θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    θυροεδής, Άγχος και κατάθλιψη

    Καλημέρα σε όλους. Σήμερα θα πάω στον ενδοκρινολόγο μου αλλά θα ήθελα αν ξέρετε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.

    Βεβαίως όλα τα ψυχολογικά είναι δικαιολογημένα καθώς ξεκίνησαν από μια πολύ δύσκολη φάση στη ζωή μου και συγκεκριμένα από ένα πρόβλημα υγείας. Ωστόσο έκανα εξέταση θυροειδή και βρέθηκαν τα ANTI-TPO και τα ANTI-TG σχετικά ανεβασμένα (40 φορές πάνω το 1ο, 8 φορές πάνω το 2ο). Η Τ4 νορμάλ.

    Γνωρίζετε αν τα αντισώματα που σας είπα όταν είναι ανεβασμένα μπορούν να εντείνουν το άγχος ή και να το προκαλέσουν; Υπάρχουν φάσεις που δεν σκέφτομαι τπτ και έχω μια τρελή ανυπομονησία για κάτι χωρίς να υπάρχει λόγος και σκεφτόμουν μήπως συμβάλλει και αυτό. Δώστε μου τα φώτα σας αν γνωρίζετε. Ευχαριστώ.

    * Ο θυροειδής ξέρω πως δημιουργεί άγχος και κατάθλιψη αλλά ήξερα πως αυτό γίνεται όταν η Τ4 είναι ανεβασμένη.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    εγω παντως εχω τραβηξει τα πανδεινα με τον θυροειδη μου και θυμαμαι μια φορα που τα ατνισωματα μου ηταν ανεβασμενα η γιατρος μου ειπε οτι ετσι τα ηθελε να ειναι... αλλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη πιστευω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    γινεται να εχεις Τ4 σε φυσιολογικες τιμες και αντισωματα ανεβασμενα.Ο ενδοκρινολογος θα κρινει τι πρεπει να κανεις και σιγουρα θα πας γιατι μπορει να υπαρχει μια θυρεοειδιτιδα.Ειναι ολα θεμα ρυθμισης και δεν πρεπει να ανησυχεις ιδιαιτερα.ομως υπαρχει πιθανοτητα αν να το αφησεις να επηρεαστει και η Τ4 οποτε ξερεις οτι ειναι ψυχοτροπος ορμονη και καθε μεταβολη επηρεαζει την ψυχολογια μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο Ενδοκρινολόγος μου φώναξε θαύμα, θαύμα μόλις είδε τις εξετάσεις μου. Τον ρώτησα πως είναι θαύμα οι εξετάσεις αφού οι τιμές είναι 8-40 φορές πάνω από το κανονικό και η απάντηση ήταν "εεε τι να πω;". Πραγματικά τι να πω ρε παιδιά δεν υπάρχουν σοβαροί γιατροί καν και πως έκρινε πως δεν υπάρχει θυρεοειδίτιδα πως λέγεται αφού τα αντισώματα είναι αυξημένα; Με ακτίνες Χ με σκάναρε; Τι άχρηστοι που είναι οι περισσότεροι γιατροί! Θα πάω και σε 2ο να δω τι γίνεται.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    να πας σε δευτερο,εχω ασχημη εμπειρια απο καθηγητη ενδοκρινολογιας.οχι μονο λαθος διαγνωση αλλα κοντεψε να με κανει να παθω εμφραγμα.Το Αλεξανδρα εχει παραρτημα στην Λαμψακου οπου ασχολουνται αποκλειστικα με ενδοκρινολογικα και διαβητη.
    Εχω απολυτη εμπιστοσυνη και με παρακολουθει 15 χρονια συγκεκριμενη γιατρος χωρις το παραμικρο προβλημα.ειναι ολα θεμα σωστης ρυθμισης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    δυστυχως για να βρεις εναν καλο ενδοκρινολογο πρεπει να κανεις κι ενα ταμα πρωτα! κι εγω αν δεν αλλαζα τοτε γιατρο, το προβλημα που ειχα, θα ειχε εξελιχθει σε κατι πολυ σοβαροτερο. παντως σου λεω κι εμενα με πολυ ανεβασμενα αντισωματα μου ειχε πει οτι ετσι τα θελει, οποτε δες κι εναν 2ο γιατρο αλλα μην ανησυχεις. T3, T4 & TSH ειναι αυτα που πρεπει να ειναι στις φυσιολογικες τιμες...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πρώτα από όλα σας ευχαριστώ γιώτα και nama για άλλη 1 φορά. Δυστυχώς τυγχαίνει να σπουδάζω κάτι σχετικό με ιατρική και να μην ήθελα να το ξέρω το ξέρω δυστυχώς. Τα αντισώματα δεν δείχνουν αυτοάνοσο ή κάτι τέτοιο; Πάντως δείχνουν πως κάτι παίζει με τον θυροειδή ή πως θα παιχτεί εντός ολίγου. Το θαύμα που μου έλεγε μπορεί σε 1-2 χρόνια να γίνει κόλαση για εμένα αν δεν το προλάβω και διαλυθεί και η Τ4 ή τα υπόλοιπα. Θα ψάξω για άλλο ενδοκρινολόγο όπως μου είπατε κι εσείς 1000 ευχαριστώωω!!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Similar Threads

  1. Άγχος κατάθλιψη και floaters (μυοψίες)
    By georgef1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 30-11-2019, 21:34
  2. Replies: 0
    Last Post: 02-07-2010, 01:50
  3. αγχος,καταθλιψη και μουρουνελαο δειτε!
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 23-11-2009, 23:54
  4. Προβλημα στο στομαχι, αγχος, πανικος καταθλιψη και αλλα διαφορα.....
    By Mario_Lemon in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-03-2007, 13:54
  5. αγχος ,φοβίες, κατάθλιψη τι από όλα αυτά?
    By depy78 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2007, 13:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •