμε ενα μαγικο ραβδακι και δεν ηδη υπαρχει κανενα θεμα. Οποιος προβληθει προσβληθηκε - κανενα προβλημα: λες οτι ειναι δεκτο και το σεβεσαι... Δεν ξερω ομως με ποια εννοια σεβασμου κανεις ενα τοσο προσβλητικο σχολιο εξ' αρχης, και πως γινεται να μην εχεις προβλημα να "δεχτεις" την οποια διαμαρτυρια τη στιγμη που δεν σε πολυενδιαφερει πως θα δεχτει ο αλλος το σχολιο αυτο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Τιποτε δε "βαφτισα" - πιο πανω παρεθεσα αρκετα επιχειρηματα. Βλεπω οτι τα προσπερασες, κανοντας επιλεκτικο quote. Αυτο αληθεια αυτο πως λεγεται? Κυκλικη αναγνωση κυκλωμενου κειμενου?
    Ασφαλως και το βαφτισες. Και απο το πρωτο σου κιολας μηνυμα, μετα ακολουθησαν και αλλα. Για την ακριβεια:

    Εξοχως προσβλητικο σχολιο... Δεν ηξερα οτι μπορουμε να κοροϊδευουμε τους θεματοθετες χρησιμοποιωντας λογια τριτων και αποποιουμενοι αμεσως μετα την ευθυνη μιας εντελως στοχευμενης αντιγραφης. Τι εισαι δηλαδη οταν ποσταρεις τα λογια αλλων? Fax machine? Κανεις απλως τη δουλεια σου? Ελεος... Οχι τιποτε αλλο, αλλα σπευδοντας να διαχωρισεις τη θεση του κωμικου απο τον "απλο πλην τιμιο αντιγραφεα" ουσιαστικα καρφωνεσαι πως γνωριζεις τι συνεπειες μπορει ενδεχομενως να εχει ενα τοσο προσβλητικο σχολιο, οποτε δε θα μπορουσες να επικαλεστεις ουτε καν απλη ελλειψη ευαισθησιας η δηθεν ανορθοδοξο χιουμορ (καποιου αλλου, το δευτερο.)

    .....

    Εισαι ενας απλος αγγελιοφορος δηλαδη που συνεχιζει την κριτικη που ειχε αρχισει σε ενα θρεντ αλλα την ανεβαζει στο επιπεδο της προσβολης.

    .....

    Το θεμα δεν ειναι αν χρησιμοποιησες το παραδειγμα του Καρλιν για να αποδειξεις κατι, αλλα οτι ειναι ιδιαιτερα προσβλητικο να το εντασσεις στα συμφραζομενα ενος θρεντ που εχει ηδη μπει σε τροχια κριτικης προς τον θεματοθετη.

    .....

    Δεν ξερω ομως με ποια εννοια σεβασμου κανεις ενα τοσο προσβλητικο σχολιο εξ' αρχης, και πως γινεται να μην εχεις προβλημα να "δεχτεις" την οποια διαμαρτυρια τη στιγμη που δεν σε πολυενδιαφερει πως θα δεχτει ο αλλος το σχολιο αυτο.
    Εξακολουθεις να πιστευεις οτι δεν το εχεις βαφτισει προσβλητικο εξαρχης?




    /

    Τελος υπαρχει η περιπτωση οπου πχ σε μια συζητηση με το κλιμα ηδη φορτισμενο, ξεκινημενη απο ενα μελος της παρεας που ειναι εβραιος και βγαζει θυμο προς αυτο που ερμηνευει και βιωνει ως αντισημιτισμο στη σημερινη κοινωνια, και αφου εχουν θεωρηθει υπερβολικες οι διαμαρτυριες του δικαιολογημενα η μη, ερχεται ο αλλος και πεταει ενα αστειο με Εβραιους σαν κερασακι. Ε, εκει δεν εισαι ουτε αστειος, ουτε με τολμηρο χιουμορ.
    Ξεκαθαρισα την θεση μου ενα ποστ πιο πανω οταν ειπα οτι τα ρατσιστικα ανεκδοτα ανηκουν στα ορια της προσβολης μιας και εχουν διημιουργηθει εξαρχης για να προσβαλουν.


    Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως αποσυνδεεις τις συνεπειες του σχολιου σου πριν καλα καλα το κανεις... Κουναμε ενα μαγικο ραβδακι και δεν ηδη υπαρχει κανενα θεμα. Οποιος προβληθει προσβληθηκε - κανενα προβλημα: λες οτι ειναι δεκτο και το σεβεσαι... Δεν ξερω ομως με ποια εννοια σεβασμου κανεις ενα τοσο προσβλητικο σχολιο εξ' αρχης, και πως γινεται να μην εχεις προβλημα να "δεχτεις" την οποια διαμαρτυρια τη στιγμη που δεν σε πολυενδιαφερει πως θα δεχτει ο αλλος το σχολιο αυτο.
    Το δεν με "πολυενδιαφερει" το πως θα δεχτει ο αλλος το σχολιο , ειναι λιγο βαρια λεξη. Αν δεν με πολυενδιεφερε πως θα επαιρναν οι αλλοι τα ποστς μου, πιθανοτατα να μην εγραφα ή να μην εκανα για ενα φορουμ.


    Αυτο που εκανα ηταν κοπι-πειστ απο κατι που ειπε ενας κωμικος , και που πληρουσε τους κανονες του αστειου. Ναι, υπαρχουν τετοιοι κανονες, για να ειναι κατι αστειο πρεπει να πληρει συγκεκριμενες προυποθεσεις, ειναι ολοκληρη επιστημη ασχετα αν απολαμβανουμε το τελικο της σταδιο.

    http://www.write-out-loud.com/types-...bal-humor.html

    Μεχρι στιγμης εχουμε αυτους τους τυπους αστειων στην σημερινη μας κοινωνια.
    Αν το ψαξεις ειναι και ολοκληρος κλαδος φιλοσοφιας για το τι εστι χιουμορ. Ναι, το χιουμορ ειναι ΟΝΤΩΣ υποκειμενικο, αλλα ειναι και επισης υποκειμενικο αναμεσα σε συγκεκριμενα πλαισια.




    Το να πεις σε εναν ευραιο ενα ανεκδοτο με σαπουνια δεν ανηκει πουθενα μεσα σε αυτα τα πλαισια, τουλαχιστον στην σημερινη μας κοινωνια. Οποτε μπορουμε να το βαφτισουμε σαν προσβολη.
    Επισης το να πεις σε εναν λιγο ευσωμο ανθρωπο ενα ανεκδοτο που διακομωδει το βαρος του, παλι δεν ανηκει σε κανενα πλαισιο του αστειου. Μπορει να ειναι αστειο για αυτον που το λεει, μπορει να ειναι αστειο και για αλλα 300 ατομα ,μπορει ακομα και να ειναι αστειο και για τον δεκτη, αλλα και παλι εχει τον χαρακτηρα του "προσωπικου" αστειου και μεχρι εκει, οποτε παιρνεις δικο σου ρισκο το πως θα το δεκτει ο αλλος και το αν θα θυμωσει μαζι σου, θα εχει δικαιο μιας και δεν επαιξες με τους κανονες και πηγαινες γυρευοντας.











    Παντως αν ηξερα οτι θα προκαλουσε τετοιο κυμα εκεινο το ποστ μου, πραγματικα δεν θα το εκανα μιας και με ενδιαφερουν και αλλα πραγματα περα απο απλα να πω "κατι". Παρολα αυτα ειμαι απολυτα βεβαιος οτι καποιοι χαμογελασαν εστω και λιγο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Ασφαλως και το βαφτισες. Και απο το πρωτο σου κιολας μηνυμα, μετα ακολουθησαν και αλλα. Για την ακριβεια:
    Συγγνωμη, αλλα αυτο δε λεγεται "βαφτιση", λεγεται "η αρχικη θεση μου θεση και αποψη ειναι αυτη, και προκειται να αναφερθω αρκετες φορες σε αυτην οσο επιχειρηματολογω". Πανω σε καποια αρχικη θεση αναπτυσσει κανεις επιχειρηματα, ξερεις. Δηλαδη το να αναφερεται κανεις επανειλλημενα στην αρχικη θεση αυτη θεωρειται προκαταληψη και ταμπελοποιηση? Τι να σου πω, αν σε ενοχλει τοσο να λεω την αποψη μου και να αναφερομαι κιολας σε αυτην επανειλλημενα, χωρις βεβαια να λειπουν τα επιχειρηματα στο μεταξυ, μπορεις κιολας να τις μετρας τις αναφορες, ρε συ Μπολτ... Ειλικρινα πρωτη φορα διαβαζω κατι τοσο παραλογο και εχω δει συλλογιστικες και συλλογιστικες στα κατα καιρους φορουμ που εχω διαβασει.


    Ξεκαθαρισα την θεση μου ενα ποστ πιο πανω οταν ειπα οτι τα ρατσιστικα ανεκδοτα ανηκουν στα ορια της προσβολης μιας και εχουν διημιουργηθει εξαρχης για να προσβαλουν.
    Δηλαδη τα ρατσιστικα ανεκδοτα τα θεωρεις de facto προσβλητικα? Δεν ειναι και τοσο ανοιχτομυαλη θεωρηση του χιουμορ αυτη... Αλλα ουτε και απαντας στο ερωτημα μου τελικα: ειναι το ιδιο προσβλητικο ενα αστειο που θιγει μια ορισμενη κατηγορια ανθρωπων (οπως αυτο του Καρλιν) οταν λεγεται στο ασχετο με οταν το βαζεις περιτεχνα κερασακι σε μια ηδη φορτισμενη συζητηση με τον θεματοθετη να ανηκει σε αυτην την κατηγορια?



    Το δεν με "πολυενδιαφερει" το πως θα δεχτει ο αλλος το σχολιο , ειναι λιγο βαρια λεξη. Αν δεν με πολυενδιεφερε πως θα επαιρναν οι αλλοι τα ποστς μου, πιθανοτατα να μην εγραφα ή να μην εκανα για ενα φορουμ.
    Σιγουρα, για μενα προσωπικα παιζει ρολο που το κανεις σχετικα συχνα αυτο. Οπως πχ οταν μια κοπελα, επισης νεο μελος, εγραψε για το ποσο δυσκολη μερα ειχε περασει κι εσυ γελουσες με τα μουτρα της. Και αλλα πολλα παρομοια.


    Αυτο που εκανα ηταν κοπι-πειστ απο κατι που ειπε ενας κωμικος , και που πληρουσε τους κανονες του αστειου. Ναι, υπαρχουν τετοιοι κανονες, για να ειναι κατι αστειο πρεπει να πληρει συγκεκριμενες προυποθεσεις, ειναι ολοκληρη επιστημη ασχετα αν απολαμβανουμε το τελικο της σταδιο.

    http://www.write-out-loud.com/types-...bal-humor.html
    Εγω βλεπω ολοκληρη δηθεν επιστημονικη προσεγγιση για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα...


    Το να πεις σε εναν ευραιο ενα ανεκδοτο με σαπουνια δεν ανηκει πουθενα μεσα σε αυτα τα πλαισια, τουλαχιστον στην σημερινη μας κοινωνια. Οποτε μπορουμε να το βαφτισουμε σαν προσβολη.
    Επισης το να πεις σε εναν λιγο ευσωμο ανθρωπο ενα ανεκδοτο που διακομωδει το βαρος του, παλι δεν ανηκει σε κανενα πλαισιο του αστειου. Μπορει να ειναι αστειο για αυτον που το λεει, μπορει να ειναι αστειο και για αλλα 300 ατομα ,μπορει ακομα και να ειναι αστειο και για τον δεκτη, αλλα και παλι εχει τον χαρακτηρα του "προσωπικου" αστειου και μεχρι εκει, οποτε παιρνεις δικο σου ρισκο το πως θα το δεκτει ο αλλος και το αν θα θυμωσει μαζι σου, θα εχει δικαιο μιας και δεν επαιξες με τους κανονες και πηγαινες γυρευοντας.
    Λολ... Παλι το "βαφτισαμε"? Στη σημερινη μας κοινωνια μονο? Το τελευταιο δεν ξερω ποση αξια εχει, αφου μπορεις να σπασεις οσους κανονες θελεις σε αυτο το φορουμ, αγραφους και μη, σε θεματα ευαισθησιας και οχι μονο, και πολυ δυσκολα θα σου επιβληθουν κυρωσεις.


    Παντως αν ηξερα οτι θα προκαλουσε τετοιο κυμα εκεινο το ποστ μου, πραγματικα δεν θα το εκανα μιας και με ενδιαφερουν και αλλα πραγματα περα απο απλα να πω "κατι". Παρολα αυτα ειμαι απολυτα βεβαιος οτι καποιοι χαμογελασαν εστω και λιγο.
    Ποιο "κυμα"? Μονο εγω σου απαντησα. Αλλα για να ειμαι ειλικρινης, οταν καποιος διατυπωνει επιφυλαξεις για το ποσο καταλληλο θα ειναι αυτο που ακομα δεν εχει γραψει καλα καλα, δεν αποτελει τοσο εκπληξη να το μετανιωνει οταν μονο ενα ατομο αποφασιζει να αντιδρασει σ' αυτο...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ντροπή και αίσχος , μπολτ!!!!!!

    καλά λέμε δεν μπορούμε να παραθέσουμε και κάτι!

    ομπόρο, όταν γίνονται προσβολές είναι καλύτερα να της εντοπίζουμε και όχι όταν είναι ανύπαρκτες!
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Συγγνωμη, αλλα αυτο δε λεγεται "βαφτιση", λεγεται "η αρχικη θεση μου θεση και αποψη ειναι αυτη, και προκειται να αναφερθω αρκετες φορες σε αυτην οσο επιχειρηματολογω". Πανω σε καποια αρχικη θεση αναπτυσσει κανεις επιχειρηματα, ξερεις. Δηλαδη το να αναφερεται κανεις επανειλλημενα στην αρχικη θεση αυτη θεωρειται προκαταληψη και ταμπελοποιηση? Τι να σου πω, αν σε ενοχλει τοσο να λεω την αποψη μου και να αναφερομαι κιολας σε αυτην επανειλλημενα, χωρις βεβαια να λειπουν τα επιχειρηματα στο μεταξυ, μπορεις κιολας να τις μετρας τις αναφορες, ρε συ Μπολτ... Ειλικρινα πρωτη φορα διαβαζω κατι τοσο παραλογο και εχω δει συλλογιστικες και συλλογιστικες στα κατα καιρους φορουμ που εχω διαβασει.
    Ωραια, τοτε και εγω να μεινω στην αρχικη μου τοποθετηση, να μεινεις και εσυ στην δικια σου και να παει ετσι ο διαλογος

    -Ο ΠΑΟΚ ειναι η καλυτερη ομαδα!
    -Oχι η ΑΕΚ ειναι!
    -Oχι ο ΠΑΟΚ ειναι!
    -Οχι η ΑΕΚ ειναι!
    -Oχι ο ΠΑΟΚ ειναι!

    κτλ κτλ κτλ


    Οσο για αυτα τα επιχειρηματα σου που λες, κοιταξα και ξανακοιταξα μην μου διεφυγε κατι αλλα τα βασιζεις πανω τους για να τα στηριξεις. Δεν χρωματισα με κοκκινα γραμματα το ποστ σου τυχαια. Προσπαθεις να μου αποδειξεις οτι προσβαλω , λεγοντας μου οτι..προσβαλω επειδη λεω προσβλητικα πραγματα.
    Ειναι και εγω σαν να προσπαθω να σου αποδειξω οτι υπαρχει θεος με βαση την αγια γραφη που ειναι θεοπνευστη.

    Μπορει να χανω και κατι απο τα ποστς σου, το ομολογω, αλλα για την ωρα εγω βλεπω μονο προτασεις και προσωπικες σου αποψεις και οχι επιχειρηματα. Ξαναλεω, μπορει να κανω και λαθος και να μην βλεπω καλα αλλα...




    "εισαι ενας απλος αγγελιοφορος δηλαδη που συνεχιζει την κριτικη που ειχε αρχισει σε ενα θρεντ αλλα την ανεβαζει στο επιπεδο της προσβολης" , δηλαδη με κατηγορησες οτι προσβαλω κοσμο


    Δηλαδη τα ρατσιστικα ανεκδοτα τα θεωρεις de facto προσβλητικα? Δεν ειναι και τοσο ανοιχτομυαλη θεωρηση του χιουμορ αυτη... Αλλα ουτε και απαντας στο ερωτημα μου τελικα: ειναι το ιδιο προσβλητικο ενα αστειο που θιγει μια ορισμενη κατηγορια ανθρωπων (οπως αυτο του Καρλιν) οταν λεγεται στο ασχετο με οταν το βαζεις περιτεχνα κερασακι σε μια ηδη φορτισμενη συζητηση με τον θεματοθετη να ανηκει σε αυτην την κατηγορια?
    Δηλαδη θες να πεις οτι θιχτηκαν ολοι οσοι διαφωνουνε με τα One night stands τωρα? Δηλαδη οσοι γελασαν πρεπει να νοιωθουν ασχημα και ντροπη? Και απο αυτους που δεν τους αρεσουν τα one night, αλλα παρολα αυτα χαμογελασαν? Αυτοι σε ποια κατηγορια ανηκουν? Μηπως τελικα οι κατηγοριες των ανθρωπων δεν ειναι μονο 2 (οι ναι και οι οχι), αλλα παραπανω?



    Σιγουρα, για μενα προσωπικα παιζει ρολο που το κανεις σχετικα συχνα αυτο. Οπως πχ οταν μια κοπελα, επισης νεο μελος, εγραψε για το ποσο δυσκολη μερα ειχε περασει κι εσυ γελουσες με τα μουτρα της. Και αλλα πολλα παρομοια.
    αναφερεσαι σε αυτο το θεμα. το παραθετω :

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...B5%CE%B9%CF%82

    ναι οτνως, κανει μπαμ οτι την κοροιδευω. με μισος και απιστευτη κακια θα ελεγα.


    Εγω βλεπω ολοκληρη δηθεν επιστημονικη προσεγγιση για να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα...
    εγω βλεπω ολοκληρο δηθεν επιχειρημα για να αποφυγουμε οτι δε μπορουμε να απαντησουμε.




    doh, αυτα απο μενα.
    δεν εχει νοημα να συνεχισει αλλο αυτο μιας και θα αρχισεις να παραμεινεις παλι στην αρχικη σου θεση κτλ κτλ. Ηδη περασες και σε πιο προσωπικες επιθεσουλες οπως που αναφερθηκες σε παλιοτερα ΜΟΥ ποστς.

    αντιος απο μενα.
    Last edited by Boltseed; 24-11-2010 at 21:23.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τι εμαθα σημερα
    By what_is_now in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2010, 18:51
  2. Σημερα θα σας μιλησω για την κολαση...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 18-09-2010, 13:33
  3. Δεν την παλευω σημερα:)
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 58
    Last Post: 09-04-2010, 01:12
  4. Σαν σήμερα...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 80
    Last Post: 08-11-2009, 19:39
  5. Σημερα Γιορταζει....
    By cd2me in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 26-10-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •