ΣΚΕΨΕΙΣ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2

    ΣΚΕΨΕΙΣ....

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ....ΑΠΛΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ...ΑΠΟΤΥΠΩΝΩ ΤΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΣ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΑΓΝΩΣΤΑ ΑΤΟΜΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ...ΑΝΟΙΧΤΗ...ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ.ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΒΑΛΛΑ ΟΤΙ''ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΑΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ''ΑΛΛΑ ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ...ΞΑΝΑΠΡ ΟΣΠΑΘΗΣΑ...ΜΑΤΑΙΑ..Η ΓΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΗΤΑΝ ΑΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΚΑΠΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΙΛΑΩ...ΜΟΝΟ ΕΓΩ.ΠΑΝΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΗΤΑΝ ΑΣΗΜΑΝΤΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Κ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Κ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΣΑΙ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣ...ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛ 10ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΨΑΧΝΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ.ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΩ Κ ΝΑ ΕΞΑΠΩΛΗΣΩ ΠΥΡ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ.ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΕΥΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ Κ ΒΡΙΖΩ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΑ...Κ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ?ΣΤΟ ΝΑ ΕΧΩ ΤΣΑΚΩΘΕΙ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΖΑΝ ΑΠΛΑ Κ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ.Κ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ?ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΛΕΓΑ(ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ) ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ...Κ ΤΩΡΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΟΤΙ ΚΡΙΝΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ...Κ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ..ΚΑΘΟΜΑΙ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΑΙ Κ ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΚΡΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ!ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ!ΤΙ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ Κ ΑΝ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ?ΤΙ ΛΟΓΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ,ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΠΡΩΗΝ ΤΗΣ Κ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ ΤΗΣ ΑΓΟΡΙ?ΤΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΧΩ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟΜΟΥ?ΤΟ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΕΧΕΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ 5-6ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΖΙ?Ε...ΚΑΙ?ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ..ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΩΡΑ...ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΜΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ...ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΕΝΤΩΠΙΣΩ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ,ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΩ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ Κ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΜΠΡΟΣΤΑ...ΠΟΣΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑ?ΠΩΣ ΕΓΙΝΑ ΕΤΣΙ?ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΙΑ...ΝΙΩΘΩ ΜΙΣΟΣ,ΘΛΙΨΗ,ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ,ΠΙ� �ΡΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟΝΕΜΕΙ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ...ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ Κ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ.ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΓΩ ΛΟΠΟΝ?ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΟΝΗ Κ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ,ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ,ΝΑ ΘΥΜΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΑΙΣΙΟΔΟΞΑ?ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΗΜΟΥ.Κ ΤΩΡΑ?ΚΟΙΤΑΩ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΟΤΑΝ Θ Α ΓΙΝΩ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ Κ ΟΤΑΝ Θ Α ΧΤΙΣΩΣΠΙΤΙ Κ ΟΤΑΝ Θ Α ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ...ΘΑ...ΘΑ..ΘΑ...Κ ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 17ΧΡΟΝΩΝ.ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ..''ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΥΡΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑ..''Κ ΟΤΑΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ''ΑΥΡΙΟ''ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ Κ ΕΛΕΓΑ ΠΑΛΙ ΑΥΡΙΟ,ΑΥΡΙΟ,ΑΥΡΙΟ...Κ ΕΦΤΑΣΑΝ ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ Κ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΝΑ ΓΙΝΩ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΕΣΒΗΣΕ ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΩ Κ ΤΙ ΚΑΝΩ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΩ ΦΙΛΟΥΣ,ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ Κ ΝΑ ΩΡΙΜΑΣΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΛΕΨΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ,ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Κ ΟΤΙ ΒΓΕΙ..ΘΑ ΑΠΟΜΩΝΩΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΕΡΗΜΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ,ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΚΙΝΗΤΑ Κ ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΑ ΠΩ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Δεν δε παρεξηγώ nini μου μιας και συχνά η απομόνωση μας δίνει χρόνο και δημιουργικό χώρο να σκεφτούμε , κάτι που πολλές φορές κρίνεται ιδιαίτερα δημιουργικό και ευεργετικό στην όλη εξέλιξή μας. Μην περιμένεις όμως παρά ταύτα εάν είσαι όντως 18 , να σχηματίσεις τόσο νωρίς μια ολοκληρωμένη άποψη για το πώς μπορείς να διαχειρίζεσαι διαφορετικούς τύπους ανθρώπων και για το ποιους μπορείς να ανοίγεσαι βάση του ξεχωριστού σου χαρακτήρα. Οι αποτυχημένες όμως κοινωνικές συναναστροφές ακόμα και αν σε έχουν απογοητεύσει κάποιοι στην πορεία σου δεν πρέπει σαφώς να γίνουν αιτία για την οριστική σου απομόνωση από τα καθημερινά δρώμενα. Οι όποιες δοκιμές στις σχέσεις είναι κάτι το φυσιολογικό , ακόμα και άν αυτές αποτύχουν στο πέρασμα του χρόνου. Η εμπειρία θα σου δείξει σταδιακά και όχι απότομα την πορεία σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Το σημαντικο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι εχεις εντωπισει τα λαθη που εκανες στο παρελθον και θελεις να τα διορθωσεις.Δε σου λεω να ξεχασεις το πως φεροσουνα και τι εκανες τελειως και να κοιταξεις μονο μπροστα γιατι πιστευω και οτι ειναι ασκοπο το να προσπαθουμε να διαγραψουμε απο τη μνημη μας το παρελθον αλλα και μας χρειαζεται να θυμομαστε καποια πραγματα για να εχουμε και μετρο συγκρισης της συμπεριφορας που ειχαμε με τη μετεπειτα συμπεριφορα μας και κατα συνεπεια την ικανοποιηση οτι καταφεραμε να αλλαξουμε καποια πραγματα,αλλα και για να μην ξανακανουμε τα ιδια λαθη.Και εγω εκανα πολλα λαθη παλια(οχι οτι τωρα δεν κανω βεβαια)με αποτελεσμα να θελω να μη θυμαμαι σχεδον τιποτα μεχρι καποια ηλικια.Ομως αυτο δεν ειναι λυση..
    Αυτο ομως που ειναι ασκοπο στην ολη ιστορια τωρα ειναι να συνεχιζεις να κατηγορεις τον ευατο σου για τα λαθη που εκανες γιατι με την τακτικη αυτη δε θα κερδισεις τιποτα παρα μονο να αισθανεσαι ασχημα και να μειωνεις τον ευατο σου.Μην ξεχνας επισης οτι εισαι ακομα 17 οποτε μπορει απλα να μην μπορουσες τοσα χρονια να δεις καπως πιο ωριμα καποια πραγματα και γι\'αυτο ειχες και αυτο τον χειρισμο σε ορισμενες καταστασεις.
    Αυτη τη στιγμη αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να πεις πως οτι εγινε εγινε και πως απο δω και περα 8α προσπαθησεις να αλλαξεις.Προσπαθησε να βαλεις σε μια σειρα τις επιθυμιες σου,βαλε στοχους και σιγα σιγα προσπαθησε να τους υλοποιεις.Λες οτι το ονειρο να γινεις ψυχολογος εσβησε ολοσχερως..για ποιο λογο?Αν ειναι κατι που το 8ες τοσο παλεψε το,μην λες δεν τα καταφερα και τελειωσε..ξαναπροσπαθησε.Π� �στευω οτι και λογω της ηλικιας εισαι σε μια φαση που απλα δεν εχεις κατασταλλαξει τι 8ες κλπ.Και εγω ειμαι σχεδον 19 αλλα περα απο το επαγγελμα που θα ακολουθησω(ψυχολογος)δεν μπορω να πω οτι ξερω γενικα τι θελω.
    Μην αγχωνεσαι..ολοι κανουμε λαθη απλα λιγοι εχουν την υπευθυνοτητα να τα αναγνωρισουν και να προσπαθουν να τα διορθωσουν.
    Ενας ψυχολογος θα σε βοηθουσε μαλλον και μπορεις οπως σου ειπε ο Οριον να απευθυνθεις σε καποιο καντρο ψυχικης υγειας.
    Οτι χρειαστεις εδω ειμαστε..φιλακια.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •