Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641

    Έντονο πρόβλημα σε γάμο με παιδί...

    Ο αδερφός μου παντρεύτηκε πριν από 5 μήνες περίπου. Θα μπορούσα να πω ότι επρόκειτο για ένα μάλλον αναγκαστικό γάμο μιας και υπήρχε θέμα εγκυμοσύνης. Μετά από αρκετό καιρό μας αποκάλυψε διάφορα απίστευτα πράγματα που συνέβαιναν μέσα στο σπίτι. Η σύζυγος σε κρίσεις υστερίας έσπαγε ότι έβρισκε, έβριζε και το χειρότερο πολλές φορές μπροστά στο παιδί.

    Από τις μετέπειτα συζητήσεις που είχαμε κατάλαβα ότι δεν υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος λόγος ή κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, μιας και οι αφορμές ήταν πολλές και διαφορετικές κάθε φορά. Χωρίς να είμαι ειδικός διακινδυνεύω να πω ότι η βασική αιτία είναι η ψυχοπαθολογική της προσωπικότητα. Από την πρώτη στιγμή που την είδα, τόσο εγώ όσο και η σύζυγος μου, διακρίναμε μια ασυνήθιστη αμηχανία, ανησυχία, ένα υπερβολικό άγχος.

    Τις τελευταίες εβδομάδες, όσο προχωρούν οι συζητήσεις, οι λεπτομέρειες είναι και πιο εφιαλτικές: βάζει τις φωνές στο βρέφος όταν αυτό κλαίει, ξεχνά να το ταΐσει, όταν δεν τρώει εκνευρίζεται και το φωνάζει, έρχεται σε αμόκ βρίζοντας ασύστολα όλους για απίστευτους λόγους, ακόμη και εμένα που με έχει δει τυπικά δύο με τρεις φορές (ευτυχώς μένω αρκετά μακριά). Παρακολουθείται από ψυχολόγο εδώ και οκτώ χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι αν και η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από προφανής, δεν θέλω να πιέσω τον αδερφό μου προς μια συγκεκριμένη απόφαση (αν και η απόφαση είναι μονόδρομος). Θα ήθελα να αποφασίσει μόνος του. Είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και τον συμβούλεψα να δει άμεσα κάποιον ειδικό, θεωρώντας ότι θα τον καθοδηγήσει πιο ομαλά και πιο σωστά.

    Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει στην περίπτωση του διαζυγίου. Δυστυχώς η κοπέλα δεν φαίνεται ικανή να μεγαλώσει ένα μωρό. Αν και το σωστό θα ήταν να είναι με τη μητέρα του δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Η κατάσταση είναι τόσο ξεκάθαρη που έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση δικαστηρίου θα έχουμε θέματα. Ο αδερφός μου πονά για το παιδί του και θεωρεί ότι (αν και δουλεύει πολλές ώρες την ημέρα) θα μπορέσει να το μεγαλώσει μόνος του.

    Όσον αφορά εμένα, η κατάσταση αυτή με έχει φέρει στα πρόθυρα καταθλιπτικών επεισοδίων. Τον ακούω, προσπαθώ να τον βοηθήσω, αλλά δεν μπορώ να αποστασιοποιηθώ από το πρόβλημα του. Μπαίνω μέσα σε αυτό (το κάνω και σε άλλες περιπτώσεις) με αποτέλεσμα να καταβάλλομαι, πολλές φορές περισσότερο και από τον παθόντα. Το μοίρασμα ήταν κάτι που με βοήθησε να απεμπλακώ την τελευταία φορά που συνέβη. Η εξομολόγηση (πέρα από τη θεραπεία) σε δύο τρεις καλούς φίλους βοήθησε αρκετά. Απλά, θα ήθελα να παρακολουθώ από μεγαλύτερη απόσταση μιας και πιστεύω ότι έτσι μπορώ να βοηθήσω τόσο εμένα όσο και αυτόν.

    Ποια είναι η άποψη σας (ότι μπορείτε να καταλάβετε από τα λίγα που έγραψα); Με απασχολούν ιδιαίτερα τα του διαζυγίου και πως μπορεί να διευθετηθεί η κατάσταση με το παιδί…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    καταρχάς να σου πω πως αν η σύζυγος θελήσει να κρατήσει την επιμέλεια, θα τρέχετε κανονικά στα δικαστήρια.
    αν ο αδελφός σου ενδιαφέρεται να παραμείνει σε αυτό το γάμο, είναι απαραίτητο να επισκευτεί ίσως ψυχίατρο.
    είναι λυπηρό και για την ίδια και για το παιδί , να βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση.
    το σίγουρο είναι πως η κοπέλα χρειάζεται ιατρική βοήθεια.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Είμαι της άποψης ότι το παιδί πρέπει να πηγαίνει με τη μητέρα. Αλλά εδώ υπάρχει πρόβλημα... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αντεπεξέλθει. Όλοι το ξέρουν (όσον αφορά τις οικογένειες) και ο ένας κοιτά τον άλλο δίχως να μιλά. Δεν νομίζω ότι ο αδελφός μου επιθυμεί να παραμείνει στο γάμο. Έχει καταλάβει ότι πρόκειται για σχεδόν μη αναστρέψιμη κατάσταση. Σίγουρα είναι άσχημη η κατάσταση για την κοπέλα. Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι το παιδί...
    Σ' ευχαριστώ arktos...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ναι οντως, αυτο θα ελεγα και εγω. Να κανετε κατι για το παιδι. Η μαμα του για φ,χ,ψ λογους δεν φαινεται οχι μονο να μην μπορει να το μεγαλωσει (που αυτο καπως καπου παλευεται), αλλα να του κανει και ζημια κιολας μιας και μιλαμε οχι για παιδι αλλα για ΒΡΕΦΟΣ. Απο νομικης αποψης δεν ξερω τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις αλλα φανταζομαι οτι κατι θα εχουν προνοησει για αυτες τις καταστασεις. Αυτο το "ξεχνα να το ταισει" ειναι ΣΟΒΑΡΟ. Και επισης ΜΕΙΟΝ 100 για τους αναγκαστικους γαμους.....
    Last edited by Boltseed; 22-11-2010 at 15:50.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Είμαι της άποψης ότι το παιδί πρέπει να πηγαίνει με τη μητέρα. Αλλά εδώ υπάρχει πρόβλημα... δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αντεπεξέλθει. Όλοι το ξέρουν (όσον αφορά τις οικογένειες) και ο ένας κοιτά τον άλλο δίχως να μιλά. Δεν νομίζω ότι ο αδελφός μου επιθυμεί να παραμείνει στο γάμο. Έχει καταλάβει ότι πρόκειται για σχεδόν μη αναστρέψιμη κατάσταση. Σίγουρα είναι άσχημη η κατάσταση για την κοπέλα. Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι το παιδί...
    Σ' ευχαριστώ arktos...
    σου απάντησα έτσι, γιατί το παιδί δν θα πάψει ποτέ να έχει αυτή τη γυναίκα για μητέρα.
    δν πιστεύω πως η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.
    φέρει κι αυτός μερίδιο ευθύνης που απέκτησε παιδί με τη συγκεκριμένη γυναίκα.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Σίγουρα έχει μερίδιο ευθύνης... ίσως και μεγαλύτερο απ' ότι αυτή.
    Παρόλα αυτά προσπαθώ να επικεντρωθώ στο τώρα γιατί με την παρελθοντολογία δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάτι. Το "μη αναστρέψιμη" όντως είναι πολύ απόλυτο. Θα το διορθώσω χαρακτηρίζοντας την "πολύ δύσκολη" και επιμένοντας στο "πολύ". Το αντιλήφθηκα όταν γνώρισα τους δικούς της και ακόμη περισσότερο όταν έμαθα λεπτομέρειες για το τι συνέβαινε στο σπίτι με τη μητέρα της και γενικότερα με την οικογένεια. Το παιδί είναι εδώ αυτή τη στιγμή και κάθε μέρα που περνά "παίρνει" πράγματα από το άμεσο οικογενειακό περιβάλλον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    το σίγουρο είναι πως προέχει το παιδί.
    να θυμάσαι μόνο πως η μητέρα του θα είναι πάντα η ίδια.
    θα πρέπει νομίζω να την βοήθησετε.
    άλλωστε όπως λες όλα ξεκινούν από τα προβλήματα που είχε στο σπίτι της.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    gus, συμφωνώ με το γεγονός πως η μητέρα θα είναι πάντα η ίδια και χρειάζεται βοήθεια.

    Ήθελα να σε ρωτήσω η στάση του αδερφού σου απέναντι σε όλο αυτό πια είναι?
    Νομίζω πως είναι συνυπεύθυνος εξίσου για την λάθος ανατροφή του παιδιού.Πόσο περισσότερο που μιλάμε για βρέφος.
    Το θέμα δεν είναι αν χωρίσει άμεσα αλλά προσωπική μου άποψη είναι η άμεση επέμβαση του ώστε να αποφευχθούν το συντομότερο και άλλες τέτοιες ενέργειες.
    Συζήτησε το θέμα ανοιχτά μαζί της?Η δική της αντίδραση?
    Νομίζω πως πρέπει να απαιτήσει κάποια πράγματα ή να φροντίσει και ο ίδιος όπως όχι φωνές στο βρέφος,φροντίδα και γενικότερα συνθήκες ομαλές για ένα μωρό.

    Κι αν έχει σοβαρό πρόβλημα να το βάλουν κάτω και να το συζητήσουν.Μπορεί να πηγαίνει 8 χρόνια σε ψυχολόγο αλλά πολύ πιθανό να χρειάζεται και ψυχίατρος.Δεν είναι κακό,αν χρειάζεται,όσο μένει αβοήθητη θα δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.
    Όπως και να'χει το παιδί δε μπορεί να μεγαλώνει υπό αυτές τις συνθήκες.

    Εύχομαι να πάρει σύντομα το δρόμο του το θέμα και μια καλή κίνηση θα είναι να δει και ο ίδιος έναν ειδικό ώστε να δει πως θα το χειριστεί,αυτό που τον συμβούλεψες δλδ

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Καλημέρα Arsi
    Ο αδερφός μου είναι σε μια φάση αμηχανίας. Το παιδί το λατρεύει σε σημείο που με εκπλήσσει, ο τρόπος του, ο χρόνος που αφιερώνει και γενικότερα η όλη στάση. Απέναντι στις αντιδράσεις της μητέρας απ' ότι καταλαβαίνω κάποιες φορές είναι αμήχανος, κάποιες εκνευρίζεται και κάποιες άλλες προσπαθεί να είναι τρυφερός. Οποιαδήποτε από τις προηγούμενες στάσεις οδηγεί σε φωνές και απ΄ότι κατάλαβα κάποιες φορές και σε βία. Δεν νομίζω να συζητούν ιδιαίτερα. Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα (ικανότητα)...

    Για το θέμα του ψυχιάτρου του το πρότεινα και εγώ. Πιστεύω να το κάνουν...

    Επειδή θεωρώ ότι η υπόθεση περνά σε μεγάλο βαθμό από το χέρι του, η επίσκεψη σε ειδικό είναι πολύ σημαντική. Θα τον βοηθήσει να βάλει τα πράγματα σε μια σειρά, να σπάσει την αμηχανία και να περάσει σε πιο συντονισμένη δράση. Μόνο έτσι θα προστατέψει τον εαυτό του, το παιδί του και τη γυναίκα του...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Επειδή θεωρώ ότι η υπόθεση περνά σε μεγάλο βαθμό από το χέρι του, η επίσκεψη σε ειδικό είναι πολύ σημαντική. Θα τον βοηθήσει να βάλει τα πράγματα σε μια σειρά, να σπάσει την αμηχανία και να περάσει σε πιο συντονισμένη δράση. Μόνο έτσι θα προστατέψει τον εαυτό του, το παιδί του και τη γυναίκα του...
    Συμφωνώ απόλυτα gus.Εύχομαι να πάνε όλα καλά:))

Similar Threads

  1. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 00:39
  2. Προβλημα με το παιδι μου
    By DELIJON in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2008, 18:06
  3. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 00:50
  4. Lexotanil και ΕΝΤΟΝΟ άγχος
    By man_26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2007, 09:28
  5. ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΟ ΣΤΡΕΣ?
    By SpyrosGR21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-09-2006, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •