Προβληματισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    37

    Προβληματισμός

    Καλησπέρα σε όλους!
    Θα ήθελα να σας μιλήσω για ενα φόβο μου για τον οποίο δεν θέλω να συζητησω με την ψυχολόγο. Εχει να κάνει με το φόβο του μεταφυσικου. Δεν είχα ποτε καποια εμπειρια η κατι παρόμοιο παρόλα εχω καποιες πεποιθησεις συγκεχυμενες βεβαια.Η αλήθεια ειναι οτι με τραβαει η ενασχόληση με τετοια θεματα - σε επιπεδο ταινιων συζητησεων,διαβασματος,μεχ ρι εκει.Απο κει και περα εχω αποκτησει εντονο φοβο στο να μενω μονη μου.Εχω διαβασει αρκετα πραγματα κ εχω τρομαξει.Αν βραδιασει και ειμαι μονη στο σπιτι αρχιζω να φοβαμαι σε σημειο να φοβαμαι να κοιταξω γυρω μου. Δεν προσπαθω να το παλεψω,γιατι φοβαμαι πολυ την αυθυποβολη.Κατανταει κουραστικο γιατι μενω συνεχεια με το φιλο μου και αν χρειαστει να λειψει παω σε φιλους να κοιμηθω.Παρ'ολα αυτα με ελκυουν απιστευτα τα θεματα αυτα!
    Ο λογος που δεν θελω να το συζητησω με την ψυχολογο ειναι γιατι ειναι γιατι δεν ξερω τον τροπο με ον οποιο θα το χειριστει καθως προκειται για ενα πολυ υποκειμενικο ζητημα. Θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε παρομοιες φοβιες.Το θεωρω ενα πολυ μπερδεμενο και λεπτο ζητημα γιατι εμπλεκονται πολλα,απο προσωπικες πεποιθησεις και αυθυποβολες μεχρι τελικα την ψυχιατρικη και τη σχιζοφρενεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Εγώ προσωπικά είχα παρόμοιο θέμα το οποίο μέχρι πέρισυ μου δημιούσε τεράστιο πρόβλημα. Ακόμα έχω πρόβλημα να μένω μόνη το βράδυ αλλά τουλάχιστον πλέον το κάνω. Ευτυχώς δε χρειάζεται συχνά. Εγώ το είχα συζητήσει με ψυχολόγο η οποία μου είπε ότι αυτός είναι καθαρά ένας παιδικός φόβος και της έκανε εντύπωση που τον είχα ακόμα. Στη δική μου πάντως περίπτωση ξέρω το λόγο πολύ καλά. Ο παππούς μου συνήθιζε να μου αφηγείται τέτοιες ιστορίες ξανά και ξανά αλλά με τρόπο ρεαλιστικό και σα πραγματικά γεγονότα που είχαν συμβεί στη ζωή του όταν ήταν νέος. Εκείνος τα πίστευε πραγματικά. Φυσικά το είχε λίγο καμμένο (έπινε πολύ) και μου προκαλούσε μεγάλο φόβο. Μικρή είχα εφιάλτες αλλά και σαν ενήλικη ταλαιπωρήθηκα πολύ. Και όταν λέω πολύ δεν εννοώ απλά μια ανησυχία αλλά να τρέμω από το φόβο μου για κάτι εξωπραγματικό που μπορεί να συμβεί. Το περίεργο είναι πως μετά από ένα πολύ ευχάριστο γεγονός άσχετο με το θέμα αυτός ο φόβος μειώθηκε σε μεγάλο βαθμο. Τη σύνδεση δε την έχω καταλάβει.
    Οι ΄φόβοι είναι φόβοι και συνήθως υπάρχει αιτία. Ψαξε λίγο από που μπορεί να προήλθε. Μη σκέφτεσαι τη σχιζοφρένεια και αυτό φόβος είναι

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα reggaeM..λοιπον μολις μου θυμισες τον εαυτο μου πριν 7 χρονια!θυμαμαι να εχω γεμισει μια βιβλιοθηκη με βιβλια παραψυχολογιας κ μεταφυσικων εμπειριων!τρελενομουν κ ακομα τρελενομαι για τετοια θεματα,τελος παντων..το αποτελεσμα??κ στο μπανιο πηγαινα με συνοδεια!τα βραδια να ακουω ηχους απο το πουθενα κ να μην κλεινω ματι!
    παρατα τα καλη μου..εγω ενα ωραιο πρωινο πεταξα οτι βιβλιο ειχα αγορασει κ ησυχασα!μην ασχολεισαι με κατι που σε τρομαζει σε μεγαλο βαθμο..

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    καλησπερα reggaeM..λοιπον μολις μου θυμισες τον εαυτο μου πριν 7 χρονια!θυμαμαι να εχω γεμισει μια βιβλιοθηκη με βιβλια παραψυχολογιας κ μεταφυσικων εμπειριων!τρελενομουν κ ακομα τρελενομαι για τετοια θεματα,τελος παντων..το αποτελεσμα??κ στο μπανιο πηγαινα με συνοδεια!τα βραδια να ακουω ηχους απο το πουθενα κ να μην κλεινω ματι!
    παρατα τα καλη μου..εγω ενα ωραιο πρωινο πεταξα οτι βιβλιο ειχα αγορασει κ ησυχασα!μην ασχολεισαι με κατι που σε τρομαζει σε μεγαλο βαθμο..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    α επισης να πω οτι για να κοιμηθω μονη εντελως μονη βραδυ θα πρεπει να πεσω σε κωμα :P γενικως ειμαι φοβιτσιαρα!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {Παρ'ολα αυτα με ελκυουν απιστευτα τα θεματα αυτα!
    Ο λογος που δεν θελω να το συζητησω με την ψυχολογο ειναι γιατι ειναι γιατι }<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Eιναι γιατι,,, ξερεις οτι θα σου πει καταμουτρα το αυτονοητο,,,αυτο που σου λεει παραπανω και η δοραγχος,,,,αφου τα φοβασαι τι ανακατεβεσαι ;; δεν ειναι ολα για ολους ,, ,,,,,, εισαι σαν αυτους που δεν το σηκωνουν το ποτο και επιμενουνε να πινουν και να γινονται σκνιπα ,,,,,, ασχολησου με πραγματα που νοιωθεις οικεια και ασφαλη ,,,,,,

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    37
    Καλημερα,ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
    Καπως ετσι κι εγω αρχισα να ενδιαφερομαι μετα απο εμπειριες που μου εχουν διηγηθει και αρχισα να ψαχνω βιβλια site κλπ Βεβαια απο μικρη ειχα μια ταση να κηνυγαω τετοιες ιστοριες.
    Οχι path,αληθεια,ο λογος που δεν θελω να το πω σε ψυχολογο ειναι ακριβως αυτος,γιατι πιστυω οτι δεν θα μου δωσει μια αντικειμενικη απαντηση.
    Οκ,το να μην ασχολουμαι αλλο ειναι μια λυση, αλλα ποσο ηττοπαθες ειναι να πω παιδια,εγω δεν βλεπω θριλερ γτ φοβαμαι η να μην συμετεχω σε μια τετοια συζητηση απο τη στιγμη μαλιστα που μου αρεσουν οι αναζητησεις.
    Το θεμα μου ειναι μπορει αυτος ο φοβος η η φοβια να οδηγησει σε καταστασεις αυθυποβολης κλπ κλπ?Αντε μετα να ξεχωρισεις τι ειναι πραγματικο και τι οχι! :P

  8. #8
    Σταδιακά να πάψεις να ασχολείσαι με τέτοια βιβλία και ιστορίες. Βάλε αλλα βιβλία στη θέση τους άλλα ενδιαφέροντα, ώστε να ξεκινήσει να χάνεται το ενδιαφέρον γι αυτά.
    Τα περί μεταφυσικής βιβλία νομίζω ότι έχουν τέτοια υφή που όχι μόνο κινούν πολύ έντονα το ενδιαφέρον και απορροφούν τον αναγνώστη αλλά και οξύνουν τη φαντασία σε τέτοιο βαθμό ώστε να πιστεύει κανείς ότι συμβαίνουν ή να αναμένει να του συμβούν. Στην περίπτωση αυτή αν η ιδιοσυγκρασία κάποιου είναι φόβος θα φοβάται, όπως το σκοτάδι, το να μείνει μόνος ή ότι κάτι θα εμφανιστεί ή κάτι θα πάθει.
    Βρες άλλα ενδιαφέροντα, ξεκίνα κάτι άλλο ώστε να αποστασιοποιηθείς από αυτά. Προσπάθα σιγά σιγά να μένεις μόνη και εκεί θα δεις ότι στην πραγματικότητα δε συμβαίνει τίποτε παρά μόνο στο νου.
    γιάννης

Similar Threads

  1. Καταθλιψη και προβληματισμός
    By haris970 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-03-2010, 04:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •