ειμαι καλυτερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437

    ειμαι καλυτερα

    πηρα λεξοτανιλ και ηρεμησα, πολυ καλο φαρμακο.. διαβασα ομως οτι ειναι ναρκωτικο. ειναι αληθεια?
    εγω παντως ηρεμησα. σας ευχαριστω μεσα απο την απο τη καρδια μου οσοι μου σταθηκατε..

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    north pol
    Posts
    42
    το λεξοτανιλ υπαγετε στον νομο περι ναρκωτικων.δεν νομιζω οτι ειναι λυση στο προβλημα σ γιατι συν της αλλης ως ναρκωτικο προκαλει εθισμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by larry28 View Post
    το λεξοτανιλ υπαγετε στον νομο περι ναρκωτικων.δεν νομιζω οτι ειναι λυση στο προβλημα σ γιατι συν της αλλης ως ναρκωτικο προκαλει εθισμο.
    Εντάξει ας μην είμαστε υπερβολικοί. Είναι ηρεμιστικό και όπως όλα αυτά τα φάρμακα προκαλουν εθισμό από την αλόγιστη χρήση. Seleios χαίρομαι που σου έκανε καλό.Μη πάρεις δεύτερο ομως για σημερα. Δεν είναι από τα πολύ βαρειά ηρεμιστικά αλλά δεν είναι και καραμέλες. Συμβουλή μου είναι αυριο κιόλας να το πεις στο γιατρό σου μήπως δει ότι είναι κατάλληλο για σενα και να σου ρυθμίσει τη δόση. Δεν ξέρω αν παίρνεις άλλο ηρεμιστικό αυτή την περίοδο. Αν παίρνεις κι άλλο μη τα παίρνεις και τα δύο. Συνήθως οι γιατροι χορηγούν κάποιο ηρεμιστικό (το οποίο δεν είναι θεραπευτικό αλλά βοηθάει να χαλαρώνεις και να αντέχεις τις προσωρινές παρενεργειες του αντικαταθλιπτικού) μέχρι να δράσει το αντικαταθλιπτικό που είναι στην ουσία και το θεραπευτικό φάρμακο. Επίσης χλιαρό γάλα το βράδυ πριν κοιμηθείς βοηθά στην ηρεμία πάρα πολυ

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by tita1977 View Post
    Εντάξει ας μην είμαστε υπερβολικοί. Είναι ηρεμιστικό και όπως όλα αυτά τα φάρμακα προκαλουν εθισμό από την αλόγιστη χρήση. Seleios χαίρομαι που σου έκανε καλό.Μη πάρεις δεύτερο ομως για σημερα. Δεν είναι από τα πολύ βαρειά ηρεμιστικά αλλά δεν είναι και καραμέλες. Συμβουλή μου είναι αυριο κιόλας να το πεις στο γιατρό σου μήπως δει ότι είναι κατάλληλο για σενα και να σου ρυθμίσει τη δόση. Δεν ξέρω αν παίρνεις άλλο ηρεμιστικό αυτή την περίοδο. Αν παίρνεις κι άλλο μη τα παίρνεις και τα δύο. Συνήθως οι γιατροι χορηγούν κάποιο ηρεμιστικό (το οποίο δεν είναι θεραπευτικό αλλά βοηθάει να χαλαρώνεις και να αντέχεις τις προσωρινές παρενεργειες του αντικαταθλιπτικού) μέχρι να δράσει το αντικαταθλιπτικό που είναι στην ουσία και το θεραπευτικό φάρμακο. Επίσης χλιαρό γάλα το βράδυ πριν κοιμηθείς βοηθά στην ηρεμία πάρα πολυ
    σ'ευχαριστω παρα πολυ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    πηρα λεξοτανιλ και ηρεμησα, πολυ καλο φαρμακο.. διαβασα ομως οτι ειναι ναρκωτικο. ειναι αληθεια?
    εγω παντως ηρεμησα. σας ευχαριστω μεσα απο την απο τη καρδια μου οσοι μου σταθηκατε..
    ανηκει στισ βενζοδιαζεπινεσ οπωσ και ολα τα ηρεμιστικα και προκαλει εθισμο ιδιο με αυτον των ναρκωτικων αν λαμβανεται για καιρο επισησ αμα τα περνεισ συχνα χρειαζεσαι ολο και μεγαλυτερη ποσοτητα για να ηρεμησεισ!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by pad View Post
    ανηκει στισ βενζοδιαζεπινεσ οπωσ και ολα τα ηρεμιστικα και προκαλει εθισμο ιδιο με αυτον των ναρκωτικων αν λαμβανεται για καιρο επισησ αμα τα περνεισ συχνα χρειαζεσαι ολο και μεγαλυτερη ποσοτητα για να ηρεμησεισ!!!!
    τι μου λες??? δηλαδη καποια στιγμη θα χρειαστει να παρω μεγαλυτερη δοση??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,667
    ειδεσ τα επιστημονικα ε???ναι αμα τα περνεισ συχνα δεν κανει πανω απο 2 βδομαδεσ συνεχομενα μπορεισ να τα περνεισ μερα παρα μερα νομιζω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    north pol
    Posts
    42
    ναι για αυτο σου ειπα πριν.εγω ημουν χρονια εθισμενος και σε αυτα.σε ενα σημειο για να κανει δουλεια επαιρνα παρα πολλα χαπια την ημερα.ειναι πολυ υπουλα και πρεπει να προσεχεις!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ποια ειναι η γνώμη σας, πρέπει να παίρνεις μια ζωή αντιψυχωτικά, αντικαταθλιπτικά κλπ. για να είσαι σχετικά καλά η μετα απο διάστημα κ αφού τα κοψεις σταθεροποιείσαι και νιώθεις κ χωρίς αυτα καλά?
    Πρωτιμότερο απο εμπειρία οι απαντήσεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Ποια ειναι η γνώμη σας, πρέπει να παίρνεις μια ζωή αντιψυχωτικά, αντικαταθλιπτικά κλπ. για να είσαι σχετικά καλά η μετα απο διάστημα κ αφού τα κοψεις σταθεροποιείσαι και νιώθεις κ χωρίς αυτα καλά?
    Πρωτιμότερο απο εμπειρία οι απαντήσεις!
    Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις ταυτόχρονη θεραπεία σε ψυχολόγο ώστε να καταφέρεις να εκριζώσεις την αιτία του προβλήματος. Βέβαια όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. Υπάρχουν ανθρωποι που δε χρειάζεται να πάρουν καθόλου φάρμακα και το ξεπερνούν μόνο με ψυχοθεραπεία, άλλοι που τα χρειάζονται για να μπορέσουν να σταθουν στα ποδια τους και να δεχτούν την ψυχοθεραπεία και άλλοι που χρειάζεται να τα παίρνουν εφ όρου ζωής ή περιστασιακά. Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι που το ξεπερνούν τελείως μόνοι μόνο με τη δύναμη της ψυχής τους. Η βαρύτητα και το είδος της κάθε περίπτωσης ποικίλλουν και δε πρέπει μόνοι μας να βγάζουμε συμπεράσματα απλά και μόνο γιατί κάποια από τα συμπτώματά μας μοιάζουν με τα συμπτώματα κάποιου άλλου. Καθοριστικό ρόλο στην πορεία της θεραπείας επίσης παίζουν η προσωπικότητα κάθε ατόμου, τα βιώματα και το περιβάλλον του. Αν κριθεί αναγκαίο από το γιατρό κάποιος να παίρνει φάρμακα εφ όρου ζωής θεωρώ ότι το άτομο θα πρέπει να συμβιβαστεί με αυτό καθώς πολλές φορές οι παρενέργειες από τα φάρμακα είναι λιγότερες από τις παρενέργειες που μας δημιουργούν τα συμπτώματα. Το θέμα λοιπόν είναι να υπάρχει καλή ποιότητα ζωής με το μικρότερο κόστος.

Similar Threads

  1. ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
    By xristina10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-01-2010, 11:19
  2. ΚΑΛΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 11-10-2009, 21:45
  3. ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
    By PSYCHOANS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2008, 18:41
  4. Μπορούμε να τα πάμε καλύτερα
    By Black Rose in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2005, 21:09
  5. Νοιώθω καλύτερα!!-μύνημα για τον Akoma
    By Μαρία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-08-2005, 13:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •