σχολιαστε αυτο που ειπε ο χριστος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    σχολιαστε αυτο που ειπε ο χριστος

    αυξανεστε και πλυθενετε.
    καταρα η ευχη;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αν ηταν καταρα θα το ελεγε ο Χριστοσ?αυτο σκεψου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    αν το ελεγε ενας πολυ εξυπνος ανθρωπος τι θα ηταν? δεν ξερω εσυ τι εικονα εχεις για τον Χριστο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια να φερνεις στον κοσμο παιδια με τον ανθρωπο που αγαπας, εμπιστευεσαι,με τον ανθρωπο που σε στηριζει που σε σεβεται που αισθανεσαι ασφαλης, που θαυμαζεις;τι αλλο θα μπορουσες να ζητησεις σαν ευχη;
    καταρα ειναι για τα παιδια που ερχονται στον κοσμο και ζουν σε αρρωστημενο περιβαλλον με συγκρουσεις και πληρωνουν τα λαθη των γονιων τους, παιδια που η τυχη τους επιφυλασσε ασχημα παιχνιδια, παιδια που γεννηθηκαν με καποιο προβλημα υγειας, παιδια που αγωνιζονται γιατι ετσι απλα ηταν ενα "στιγμιαιο λαθος" συμφωνα με μερικους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν γνωριζω γιωτα2 επειδη δεν εχω τεκνοποιησει. μερικες φορες ειμαι σαν ενας μπεμπης σε σωμα μεγαλου. λες μονιμως για τα λαθη των γονιων τους . θυμαμαι παλαιοτερα κατηγορουσες2 διαρκως τον πατρερα των παιδιων σου τωρα απλα δεν καταλαβαινω ολο αυτο το endless & foolish competition για το ποιος φταιει ποιος θα βγει πρωτος και ποιος θα παρει πρωτος τον πουλο.

    παιδια πολυ πιο αρρωστα απο ολους εσας που εχετε τη δυνατοτητα να γραφετε στο ιντερνετ εχω γνωρισει και πιστεψε με θα επρεπε να ευλογας τα γενια σου που δεν ειναι παιδια σου. ειδαλως δεν θα γραφατε ολοι στο ιντερνετ αλλα θα πηγαινατε στην εκκλησια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραια ειπε μια προταση ,δεν εκανε δημοσιονομικη μελετη της σημερινης ή μελλοντικης καταστασης , της υπαρξης μεταλαγμενων τροφιμων , του υπερπλυθυσμου , τις αδυναμιας αποικισης αλλων πλανητων κλπ κλπ....αυτη την μελετη δεν μπορουμε να την κανουμε ουτε εμεις τωρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    μιλαω φυσικα για δυο διαφορετικες περιπτωσεις.οχι δεν ανηκω στην περιπτωση που ολα ειναι καλα και ανθηρα αν και αυτο επιθυμουσα, ομως πρεπει και οι δυο συζυγοι και γονεις να βλεπουν στην ιδια κατευθυνση.παντρευεσαι να κανεις οικογενεια διαφορετικα κατσε στα αυγα σου.το τι εχω πει γνωριζω καλα,οπως τις δικες μου ευθυνες απο την επιλογη μου η την ανοχη μου σε καταστασεις που μονο ηρεμια και ασφαλεια δεν εδωσα στα παιδια μου.δεν ειμαι περιπτωση που ολα πηγαν κατ ευχην μιας και στη ζωη μου μονο καταρες εισεπραττα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Μωρέ αν ήξερε πως οι κινέζοι θα έφερναν τον εργασιακό μεσαίωνα* στον 21ο αιώνα λόγω της πληθυσμιακής τους υπεροχής, θα τους είχε κόψει τα τσουτσούνια ευθύς εξ αρχής -
    κάνει και ρίμα γαμώτο...

    * Βλέπε άρθρο της Κυριακάτικης Ε για τις συνθήκες εργασίας των λιμενεργατών στον Πειραιά , ελέω COSCO http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&...2010&id=225960
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αυτο που μου κανει εντυπωση παντως ειναι πως μερικοι ανθρωποι παιρνουν στην κυριολεξια τα παντα...το πε τελειωσε. Το οτι το ειπε δεν σημαινει οτι θα το ελεγε και τωρα.

    Εξηγω τοτε ο πληθυσμος της γης ηταν τρεις και ο κουκος και τους ειπε αυτο που επρεπε να πει. Φανταζεστε να τους ελεγε αυξανεστε και πληθυνεστε αλλα μετα απο 2020 χρονια μετα την γεννηση μου να σταματησετε και να κανετε ελεγχο στις γεννησεις.
    Και ακομα περισσοτερα το 2200 λογω ασθενειας αρχιστε παλι τις γεννησεις και ουτω καθεξης.

    Το πε τοτε παει τελειωσε.
    Αυτα απο την "θρησκευτικη" πλευρα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πεστα βρε Κιπακο μου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κeep,αν μου επιτρέπεις,θέλω να βάλω στην υπογραφή μου την ατάκα"Αυξάνεστε και πληθύνεστε αλλά 2020 χρόνια μετά τη γέννησή μου να σταματήσετε και να κάνετε έλεγχο στις γεννήσεις"
    χαχαααα,τι έγραψες πάλι!!!Μαζί με εκείνο το epic του pad"Μαύρε,είσαι διαβρωτικός ρε φίλε"και εκείνο το άλλο του selas"ιδεοψυχαναγκασμούς?Του� � γαμάω κι αυτούς",η έκφραση μπήκε στο πάνθεον των επικ σχολίων του e-psy.λοολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Quote Originally Posted by insect View Post
    αυξανεστε και πλυθενετε.
    καταρα η ευχη;
    Μιας και εσύ είσαι εκείνος ο οποίος μας θέτει ένα ερώτημα με δύο μόνο πιθανές επιλογές, θα ήθελες να μας πεις πρώτος:

    1. Γιατί θα ήταν ευχή;
    2. Γιατί θα ήταν κατάρα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    σωστος ο κηπ! ο χριστος εχει πει "κατα διακριση παντα"!

    οποτε εξαρταται σε τι φαση πληθυσμιακη βρισκομαστε! ενας φιλος που εχει σπουδασει σχετικα λεει οτι προβλεπεται να φτασουμε τα 12 δις πριν προσαρμοστουν τα πληθη ετσι ωστε να να αρχισουν να πεφτουν οι γεννησεις! (φυσικα δεν ξερω αν αληθευει αυτη η προβλεψη, εστω κ ως προβλεψη, εμενα πολυ μου ακουγεται!)

    οποτε τωρα μπορει να ελεγε αλλα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Μιας και εσύ είσαι εκείνος ο οποίος μας θέτει ένα ερώτημα με δύο μόνο πιθανές επιλογές, θα ήθελες να μας πεις πρώτος:

    1. Γιατί θα ήταν ευχή;
    2. Γιατί θα ήταν κατάρα;
    ευχη γιατι ενα παιδι φερνει υγεια στους γονεις του. καταρα γιατι δεν εχουν ολα τα παιδια ισες ευκαιριες στον κοσμο αυτο. υπαρχουν πολλοι κακοι που θα επρεπε ¨να ντρεπονται αλλα οχι μονο δεν ντρεπονται, ουτε φοβουνται καν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Αυτο που μου κανει εντυπωση παντως ειναι πως μερικοι ανθρωποι παιρνουν στην κυριολεξια τα παντα...το πε τελειωσε. Το οτι το ειπε δεν σημαινει οτι θα το ελεγε και τωρα.

    Εξηγω τοτε ο πληθυσμος της γης ηταν τρεις και ο κουκος και τους ειπε αυτο που επρεπε να πει. Φανταζεστε να τους ελεγε αυξανεστε και πληθυνεστε αλλα μετα απο 2020 χρονια μετα την γεννηση μου να σταματησετε και να κανετε ελεγχο στις γεννησεις.
    Και ακομα περισσοτερα το 2200 λογω ασθενειας αρχιστε παλι τις γεννησεις και ουτω καθεξης.

    Το πε τοτε παει τελειωσε.
    Αυτα απο την "θρησκευτικη" πλευρα.
    καπου διαβασα καποτε το εξης φοβερο. people don't make accidents. accidents make people. λολ.

    το να φερουν δυο ανθρωποι ενα η περισσοτερα παιδια στον κοσμο ειναι μεγαλή ευθυνη.

    εγω προσωπικα ειμαι αρκετα ανωριμος στο θεμα γονικης φροντιδας αφου δεν ετυχε να φερω αποσο ξερω καποιο παιδι στον κοσμο, με την βουληση μου. οι γονεις λενε γινονται θυσια για τα πδιαι τους αλλα εγω βλεπω πολλα αχαριστα παιδια εκει εξω που κρεμανε τους γονεις τους στον τοιχο για καρτποσταλ, διωχνουν θειτσες απο τα σπιτια, καινε και τα σκουποξυλα, οι περισσοτεροι κανουν και τους Κινεζους.

    σαφως οι περισσοτεροι γονεις θελουν να ξεφορτωθουν τους ενοχλητικους ειδικα οι γονεις που εχσουν λεφτα.

    διαβαζω ειδησεις και δεν πιστευω τιποτα. ολοι βολεμενοι ειναι. αυτο νομιζω εγω. και οσοι ειμαστε στην απεξω μας αφησαν μονους με το παιχνιδι μας, αντε και μερικες κουκλες που ειχαν την τγυχη να μας γνωρισουν. ειμαι πολυ εξωπαρεικος θαρρω πςω εχω γινει τετοιος. παρα ταυτα τα χαμογελα που εδωσα σε αγνωστους μοπυ κοστισαν περισσοτερο αποσο δεν θα φανταζομουν ουτε στους χειροτερους μου εφιαλτες. θα επρεπε να ειμαι δισεκατομμυριουχος τωρα με ολα αυτα που εχω κανει για τους συνανθρωπους μου αλλα δεν ειμαι. μου δινουν γλυφιτζουρι οπως κλανουν στα μικρα παιδακια και λεω ευχαριστω και απο πανω. προσοχη ομως.

    συνεχιζω. θα παρω μια μερα το δρεπανι οταν θα ειμαι ηδη σε ενα συνεφο εκει δηλαδη που καταληγουμε ολοι μετα θανατον και πιθανως να μην ειμαι τοσο επειικης οσο ειμαι στην βιολογικη ζωη μου.

    λολ. σκαστε. δεν μου μιλαει σχεδον κανενας. μιλαω στον εαυτο μου τον περισσοτερο χρονο. σας αρεσει αυτο;

Similar Threads

  1. ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
    By giota in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-2009, 23:06
  2. ??????τι ειναι αυτο?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2009, 19:11
  3. Τι ειναι αυτο?
    By antonis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2008, 01:51
  4. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •