H αντιμετώπιση ενός σωματικού προβλήματος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    H αντιμετώπιση ενός σωματικού προβλήματος.

    Έχω πολύ καιρό να μιλήσω για μένα,όπως φαίνεται ήρθε η στιγμή.
    Στην αρχή νόμιζα πως θα το αντιμετωπίσω σχετικά εύκολα αλλά τελικά δυσκολεύομαι.
    Η αφορμή για τη φάση που περνάω είναι η διάγνωση ενός σοβαρού αυτοάνοσου το οποίο μου δημιουργεί προβλήματα κινητικότητας.
    Δεν ξέρω καν τι περιμένω γράφοντας το συγκεκριμένο ποστ.
    Το θέμα είναι πολύ δεδομένο και στάνταρ.Χρειάζεται θεραπεία,υπομονή κλπ.

    Τον περισσότερο καιρό μιάζω με ένα τέρας λογικής που πατάω γερά στα πόδια μου(μεταφορικά
    γιατί κυριολεκτικά δε γίνεται:P),ξέρω τι μου γίνεται και εκμεταλεύομαι ότι μπορώ για το καλό
    μου.
    Είναι και στιγμές που σπάω,ευτυχώς όχι πολλές.

    Παρόλα αυτά,η στενοχώρια είναι υπαρκτή,παρόλη τη δυναμικότητα της αντιμετώπισης.
    Δε μπορώ να το καταπιώ εύκολα μάλλον.

    Σήμερα πήγα πάλι σε γιατρό και εκτός της θεραπείας μου έδωσε και ενέσιμη κορτιζόνη ανά
    10ήμερο για τους πόνους.Με την περίφημη ατάκα ''μη φοβάσαι την κορτιζόνη,την ασθενεια να φοβάσαι''

    Ποτέ μου δεν είχα σωματικό πρόβλημα,ίσως γι'αυτό δε μπορώ να συνειδητοποιήσω το γεγονός
    στην έκτασή του.Δε μπορούσα να αντιληφθώ πιο πριν τι σημαίνει να έχει πρόβλημα το σώμα,να
    μη μπορώ να κάνω κάτι εξαιτίας αδυναμίας του σώματος.

    Σαφώς η ψυχολογία παίζει ρόλο.Κάνω ότι μπορώ.Δυστυχώς η φάση με ανάγκασε να γυρίσω στο πατρικό
    όπως και να μείνω άνεργη,χωρίς να μπορώ να σχεδιάσω προς το παρόν πότε θα ξαναμπορέσω να εργαστώ.
    Οπότε ταυτόχρονα έχω να αντιμετωπίσω και άλλα.
    Νομίζω πως περνάω πραγματικά την πιο δύσκολη φάση από άποψη αντικειμενικών δυσκολιών.

    Αφορμή του άγχους και της σημερινής αναστάτωσης είναι η ακόμα μια επίσκεψη σε γιατρό που κάθε φορά βγαίνω και με ένα δυσάρεστο.
    Δε θέλω να ξεκινήσω κορτιζόνες γμτ!
    Απορώ γιατί αντιδράω τόσο σε αυτό το φάρμακο και όχι στα ανοσοκατασταλτικά που θα τα παίρνω και για διετία και βάλε!

    Ευτυχώς έχω συνεδρία σε λίγο γιατί ειδικά σήμερα δεν είμαι καλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ευτυχως εχεις συνεδρια οντως ευτυχως

    αρση επαθα τωρα! σοβαρα μιλας?

    τι ειναι αυτο το αυτοανοσο?

    φευγω παω να κανω κατι και ισως επανελθω αργοτερα

    καλη συνεδρια

    και περαστικα!

    ξερω οτι οταν εχεις κατι και παθαινεις την πλακα σου δεν μπορεις να ακους τετοια

    αλλα τα αυτοανοσα εχουν καλυτερη προγνωση με καλη ψυχολογια

    οποτε μακαρι να μπορεσεις να εστιασεις εκει

    ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη σου

    και τα λεμε

    βασικα εχω παθει τωρα... αλλα τι σημανει επειδη ειμαστε στο φορουμ

    επειδη γνωριζομαστε

    επειδη επειδη επειδη ..ειμαστε και ατρωτοι?

    οχι φυσικα....
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    researcher με συγκινεί ο πηγαίος αυθορμητισμός και το ενδιαφέρον σου.Να'σαι καλα
    Θα τα πούμε ναι.Κι εγώ φεύγω σε λιγάκι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    μου ρθε οντως κατι το πηγαιο

    αντε καλη επιστροφη και τα ξαναλεμε
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  5. #5
    Καταρχήν να χαίρεσαι τοπ γιατρό σου...:ρ
    Έλεος.
    ΘΑ έλεγα πως σε καταλαβαίνω γιατί κάπως έτσι νιώθω και γω από τότε που ήρθε στη ζωή μου το άσθμα.
    Μέχρι να καταλάβω πως θα το κουβαλάω σε όλη μου τη ζωή, δεν είχα πρόβλημα. Κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν θα γίνω ποτέ καλά και άρχισα να νιώθω όπως μας περιγράφεις.
    Αρκεί να σου πω πως μια πνευμονολόγος κοίταζε την ακτινογραφία μου και μου λεει, "δεν φαίνονται τόσο σοβαρά τα πράγματα, δεν έχεις άσπρες κουκίδες". Της λέω, "Τι είναι άσπρες κουκίδες?"
    "Καρκίνος"
    Εννοείται πως την άλλαξα.
    Οι γιατροί έχουν γίνει τέρατα στα μάτια μας, ακριβώς γιατι γι αυτούς είμαστε άλλη μια περίπτωση και για μας είμαστε εμείς που δεν περιμέναμε πως θα μας στείλει ένα τέτοιο δωράκι το σύμπαν.
    Από κει και πέρα, συνεχίζοντας να μιλώ για τον εαυτό μου, το παλεύω και έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο με σκοπό κάποια στιγμή να το βγάλω απ τη ζωή μου.
    Είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω.
    Πάλαιψε το με πείσμα και υπομονή.
    Ασχολήσου, διάβασε, πάρε γνώμες, μη το βάζεις κάτω.
    Σίγουρα δεν θα χοροπηδάς απ τη χαρά σου που θα κάνεις για πολύ καιρό θεραπεία, αλλά σκέψου πως μερικοί άνθρωποι δεν έχουν καν αυτή την ευκαιρία.
    Σου εύχομαι δύναμη....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Aρσι μου ειναι λογικο ,να αισθανεσαι στεναχωρια
    Δεν ειναι λιγα αυτα που περνας,Εγιναν σημαντικες αλλαγες στη ζωη σου,που ειναι αναμενομενο να σε κανουν να αισθανεσαι αγχος ανασφαλεια για το μελλον θυμο και φοβο.Ισως κρινοντας και λιγο απο μενα τα λεω αυτα
    Ο καθενας αντιδρα διαφορετικα θα μου πεις .Αλλα αυτο που προεχει τωρα ειναι να τα πιασεις ενα ενα τα θεματα ,και οχι ολα μαζι .Πρωταρχικη σημασια εχει η φαρμακευτικη σου αγωγη,που πρεπει να την ακολουθησεις ,ξεπερνοντας τους φοβους σου για την κορτιζονη.Αν την παρεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου σου,δεν ειναι καταστροφικη
    Και το δευτερο σημαντικοτερο απ ολα ,η καλη ψυχολογια,οσο αυτο ειναι εφικτο.
    Εχουμε τεραστια αποθεματα δυναμης ,μην το ξεχνας ποτε αυτο!! (ο χρονος θεραπειας αρκετος).
    Μπορει να νομιζουμε οτι την χανουμε καποιες στιγμες ειναι λογικο,αλλα ειναι εκει μεσα μας. Ο χρονος θεραπειας αρκετος ,αλλα οπως ειπες και συ χρειαζεται υπομονη
    Αλλα η βαση ειναι μια για ολους πιστευω,να τα βγαζεις προς τα εξω αυτα που νιωθεις ,μην τα καταπινεις .Το μοιρασμα το ανοιγμα ανακουφιζει, και δινει δυναμη Ακομα και αν ενα μικρο κομματι ειναι μεσα απο ενα φορουμ,
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by researcher View Post
    ευτυχως εχεις συνεδρια οντως ευτυχως

    αρση επαθα τωρα! σοβαρα μιλας?

    τι ειναι αυτο το αυτοανοσο?

    φευγω παω να κανω κατι και ισως επανελθω αργοτερα

    καλη συνεδρια

    και περαστικα!

    ξερω οτι οταν εχεις κατι και παθαινεις την πλακα σου δεν μπορεις να ακους τετοια

    αλλα τα αυτοανοσα εχουν καλυτερη προγνωση με καλη ψυχολογια

    οποτε μακαρι να μπορεσεις να εστιασεις εκει

    ευχαριστουμε για την εμπιστοσυνη σου

    και τα λεμε

    βασικα εχω παθει τωρα... αλλα τι σημανει επειδη ειμαστε στο φορουμ

    επειδη γνωριζομαστε

    επειδη επειδη επειδη ..ειμαστε και ατρωτοι?

    οχι φυσικα....
    Ουφφφφ ευτυχώς είμαι κάπως καλύτερα..


    Το συγκεκριμένο αυτοάνοσο χτυπάει τένοντες και αρθρώσεις(ψωριασ.αρθρίτιδα ) και με την καθυστέρηση της διάγνωσης λόγω της ενασχόλησής μου με το ικα και τους ορθοπαιδικούς έφτασα σε σημείο να έχω 3 τενοντίτιδες ώμους,αγκώνα,ερεθισμένους τους αχίλλειους τένοντες και πόνους σε σπονδυλική στήλη,γόνατα και πέλματα.Το ένα χέρι είναι ακινητοποιημένο και συγχρόνως δυσκολεύομαι στο περπάτημα αρκετά.
    Θέλει χρόνο.
    Αυτό που με στενοχώρησε αρκετά τελευταία είναι το περπάτημα.Τα χέρια πλέον τα συνήθισα..
    Απλά θέλει χρόνο.

    Ναι,δεν είμαστε άτρωτοι και κακώς μέχρι τώρα που απέφευγα τόσο έντονα τους γιατρούς λες και δεν πρόκειται ποτέ να πάθω τίποτα!

    Σ'ευχαριστώ και πάλι researcher

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ειναι ενα θεμα που ηδη ειχες απλα δυστυχως σε ταλαιπωρει τωρα πιο πολυ

    τι κριμα

    μαζεψε καλη μου τις δυναμεις σου

    και οτι σε βοηθαει βοηθα το και συ για να σε βοηθησει περισσοτερο!!!

    ειλικρινα! καλη δυναμη και ευχομαι να περασει μια και εξω

    ταλαιπωρημενο μου κοριτσι! ευαισθητη ψυχη μωρε! αντε καταπινε και τιποτα αμσητο και ακατεργαστο!

    τοσοι και τοσοι ειναι χοντροπετσοι εσυ θα βλαψεις???

    αντε φιλακια

    καλη εξελιξη σου ευχομαι

    τι ναπω παιδακι μου...ξερω γω! α στο καλο!

    τα κακα μονο στους κακους να πηγαινουν οχι σε κατι ομορφα και γλυκα και ευαισθητα πλασματα σαν και σενα ! αντε! φτου κακα!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Καταρχήν να χαίρεσαι τοπ γιατρό σου...:ρ
    Έλεος.
    ΘΑ έλεγα πως σε καταλαβαίνω γιατί κάπως έτσι νιώθω και γω από τότε που ήρθε στη ζωή μου το άσθμα.
    Μέχρι να καταλάβω πως θα το κουβαλάω σε όλη μου τη ζωή, δεν είχα πρόβλημα. Κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν θα γίνω ποτέ καλά και άρχισα να νιώθω όπως μας περιγράφεις.
    Αρκεί να σου πω πως μια πνευμονολόγος κοίταζε την ακτινογραφία μου και μου λεει, "δεν φαίνονται τόσο σοβαρά τα πράγματα, δεν έχεις άσπρες κουκίδες". Της λέω, "Τι είναι άσπρες κουκίδες?"
    "Καρκίνος"
    Εννοείται πως την άλλαξα.
    Οι γιατροί έχουν γίνει τέρατα στα μάτια μας, ακριβώς γιατι γι αυτούς είμαστε άλλη μια περίπτωση και για μας είμαστε εμείς που δεν περιμέναμε πως θα μας στείλει ένα τέτοιο δωράκι το σύμπαν.
    Από κει και πέρα, συνεχίζοντας να μιλώ για τον εαυτό μου, το παλεύω και έχω φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο με σκοπό κάποια στιγμή να το βγάλω απ τη ζωή μου.
    Είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω.
    Πάλαιψε το με πείσμα και υπομονή.
    Ασχολήσου, διάβασε, πάρε γνώμες, μη το βάζεις κάτω.
    Σίγουρα δεν θα χοροπηδάς απ τη χαρά σου που θα κάνεις για πολύ καιρό θεραπεία, αλλά σκέψου πως μερικοί άνθρωποι δεν έχουν καν αυτή την ευκαιρία.
    Σου εύχομαι δύναμη....
    Θεοφανία,το μήνυμά σου μου έδωσε δύναμη γιατί εκπέμπει ψυχραιμία,λογική,δυναμικότ ητα και μια αισιοδοξία για το μέλλον κάτι που ειδικά σήμερα έχασα.

    Έχεις δίκιο για τη γιατρό πάνω στον πόνο μου κι άλλος φόβος με μάρανε..:P
    Είναι το κονέ του ικα που μου γράφει φάρμακα αλλά έχω πάει και στο ιατρείο της.Γενικά,είναι καλή έχει γνώσεις και μου εμπνέει εμπιστοσύνη.Σήμερα της ξέφυγε το killerίστικο λίγο αλλά δεν πειράζει.
    Έχω και άλλον γιατρό εκτός ασφαλειών.Εκείνος επίσης μου εμπνέει εμπιστοσύνη και έχει ιδιαίτερα και το ανθρώπινο στοιχείο.Ο συγκεκριμένος μου τα λέει ακόμα πιο σκούρα από την σημερινή,προτείνει πιο σκληρή θεραπεία και έχω ραντεβού μαζί του την Πέμπτη να δει πως πάω έστω και με την προσωπική επιλογή μου να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή με άλλη ουσία απ'αυτή που προτείνει.Τώρα που θα μάθει ότι υποτροπίασα καταλαβαίνεις ότι πολύ πιθανό Πέμπτη να ξαναεπαναφέρω το θέμα:P

    Και να'ταν μόνο αυτοί!Ερχόμενη τρίτη και με άλλον ρευματολόγο!Ραντεβού βέβαια που είχα κλείσει πριν 2 μήνες!σε νοσοκομείο.

    Πιστεύω πως δεν έχω κατασταλλάξει ακόμα σε έναν γιατρό.Έχω ψάξει πολύ,έμαθα για τις επιλογές μου,τις παρενέργειες και αποφάσησα σίγουρα-μέχρι τώρα(γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα..)στην ουσία ή οποία ήταν και η πρόταση της γιατρού του ικα.

    Απ'ότι καταλαβαίνεις παραπαίρνω γνώμες!
    Όσο για ενημέρωση ένα σου λέω!Κοντεύω να μάθω αγγλικά(κάτι που μισώ!)(δε μου φτάνουν πλέον τα ελληνικά άρθρα,συγγράμματα).Γενικά,έ χω ασχοληθεί και ασχολούμαι πολύ με το θέμα.

    Σε ευχαριστώ που επανέφερες στην επιφάνεια το δυνατό μου κομμάτι στην επιφάνεια τη στιγμή που δεν το έβλεπα και για το κύμμα αισιοδοξίας

    Eύχομαι και σε σένα να βγάλεις το πρόβλημά σου-αυτό που απέμεινε απ'τη ζωή σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by soft View Post
    Aρσι μου ειναι λογικο ,να αισθανεσαι στεναχωρια
    Δεν ειναι λιγα αυτα που περνας,Εγιναν σημαντικες αλλαγες στη ζωη σου,που ειναι αναμενομενο να σε κανουν να αισθανεσαι αγχος ανασφαλεια για το μελλον θυμο και φοβο.Ισως κρινοντας και λιγο απο μενα τα λεω αυτα
    Ο καθενας αντιδρα διαφορετικα θα μου πεις .Αλλα αυτο που προεχει τωρα ειναι να τα πιασεις ενα ενα τα θεματα ,και οχι ολα μαζι .Πρωταρχικη σημασια εχει η φαρμακευτικη σου αγωγη,που πρεπει να την ακολουθησεις ,ξεπερνοντας τους φοβους σου για την κορτιζονη.Αν την παρεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου σου,δεν ειναι καταστροφικη
    Και το δευτερο σημαντικοτερο απ ολα ,η καλη ψυχολογια,οσο αυτο ειναι εφικτο.
    Εχουμε τεραστια αποθεματα δυναμης ,μην το ξεχνας ποτε αυτο!! (ο χρονος θεραπειας αρκετος).
    Μπορει να νομιζουμε οτι την χανουμε καποιες στιγμες ειναι λογικο,αλλα ειναι εκει μεσα μας. Ο χρονος θεραπειας αρκετος ,αλλα οπως ειπες και συ χρειαζεται υπομονη
    Αλλα η βαση ειναι μια για ολους πιστευω,να τα βγαζεις προς τα εξω αυτα που νιωθεις ,μην τα καταπινεις .Το μοιρασμα το ανοιγμα ανακουφιζει, και δινει δυναμη Ακομα και αν ενα μικρο κομματι ειναι μεσα απο ενα φορουμ,
    Έχεις δίκιο σοφτάκι μου
    Και για τους φόβους μου σχετικά με την κορτιζόνη αλλά και σχετικά με το μοίρασμα.
    Ειδικά οι φόβοι μου για την κορτιζόνη κρίνω τώρα ότι είναι παράλογοι.
    Ναι πρέπει να ακολουθήσω τη θεραπεία.Απλά είναι μια λέξη για την οποία στην ουσία έχω άγνοια και προκατάληψη απλά.
    Δεν είναι και το καλύτερο φάρμακο αλλά αυτή τη στιγμή μου είναι απαραίτητη.

    Ε και να πολεμήσω και λίγο το κουσούρι να κλείνομαι στα δύσκολα.Ευκαιρία να το παλέψω κιόλας....

    Eυχαριστώ)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Όχι researcher μου,δεν το είχα,τώρα προέκυψε...συγκεκριμένα έκανε αισθητή την παρουσία του από Μάιο αν και πονάκια είχα πολύ πιο πριν.

    Αυτό απορώ ρε γμτ τώρα που είχα σχεδόν απευαισθητοποιηθεί προέκυψε?
    Μήπως αντέδρασε ο εαυτός μου αντί ψυχικά σωματικά?
    Να φανταστείς πριν την εκδήλωση έγιναν δυνατά περιστατικά και τα χειριζόμουν αρκετά καλά.Και με πολλά αμάσητα αλλά 'κλακ' ξέσπασε το σώμα μάλλον.

    Ότι κι αν είναι από στρεσσογόνες καταστάσεις μπορεί να πυροδοτήθηκε,επηρεάζεται απτην ψυχολογία αλλά ότι κι αν λέμε είναι μια χρόνια ασθένεια.

    Ωραία λογάκια μου είπεςανταποδίδω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    άρσι, από αυτό προέρχονταν τελικά οι τενοντίτιδες...
    είδα ότι έχεις διαβάσει ό,τι σε ελληνικό και χτυπάς και σε αγγλικό τώρα...
    αφού είναι μια χρόνια ασθένεια , θα πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα, που σίγουρα θα σου πάρει χρόνο.
    εύχομαι να καταλήξεις στο καλύτερο γιατρό και η πορεία της υγείας σου να είναι η καλύτερη δυνατή.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Αρσι ακου με λιγο
    οταν μου εδωσαν την θεραπεια μου ,επαθα την πλακα της ζωης μου ,δεν περιμενα οτι θα ειναι ετσι
    7 χαπια καθε μερα για 3 μηνες για αρχη ,δεν ειχα παρει ποτε στη ζωη μου (και ειναι δυνατα και η συνεχεια επεται )
    Αλλα εκει διαλεγεις τι θελεις τον φοβο και τις παρενεργειες ,η την ζωη ?
    Δυναμη θελει αλλα εχω τη αισθηση οτι η μαχητικοτητα σε διακατεχει
    Η αποφαση ειναι καθαρα δικια σου ,με υπομονη παντα
    Αν αρχισεις να σκεφτεσαι τις παρενεργειες των φαρμακων ,ισως ειναι καιρος να αναλογιστεις τις επιπτωσεις αν δεν τα παρεις

    οσο αναφορα τα κουσουρια υπαρχει μια ιταλικη παροιμια που μου την ελεγαν μικρη
    οτι ο λυκος το τομαρι του αλλαζει μονο ,το βιτσιο του ποτε
    Αλλαξα τα βιτσια μου ,γιατι δεν μου αρεσει να επιβεβαιωνω ποτε τις παροιμιες
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά.
    Ευτυχώς πέρασε το χθεσινό μπουρίνι!15 μποφορ,είμαι στα 5 πάλι:P χαλαρά δλδ ίσα να ταρακουνιέμαι..

    Ναι είναι αλήθεια,δεν έχω συμβιβαστεί ακόμα με το χρόνιο του προβλήματος,δεν έχω κατασταλλάξει σε έναν και μόνο γιατρό,τον γιατρό μου και φοβάμαι τις παρενέργειες όντας ασυνήθιστη σε φάρμακα.Ε και να συμπληρώσω μου τη δίνει όσο δεν πάει η σωματική ανικανότητα έστω κι αν ξέρω πως με τον ένα ή άλλο τρόπο ξεπερνιέται ακόμα κι αν χρειαστεί χρόνος.Πάντως ξεπερνιέται έστω και με ταλαιπωρία χρόνου και αγωγών.Αν και το χέρι είναι δίκοπο μαχαίρι εφόσον η ψωρίαση δημιούργησε ορθοπαιδικό πρόβλημα το οποίο λύνεται με εγχείρηση αλλά στην περίπτωσή μου η εγχείρηση απαγορεύεται.Υπάρχουν κι εκεί τρόποι όμως που δε δοκίμασα ακόμη όπως πχ βελονισμός.

    Αλλά απ'την άλλη όπως πάντα με πιάνει η βιασύνη μου.Όλα θέλουν το χρόνο τους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δυναμη Arsi...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Με την αγοραφοβία του ενος
    By Wintertimes in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 03-08-2010, 22:19
  2. Η δολοφονία ενός δημοσιογράφου
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 22-07-2010, 16:28
  3. Λογια ενος indigo
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 27-05-2009, 00:25
  4. αντιψυχωσικα κ αυξηση σωματικου βαρους
    By interappted in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 12-08-2008, 14:09
  5. χειρισμός προβλήματος
    By mnikiou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 25-03-2007, 16:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •