θέμα εμφάνισης - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ειλικρινα οχι... Λες πως το να φιλιεται δημοσια ενα ζευγαρι δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο... Says who, ομως? Πολλοι θα διαφωνουσαν μαζι σου και θα εβρισκαν υπερσυντηρητικη αυτη την αποψη. Προσβολη της δημοσιας αιδους παντως δεν ειναι, ουτε παρανομο να φιλιεται ενα ζευγαρι δημοσια. Και δεν καταλαβαινω πως καποιος που επικαλειται το "κοινωνικως αποδεκτο" δεν μπορει να το επικαλεστει για να βγαλει ακριβως αυτην την κακια του, να την νομιμοποιησει δηλαδη. Νομιζω οτι και τα βλαμμενα που σε αποκαλεσαν τοτε οπως σε αποκαλεσαν την ιδια συλλογιστικη με εσενα θα επικαλουνταν, οτι δηλαδη η δικη σου εμφανιση δεν ηταν σε λογικα πλαισια αλλα "ακραια". Καπως ετσι θα το εκλογικευαν... Καπως ετσι εκλογικευεται γενικα η ελλειψη ανεκτικοτητας. Απλως ειναι κριμα να δειχνουμε οι ιδιοι τετοια ελλειψη σε χρονο Α τη στιγμη που σε χρονο Β ειμαστε οι ιδιοι θυματα της αντιστοιχης ελλειψης των αλλων.
    Last edited by oboro; 29-11-2010 at 13:31.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    "Ποιος δε θα έκραζε????"

    Εγώ πάντως δε θα έκραζα.Μάλιστα θα χαιρόμουν κιόλας να βλέπω ζευγάρια να μπορούν να απολαύσουν ελεύθερα μία έκφραση οικειότητας και ερωτισμού όπως το φιλί,δίχως να φοβούνται την κοινωνική κατακραυγή,είτε στρέιτ είναι είτε γκέι.Νομίζω πως είναι καιρός πια να καταλάβουμε από τι προέρχεται η τάση μας να πιστεύουμε πως"είμαστε εμείς οι νορμάλ"και οι άλλοι,"οι ανώμαλοι".Και είναι ακόμη πιο απαραίτητο όταν εμείς οι ίδιοι ανήκουμε σε ομάδες ευαίσθητες,να προσπαθούμε να αυξήσουμε την ικανότητά μας να αλληλουποστηριζόμαστε και να υποστηρίζουμε το δικαίωμα στη διαφορετικότητα με μεγαλύτερη ζέση.Στο κάτω κάτω της γραφής,όλοι έχουμε πέσει από καιρό σε καιρό θύματα τέτοιων νοοτροπιών,δεν είναι μεγάλο κρίμα να τις συντηρούμε αντί να τις αμφισβητούμε και να τις αντιμαχόμαστε;

    Aχ,αυτό το ομοφυλόφιλοι/ες να φιλιούνται στο δρόμο,δίχως κανένας να έχει το δικαίωμα(το κοινωνικό έρεισμα μάλλον,άρα το πάτημα και την άδεια της κοινωνίας)να τους καταδικάσει γι αυτό,δεν είναι μακριά.Σε άλλες κοινωνίες γίνεται ήδη,θα γίνει κι εδώ!!!Και τι όμορφα,να φιλιόμασταν όλοι,όποτε το θέλουμε,μακριά από τα πρέπει της φοβικής πλειοψηφίας,σιγά τα ωά,να πρέπει λέει να μη φιλιέμαι μπροστά σε άλλους.Πωωω.Και να φιλιόμαστε και να κυλιόμαστε,ανυπακοή και τσαχπινιά!λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πραγματικά σαν την rain κάπως και από εδώ. Ποτέ δεν έκρινα τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές ή την εμφάνιση τους ίσα ίσα χαιρόμουν κιόλας που ήταν ακομπλεξάριστοι. Είναι πολύ άσχημο όμως όταν το δέχεσαι καθώς αυτό το πράγμα δεν μπορούν να το καταλάβουν όλοι πως ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει αυτό που του αρέσει. Ανήθικη είναι η πράξη που προκαλεί κακό σε άλλους ανθρώπους δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πράγματα που αφορούν προσωπικές επιλογές να γίνονται αφορμή για να στοχοποιούνται άτομα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    καλα τωρα πλακα κανετε ε................στην συνοικιακη σας καφετερια αμα πατε κ δειτε 2 μουσατους να φιλιουνται με γλωσσα δεν θα κραξετε?θα κραξετε παω στοιχιμα κοβω το χερι μου!!!!και αυτα περι ελευθεριας ειναι μονο στα λογια!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Πραγματικά σαν την rain κάπως και από εδώ. Ποτέ δεν έκρινα τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές ή την εμφάνιση τους ίσα ίσα χαιρόμουν κιόλας που ήταν ακομπλεξάριστοι. Είναι πολύ άσχημο όμως όταν το δέχεσαι καθώς αυτό το πράγμα δεν μπορούν να το καταλάβουν όλοι πως ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει αυτό που του αρέσει. Ανήθικη είναι η πράξη που προκαλεί κακό σε άλλους ανθρώπους δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πράγματα που αφορούν προσωπικές επιλογές να γίνονται αφορμή για να στοχοποιούνται άτομα.
    ΜΑ Εννοειται κι εγω ειμαι η προσοποποιηση της ελευθεριας απλα λεω πως εχουν τα πραγματα!κανω κ ειμαι οπως θελω οπως ολοι!απλα λεω πως ειναι η φυσιολογικη αντιδραση του καθενα μολις δει κατι περιεργο στον δρομο!ειναι τελειως φυσιολογικο και αυθορμητο!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τι να σου πω... Για να σωθει το χερακι *μονο*, θα εκραζα... αλλα θα ηταν ψευτικο κραξιμο και δε θα το εννοουσα πραγματικα. Ελπιζω κι εσυ να μην εννοουσες πραγματικα πως θα το εκοβες =Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πιάνω ακριβώς αυτό που θέλει να πει η me και δεν την αδικώ. ;) Αν έβλεπα δυο μουσάτους να φιλιούνται τι θα έκανα;;; Θα έφευγα τρέχοντας από την τρομάρα. ΧΑΧΑΧΑΧΑ Πλάκα κάνω. :d

    Κοίτα να δεις στο μυαλό μου θα περνούσε κάτι αρνητικό δεν θα πω ψέματα κάτι όμως το οποίο δεν είναι δική μου σκέψη γιατί πιστεύω πως είναι δικαίωμα τους να φιλιούνται. Ναι το μυαλό μου θα δημιουργήσει μια αρνητική εικόνα η οποία όμως δεν είναι δική μου. Δεν γίνεται συνειδητά αλλά ασυνείδητα. Κάτι σαν την ΙΨΔ ένα πράγμα. Επομένως αφού αυτή η αρνητική σκέψη δεν με εκφράζει και δεν την εξωτερικεύω την πετάω στα σκουπίδια. ;)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    χαχαχαχαχα εχω να το κοψω μηηηηηνες μν ανησυχεις!!!!!!!!!!!!!!!!ελπιζω να μν ξαναρθει αυτο το σταδιο παρ ολο που μπαινω στον πειρασμο λογω του οτι ειναι χειμωνας κ δν φαινονται οι πληγες!

    τεσπα το θεμα ειναι, οτι πιστευω πως οπως λενε, πρεπει να υπαρχει μετρο. επειδη εγω δν γνωριζω αν εχω η οχι, οι γονεις μ πχ λενε πως δν εχω μετρο,το ιδιο κ οι φιλοι μ. λενε πως ισως εχω πολλα σκουλαρικια η κανω πολλα ταττουαζ η γενικα πραγματα επιπολαια πανω στο σωμα μου. εγω δεν μετανιωνω γι αυτα κ δεν τους ακουω. υπαρχουν αλλοι ομως που λενε πως ειναι κομπλε!οποτε ειναι αναλογα με την οπτικη γωνια του καθενος δεν ειναι αντικειμενικο το μετρο!

    αλλα το κραξιμο ειναι κραξιμο πως να το κανουμε.....αμα δω κατι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ θα κραξω...........στανταρ
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μην πας στοίχημα me,το έχασες ήδη.Πριν καμιά βδομάδα σε χώρο την είπα σε έναν τυπά που για να κράξει και καλά έναν παίκτη της αντίπαλης ποδοσφαιρικής ομάδα άρχισε να φωνάζει "ρε ξεφτιλεσμένε γκέι".Τον έβαλα στην άκρη και τά'παμε.Αν δεν το είχα κάνει,θα ξαναφώναζε νιώθοντας εντάξει.Κι όσο θα ξαναφώναζε,όσοι τον άκουγαν θα εξοικειώνονταν με την εκδήλωση του ετεροσεξισμού του.Και η εξοικείωση αυτή,που διαβρώνει,είναι ένα βήμα προς το μίσος.Ένα σκαλοπάτι του.Ευτυχώς,έχω ένα σύντροφο που κι αυτός παίρνει ενεργητική στάση απέναντι στο ρατσισμό.Τις προάλλες,όταν στο ικα ένας τυπάς πρόσβαλλε μετανάστες γιατί λέει του πήραν τη θέση,επενέβη.Αυτή η επέμβαση λείπει από την κοινωνία,αυτό το "σταμάτα,δεν το δέχομαι"!
    Μπορεί και να λέω μαλακίες,αλλά πιστεύω πως αν παρεμβαίναμε περισσότερο,θα είχαμε και υγιέστερες κοινωνίες.Εσύ,εγώ,ο άλλος,όλοι μαζί,να φτιάξουμε έναν κόσμο πιο δίκαιο,πιο εύκολο για όλους μας να ζούμε σ'αυτόν.Μα τι μ'έπιασε πάλι,λολ,παραμιλάω.

    Άρα,αν σε πετύχαινα να κράζεις,θα στην έλεγα,οπότε το συμπέρασμα?Είμαστε τυχερές που δεν έχουμε συναντηθεί σε τέτοια φάση,θα μαλλιοτραβιόμασταν.λολ
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Α, μονο με χαρακωμα απειλουσες δλδ? Κι εγω που φανταστηκα ακρωτηριασμο... Ε τοτε σιγα μην εκραζα =ΡΡΡ πφφ. Δε σφαξανε (οντως δε σφαξανε! =Ρ)

    Σοβαρα ομως τωρα. Αλλο να βρισκω αηδιαστικο κατι γιατι δεν θα το εκανα ο ιδιος, κι αλλο αυτη η αηδια να γινεται ορμη για καταδικη του αλλου. Πχ εγω βρισκω την ιδεα του να φιλησω εναν αντρα αηδιαστικη. Σημαινει αυτο οτι οποιος αντρας το κανει ειναι ο ιδιος αηδιαστικος? Στην τελικη βρισκω και τις ντοματες αηδιαστικες, να βγαλω ανωμαλες οσες τις τρωνε μετα μανιας? Οχι τιποτε αλλο, αλλα απο ενα σημειο και μετα καταληγει ενα απλο αισθημα αηδιας δικο μας να "μολυνει" στη σκεψη μας την ουσια του *αλλου* με τη δικη μας αηδια... επειδη τολμησε ο αλλος να μας αηδιασει.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ρε συ τωρα λες για ενα περιστατικο που ειπε ο αλλος ''κ καλα '' γκει καποιον!κ γω φωναζω μερικους φιλους μ γκει για πλακα σιγα το πραμα!!!!!!

    ναι ειναι αηδιαστικο για σενα οπως το πες, αλλα επισης υποσεινηδειτα κατακριτεο να το βλεπεις!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Άρα,αν σε πετύχαινα να κράζεις,θα στην έλεγα,οπότε το συμπέρασμα?Είμαστε τυχερές που δεν έχουμε συναντηθεί σε τέτοια φάση,θα μαλλιοτραβιόμασταν.λολ
    Αναρωτιεμαι ποσοι αντρες θα το θεωρουσαν αηδιαστικο! =Ρ
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν ξερω ναι ισωσ να μαλλιοτραβιομασταν ισως κ να στην επεφτα αμα μαρεσες κ να φιλιομασταν δημοσια ποιος ξερει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :P
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    μπα,δεν είναι.Και στο λέω γιατί εγώ είμαι εξοικειωμένη με αυτό,γιατί έχω και γκέι φίλους και συχνάζω σε gay-friendly χώρους.Τι να πω,πάντως όχι,όχι μόνο δε με απωθεί,αλλά νιώθω και ευτυχής όταν συμβαίνει.Είναι όμορφο ν'αλλάζουν οι κοινωνίες και να γίνονται ανοιχτόμυαλες,όσο φοβιστικό είναι να γυρνάνε σε σκοταδιστικά μονοπάτια.Η εποχή μας,εποχές μεταίχμια,όπως αυτή η τωρινή της κρίσης(του crash btw που ονομάζεται αλλιώς)είναι εποχή όξυνσης φοβικών αντιδράσεων,άρα χρειάζεται εγρήγορση.Θα βρεθεί ο εχθρός από μέσα,θα στοχοποιηθεί,υπάρχει κίνδυνος.Και δε χρειάζεται να πιστεύουμε τελικά πως χρειάζεται να κάνουμε δραματικά πράγματα για να δούμε αλλαγές σε κοινωνίες.Μία μικρή συμβολή από τον καθένα,μία μικρούλα πράξη,ένα δείγμα προσωπικό,a simple act of resistance.Αυτά.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    δεν ξερω ναι ισωσ να μαλλιοτραβιομασταν ισως κ να στην επεφτα αμα μαρεσες κ να φιλιομασταν δημοσια ποιος ξερει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 :P
    χαχαααααααα,άψογο σχόλιο.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-10-2011, 12:19
  2. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 03:27
  3. Εξαφανιστηκε θεμα?
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 14-01-2008, 02:04
  4. ΧΩΡΙΣ ΘΕΜΑ
    By provlimatikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 21-08-2006, 09:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •