προβληματα στον χωρο εργασιας...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101

    προβληματα στον χωρο εργασιας...

    καλησπερα σε ολους.... ολοι πλεον πιπιλιζουν την καραμελα «οικονομικη κριση» και η ζωη μας γινεται ολοενα και χειροτερη...αντιμετωπιζω προβληματα στον εργασιακο μου χωρο απο ατομα που στο παρελθον δεν θα φανταζομουν οτι θα μπορουσαν να φερθουν ετσι...ενταξει, εναν ηλιθιο διευθυντη ειχα παντα πανω απο το κεφαλι μου... ο κλασσικος φαντασμενος γκομενιαρης που αν δεν υποκυψεις στις βλεψεις που εχει για σενα σου κανει τη ζωη δυσκολη μετα.... που δεν εχει παιδεια και που το γλειψιμο και η ρουφιανια τον εχουν ανεβασει στη θεση που ειναι... πλεον ομως παρατηρω πως ολοι φοβομαστε μη χασουμε τη δουλεια μας τοσο πολυ που ο ενας βγαζει το ματι του αλλου!! εδω και 2 εβδομαδες δεχομαι τετοια επιθεση απο μια κοπελα που θεωρουσα πολυ καλη μου φιλη και συναδελφο και που της εχω εμπιστευτει τοσα πολλα.... πριν λιγο δεχτηκα αλλη μια μαχαιρια και αποφασισα να γραψω εδω μιας και δεν εχω που να το εμπιστευτω πια....εχω ταραχτει παρα πολυ, μπορει αυτα που κανει να μου στοιχισουν και τη θεση μου ακομα! και οπως οι περισσοτεροι μας, ετσι κι εγω δεν δουλευω απο χομπυ αλλα απο αναγκη! αντιμετωπιζεται κατι παρομοιο εσεις;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Νομίζω πως στο 90% των περιπτώσεων τα ιδια γίνονται σε κάθε δουλειά, ο γλύφτης, ο ρουφιάνος και τα κουτσομπολιά πανε σύννεφο. Πισώπλατα μαχαιρώματα απο παντού μην ταράζεσαι..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    μα με αυτη την κοπελα εχουμε κανει παρα πολυ παρεα και τωρα ξαφνικα βλεπω οτι προσπαθει να με βγαλει απο τη μεση ανοιχτα!!!!!!! τοσο ηλιθια ειμαι τελικα που δεν φερομαι ετσι; με πιανουν κοροϊδο συνεχως μου φαινεται....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Χωρίς παρεξήγηση επειδή τυχαίνει και δουλεύω με πολλές γυναικες έχω πάθει πλάκα.., οι 9 στις 10 είναι να μην εκφραστώ.. όσο για ανταγωνιστικότητα, καλά, δε το συζητώ καν.. η εργασία είναι μια ζούγκλα, ο πιο ισχυρός ή ρουφιάνος την παλεύει, οι ευαισθητοι και οι φιλότιμοι - με το συμπάθειο - τον τρώνε κανονικά, νάξερες πόσοι αποκτουν ψυχολογικά προβλήματα λόγω του χώρου εργασίας τους..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    εγω απεκτησα ψυχολογικα λογω χωρου εργασιασ, ειναι νομοσ ποτε φιλιεσ απο τη δουλεια ποτε δε ξερεισ πωσ θα γυρισει ο τροχοσ αλλο η δουλεια αλλο η διασκεδαση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    nama γεια.

    Σκέφτομαι πως από τη στιγμή που είχατε αρκετή οικειότητα μεταξύ σας στο παρελθόν και κάνατε παρέα, μήπως θα ήταν καλό να την προσεγγίσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά γι' αυτό που συμβαίνει;

    Μου έχει τύχει στο παρελθόν, σε κάποια δουλειά, ανέντιμη συμπεριφορά από συνάδελφο, με τον οποίο αρχικά φαινόταν πως είχαμε καλή σχέση. Είχα στεναχωρηθεί και δεν έκανα κάτι γι' αυτό. Προσπαθούσα να είμαι τυπική στη δουλειά μου. Αλλά το όλο κλίμα φυσικά και με επηρέαζε. Σήμερα νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να τον είχα αντιμετωπίσει ήρεμα και ανοιχτά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΟΙ γυναικες ειναι οι χειροτερες οντως..........η πρωη διευθηντρια μου ''σαν κορη της'' με ειχε ελεγε. γεροντοκορη μεγαλοκοπελα ακληρη κ ψωναρα ητανε. κ ξαφνικα μια μερα εβαλε τον λογιστη να με διωξει χωρις καν να μ μιλησει καταμουτρα. κ την επομενη εβαλε την ανιψια της στην θεση μου.

    το πρωην αφεντικο μου προσπαθουσε μονιμως να μ πιασει τον κωλο κ μ ταζε πραγματα....προφανως για να του κατσω. ενας κωλογερος 70 χρονων

    το 1ο μ αφεντικο ολο με εβριζε κ μ λεγε πως ειναι ο Θεος κ μια φορα ειχε σηκωσει κ χερι να χτυπησει!!!!!!!!1Θεος σχωρεστον πεθανε μετα απο κανα χρονο..........

    μια λογιστρια που ειχαμε πριν 3 χρονια με φωναζε χοντρη ....δν με φωναζε με τ ονομα μ, απλα χοντρη. η πανηλιθια κομπλεξικια. κ ειδηκα αμα ειναι κ γριες ειναι οτι χειροτερο. και ναι γενικα στις δουλειες ειναι χαλια, αλλα οι γυναικες ακομα χειροτερα, πες τους αντρες αμα εισαι κοπελιτσα αντε κ λιγο χαριτωμενη τους καλμαρεις καπως
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Χωρίς παρεξήγηση επειδή τυχαίνει και δουλεύω με πολλές γυναικες έχω πάθει πλάκα.., οι 9 στις 10 είναι να μην εκφραστώ.. όσο για ανταγωνιστικότητα, καλά, δε το συζητώ καν.. η εργασία είναι μια ζούγκλα, ο πιο ισχυρός ή ρουφιάνος την παλεύει, οι ευαισθητοι και οι φιλότιμοι - με το συμπάθειο - τον τρώνε κανονικά, νάξερες πόσοι αποκτουν ψυχολογικά προβλήματα λόγω του χώρου εργασίας τους..
    καμια σχεση δεν εχει το φυλο αγαπητε, και το λεω εγω που ειμαι επιρρεπης (συχνα) στην χρηση τετοιων στερεοτυπων.
    εχω δουλεψει ΑΠΕΙΡΑ χρονια , παντα με αρκετους γυρω μου διοτι δουλευα σε εταιριες, παντα τα καθικια ειναι ανεξαρτητως φυλου κι αν κανω στατιστικη απο προσωπικη εμπειρια, ηταν περισσοτεροι οι αντρες. και τωρα αντρας ειναι ο αρχιρουφιανος.
    επισης διαφωνω με το οτι χαμενοι βγαινουν οι φιλοτιμοι κι ολα αυτα τα μελο προς λαικη καταναλωση.
    χαμενοι ειναι, οσοι δεν εχουν αντοχες και δεν ειναι τελεια καταρτισμενοι στο αντικειμενο ωστε να αντιπαρερχονται στις τρικλοποδιες κι οχι οι φιλοτιμοι...(οπότε το "οι ευαισθητοι τον τρωνε", ειναι σωστο)

    μεγαλο λαθος για οποιον δεν το εχει καταλαβει ακομα, η επιδιωξη συναισθηματικης καλυψης (ευρεση φιλων) στον χωρο εργασιας. μπορει σε βαθος χρονου να προκυψουν φιλιες, αλλα δεν ειναι οι φιλιες το ζητουμενο σε εναν τετοιο χωρο, αλλα η αποτελεσματικοτητα και η ψυχικη ηρεμια (κατα το δυνατον). για να αντιμετωπισει κανεις τις οποιες συμπεριφορες, θα πρεπει τον συναισθηματισμο του να τον προφυλασσει κι αν δεν το εχει καταλαβει, το βρισκει μπροστα του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    ....το 1ο μ αφεντικο ολο με εβριζε κ μ λεγε πως ειναι ο Θεος κ μια φορα ειχε σηκωσει κ χερι να χτυπησει!!!!!!!!1Θεος σχωρεστον πεθανε μετα απο κανα χρονο..........

    ...
    ελπιζω, οχι υπο μυστηριωδεις συνθηκες :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    θα συμφωνησω με ρεμεντυ κανενασ συναισθηματισμοσ στη δουλεια ειναι νομοσ κι αυτο!!!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    καλημερα! σημερα προθυμοποιηθηκα να την βοηθησω λιγο στη δουλεια της εφοσον γκρινιαζει συνεχως οτι δεν προλαβαινει. σκεφτηκα οτι ετσι θα την πλησιασω και θα δω τι συμβαινει, στην αναγκη θα της μιλησω κιολας. δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκε με την προθυμια μου δεν με απερριψε κιολας... θα δειξει... παντως συμφωνω πως οι γυναικες ειμαστε το κατι αλλο σε θεματα αντιζηλιας!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    να φροντιζεισ τη βοηθεια που τησ προσφερεισ να το ξερουν ολοι γενικα οπωσ κινεισαι προσ αυτην για να φαινεται πιο παραλογη οταν σε καρφωνει!!!

Similar Threads

  1. ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας
    By Sofia in forum Κακοποίηση
    Replies: 22
    Last Post: 02-09-2009, 19:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •