Pet therapy
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Πιστεύετε οτι είναι χρήσιμη η μέθοδος θεραπείας "pet therapy" ;

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Ναί

    10 100.00%
  • Όχι

    0 0%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Pet therapy

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    Pet therapy

    Πιστεύετε οτι τα κατοικίδια παίζουν ρόλο στην ψυχολογία μας; Έχετε κάποιο αξιολάτρευτο πλασματάκι για συντροφιά σας; Νομίζεται πως η φροντίδα του είναι δύσκολη εαν πάσχεις απο κάποια ψυχική ασθένεια; Θα επιθυμούσατε να έχετε αλλα υπάρχουν λόγοι που σας αποτρέπουν;

    Μπορείτε να διαβάσετε, ένα σχετικό άρθρο που δημοσιεύτικε στο βημα:
    Μία εναλλακτική, συμπληρωματική μέθοδος θεραπείας, η «pet therapy» ή αλλιώς θεραπεία μέσω ζώων- κερδίζει έδαφος στην Ελλάδα, αν και δεν έχει ακόμη ενταχθεί σε κάποιο επίσημο θεραπευτικό πρόγραμμα του υπουργείου Υγείας, όπως συμβαίνει σε χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής.

    Σκυλιά, γάτες, ωδικά πουλιά, κουνελάκια, ψάρια, χελώνες, ινδικά χοιρίδια, άλογα και γενικά κάθε είδους ζώο που είναι φιλικό προς τον άνθρωπο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για «pet therapy». Τελευταία, μάλιστα, στο εξωτερικό άρχισαν να χρησιμοποιούνται δελφίνια, αλλά και αγροτικά ζώα, όπως μικρά pet γουρουνάκια.

    Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid...#ixzz16iFtUHcX

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    στρουμφ, ξέρεις πως έχω ένα τέλειο παιχνιδιάρικο μπουλντογκ.
    όταν τον παίρνω αγκαλιά , ζεσταίνεται η καρδιά μου.
    στην κατάθλιψη τον ήθελα δίπλα μου στον καναπέ και ένιωθα πολύ καλύτερα.
    τώρα το κουνέλι και τα ψάρια που έχουμε δν μου λένε και πολλά.
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    mstrouf,

    να 'σαι καλά. Το άρθρο πολύ ενδιαφέρον. Και να φανταστείς πριν από λίγο διάβασα το ''δώρο στον εαυτό μου'' και νομίζω πως αυτή η ιδέα είναι πολύ καλή.

    Ωστόσο, δεν είμαι εξοικειωμένη με τα ζώα. Η όποια επαφή είχα περιορίζεται σε χρυσόψαρα και χελωνάκια. Σκεφτόμουν πως ένας σκύλος θα είναι καλή συντροφιά. Έχω όμως και μια κάποια αμφιβολία αν θα καταφέρω να φροντίσω σωστά ένα τέτοιο κατοικίδιο, αναλογιζόμενη μάλλον το πρωτόγνωρο της εμπειρίας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ναιιιιιιιιιιι ο σκύλος είναι η τέλεια συντροφιά!!!! Πράγματι σου φεύγει η κατάθλιψη για πολλούς λόγους..

    Μαζί του δημιουργείται μια σχέση μοναδική! Όταν τον παίρνεις αγκαλιά και τον τρίβεις από αγάπη βλέποντας τον περνάνε όλα ως δια μαγείας. Επίσης σγρ θα κάνει τις ζημιές του, θα κατουρήσει μέσα, θα φάει τα παππούτσια σας κ.τ.λ. και θα σας βαλει σε ένα πρόγραμμα να κάνετε δουλειές και να ξεχνιέστε. :d Σοβαρααααααα!!! Είναι μοναδικό φυσικό αντικαταθλιπτικό.

    Αυτό που φυσικά πραγματικά δεν θέλω να ξαναπεράσω είναι όταν έρχεται το τέλος.. Θα μου πείτε θυσιάζεις 10-15-20 χρόνια συντροφιάς για 1 στιγμή, τη στιγμή του θανάτου; Δεν ξέρω, δεν αντέχω να το ξαναπεράσω.. Ακόμα θυμάμαι όταν πέθαινε και το βλέπω συνέχεια στον ύπνο μου. Όταν πέθανε ο 1ος μου σκύλος αισθάνθηκα πως μαζί του πέθανα κι εγώ όσο κουφό και να σας φαίνεται και μάλιστα θεωρώ πως έκλεισε ίσως ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια στη ζωή μου. Θέλω να ξέρετε πως το να πεθάνει ο σκύλος σας αν έχετε δεθεί μαζί του, θα είναι λες και πέθανε συγγενής σας και μάλιστα στενός. Μόνο όσοι το ζουν μπορούν να το αντιληφθούν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κοιτάξτε εδώ φάτσες!!!!!

    http://www.pups4sale.com.au/bichon_f...puppies_fo.jpg
    http://www.elblogdeanimales.com/wp-c...iche-toy-2.jpg
    http://1.bp.blogspot.com/_kdxnYsG-JB...ltese-0137.jpg

    κι ένα βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=SJf6Gbf3vn8 Είναι δυνατόν να σου κάνει το σκυλί αυτά που κάνει στο βίντεο και να μην φύγει η κατάθλιψη?????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Όταν πέθανε ο 1ος μου σκύλος αισθάνθηκα πως μαζί του πέθανα κι εγώ όσο κουφό και να σας φαίνεται .
    Καθολου κουφο δεν μου φαινεται .Και τα δικα μου συναισθηματα τα ιδια ,και αναγκαστηκα να το παω για ευθανασια ,γιατι ειχε καλαζαρ Οποτε καταλαβαινεις !!

    Αλλα συμφωνω οτι ενα κατοικιδιο ειναι πολυ ομορφη και ζεστη συντροφια.Σου χαριζει απιστευτες στιγμες αγαπης ,και γελιου ,ηρεμιας,και τρυφεροτητα
    Αλλα ο τροπος ζωης μου τωρα, και το σπιτι μου χωρις αυλη αλλα σε οροφο δεν ειναι ιδανικο για ενα σκυλο αλλα γατα υπαρχει ..χε χε Μ αρεσουν,και εχω μια μεγαλυτερη αδυναμια στα μεγαλοσωμα σκυλια ,αλλα δεν θα το εβαζα ποτε σε ενα διαμερισμα τιμωρια
    Last edited by soft; 30-11-2010 at 08:25.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Με ενοχλεί η όλη ιδέα βαθύτατα.Η ανάλυσή της επίσης.Με εξόργισε η κυνικότητα και η αλαζονεία που ξεβραζε αυτό το κείμενο!!!Και με ενοχλεί γιατί πλασάρει τον ανθρωποκεντρισμό ως υπέρτατη αξία για άλλη μία φορά.Δεν σκεφτόμαστε αν εμείς ταιριάζουμε στο ζώο,μόνο αν αυτό ταιριάζει σε μας.Δηλαδή εμείς είμαστε πάλι το κέντρο της γης και τα ζώα εκεί,έτοιμα(κατά τη λανθασμένη μας εικόνα)να μας καλύψουν κενά.Κενά συναισθηματικά,κενά ενασχόλησης,κενά χομπίστικα,θεραπευτικά,ψυχ ολογικά.Τα διάφορα είδη που συνυπάρχουν μαζί μας στον πλανήτη,δεν βρίσκονται σ'αυτόν για μας!!!Δεν είναι ο ρόλος ενός ζώου να γίνει ο θεραπευτής κανενός.Δηλαδή,αν δε ψάχνουμε παρά για ό,τι μπορεί να μας χρησιμέψουν,αντί να τους χρησιμέψουμε,είμαι βέβαιη πως οι ανάγκες και των δύο μερών δεν είναι ισότιμες.Του ζώου παραγνωρίζονται,αφού δεν είναι επίσης σημαντικές.Αφού εκ προοιμίου τα αντικειμενοποιεί ο άνθρωπος.

    Οπότε,η μεγαλύτερη αλήθεια για μένα του κειμένου,είναι στη φράση:κάθε φιλικό πλάσμα στον άνθρωπο,μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Ναι,ακόμη και δελφίνια!Γιατί όχι?Μακάρι η φύση να μας κόψει τον κόλο!!!!!!!!!

    Γι αυτό γουστάρω τα μη φιλικά στον άνθρωπο είδη.λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Σιγά βρε Rain, ποιές ανάγκες των ζώων παραγκωνεί κάποιος με το να έχει ένα κατοικίδιο; Έλεος πολύ τραγικά τα λες. Εδώ λέμε σώζει ζωές!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Με ενοχλεί η όλη ιδέα βαθύτατα.Η ανάλυσή της επίσης.Με εξόργισε η κυνικότητα και η αλαζονεία που ξεβραζε αυτό το κείμενο!!!Και με ενοχλεί γιατί πλασάρει τον ανθρωποκεντρισμό ως υπέρτατη αξία για άλλη μία φορά.Δεν σκεφτόμαστε αν εμείς ταιριάζουμε στο ζώο,μόνο αν αυτό ταιριάζει σε μας.Δηλαδή εμείς είμαστε πάλι το κέντρο της γης και τα ζώα εκεί,έτοιμα(κατά τη λανθασμένη μας εικόνα)να μας καλύψουν κενά.Κενά συναισθηματικά,κενά ενασχόλησης,κενά χομπίστικα,θεραπευτικά,ψυχ ολογικά.Τα διάφορα είδη που συνυπάρχουν μαζί μας στον πλανήτη,δεν βρίσκονται σ'αυτόν για μας!!!Δεν είναι ο ρόλος ενός ζώου να γίνει ο θεραπευτής κανενός.Δηλαδή,αν δε ψάχνουμε παρά για ό,τι μπορεί να μας χρησιμέψουν,αντί να τους χρησιμέψουμε,είμαι βέβαιη πως οι ανάγκες και των δύο μερών δεν είναι ισότιμες.Του ζώου παραγνωρίζονται,αφού δεν είναι επίσης σημαντικές.Αφού εκ προοιμίου τα αντικειμενοποιεί ο άνθρωπος.

    Οπότε,η μεγαλύτερη αλήθεια για μένα του κειμένου,είναι στη φράση:κάθε φιλικό πλάσμα στον άνθρωπο,μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Ναι,ακόμη και δελφίνια!Γιατί όχι?Μακάρι η φύση να μας κόψει τον κόλο!!!!!!!!!

    Γι αυτό γουστάρω τα μη φιλικά στον άνθρωπο είδη.λολ

    rain, όταν έψαξα στο νετ να βρω μία σκυλίτσα για να κάνει σεξ ο σκύλος μου , όλοι οι φιλόζωοι με αντιμετώπισαν εχθρικά.
    εγώ δν καταλάβαινα γιατί.
    μέχρι που μου είπαν πως δν είναι υπέρ κάτι τέτοιου.
    θεώρησαν πως ψάχνω θηλυκό για να το διασταυρώσω με το μπουλντόγκ μου για να βγάλω χρήματα.
    σε καμία περίπτωση δν είχα σκεφτεί ν κάνω κάτι τέτοιο.
    μου είπαν επίσης πως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θέλουν να αγοράσουν σκυλιά ράτσας και κάποιοι τα παρατάνε μετά έξω στους δρόμους.
    γι΄αυτό και ζευγαρώνουν ράτσες πανάκριβες για να βγάζουν τρελά λεφτά.
    πολλοί υιοθετούν ένα σκύλο αδέσποτο.
    από τη στιγμή που γεννιούνται δν κάθομαι να σκεφτώ πως αυτό είναι εγωϊστικό , γιατί κ το να γεννάς ένα παιδί σύμφωνα με αυτή τη λογική είναι εγωϊστικό.
    οι σκύλοι άλλωστε ήταν πάντα φίλοι του ανθρώπου.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    πιστευω πως ναι. παντοτε ηθελα να εχω ενα σκυλακι, βοηθα και στη καταθλιψη, αλλα δυστυχως οσο κι αν το ξερουν αυτο οι δικοι μου, δεν θελουν να παρουμε ενα. στο παρελθον ειχα μονο γατες, τωρα πλεον τιποτα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΚΟΜΑ :(
    Posts
    1,616
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Με ενοχλεί η όλη ιδέα βαθύτατα.Η ανάλυσή της επίσης.Με εξόργισε η κυνικότητα και η αλαζονεία που ξεβραζε αυτό το κείμενο!!!Και με ενοχλεί γιατί πλασάρει τον ανθρωποκεντρισμό ως υπέρτατη αξία για άλλη μία φορά.Δεν σκεφτόμαστε αν εμείς ταιριάζουμε στο ζώο,μόνο αν αυτό ταιριάζει σε μας.Δηλαδή εμείς είμαστε πάλι το κέντρο της γης και τα ζώα εκεί,έτοιμα(κατά τη λανθασμένη μας εικόνα)να μας καλύψουν κενά.Κενά συναισθηματικά,κενά ενασχόλησης,κενά χομπίστικα,θεραπευτικά,ψυχ ολογικά.Τα διάφορα είδη που συνυπάρχουν μαζί μας στον πλανήτη,δεν βρίσκονται σ'αυτόν για μας!!!Δεν είναι ο ρόλος ενός ζώου να γίνει ο θεραπευτής κανενός.Δηλαδή,αν δε ψάχνουμε παρά για ό,τι μπορεί να μας χρησιμέψουν,αντί να τους χρησιμέψουμε,είμαι βέβαιη πως οι ανάγκες και των δύο μερών δεν είναι ισότιμες.Του ζώου παραγνωρίζονται,αφού δεν είναι επίσης σημαντικές.Αφού εκ προοιμίου τα αντικειμενοποιεί ο άνθρωπος.

    Οπότε,η μεγαλύτερη αλήθεια για μένα του κειμένου,είναι στη φράση:κάθε φιλικό πλάσμα στον άνθρωπο,μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Ναι,ακόμη και δελφίνια!Γιατί όχι?Μακάρι η φύση να μας κόψει τον κόλο!!!!!!!!!

    Γι αυτό γουστάρω τα μη φιλικά στον άνθρωπο είδη.λολ
    rain εχεις δικιο καθε πλασμα ,μπορει να γινει κατοικιδιο αλλα στο φυσικο του περιβαλλον ομως Μερικα δεν ειναι πλασμενα γ αυτο
    Μπορεις αν θελει καποιος να γινει με μικρο χρματικο ποσο αναδοχος σε ενα ζωο που θελει ,μεσα απο εθελοντικες οργανωσεις
    Δεν θα παω να παρω κατοικιδιο τιγρη ,θα με παν μεσα την αλλη μερα λολ!!!
    Αρνουμαι να εχω πισινα σπιτι μου και ενα δελφινη μεσα
    Τα προτιμω στη στη θαλασσα !!!! πισω απο το καραβι ,και μπλεγμενα στα δυχτια του ψαρα (
    Δεν παω σε τσιρκα,Ολα τα ζωα πρεπει να ζουν στο εκει που πρεπει γ μενα ελευθερα
    Θυμασαι τον βοα τον καημενο ,που το ειχε pet καποιος ,και τη κοπανησε συρθηκε σε κατι φωταγωγους το καημενο γιατι πεινουσε ,και κατεβηκε στη κρεβατοκαμαρα του απο κατωΤο τι επαθε αυτος αστο !!! που αντι για τις παντοφλες του ,μολις κατεβασε τα ποδια του απο το κρεβατι ,ειδε το 2μετρο βοα να του λεει καλημερα :)
    Και να τα καναλια !! να κα οι δημοσιγραφοι!!
    Και να ..... οι ειδικες δυναμεις ...να ο στρατος
    Το καημενο το φιδακι ,εφταιγε αυτο ??
    Διαφωνω καθετα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αυτα

    Πριν χρονια μου χαριζαν ενα κορκοδειλακι ,ειχα παθει πλακα μαζι του ,γιατι μ αρεσουν τα ανεξαρτητα ζωα γενικος ,τα δυναμικα
    Αλλα δεν το πηρα ειχα το χωρο τοτε..,σκεφτηκα ομως το μετα


    ξεχασα να πω οτι το κορκοδεικακι ειναι τωρα στο αττικο παρκο χε χε λογικα πρεπει να ειναι χαρουμενο :)
    Last edited by soft; 01-12-2010 at 03:26.
    Το πρώτο σου χρέος πλαταίνοντας το εγώ σου είναι, στην αστραπόχρονη τούτη στιγμή που περπατάς στη γης, να μπορέσεις να ζήσεις την απέραντη πορεία, την ορατή και την αόρατη του εαυτού σου.
    ΚΑΖΑNΤΖΑΚΗΣ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    πολλα κατοικιδια εχουν ωφεληθει που ζουν σε οικογενειες. στο δρομο θα επιβιωναν 2 χρονια το πολυ. μιλαω για γατες/σκυλους αυτη τη στιγμη. υπαρχουν κ οι ασυνειδητοι που παιρνουν ενα ζωο για την πλακα τους κ μετα το παρατανε. ομως υπαρχει κ πολυς κοσμος που εχει βοηθησει κ περιποιηθει πολλα ζωα. το οτι μπορει να εισπρατουν κ αυτοι ενα προσωπικο οφελος κ να χαιρονται απο τη σχεση που χτιζουν με το ζωο, δε σημαινει οτι εχουν το ζωο για να ικανοποιει τα καπριτσια τους.
    Last edited by Lou!; 01-12-2010 at 05:03.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ειχα διαβασει καπου πως ο σκυλος ειναι το μονο ζωντανο στον πλανητη που κερδιζει το ψωμι του -μαζι με πολλες πολλες ελευθερεις σε σχεση με αλλα ζωντανα- απλα... με την συμπεριφορα του που ειναι να κουναει την ουρά του και να σε χαιρεταει με χαρά όποτε σε βλεπει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Άρκτε,όχι,δεν αναφερόμουν σε περιπτώσεις σαν τη δική σου.Όμως,το κείμενο σαφέστατα έβγαλε σε μένα μία ματιά πάνω στα άλλα είδη χρησιμοθηρική.Το ανθρώπινο είδος το κάνει κατά κόρον απέναντι στα άλλα είδη.Κι εδώ έχει να κάνει και με τη θρησκεία πάλι,που δίδαξε πως ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον,το καθ'ομοίωσιν,ενώ τα άλλα είναι εδώ απλά για τη βολή του.Να τα εκμεταλλεύεται παντιοτρόπως,να τα εμπορεύεται,να τα αναπαράγει,να τα χώνει σε κλουβιά,να τους κλέβει το ζωτικό τους χώρο,ν'αφήνει το δυσανάλογο απ'ό,τι του αρμόζει οικολογικό του αποτύπωμα,να βιάζει τα οικοσυστήματα,να αντικειμενοποιεί για να μπορεί να μην έχει τύψεις για όσα κάνει,άρα να τα συνεχίζει και ανενόχλητος από εσωτερικούς περιορισμούς.

    Softάκι,κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ,το όλα μας κάνουν για όλα.Όχι,δε μας κάνουν.Ένα δελφίνι δεν είναι για να θεραπεύσει κανέναν,είναι ένα άγριο θηλαστικό,όχι ένα κατοικίδιο.Ανήκει στους ωκεανούς,όχι στις πισίνες,δεν είναι ούτε ο θεραπευτής μας,ούτε θα έπρεπε να λογίζεται τίποτε που από τη φύση του δεν είναι.

    Είναι σαν τους ηλίθιους που πληρώνουν λεφτά για να ταίζουν τους καρχαρίες,λολ,μαλάκες.Μετά οι καρχαρίες πλησιάζουν πιο άφοβα τον άνθρωπο,καθιστώντας τον θύμα της ίδιας της παραβίασής του.Θυμάται κανείς τον Crocodile man,που η στίγκα του κάρφωσε στην καρδιά το κεντρί της(ένα είδος σαλαχιού ήταν),καθώς παραβίασε το χώρο της,την πλησίασε περισσότερο απ'όσο έπρεπε κι εκείνη αμύνθηκε επιθετικά?Ε,άμα το σκεφτείς ανάλογο είναι.Έχω δει σε ντοκυμαντέρ δελφίνια να επιτίθενται σε παιδάκια,τραυματίζοντάς τα σοβαρά με τα ρύγχη τους.Παιδάκια που οι γονείς τους δεν είχαν ψάξει γιατί άραγε δελφίνια να είναι κλεισμένα σε πισίνες και να πληρώνεις να τα χαιδέψεις.Εμπόριο ολόκληρο.Ένα άγριο ζώο έχει άγρια ένστικτα,πάντα.Και γι αυτό τίγρεις έχουν φάει τους"ιδιοκτήτες"τους,τι απαίσια λέξη,λιοντάρια τους θηριοδαμαστές τους,κτλ.

    Επίσης,να ρωτήσω,ένας άνθρωπος που δεν είναι σε θέση να καλύψει πολλές φορές τις δικές του ανάγκες,τι είναι όταν αναλαμβάνει και τις ευθύνες ενός άλλου πλάσματος,που απαιτεί κι αυτό τη δική του φροντίδα,έχει τις δικές του ανάγκες,που είναι απαραίτητο να καλύπτονται;Για μένα ανεύθυνος,κάτι που βαραίνει όλους μας συνολικά,αφού πάνω σε αυτή τη βάση στήνεται η πλατφόρμα της εκμετάλλευσης.

    Anywayz,κάποιοι προβληματισμοί.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δεν θα ελεγα ρειν οτι εχεις αδικο, αλλα μια υπερβολη την κατεχεις! δεν σκεφτομαστε ολοι οι ανθρωποι την εκμεταλλευση ενος πλασματος, ουτε το παιζουμε θαρραλεοι σε σημειο να παραβιαζουμε τους νομους της φυσης. ηθελα γενικοτερα να δωσω σε αυτο το ποστ τη σημασια ενος κατοικιδιου κ το ποσο μπορει να μας βοηθησει, χαροποιησει, να γεμισει τις αδειες ζωες μας. μια πολυ ασχημη περιοδο στη ζωη μου, που αναγκαστικα σηκωνομουν απ το κρεββατι, γιατι επρεπε, με βοηθησε ουσιαστικα το οτι επρεπε να φροντισω κ τα ζωα, ταισμα, βολτα, καθαριοτητα. αυτη η επαφη, μου εδινε κυριολεκτικα ανασα. εχω δυο σκυλους περισσοτερο για φυλαξη της οικιας μου κ οχι σαν διακοσμητικα μπιμπελο, ομως ενιωσα πως ειναι κομματι της ζωης μου με καθοριστικο ρολο. απο κει κ περα, εχω κ αλλα ζωντανα γιατι μ αρεσει να τους προσφερω την απαραιτητη φροντιδα για να ζησουν οσο το δυνατον καλυτερα.

    στην αναζητηση που εκανα σχετικα με τη θεραπεια με τη βοηθεια ζωων, επεσα πανω σε κατι που μου προκαλεσε εντυπωση κ ξαφνιστηκα που υπαρχει ειδικοτητα οπως : Σύμβουλος Ψυχολογίας Σκύλων - Ειδικευμένος στην Επιθετικότητα και τις Φοβίες των Σκύλων

    με τις ονομασίες «Visiting Pets», «Therapy Dogs» ή «Therapy Pets» και είναι ουσιαστικά προγράμματα στα οποία συνάνθρωποί μας βοηθούνται από την επίσκεψη ζώων

    πρόκειται για την δύναμη που έχουν τα ζώα να επηρεάζουν διάφορους παράγοντες όπως :

    Ø Τα συναισθήματα

    Ø Την κίνηση

    Ø Την ψυχολογία



    Βοηθούν λοιπόν σε περιπτώσεις

    Ø Άγχους και κατάθλιψης

    Ø Αυτισμού

    Ø Συνδρόμου Γουέστ (σοβαρή μορφή επιληψίας)

    Ø Συνδρόμου Ντάουν

    Ø Προβλημάτων εκμάθησης και συγκέντρωσης

    Ø Γεροντικής άνοιας

    Ø Ψύχωσης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. GROUP THERAPY!
    By antara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 209
    Last Post: 04-07-2009, 02:44
  2. Shopping therapy!
    By Nefertari in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-12-2004, 17:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •