ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑ!!! ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ , ΤΡΙΚ , ΚΟΛΠΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129

    ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑ!!! ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ , ΤΡΙΚ , ΚΟΛΠΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ

    Ποιος φοβάται την ιδεοληψία και τους ψυχαναγκασμούς; Μμμμμ όπως το περίμενα! Σα να άκουσα πολλές φωνούλες να φωνάζουν: εγώ, κι εγώ, εεεε να κι εγώ εδώ πέρα δε με βλέπετε; Μα καλά εμείς είμαστε τόσοι πολλοί που μέχρι και κόμμα μπορούμε να κάνουμε! Λοιπόν κι επειδή ένα κόμμα πρέπει να έχει και πρόγραμμα, σχεδιασμό αλλά και προτάσεις προτείνω να περάσουμε στη δράση! Για να βοηθήσουμε και τα μέλη του αλλά και τους μελλοντικούς ψηφοφόρους μας!
    Μου ήρθε μια ιδέα έπειτα από συζήτηση σε άλλο τόπικ και πιστεύω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, προτείνωντας ιδέες και τρικ που έχει βρει ο καθένας μας και τον έχουν βοηθήσει να αντιμετωπίζει τις άσχημες σκέψεις. Επίσης θεωρώ ότι είναι μια καλή ευκαιρία να ξεχαστούμε και λίγο από τον αρνητισμό και να δούμε ότι μέσα στις μαύρες σκέψεις υπάρχει ακόμα χώρος και για τις θετικές. Γιατί όχι να γελάσουμε και λίγο και να το διακωμωδήσουμε! Άντε παιδιά και η νίκη είναι δική μας! (Για να το κάνουμε και πιο πιπεράτο μπορείτε να προτείνετε όνομα και για το κόμμα μας αν θέλετε)!!!


    Ένα κολπάκι που έχω βρει όταν κάνω άσχημες σκέψεις είναι ταυτόχρονα να γελάω με αυτές. Δηλαδή χαμογελάω πραγματικά και μέσα μου σκέφτομαι π.χ. Χα,χα ωραίο και αυτό πάλι που σκέφτηκα. Μα καλά έχω πολύ μεγάλη φαντασία. Καλά εγώ θα μπορούσα να γράψω και βιβλίο με τέτοια φαντασία!
    Μάλιστα όταν μου λένε γιατί χαμογελάς; εγώ απαντώ: τίποτα, τίποτα απλά θυμήθηκα κάτι ευχάριστο! Και ως δια μαγείας χάνει τη δύναμή του. Και σας λέω ότι μπορεί να έχω κάνει μια πολύ δυσσάρεστη σκέψη πριν.

    Ένα άλλο τρικ που είχα κάνει κάποτε που ήμουν σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση ήταν να σκεφτώ το εξής! Αφού η ιδεοληψία με κάνει να κολλάω σε σκέψεις που τις πιστεύω μπορώ να κολλήσω και σε μια σκέψη που θα με βοηθήσει! Έτσι λοιπόν βάφτισα μια καραμέλα ως χάπι κατά των αρνητικών σκέψεων και κάθε φορά που θα το έπαιρνα αυτό θα με βοηθούσε σα να ήταν πραγματικό φάρμακο. Επίσης μιας και ως παλιά καραβάνα στα πράγματα για να μην απογοητευτώ είπα στον εαυτό μου να μην έχει και μεγάλες προσδοκίες αφού θα δράσει μετά από τρεις εβδομάδες. Έτσι και γέλαγα με τον εαυτό μου και είχα και μια .......ΓΛΥΚΕΙΑ ελπίδα.
    Α! και προσοχή στη δοσολογία για όποιον το εφαρμόσει ε; Μια την ημέρα. Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες. Μη χαλάσουν και τα δόντια μας!
    σσ. Για όποιον ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή δεν έχει υπάρχει καμμία αλληλεπίδραση με το καραμελοφάρμακό μου. Μπορεί να παίρνει και τα δύο άφοβά. Επίσης δεν έχουν σημειωθεί παρενέργειες. Σε περίπτωση υπερδοσολογίας επισκεφτείτε τον οδοντίατρο σας! lol

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...και γιατι δεν συμετεχεις σενα απο αυτα τα κομματα που υπαρχουνε στη βουλη ; Νομιζεις πως ολοι αυτοι εχουν λιγοτερη ιδεοληψια και ψυχαναγκασμους ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; αν αυτο νομιζεις απατασαι . απλα εχουν μαθει να υποκρινονται ,και να το κρυβουν ,,,,οσο μπορουν να το κρυψουν βεβαια , γιατι καποια στιγμη γινεται το μπαμ , και μερικοι απ αυτους κινδυνευουν να πανε στη στενη .........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Σωστόοοοοοοοοο !!!!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Θέλω να γίνω αντιπρόεδρος. :d
    *επειδή έχω όμως πολλές φιλοδοξίες θα σου φάω την θέση και θα γίνω πρόεδρος να το ξέρεις μην παρεξηγηθείς. :d

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    λολ,μισώ τα κόμματα.χαχααα.Γεια σου Τίτα,που μπήκες με αισιοδοξία,κέφι και διάθεση αναζωογονητική στο φόρουμ,διάθεση συνεργασίας.Πολύ μου αρέσει!Ωραία μεταφορά αυτή με το γιατρικό και τα δόντια,τι όμορφα που τό'θεσες.Καλώς ήρθες!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Εγώ κάνω κάτι άλλο...Όταν αρχίζω και σκέφτομαι
    ότι έχω ψύχωση ότι έχω καρκίνο κλπ κλπ
    λέω από μέσα μου ένα δυνατό ΟΧΙ και
    αυτόματα αρχίζω κ σκέφτομαι αλλά πράγματα...
    Πραγματικά πιάνει!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Sehrazat View Post
    Εγώ κάνω κάτι άλλο...Όταν αρχίζω και σκέφτομαι
    ότι έχω ψύχωση ότι έχω καρκίνο κλπ κλπ
    λέω από μέσα μου ένα δυνατό ΟΧΙ και
    αυτόματα αρχίζω κ σκέφτομαι αλλά πράγματα...
    Πραγματικά πιάνει!!!!!

    Έτσι Sehrazat μπράβο! Τη σπουδαιότητα του ΟΧΙ εξάλλου την έχει αποδείξει και η ιστορία του έθνους μας!! Μια αρνητική λέξη με τόσο μα τόσο θετική έννοια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Θέλω να γίνω αντιπρόεδρος. :d
    *επειδή έχω όμως πολλές φιλοδοξίες θα σου φάω την θέση και θα γίνω πρόεδρος να το ξέρεις μην παρεξηγηθείς. :d
    Ωωωωωχ από τώρα ακούω την καρέκλα μου να τρίζει!!!! :-).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    λολ,μισώ τα κόμματα.χαχααα.Γεια σου Τίτα,που μπήκες με αισιοδοξία,κέφι και διάθεση αναζωογονητική στο φόρουμ,διάθεση συνεργασίας.Πολύ μου αρέσει!Ωραία μεταφορά αυτή με το γιατρικό και τα δόντια,τι όμορφα που τό'θεσες.Καλώς ήρθες!:)
    Είμαι γλυκατζού τι να κάνουμε;:-)
    Παιδιά καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα να πω ότι διαβάζω αρκετά από αυτά που γράφετε άσχετα αν απαντάω πάντα και έχω διαπιστώσει ότι το forum απαρτίζεται από πραγματικά αξιόλογα άτομα. Η ευαισθησία και η πνευματικότητα που εκπέμπετε είναι σπάνια και δύσκολα τη συναντάς στους "νορμάλ" τύπους που δεν έχουν κάνει ούτε μια φορά τον κόπο να κοιτάξουν λίγο πιο μέσα τους να δουν αν υπάρχει κάτι. Έχω συγκινηθεί τόσο πολύ διαβάζοντας αναρτήσεις από παιδιά που παρόλο που βρίσκονται μέσα στον πόνο και στην απόγνωση, γράφουν με τρόπο που ακόμα και συγγραφείς ή ακόμα και ψυχολόγοι θα ζήλευαν. Η βουτιά που έχετε κάνει όλοι μέσα σας όσο και αν πονάει είναι δείγμα φοβερής αντίληψης, επίγνωσης, δύναμης, και το "ενοχλητικό" βήμα προς τη ανύψωση του εαυτού σε κάτι ανώτερο. Θεωρώ ότι τα δύσκολα που περνάμε τώρα είναι θείο δώρο και κινητήριως δύναμη για την πραγματική ευτυχία. Άλλωστε νομίζετε ότι είναι τυχαίο που λίγοι το καταφέρνουν αυτό; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ!!! :-)

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    εγω οταν νομιζω οτι θα παθω ψυχωση λεω: πολλη φαντασια εχω ο ατιμος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Σήμερα δοκίμασα το εξής! Είχα πάει στην ενδοκρινολόγο και αφού με εξέταζε διαπίστωσε ότι έχω άγχος από τις γνωστές ατσούμπαλες κινήσεις που κάνουμε όταν το παθαίνουμε. Φυσικά μου είπε τη διαπιστωσή της. Εγώ με χαμόγελο και σταθερή φωνή της είπα α! μη δίνετε σημασία. Έχω μάθει να ζω με αυτό. Είναι μάλλον το χόμπυ μου! Εκείνη χαμογέλασε ψύχραιμα και δεν έδωσε καμμία παραπάνω συνέχεια. Το αποτέλεσμα ήταν να μη ντραπώ τόσο όσο άλλες φορές που προσπαθούσα μανιωδώς να το κρύψω. Όταν λοιπον κάποιος έκανε την αντίστοιχη διαπίστωση παλαιότερα η αντίδραση μου ήταν ενός φοβισμένου κουταβιού με αποτέλεσμα να φαντάζει σε μενα αλλά και στο συνομιλητή μου κάτι σοβαρό. Σήμερα έχασε την αίγλη του!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Ενα πολύ ενδιαφέρον θέμα που συγκεντρώνει τις λύσεις κ τρόπους αντιμετώπισης που ανακαλύπτει ο καθένας μας.
    Υπάρχουν σε πολλα θεματα τόσο χρήσιμες απαντήσεις που όμως είναι σκόρπιες.
    Μπαίνοντας εδώ καποιος ξέρει τι θα διαβασει.
    Είναι βασικό και μάλλον το πρώτο βήμα προς την ανάρωση,η αναγνώριση και η παραδοχή/αποδοχή του προβλήματος,ομως απο εκει και πέρα τι γίνεται?
    Δεν φτανει να μένουμε μέχρι εκει.
    Γιατι εμεινε τόσο καιρο ανενεργό ενα θεμα που μπορει να φανει τοσο χρησιμο?
    Αντε ρε παιδια,πειτε γνώμες και εμπειρίες

Similar Threads

  1. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΔΩΡΟΥ
    By ekimi in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 02:27
  2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ...
    By Asterix in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-12-2009, 20:46
  3. Προτασεις Βιβλιων
    By Aphios in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2008, 18:37
  4. Replies: 31
    Last Post: 26-12-2005, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •