ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    υπαρχει γκρουπ που να ελενχει την ψυχ.υγεια του καθε γιατρου η ειναι ολα χυμα στο κυμα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Και πες οτι εχει γκρουπ και βλειπει το γκρουπ οτι ο γιατρος δεν ειναι για να κανει δουλια. Θα τον σταματησει; Κορακας κορακα ματι βγαζει;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Έλα ντε? άλλη απορία και αυτή.....κατά πόσο γίνεται σωστά η εποπτεία.......
    ʼλλωστε στο χώρο της υγείας έχουν παιχτεί πολλές διαπλοκές και βγαίνουν στο φως μετά από μοιραία σενάρια....
    Τί να πεις..:(

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    φανταζεστε ο γιατρος να εχει χαζεψει και να σε ποτιζει οτι να ναι....πολυ γελιο χε χε...dodoni εσυ τι λες?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Να σου πω εγω Αντωνη που έδειχνε στον Allpha για ενα γιατρο σε νοσοκομειο στην Αθηνα που 4 αλλους γιατρους πηγε να τους ξεκανει και τους εβαζε στον καφε υπνωτικα και αλλα και ειχαν προβλημα την υγια τους και τον πηγαν στον Κορυδαλο και μετα απο ενα και κατι χρονο οι καλοι δικιγοροι τον βγαλαν και πηγε ξανα και ειναι σε νοσοκομειο ενω ειχε βγει ενοχος. Εδω σε μπουρδελο πας και η μια ******* κατηγρορει την αλλη. Στο μπουρδελο των νοσοκομειον ειδες κανενα γιατρο να κατηγορει αλλον; Χειροτεροι και απο τις πουτανες ειναι. Οχι ολοι αλλα οσοι ειναι λιγοι πολοι δεν ξερω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    lol αντώνη....

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ή το αντίθετο Αντώνη....πάς σε γιατρό του λες ότι έχεις αγοραφοβία, κρίσεις πανικού, κατάθλιψη και εκεί που περιμένεις με αγωνία μιαν απάντηση σου λέει:
    Όλα καλά..όλα ανθηρά..πάρε ντεπόν για μία εβδομάδα και όλα θα σου φύγουν...χι...χι..


    Ναι Νάσο έχεις δίκιο...εδώ το σύστημα υγείας έχει γίνει καφαλογραβιέρα...μία τρύπα ανά μισό χιλιοστό!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Κατά πόσο είναι δίκαιο και επαγγελματικά συνετό να γνωρίζει ο ασθενής από την πρώτη του συνεδρία με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, ότι ο γιατρός του έχει ιστορικό ψυχολογικών διαταραχών?
    Επιπλέον αν στην πορεία τύχει ο επαγγελματίας θεράπων να υποτροπιάσει σε συνεδρίες , που μπορεί ο ασθενής να αναφέρει την όλη του κατάστασή αν ο ίδιος αρνείται ότι η επαγγελματική του δράση υποσκιάζεται από τις όποιες ενοχλήσεις και εικάζεται ότι με αντίστοιχη επαγγελματική επιτήρηση ελέγχει το όλο θέμα?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    101
    καλή ερώτηση.
    γνωρίζω οτι οι θεράποντες ιατροί περνάνε συχνά κάποιες εξετάσεις.
    παράλληλα πιθανότατα να κάνουν και οι ίδιοι συνεδρίες για τον εαυτό τους.έτσι αποσύρεται για μερικό διάστημα μέχρι να μπορέσει να λειτουργήσει πάλι.
    βέβαια μην ξεχνάμε οτι κάποιος ασθενής καταλαβαίνει όταν δεν πηγαίνει καλά η επίσκεψη του, έτσι σταματάει ή αλλάζει από μόνος του ιατ΄ρο.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Libido μου διάβασα με δέουσα προσοχή την απάντησή σου και μπορώ να πω ότι μου δημιούργησες επιπρόσθετο προβληματισμό..........
    Αν όντως λοιπόν αποσύρεται για μερικό διάστημα ο θεράπων ιατρός μέχρι να ξαναλειτουργήσει με ψυχική διαύγεια όπως πολύ σωστά αναφέρεις , αλλά τυγχάνει ο γιατρός αυτός να έχει ήδη τελέσει αρκετές συνεδρίες με τον ασθενή του που εξαιτίας της κρίσιμης αδυναμίας του έχει κυριολεκτικά εμπιστευτεί μόνο αυτόν και έχει γραπωθεί ψυχολογικά επάνω του , δεν νομίζεις ότι ο γιατρός θα φέρει ένα μεγάλο μέρος ευθύνης για την όποια πτωτική τάση στην ψυχολογική ανόρθωση του ασθενή του, κάτι που ίσως απέφευγε ο ασθενής αν γνώριζε ότι είχε το ίδιο ιστορικό με αυτόν και απευθυνόταν σε άλλον επαγγελματία? Όπως καταλαβαίνεις (και τα υπόλοιπα μέλη του forum φαντάζομαι......) είναι το πόσο θα μπορεί ένας επαγγελματίας με τα ίδια ιστορικά συμπτώματα θα μπορέσει πρακτικά και όχι θεωρητικά βάση γνώσεων να βοηθήσει έναν ασθενή, δεδομένου ότι σε μια έκθεσή του στους ίδιους φοβογόνους παράγοντες μπορεί να συμβεί ο γιατρός να υποτροπιάσει δημιουργώντας ένταση και όχι ύφεση συμπτωμάτων...... όσο παράλογο και αν ακούγεται......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Όλγα μπορεί κ πραχτικά να βοηθήσει επιδιώκοντας συνειδητά ή όχι να βοηθηθεί κ ο ίδιος...
    Αυτό ίσως ακούγεται αντι-επαγγελματικό κ ίσως να είναι κι όλας αλλά τι λες για την περίπτωση που ο θεράπων ιατρός προβάλλει στον ασθενή \"τον άρρωστο εαυτό του\" κ ενώ φαινομενικά προσπαθεί να τον θεραπεύσει [τον ασθενή] θέλει ουσιαστικά να γιατρευτεί ο ίδιος...
    Είναι κατανοητό κ θεμιτό πως καταβάλλουμε μεγαλύτερες προσπάθειες για να σώσουμε εμάς παρά τους άλλους...
    Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου γι\' αυτήν την παρακινδυνευμένη θεραπευτική σχέση αλλά νομίζω πως πρώτα απ\' όλα θα είναι μία αληθινή σχέση...
    Πάντως εκεί που συμφωνώ απόλυτα μαζί σου είναι πως ο ασθενής πρέπει να έχει γνώση των θεραπευτικών συνθηκών σε κάθε περίπτωση ή σε αντίθετη περίπτωση να μη μάθει ποτέ ό, τι δεν γνωρίζει γι\' αυτές....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ναι Rap μου, επίσης δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου.;) Τουλάχιστων όλοι καταλαβαίνετε γιατί προβληματίζομαι μιας και οι συνθήκες σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ιδιαίτερα λεπτές, περίπλοκες και αρκετά υποκειμενικές όσων αφορά την μελλοντική τους εξέλιξη τόσο για τον θεράπων ιατρό όσο και για τον ασθενή. Ειλικρινά παιδιά προβληματίζομαι πολλά χρόνια για το θέμα αυτό, δεδομένης της κρίσιμης ισορροπίας που συχνά δημιουργείται στις όποιες συνεδρίες για το οποιοδήποτε ψυχιατρικό ή ψυχολογικό πρόβλημα , μεταξύ ιατρού και ασθενή, ιδιαίτερα εάν προκύπτει η θεραπευτική επαγγελματική σχέση προοδευτικά να κάνει λόγο ιστορικού τον ιατρό παθητικό ασθενή και τον ασθενή έμμεσα ενεργητικό ιατρό του γιατρού του. Τί να πω........Σύνθετο αλλά συνάμα διεθνώς υπαρκτό!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χαχαχα υπαρχουν πολλοι ψ με ψ διαταραχες εν γενει[κυριως διαταραχες προσωπικοτητας]δεν ξερω αν υπαρχει αντιστοιχη βιβλιογραφια....ενδιαφερον!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    23
    Εσυ Dodono σε πια κατηγορια ανηκεις απο τις δυο;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Alkmeon μου ειλικρινά αν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία θα είμαι από τις πρώτες ενδιαφερόμενες να τη μελετήσω........:):)
    Καλό είναι να διαβάζεις για τη σχετική ψυχοσωματική συμπτωματολογία ασθενών σε χιλιάδες βιβλία ανά τον κόσμο .......αλλά δεν θα ήταν και άσχημο να διαβάσεις κάπου και για τις εμπειρίες ή τα προβλήματα ψυχολόγων ή ψυχιάτρων κατά την άσκηση του επαγγέλματος!!! Εμένα με τρώει χρόνια αυτή η περιέργεια.......δεδομένου ότι πέραν της επαγγελματικής τους ιδιότητας είναι πάνω από όλα άνθρωποι, με τα δικά τους βιώματα και τις δικές τους αδυναμίες .......όσες έμφυτες ψυχικές άμυνες και αν έχουν σε πρακτικό επίπεδο!


    LightBlue o dodoni και να μην έχει διαταρραχές .....και μόνο που διαβάζει καθημερινά τις δικές μας έχει πάθει overflow.........:P:P
    ΦΙΛΙΑ!:)

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •