Μια κακη ημερα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194

    Μια κακη ημερα

    Σημερα το πρωι επρεπε να παω οδικως ενα ταξιδι επαρχια σε μια αποσταση περιπου 350χλμ.

    Το βράδυ ειχε προηγηθει μια συζητηση με τον γιο μου που με αγχωσε , αλλα προσπαθησα να το ξεπερασω πεφτοντας για ύπνο , αν και αργησα πολυ να κοιμηθω.

    Ξυπνησα μια χαρα, ετοιμαστηκα ,εβαλα βενζινη κ.λ.π ολα χωρις να αισθανθω το οτιδηποτε.
    Μόλις ομως βγηκα στο ποταμι , με την κινηση που ειχε αρχησαν να κανουν την εμφανιση τους οι ενοχλησεις .Να η ψιλοζαλαδες, να οι πονοι στην πλατη και αισθημα αυξησης θερμοκρασιας σε σημεια του σωματος,να το φουσκωμα στην κοιλια λε και ειναι σαμπρελα και γενικα ηταν μια αρκετα δυσκολη περιπτωση η οποια δυστυχως με αναγκασε να επιστρεψω ,αφου και το μισο xanax που πηρα δεν ηταν αρκετο για να ηρεμησει τα συμπτωματα στο πρωτο 20λεπτο.

    Τωρα μολις εφτασα σπιτι ,νοιωθω νευρα ,απογοητευση θυμο που νικήθηκα κατα κράτος ,αλλα και μια κουραση η οποια οφειλεται στην υπερενταση και στα παραπανω συμοτωματα.
    Φοβηθηκα ομως να διακινδυνευσω μια 3ωρη διαρκεια ταξιδιου κατω από τοσο στρες το οποιο μπορει να με αφηνε στην πορεια ,μπορει ομως κ οχι..

    Υπ'οψιν οτι το ιδιο ταξιδι το ειχα κανει πριν απο 1,5 μηνα αυθημερον ,χωρις τοσο ιδιαιτερη ενοχληση.Τι στο καλο συναιβει σημερα

    Ειχα πολυ καιρο να γνωρισω μια τετοια ηττα και δεν μου αρεσε καθολου.
    Τωρα τα εχω βαλει με τον εαυτο μου που δεν μπορει να λειτουργησει φυσιολογικα .


    Τα γραφω ολα αυτα γιατι ειχα την αναγκη να τα πω κι ενω δεν εχω προβλημα με την οικογενεια μου γιατι υπαρχει κατανοηση κ στηριξη ,δεν παυω να θεωρω οτι πολλες φορες τους απογοητευω ισως τους κουραζω κ πιθανον να τους δημιουργω και ενα αισθημα ανασφαλειας με την ολη κατασταση μου.

    Μονον εσεις λοιπον μπορειτε να καταλαβετε σε ολη του την εκταση το συναισθημα κ το προβλημα απλα γιατι περναμε τον ιδιο γολγοθα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    nopanik γεια σου.

    Έπιασα τον εαυτό μου να συλλαβίζει ξανά και ξανά την πρόταση ''απογοήτευση θυμό που νικήθηκα κατά κράτος''. Μετράω και εγώ πολλές τέτοιες ήττες. Τον τελευταίο καιρό, μάλιστα, αρκετά συχνά. Από την άλλη, τις φoρές εκείνες που παρά τα όποια συμπτώματα, ζορίζομαι λίγο, επιμένω και καταφέρνω να κάνω κάτι, ίσως ιδιαίτερα απλό για κάποιον άλλο άνθρωπο, νιώθω μετά καλά.

    Ναι, υπάρχουν για όλους μας καλές και κακές ημέρες. Για αυτή όμως και μόνο την πιθανότητα να σε ''άφηνε στην πορεία'', διακινδυνεύοντας την ασφάλειά σου, μπορεί και κάποιου άλλου, ίσως να ήταν η καλύτερη δυνατή απόφαση αυτή που πήρες να γυρίσεις σπίτι.

    Εύχομαι να νιώσεις καλύτερα και η αυριανή να είναι μια καλή ημέρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Πολυ σωστα εκανες που επεστρεψες . Περα απ το να αισθανεσαι χαλια , το χειροτερο θα ταν να διακινδυνευσεις και την ασφαλεια σου .... ......... Βεβαια το καλυτερο ειναι να τα ''μυριζεσαι'' (αν και δεν ειναι ευκολο παντα) αυτα τα συμπτωματα πριν ξεκινησεις καν απ το σπιτι ....η καλυτερα απ το προηγουμενο βραδυ . Επισης ποτε δεν ξεπερνας εναν αγχος με τον υπνο ,,, χαζευεις η ασχολεισαι με κατι ασχετο , χαλαρα , ωστε να περασει καποιος χρονος σε εκγρηγορση , οπου το μυαλο (απο μονο του) κανει μια πρωτη 'επεξεργασια' του ζητηματος ,,,,,,,,,,,,,,,,,,αν κοιμηθεις χαλια το ποιο πιθανο ειναι να ξυπνησεις ποιο χαλια ........................__________________________ __________________________________________________ __________________.ΥΓ οταν ειναι να βγεις απ το αστυ, διαλεξε παραδρομους η φυγε πολυ πρωι πριν μπλοκαρουν οι δρομοι ,,,,ακομη το να οδηγησεις 350 χλμ και αλλα τοσα να επιστρεψεις δεν ειναι μια απλη και ευκολη δουλεια,,, χρησιμοποιησε και λεωφορια , τρενα , κλπ εναλλακτικα μεσα.....

Similar Threads

  1. 1φορα την ημερα κριση!!!
    By maria- in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 09-08-2010, 00:45
  2. Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας - 10/10/2009
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2009, 16:32
  3. Κακή διάθεση
    By jkkellli in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 07-08-2009, 02:33
  4. Replies: 0
    Last Post: 25-11-2008, 23:39
  5. Διαταραχή ή κακή περίοδος;
    By Manos88 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 15
    Last Post: 21-03-2008, 20:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •