θα ηθελα τη γνωμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Thumbs up θα ηθελα τη γνωμη σας

    Καλησπερα σε ολους.Το θεμα ειναι οτι πολλα ατομα απο δω μεσα,εχουν λιγο η πολυ σχεδον τα ιδια η διαφορετικα προβληματα.Το να τα γραφεις μεσο ενος αψυχου υπολογιστη δεν ειναι η λυση, αλλα αν αυτα τα ατομα οπως εγω εσυ μπορουν να βρεθουν απο κοντα και να πουν το προβλημα τους με την συζητηση, κανεις το πρωτο βημα και το λες καπου,βγαινει απο μεσα σου πιο ωραια απο τη σε ενα ψυχολογο- ψυχιατρο ο οποιος θα μας πει ενα ωραιο λογο στο τελος θα παρει απο 50 εως 70 ευρω και στη συνεχεια θα μας δωσει ψυχοφαρμακα και το μονο που θα τον νοιαζει ειναι ποτε θα κλεισουμε το επομενο ραντεβου μαζι του.Τη να σου κανει και ο ψυχολογος αμα εσυ κρινεις οτι δεν μπορεις να πεις καποια πραγματα που αφορουν στενο οικογενεικο, φιλικο περιβαλλον η δεν ξερεις πως να τα πεις και φοβασε να μη σε παρεξηγησουν.Εγω πιστευω οτι ατομα με την ιδια παθηση η και διαφορετικη μπορουν να βρουν λυση στο προβλημα τους αρκει να ανοιχτουν σε μια ομαδα ανθρωπων και μεσα απο τη συζητηση να βρεθει ενας νεος οριζοντας γι αυτους αλλα και για μας.Πιστευω οτι αν κανουμε εμεις την αρχη και βρεθουμε μιλησουμε μπορει να ερθουν κι αλλοι να συμετεχουν, δεν εχει να κανει πως ειμαστε εξωτερικα, ουτε κι αν εχω ρουχα να βαλω,ουτε αν καποιος απο μας εχει πορσε η φιατ.Το θεμα ειναι οι ανθρωποι και τη μπορουμε να κερδισουμε ο ενας απο τον αλλο μεσα απο συζητηση και γιατι οχι μην αποκλειετε τιποτα, ακομα και τη θεραπια της ιδιας της κρισεις πανικου,αρρωστοφοβια μελανχολια κλπ.Απλα ολα ειναι στο χερι μας και αυτη ειναι η γνωμη μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    να σου προτεινω κατι πανω σ αυτο που ζητας; να σε διαβασα κ το μυαλο μου πηγε στο συλλογο ΜΑΖΙ, οπου θα γινονται καποιες συναντησεις με σκοπο τις ομαδες αυτοβοηθειας, δλδ κατι σαν εδω το εικονικο περιβαλλον αλλα σε real εκδοση, τοπο κ χρονο. ριξε μια ματια στο site http://www.mazi.org.gr/ κ επικοινωνησε με τον pelariry ή τη διαχείριση.

  3. #3
    Αυτο που λεω το προτεινω γιατι το ακουσα οτι γινετε πολυ στο εξωτερικο, δε ζηταω κατι δεν εχω καμια οργανωση και θελω να την ενυσχησετε οικονομικος,την αποψη μου εκφραζω και πιστευω οτι κατι τετοιο θα ηταν πολυ καλο να υπαρχει και δω.Εξαλλου και γω κρισεις πανικου τραβαω και θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες ανθρωπων για αν το ξεπερασαν μερικος η οριστικος ωστε να το ξεπερασω και γω και να ζησω ανθρωπινα οπως πριν και οχι να πεταγομαι πανω να τρεμω μες τη νυχτα και να ψαχνω τα χαπια μου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Η αλήθεια είναι πως η σκέψη του makrei έχει πολύ λογική. Το είχα πει και σε άλλο τόπικ (μιας και είμαστε δίδυμοι με τον makrei κι έχουμε τις ίδιες σκέψεις :d) πολλοί από εδώ μέσα λένε πως δεν έχουν φίλους, πως δεν έχουν κάποιον να μιλήσουν κ.τ.λ.. Όλοι πάνω κάτω έχουμε τα ίδια προβλήματα άρα θα ήταν κάτι σαν group therapy :d Βέβαια υπάρχουν κάποια πράγματα που θέλουν προσοχή. Είναι ίντερνετ και χρειάζεται φαντάζομαι ιδιαίτερη προσοχή.

  5. #5
    Εχεις δικιο σε αυτο που λες Γατε ειναι ιντερνετ εδω και οντος θελει προσοχη.Εγω ομως αναφερομαι σε ατομα που οντος εχουν προβλημα και ισως να θελουν να δοκιμασουν κατι διαφορετικο σαν ιδεα το λεω,και οχι σε ατομα που σκοπευουν να κερδισουν κατι.Αλλα θα μου πεις πως θα τα ξεχωρισω αυτα τα ατομα που ισως εχουν αλλες βλεψεις και ερθουν μαζι μας.Εχεις δικιο δε το σκεφτηκα οταν το εγραφα αυτο,εκεινη τη στιγμη ειχα αθωα σκεψη για το κοσμο που ζουμε.Σωστα σκεφτηκες αλλα ειπαμε εγινες το αλλο μου μισο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Είπαμε είμαστε δίδυμοι!!! :d Ο ένας αλληλοσυμπληρώνει τον άλλο!!!!! :d

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 06-08-2023, 00:02
  2. θα ηθελα τη γνωμη σας..
    By Νικολέτα.ΠΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-2010, 00:58
  3. Θα ήθελα την γνώμη σας
    By dj_grenada in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 16-10-2010, 17:00
  4. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 21-05-2010, 14:58
  5. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
    By Statistiki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2009, 16:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •