θέμα εμφάνισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΟΣ!! ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟ!!! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

    Καλημέραααα!!

    Λοιπόνννν μέσα σε όοοοολα αυτά που έχω (άγχος, κατάθλιψη κ.τ.λ.) πάντα η γνώμη των άλλων με επηρέαζε με αποτέλεσμα να μην κάνω πράγματα που θέλω επειδή θα με παρεξηγούσαν. Με την αγχ. κατάθλιψη ευτυχώς κατάλαβα πως και αυτό συμβάλλει κατά πολύ σε αυτό που περνώ κι έχω αποφασίσει να το ξεπεράσω ή τουλάχιστον μου έχει μπει η ιδέα να το ξεπεράσω.

    Πολύ καιρό ήθελα να κάνω κάτι (μια μικρή αλλαγή) στην εμφάνιση μου. Κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει αν θα με ανεβάσει στα μάτια των άλλων αλλά με ενδιαφέρει να με ανεβάσει στα δικά μου μάτια. Για άλλη μια φορά οι άλλοι έρχονται να μου "πουν" την γνώμη τους ή μάλλον να μου την επιβάλλουν με τον δικό τους τρόπο. Βασικά το φταίξιμο είναι δικό μου που μπαίνω στην διαδικασιά να το συζητήσω μαζί τους αντί να πω "Αυτό θα κάνω γιατί έτσι γουστάρω και χ*στηκα για την γνώμη των άλλων"!

    Λοιπόν η συζήτηση ΠΑΝΤΑ πάει ως εξης για να καταλάβετε πάντα!

    Εγώ: Σκέφτομαι να κάνω αυτό και αυτό...
    Άλλος1: Αλήθεια;
    Άλλος2: Αλήθεια;
    Εγώ: Ναι!! Ποια η γνώμη σας;
    Άλλος1: Ααα ωραία ιδέα.. Και πως σκέφτεσαι να το κάνεις;
    Άλλος2: Δεν μου αρέσει
    Εγώ: Προς άλλο1: μπλα μπλα με αυτόν τον τρόπο - Προς άλλο2: Ε δεν πειράζει εμένα μου αρέσει!
    Άλλος1: Όχι να μην το κάνεις έτσι όπως λές αλλά με αυτόν τον τρόπο (μου αναλύει) γιατί έτσι θα είσαι καλύτερα.
    Άλλος2: Κι εγώ την έκανα αυτήν την αλλαγή και το μετάνιωσα. Όσοι το κάνουν είναι βλάκες (άσχετα αν ακόμα ο ίδιος διατηρεί την αλλαγή.........)
    Εγώ: Προς άλλο1: Δεν θα ήθελα να το κάνω έτσι γιατί δεν μου αρέσει και τόσο.. Προς άλλο2 Και εσύ γιατί ακόμα διατηρείς την αλλαγή αφού δεν σου αρέσει;
    Άλλος1: Ναι αλλά έτσι θα είσαι πιο εμφανίσημος. Άλλωστε τι θα πει η κοινωνία, ο κόσμος θα σε παρεξηγήσουν!!!
    Άλλος2: Εγώ την έκανα μικρός 24 χρονών εσύ είσαι μεγάλος!!
    Εγώ: Προς άλλο1: Ναι αλλά εμένα νομίζω θα μου πηγαίνει έτσι όπως λέω γιατί έτσι το έχω φανταστεί. Και χέστ*κα για την γνώμη του γείτονα / Προς άλλο2 Εγώ είμαι 23 μικρότερος από εσένα όταν έκανες την αλλαγή.
    Άλλος1: Όχι αυτό που λες είναι λάθος. Δεν θα το κάνεις έτσι θα το κάνεις όπως σου λέω!
    Άλλος2: Εεεεεε δεν ξέρω εμένα αυτή είναι η γνώμη μου!! Είσαι μεγαλος!
    Εγώ: Προς άλλο1: Όχι θα το κάνω όπως μου αρέσει Προς άλλο2 η γνώμη σου είναι λάθος διότι αυτά που λες ο ίδιος δεν τα τηρείς.
    Άλλος1: Όπως σου λέω είναι το σωστό! Τέλος! Αυτό θα κάνεις!
    Άλλος2: Δεν ξέρω αυτό που ξέρω είναι πως όσοι κάνουν αυτό το πράγμα είναι φλώροι, βλ*κες, μαλ*κες ^%*$$&&
    Εγώ: ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!
    Άλλοι: (ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ) Κάνε το, γιατί μας ρωτάς εμείς την άποψη μας σου είπαμε... Αυτό που σου λέμε εμείς όμως είναι το σωστό και εσύ είσαι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος. Μια ζωή θα μετανιώνεις και δεν θα μπορείς να αλλάξεις την επιλογή σου... Αν κάνεις αυτό που σου λέμε μακροπρόθεσμα θα σου αρέσει μην κοιτάς που σιχαίνεσαι τώρα την επιλογή μας. Αυτό που λέμε εμείς είναι το ΣΩΣΤΟ κάνε όμως ό,τι εσύ θες... Κι εσύ ξέρεις πως αυτό που λέμε είναι ΣΩΣΤΟ αλλά είσαι πολύ αντιδραστικός και θες και καλά να μας δείξεις πως θες να κάνεις το άλλο. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΜΕΙΣ! Κάνε όμως ό,τι θες.....
    Εγώ: Αυτό θα κάνω!! (και μπαίνουν οι σκέψεις......... Ουφ κουράστηκα δεν θα κάνω τπτ!!!!)

    Όταν διαβάζω την συζήτηση καταλαβαίνω περισσότερα πράγματα από όταν την ζω. Λάθη δικά μου και λάθη φυσικά των άλλων.

    Παρατηρώ πως α) παίρνω μια θέση άμυνας/αντεπίθεσης για να αντιμετωπίσω την επίθεση
    β) Συζητάω κάτι που με ενδιαφέρει και ίσως θέλω να ακούσω αυτό που θέλω να κάνω. Δεν ξέρω αυτό αν ισχύει έτσι μου λένε για εμένα δεν είναι έτσι. άλλο να μου πει ο άλλος η γνώμη μου είναι αυτή και για εμένα είναι σωστή και άλλο να μου πε η δική μου γνώμη είναι η σωστή και η δική σου λάθος...
    γ) Δίνω μεγαλύτερη βάση σε αυτά που λένε από αυτά που σκέφτομαι με αποτέλεσμα να μην κάνω αυτό που θέλω.
    δ) Το Υπεραναλύω σε τέτοιο βαθμό που στο τέλος κουράζομαι και δεν το κάνω.
    ε) τους δίνω το δικαίωμα να το κάνουν αφού δεν τους κόβω απευθείας αλλά αμύνομαι..

    Στους άλλους παρατηρώ α) πως είναι κομπλεξικοί και προσπαθούν να δώσουν το πρόβλημα τους στους άλλους με αποτέλεσμα να γίνομαι κομπλεξικός και εγώ.
    β) Πως η γνώμη τους είναι αλάνθαστη
    γ) Πως μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που θες άσχετα αν το ακολουθήσεις θα είσαι μαλ*κας, gay, βλάκας, ηλίθιος, θα σε απορρίψει η κοινωνία και θα είσαι για τα μπάζα
    δ) Ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις για να αρέσεις στους άλλους και όχι σε εσένα
    ε) Ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις με βάση τα στερεότυπα που επικρατούν.. Αν κάνεις τατού στο μπράτσο είσαι άντρακλας αν κάνεις στο στήθος είσαι παλιοαδερφή (δεν ισχύει αλλά λέμε τωρα)........ ΕΛΕΟΣ!

    Θα μου πείτε πως με την λογική αυτή και η δική μου άποψη φαίνεται αλάνθαστη για μένα για να επιμένω. Δεν επιμένω επειδή με θεωρώ αλάνθαστο αλλά επειδή εδώ είναι μια καθαρά προσωπική επιλογή! Είναι σαν να πάω για καφέ και να θέλω να πιω φραπέ κι ο άλλος φρέντο και να μου λέει να πιω κι εγώ φρέντο και πως είμαι λάθος που επιμένω να πιω φραπέ. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΔΛΔ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΣΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ. ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΠΙΜΟΝΟΣ, Ο ΚΑΚΟΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ. Σας φέρνω ένα άκυρο παράδειγμα θέλοντας να σας δείξω πως δεν μιλάμε για σωστό/λάθος σε προσωπική επιλογή. Δεν είπα θα πάω να κάνω ληστεία και να επιμένω πως είναι σωστό ενώ είναι λάθος... Ελπίζω να με πιάνετε...

    Το ξέρω λοιπόν πως πάλι μέσα από το τόπικ κάνω περίπου την ίδια συζήτηση και επαναλαμβάνω αυτό που θεωρώ λάθος όμως πλέον προσπαθώ να διαχειρίζομαι τις απόψεις των άλλων και να κάνω αυτό που τελικώς μου αρέσει.

    Για πείτε μου λοιπόν την γνώμη σας.

    α)Πρώτα πρέπει να αρέσουμε στους άλλους ή πρώτα να μας αρέσουμε;
    β)Αν κάνουμε αυτό που θέλουμε είμαστε αντιδραστικοί κατά την γνώμη σας ή ελεύθεροι άνθρωποι ακομπλεξάριστοι;
    γ)Να ακολουθούμε αυτό που θέλουμε ή την λογική του κόσμου; Αν βάψεις το μαλλί π.χ. είσαι gay, αν βάλεις σκουλαρίκι είσαι αλήτης κ.τ.λ.;
    Πείτε τις απόψεις σας και σόρρυ για το μακρυνάρι αλλά ήθελα να το αναλύσω λίγο. :)
    Last edited by Γάτος; 29-11-2010 at 02:29.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    α)Πρώτα πρέπει να αρέσουμε στους άλλους ή πρώτα να μας αρέσουμε;
    Συνηθως αμα αρεσεις στον εαυτο σου, αυτοματα αρεσεις και στους αλλους μετα γιατι εκπεμπεις δυναμη και αυτοπεποιθηση. Αυτη η δυναμη δεν θα βγαινει απο τα ρουχα σου ή το κουρεμα σου, αλλα απο την συμπεριφορα σου, θα εισαι πιο χαλαρος, και θα τα εχεις καλα με τον εαυτο σου αν σου αρεσεις. Ειδικα το πρωτο ειναι ενας απο τους μαγνητες για να τραβας κοσμο πανω σου , σε θεμα συμπαθειας το λιγοτερο. Καποτε ηξερα εναν ηλεκτροπανκι , με την πιο ακραια εμφανιση που εχω δει ποτε σε ολη μου την ζωη: 7 σφιχτα δεμενα λουρια στο ενα πατζακι , διχτυ για μπλουζα μεσα στο κρυο, piercing και οτι μπορεις να φανταστεις παντου, νομιζω ειχε ζωγραφισει και τα φρυδια του. Οσο για το κουρεμα... εκει αρχιζει το γλεντι.. το μισο κεφαλι ξυρισμενο, και απο το αλλο μισο , το πρωτο μισο καρφακια μακρυα που ηταν οσο 1 ανοιχτη παλαμη , και το δευτερο μισο κατω. Αργοτερα τα εβαψε και κολησε σαν κομπολογια κατι. ΓΟΥΣΤΑΡΕ ομως αυτο που εκανε και το ηξερε πολυ καλα αυτο, και τον συμπαθουσες μεσα σε μισο δευτερολεπτο γνωριμιας. Ειναι απο τα ατομα που θελεις να κρατησεις επαφες για παντα, απλα. Πολλα αλλα ακομα τετοια παραδειγματα, λιγοτερο ακραια ευτυχως :)

    Η μαγκια αυτων των ανθρωπων ειναι οτι σε κανουν να κανεις περα το εξω και να εστιασεις στο μεσα τους , που συνηθως ειναι απλα υπεροχο.συνηθως.


    β)Αν κάνουμε αυτό που θέλουμε είμαστε αντιδραστικοί
    Αν κανουμε αυτο που θελουν οι αλλοι ειμαστε θυματα. Προτιμας να εισαι θυμα ή αντιδραστικος? Σε ενοχλει ο ορος της λεξης ή το νοημα?


    γ)Να ακολουθούμε αυτό που θέλουμε ή την λογική του κόσμου;
    Mπορεις να τα συνδιασεις αυτα τα 2 ωστε να βγαζεις οτι αποτελεσμα σε βολευει καθε φορα.

    Αν ακους μονο την γνωμη σου θα γινεις ξεροκεφαλος και αν κανεις λαθος θα το καταλαβεις πολυ πολυ αργα. αν το καταλαβεις.
    Αν ακους μονο τους αλλους θα γινεις αδυναμος να στηριχτεις μονος σου , οποτε οταν δεν θα τους βρισκεις θα εισαι ανικανος να παρεις αποφασεις.

    Ενωσε τα αυτα τα δυο και θα γινεις τουρμπινα. Να ακους την γνωμη σου, ενω παραλληλα να ακους και αλλες γνωμες και να τις τεσταρεις να δεις ποσο αποτελεσματικες ειναι. Αν σου κανουν, τις αφομειωνεις. Οσο πιο πολλες φορες το κανεις αυτο, τοσο πιο πολυ θα ανοιγει το μυαλο σου. Θα γινεις αυτο που λεμε.. flexible και θα σκεφτεσαι με πολλους διαφορετικους τροπους.

    Στο παραδειγμα με την εμφανιση , πες πχ οτι πας σε ενα μαγαζι να ψωνισεις ρουχα μαζι με 3 φιλους σου. Ο ενας απο αυτους σου λεει να παρεις κατι που δε σου αρεσει. Αυτος ο ενας τυχαινει ομως και ειναι μεσα στην μοδα και το σεξ απιλ του βαραει κοκκινο απλα και μονο απο το φουτερ που εχει επιλεξει να φορεσει. Οποτε μας κανει. Τσοουπ , τον ακουμε και μαθαινουμε καποιους απο τους κανονες του, που τους αφομοιωνουμε. Αν οι αλλοι 2 φιλοι σου λενε "παρε αυτο, οχι αυτο, οχι το αλλο" , αλλα δεν φαινεται να εχουν και πολυ επιτυχια στον τομεα της μοδας, τοτε τους αγνοας σε αυτο το θεμα. Απλα και ομορφα. Διαλεγεις και παιρνεις.

    Αν βάψεις το μαλλί π.χ. είσαι gay, αν βάλεις σκουλαρίκι είσαι αλήτης κ.τ.λ.;
    Αν βαλεις σκουλαρικι εισαι αλητης για την μαμά , τον 128χρονο παπά του χωριου, και την θεούσα θειίτσα.
    Αν βαλεις σκουλαρικι εισαι νορμαλ (συνηθως) ή και κχουλ-"απελευθερωμενος" σε μια παρεα ανω των 16χρονων.

    Ποιος εχει δικιο? Εισαι αλητης ή normal?

    Αν αλλαξεις το πλαισιο (οικογενεια, παρεα πχ) απο "κατι" τοτε αλλαζει και το περιεχομενο αυτο του "κατι". Καλυτερα να μαθεις να παιζεις με αυτον τον κανονα meh..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Boltseed το ξέρεις μ' αρέσεις!!!!! (http://www.youtube.com/watch?v=4WvRue-bp5k)

    Η αλήθεια είναι πως παλαιότερα είχα αυτό που λες πολύ λίγο όμως αλλά κάπου βάλτωσα, κόλλησε το μηχάνημα, κράσσαρε ο εγκέφαλος ένα πράγμα άρχισε να με απασχολεί τι θα πουν οι άλλοι και όχι τι θα κάνω για εμένα. Πάντα στις απόψεις μου είμαι κάπου στην μέση. Συμβαίνει δηλαδή το εξής μαγικό ενώ σε γενικές συζητήσεις μπορώ να επεξεργάζομαι τις γνώμες, να βγάζω τα υπέρ και τα κατά, να τις αξιολογώ και να επιλέγω δεν συμβαίνει το ίδιο όταν αυτό γίνεται σε ζητήματα που αφορούν καθαρά προσωπικές επιλογές και την ευτυχία μου.

    Έρχομαι στο 1ο που λες. Έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι σαν αλυσίδα αν αρέσεις στον εαυτό σου εκπέμπεις αυτοπεποίθηση και αυτόματα αρέσεις στους άλλους. Αυτό ακριβώς εννοώ το θέμα της εμφάνισης θέλω να το κάνω για μένα όχι για να γίνω ωραίος για τους άλλους. Αν μου αρέσω εμένα θα είμαι οκ. Με έχεις πιάσει ακρβώωωωωωωως!!! ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ!!!

    Σχετικά με το 2ο... Χμμμμμμ κάτσε αυτό είναι δύσκολη ερώτηση.... Σίγουρα είμαι θύμα. χαχαχαχα Στην αρχή της αγχ. κατάθλιψης θα σου έλεγα πως θέλω να γίνω αντιδραστικός αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που πραγματικά θέλω τώρα. Θέλω να μαζεύω τις απόψεις όσο άκυρες είναι να τις αξιολογώ και να κάνω αυτό που θεωρώ καλύτερο νομίζω. Να μην με επηρεάζει όμως αρνητικά ή κάθε άκυρη άποψη...

    Σχετικά με το 3ο.. Μέχρι πριν την Αγχ. Κατάθλιψη θεωρούσα πως τα λάθη με κάνουν να μαθαίνω πράγματα. Τώρα όμως αισθάνομαι χάλια όταν σκέφτομαι τα λάθη.. :( Ενώ ήμουν υπερήφανος για αυτά δλδ επειδή κάτι έμαθα τώρα φοβάμαι να διεκδικήσω μήπως ανακαλύψω πως είμαι λάθος και για εμένα σε αυτήν την φάση λάθος=καταστροφή του κόσμου. Πάντως το θέμα να με ενδιαφέρει η άποψη των άλλων και μόνο έχει βαθιά τις ρίζες του μέσα μου. Ξεκινάει από τα χρόνια του σχολείου που οι γονείς μου απαιτούσαν να κάνω ό,τι ήθελαν για να μην πει η γειτόνισσα κάτι π.χ. και άλλες τέτοιες βλακείες...

    Σχετικά με το 4ο το 2ο φυσικαααα!!! Άλλωστε η συμπεριφορά καθορίζει τα πράγματα και όχι το σκουλαρίκι και 2ον αν είναι να πουν κάτι για τον άλλο θα το πουν και χωρίς να φορά. Προσθέτω πως θέλω να πάψει να με απασχολεί τι λέει ο κόσμος για εμένα.. Όταν ο κόσμος θέλει κάτι να πει το λέει. άλλωστε

    Με βοήθησε πάρα πολύ η απάντηση σου. Δεν είναι πως άκουσα αυτά που ήθελα απλώς άκουσα την λογική πλευρά των πραγμάτων κι είναι πολύ όμορφο να ξέρεις πως κάπου εκεί έξω υπάρχουν και άλλοι νορμάλ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post

    Στους άλλους παρατηρώ α) πως είναι κομπλεξικοί και προσπαθούν να δώσουν το πρόβλημα τους στους άλλους με αποτέλεσμα να γίνομαι κομπλεξικός και εγώ.
    β) Πως η γνώμη τους είναι αλάνθαστη
    γ) Πως μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που θες άσχετα αν το ακολουθήσεις θα είσαι μαλ*κας, gay, βλάκας, ηλίθιος, θα σε απορρίψει η κοινωνία και θα είσαι για τα μπάζα
    δ) Ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις για να αρέσεις στους άλλους και όχι σε εσένα
    ε) Ό,τι κάνεις πρέπει να το κάνεις με βάση τα στερεότυπα που επικρατούν.. Αν κάνεις τατού στο μπράτσο είσαι άντρακλας αν κάνεις στο στήθος είσαι παλιοαδερφή (δεν ισχύει αλλά λέμε τωρα)........ ΕΛΕΟΣ!

    Φανταζομαι κ υποθετω πώς υπάρχουν κ εκεινοι που απλα λενε....αυτο που πιστευουν χωρις να το υποστηριζουν ως το μοναδικο σωστο του κοσμου κ χωρις να εχουν καμια αναγκη να σου επιβάλλουν τον τροπο τους ή την αποψη τους.

    Αν δεν υπάρχει αυτη η κατηγορια των ανθρωπων στον κυκλο σου, τοτε ισως να αξιζει να αναρωτηθεις γιατι να ανοιγεις μια κουβεντα με ανθρωπους που ξερεις εκ των προτερων πώς δεν μπορουν να συζητησουν κ ουσιαστικα δεν ακουν αλλα επιβάλλουν. Τί σε τραβάει σ αυτους λοιπον? Εχεις σκεφτει αυτην την πλευρα?




    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Για πείτε μου λοιπόν την γνώμη σας.

    α)Πρώτα πρέπει να αρέσουμε στους άλλους ή πρώτα να μας αρέσουμε;
    β)Αν κάνουμε αυτό που θέλουμε είμαστε αντιδραστικοί κατά την γνώμη σας ή ελεύθεροι άνθρωποι ακομπλεξάριστοι;
    γ)Να ακολουθούμε αυτό που θέλουμε ή την λογική του κόσμου; Αν βάψεις το μαλλί π.χ. είσαι gay, αν βάλεις σκουλαρίκι είσαι αλήτης κ.τ.λ.;
    Πείτε τις απόψεις σας και σόρρυ για το μακρυνάρι αλλά ήθελα να το αναλύσω λίγο. :)
    Νομιζω πώς ξερεις κ εσυ, πώς οσο κι αν επιμενουν ή δειχνουν οτι μας γουσταρουν, αν υπάρχει εκεινη η εσωτερικη φωνη αμφισβητησης μεσα μας....τα εξωτερικα βλεμματα θαυμασμου μαλλον πεφτουν στο κενο. Πιστευω επισης πώς συχνα το πιο δυσκολο ειναι να αρεσουμε εμεις σε εμας πρωτα πρωτα.

    Το να κανουμε αυτο που θελουμε εχει πολλες παραμετρους συνηθως. Ακομα κ η αγωνια μας να υπακοουμε στις απαιτησεις ή στις προσδοκιες των αλλων, εχει να κανει κ πάλι με μας.

    Τελος, οι προσωπικες μας επιλογες παντα θα προσκροουν στις αντιληψεις καποιων, αρεστοι πώς να μαστε σε ολους? Ουτε αντιδραστικους μας κανει αυτο, ουτε τπτ αλλο. Παντα θα υπάρχουν κ αυτοι που θα σεβονται τις επιλογες κ τις αναγκες μας. Βεβαια αυτο προυποθετει οτι το κανουμε κι εμεις στον εαυτο μας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πολύ όμορφη απάντηση αγαπητή Σοφία. Και δυστυχώς όχι κανένας από τον κύκλο μου (συγγενικό) δεν κάνει το αντίστροφο. Έβαλα τις 2 περιπτώσεις που μου συμβαίνουν συνεχώς. Το τι με τραβά σε αυτούς; Η δύναμη της συνήθειας καταλαβαίνεις τα θέλει μάλλον ο ^^%%^& μου. Έχω συνηθίσει αλήθεια το λέω. Γίνεται μηχανικά. Σόρρυ που τα λέω έτσι χοντρά αλλά το παραδέχομαι πως ο φταίχτης είμαι εγώ. Γνωρίζω πως πάντα θα υπάρχουν άτομα αντίθετα στις επιλογές μου. Δεν μπορώ να τα αλλάξω τα άτομα αυτά το έχω καταλάβει. Αυτό που προσπαθώ να αλλάξω είναι η σημασία που δίνω στις απόψεις τους... Να μπορώ να διαχειρίζομαι αυτήν την κουραστική κατάσταση όλη μέρα να σε κρίνουν για ό,τι κάνεις..

    Έχεις δίκιο και για τις επλογές. Κοίτα πάνω σε ένα προσωπικό ζήτημα π.χ. εμφάνισης δεν υπάρχει κατά την γνώμη μου σωστό λάθος. Εκεί είναι θέμα επιλογής τι σου αρέσει και τι δεν σου αρέσει. Ενώ λέω π.χ. τι μου αρέσει (δεν λέω αν είναι λάθος ή σωστό) οι άλλοι λένε πως είναι λάθος αυτό και πως κανονικά πρέπει να κάνω το άλλο π.χ.. Είναι σαν το παράδειγμα με τον καφέ που έγραψα. Αν σου αρέσει ο φραπές θα τον πιεις δεν είναι λάθος ή σωστό είναι επιλογή σου και δυστυχώς σε εμένα μου τονίζουν πως αν έπινα π.χ. φραπέ θα έκανα λάθος έπρεπε να πιω ό,τι πίνουν κι εκείνοι για να σταματήσουν... Φυσικά μιλάω για το συγγ. περιβάλλον μιας και σε αυτό δείχνεις πρώτα από όλα μεγαλύτερη σημασία στη ζωή σου.

    Πάντως φαντάζομαι είναι θετικό που το έπιασα έτσι?? :d ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Τοτε να ευχηθω να πινεις φραπε απενεχοποιημενα κ με χαμογελο:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    :D :D :D χαχαχα Το ξέρω άκυρο παράδειγμα η φραπεδιά (αν κι εσύ σοφάκι το εύχεσαι γενικά σε έπιοσα). Αλλά ήθελα να δείξω πως είναι άκυρο να σε κρίνουν για πράγματα που σου αρέσουν.
    Σε ευχαριστώ για την ευχήηηηηηηηη!!! Το ίδιο ελπίζω!! χαχαχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    το παραδειγμα το βρηκα σουπερ! πολλες φορες θελω παραδειγματα για να μπαινω στο κλιμα...μη νομιζεις:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    το παραδειγμα το βρηκα σουπερ! πολλες φορες θελω παραδειγματα για να μπαινω στο κλιμα...μη νομιζεις:)
    XD Το παράδειγμα με την κόκα κόλα θα το πω την επόμενη φορά να το ξέρεις να είσαι προετοιμασμένη :d :d Πλάκα κάνω!! Σε ευχαριστώ πολύ ειλικρινά!!! http://www.ideografhmata.gr/forum/im...ilies/rose.gif

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αν ήσουν σίγουρος για το ότι ήθελες να κάνεις αυτή την(τάδε)μεταβολή στην εξωτερική σου εμφάνιση,για ποιο λόγο θα ρώταγες τη γνώμη των άλλων;Αφού-ενδόμυχα-γνωρίζεις τις απαντήσεις τους,γιατί ζητάς να σου ανακοινωθούν,για να έχεις την επίσημη επικύρωση των φόβων σου;Kάτι τέτοιο παίζει για μένα.Ίσως να μην είσαι βέβαιος για τις αλλαγές που θέλεις να κάνεις,οπότε ζητάς την"άδεια"κατά κάποιον τρόπο των άλλων σημαντικών,που ωστόσο ξέρεις πως δε θα στη "δώσουν".Κι έτσι μπορείς να νιώσεις πάλι φόβο,δισταγμό,αλλά και θυμό.Τα γνωστά μονοπάτια.

    Θες να κάνεις ένα άλμα προς τα μπρος;Δράσε αυθόρμητα πάνω σε μία αλλαγή που γουστάρεις να κάνεις,κάντην δίχως να ζητήσεις τη γνώμη κανενός.Μπορεί να το μετανιώσεις για το σκουλαρίκι στο φρύδι ή το τατού στο στήθος,αλλά αυτό που δε θα μετανιώσεις είναι η αίσθηση της ελευθερίας και η αυτοεκτίμηση που θα λάβεις από το να είσαι αυτός που θες,δίχως τα μα,μήπως,μα μη,αλλά,κι αν,και όμως.:P

    Άσε που μπορείς να καραδιασκεδάσεις με τις κραυγές απόγνωσης του περιβάλλοντος(mwahaha,το έχω κάνει πολλές φορές).Ρε συ,οι συντηρητικοί δεν είναι για να ρωτάς την άποψή τους,τι να την κάνεις,θα σου δώσει ώθηση στο μυαλό ή στη ζωή σου η οπισθοδρόμηση του κάθε κολλημένου μήπως,είναι για να παραβιάζεις τους άγραφους κανόνες τους και να γελάς.Και ταυτόχρονα σε εσένα θα λειτουργήσει και ως μία προσωπική rebellion,μία εξέγερση ατομική,πολύ σημαντική.Δε νομίζω δηλαδή πως θα το μετάνιωνες,ίσα ίσα,προσωπική μου άποψη,πρέπει να κοντράρεις αυτή την εικόνα του καλού παιδιού,ίσως να το έχεις βαθιά ανάγκη να το κάνεις κιόλας.

    Transform,do not conform.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    RainAndWind σοβαρά είναι χαζό αυτό που θα σου πω αλλά ισχύει. Πάντα είμαι σίγουρος για το τι θέλω να κάνω αλλά δεν ξέρω τι με πιάνει (κρίση βλακείας το ονομάζω) και θέλω να ακούσω την γνώμη των άλλων λες και περιμένω την άδεια τους ένα πράγμα.. :( Το ανέφερα στην ψυχολόγο γιατί πραγματικά μου δημιουργεί πρόβλημα... Για αυτό κι εγώ σήμερα έκανα αυτό που ήθελα και από τα νεύρα μου το έκανα 2 φορές και πήραν την ψυχρολουσία όλοι! :P Ας με πουν αντιδραστικό σκασίλα που την είχα. :P

    Μη μου βάζεις την ιδέα για το σκουλαρίκι στο φρύδι γιατί είμαι άντρας έτοιμος για όλα. χαχαχαχαχα Αυτό με τις κραυγές απόγνωσης είναι σαν να παίρνεις το αίμα σου πίσω ένα πράγμα έτσι??? Άσε γιατί το επόμενο βήμα είναι το μαλλί. Εκεί να δεις σοκ που θα πάθουν. χαχαχαχαχα

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Αλήθεια αυτό κάνω κάνω ό,τι θέλουν για να είμαι το καλό και υπάκουο παιδάκι. Πάντα έτσι ήμουν με αποτέλεσμα να πέφτει και εκμετάλλευση. :( Θα αλλάξω όμως ελπίζω!! Σε ευχαριστώ πολύ RainAndWind!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΒΛΑΚΕΙΕΣ ειναι αυτα. ο καθενας ο,τι θελει κανει αρκει να μην ενοχλει την αισθητικη των αλλων.

    αμα δω κραγμενη αδερφη στον δρομο θα την κατακραξω γιατι τα θελει ο οργανισμος της (σορρυ για τον ορισμο αδερφη)

    αμα δω 2 λεσβιες να φιλιουνται σε κοινη θεα (εκτος μυκονου) παρ ολο που κ εγω ειμαι bi, θα τις κραξω. δεν ειναι γιατι δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο απλα δεν μαρεσει να τους βλεπω! το ιδιο κανω κ εμ τους ετεροφιλοφιλους να πα να χαμουρευτουν αλλου οχι μπροστα στα ματια μου.

    οποιος προκαλει συνειδητα με εμφανιση προκαλει κ κραξιμο η οτιδηποτε αλλο.

    τωρα πιστευω η αλλαγη εμφανισης ειναι πολυ θετικο κ αναγκαιο ειδηκα για καποιον που θελει ανανεωση, ανεβαινει η ψυχολογια!το κανω συχνα κ το επικροτω! οποτε τι θες να κανεις?καντο
    I m a Good Person With Bad Attitude

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Ε τωρα συγγνωμη ρε me αλλα εσυ δεν παραπονιοσουν πριν λιγο καιρο σε θεμα που ειχες ανοιξει οτι πληγωνεσαι οταν σε κραζουν κατι τυπακια με αφορμη τη δικη σου εμφανιση? Στην τελικη που ειναι το οριο αναμεσα στην υποτιθεμενη "δικαιολογημενη κατακραυγη" και στην ελλειψη ανεκτικοτητας προς τη διαφορετικοτητα και το δικαιωμα εκφρασης του αλλου?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    δεν καταλαβες..........εγω ειμαι σε φυσιολογικα πλαισια κατι. δεν προκαλω με την εννοια που ειπα παραπανω!!!!εχει τεραστια διαφορα!αμα κραξω πχ καποια χοντρουλα με μινι φουστα θα μαι εγω η κακια, αλλα εκεινη θα ναι ισως κατι αστειο αλλα κατι υποφερτο!αλλο ομως να δω κατι απο τα παραπανω που ανεφερα..........κτλβες τωρα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    φυσικα και εχει δικαιωμα εκφρασης ο αλλος αλλα κ ποιος δεν θα τον κραξει αμα βγει εξω?ολοι!!!κ εγω κ εσυ κ ο αλλος που κανει τον δικηγορο του διαβολου!πιστευω στην διαφορετικοτητα αλλα η πραγματικοτητα λεει αλλο.....αμα θες να διαφερεις επομιζεσαι κ τα παρελκομενα
    I m a Good Person With Bad Attitude

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. IΔΨ με θέμα την κοπέλα μου
    By Michaelgr in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 19-10-2011, 13:19
  2. Τί θέμα??
    By GreenPeyote in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 109
    Last Post: 08-10-2008, 04:27
  3. Εξαφανιστηκε θεμα?
    By keep_walking in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 14-01-2008, 03:04
  4. ΧΩΡΙΣ ΘΕΜΑ
    By provlimatikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 21-08-2006, 10:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •