Νεα κριση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1

    Νεα κριση

    Καταρχας προσπαθουσα να κοιμηθω αλλα κατι δε με αφηνε ενιωθα σαν να μην εχει αρκετο αερα ο χωρος και ξαφνικα μια ταχυκαρδια ενα μυρμηγκιασμα στο αριστερο χερι στη παλαμη και ενα τρεμουλο διαρκειας περιπου ενα τεταρτο αλλη μια κριση πανικου αποψε το βραδυ.Εντονη φοβια χωρις λογο,πηρα ενα χαπακι βαλεριανα πηγα τουαλετα και μετα ησυχασα,πινω ενα γαλα τωρα και σκεφτομαι τη με κανει και νιωθω ετσι.Παλι για εξετασεις με βλεπω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Βλέπεις πως τελικά εμείς τα προκαλούμε; Αφού δεν μπορούσες να κοιμηθείς γιατί δεν σηκωνόσουν να κάνεις κάτι άλλο; Είναι δύσκολο αλλά αυτό πρέπει να κάνουμε!

  3. #3
    Καλησπερα Γατε,σιγουρα εμεις τα προκαλουμε ολα στον εαυτο μας αλλα απο το τιποτα να παθω ολα αυτα ειναι περιεργο.Πριν απο δυο χρονια ημουν αλλος ανθρωπος δεν ενιωθα τιποτα καπνιζα επινα καφεδες διασκεδαζα ενω τωρα που δεν καπνιζω εδω και ενα χρονο τωρα, κανω διετα προσεχω κλπ,και μονο η ιδεα φτανει να προκαλεσω κριση αλλα κοιτα να δεις για να καταλαβεις.Εχω πονο στη πλατη ακριβως πισω απο τη καρδια περναει στη μασχαλη και λιγο μπροστα στο στηθος,καθημερινα αυτα,περνω βαλεριανα χαπακια και με κρατουν ηρεμο.Τωρα κατα καιρους με πιανει μια ταχυκαρδια (με ιδρωτα οχι παντα) αισθημα οτι δεν υπαρχει αερας,εντονη φοβια.Κρατα περιπου κανα τεταρτο και σταματαει.Τη τελευταια φορα αφου περασε η κριση,για κανα δεκαλεπτο μετα ενιωθα τα ποδια μου να τρεμουν,οσπου σταματησε κι αυτο.Τωρα εμαθα απο τον ψυχολογο που παω οτι μπορει να φταιει ο χωρισμος μου με τη κοπελα μου πριν ενα χρονο περιπου ,η απωλεια της δουλεια μου τον σεπτεμβρη λογω κρισης,το δανειο που χρωσταω,μπορει υποσυνηδητα να παιζουν καποιο ρολο, αλλα ποτε εγω δεν εδωσα πολυ βαση στα χρεοι λογω πολυ καλης δουλειας που νομιζα οτι ειχα οποτε σιγουρα δεν ειναι απο αυτα,ελπιζω.Τωρα σαν εμπειρια εχω κουραστει καθε τρις και λιγο να περναω τετοια φαση και παντα νυχτα.Αυριο θα κανω καποιες εξετασεις στη πλατη να δω τη ειναι,νιωθω ενα καψιμο στη πλατη ακριβως στη σπαλα που λεμε το αποκτησα στην δουλεια απο τα βαρη.Τωρα αυριο θα κανω τριπλεξ καρδιας και μερικες παθολογικες εξετασεις μπας και μου φυγει η ιδεα και βλεπουμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ορμονικές να πας να κάνεις επίσης. Ξέρεις τι κάνουν οι κ*λοορμόνες?? Έλα θα δεις δεν έχεις τπτ φίλε. Φαντάζομαι πως πολλά πράγματα τα προσπερνάμε, τα προσπερνάμε και αυτά μαζεύονται και διογκώνονται μέσα μας και την κατάλληλη στιγμή ΜΠΑΜ. Σε άλλους είναι ένα ατύχημα, σε άλλους η στιγμή της ηρεμίας και γενικώς αυτό το τσαφ περιμένει για να βγει το άγχος και το ψυχοσωματικό. Έχες επισκεφθει κάποιον ειδικό; Από την 1η στιγμή που το παθαίνουμε πρέπει να βλέπουμε ειδικό πιστεύω. Δεν αξίζει να το περνάς μόνος σου γιατί μπορεί να περάσει όταν όμως ξανάρθει είναι χειρότερο και πιο δυνατό. Είναι πολύ κρίμα, αν και δεν ισχύει πάντα αυτό που σου είπα. Είναι να μην σου τύχει όμως.

  5. #5
    Καλησπερα γατε εκανα τριπλεξ ολα καλα κι ομως νομιζω οτι κατι εχω,ενω δεν εχω τιποτα το ξερω, μαλλον εχω κοληση με καποιον τροπο αρρωστοφοβια και τελικα ειναι ολα στο μυαλο μου,αλλα τωρα που σου γραφω νιωθω μια περιεργη διαθεση οταν της δινω σημασια, οταν το ξεχναω ολα καλα.Πρεπει να βρω ενα μοτιβο να γινω οπως πριν χωρις να σκεφτομαι οτι πρεπει να αναπνεω,να αναπνεω χωρις να το σκεφτομαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πρώτα από όλα χαίρομαι πραγματικά που όλα πήγαν καλά. Έπειτα να ξέρεις πως η φοβία δεν φεύγει από την μια μέρα στην άλλη. Εμένα μοιραίο μου λάθος ήταν η προσπάθεια μου να σταματήσω να σκέφτομαι όπως μου είπαν διάφοροι καλοθελητές. Αυτό λειτούργησε ιδιαίτερα αρνητικά και μου δημιούργησε όλα όσα έχω σήμερα. Ναι μέχρι πριν να μου πουν να προσπαθήσω να τα ξεχάσω ήμουν 1000000000 φορές καλύτερα. Το θέμα δεν είναι να το ξεχάσεις διότι όλο αυτό είναι σαν μικρόβιο. Εσύ το ξεχνάς αλλά αυτό μένει μέσα σου και πολλαπλασιάζεται συνεχώς μέχρι που την κατάλληλη στιγμή ξυπνά και σου αλλάζει τη ζωή!!! Το θέμα λοιπόν είναι να το ζήσεις και να το αντιμετωπίσεις, να το πιάσεις στα χέρια σου να το βάλεις κάτω και να του τσακίσεις τα παΐδια :P!!! Αυτό έχω καταλάβει χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί γνώμη ειδικού (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια).

    Μόνος σε καμία περίπτωση μην το προσπαθήσεις να το ξεπεράσεις. Πίστεψε με κάτι ξέρω για να σου το λέω. Το πρόβλημα μπορεί να είναι βαθύτερο και να μην ξέρεις ούτε καν από που προέρχεται στην δεδομένη φάση. Πιθανότατα αυτό το κάνεις για να απασχολήσεις τον εγκέφαλο σου (ασυνείδητα πάντα) για να αποφύγεις να σκεφτείς ένα πολύ σημαντικό θέμα που το έχεις παρατήσει. Αλήθεια σου το λέω φίλε μου μην το περάσεις μόνος!!!

  7. #7
    Κοιτα γατε σε ψυχιατρο πηγα μου εδωσε χαπια τα seroxat αντικαταθλιπτικα δεν τα πηρα γιατι μου ειπε μια κοπελα απο δω οτι τα επερνε δυο χρονια και πηγε να τα κοψει και δε μπορουσε.Δε θελω να παθω τα ιδια,θα προσπαθησω να το ξεπερασω, θελω να παψω να φοβαμαι οτι κατι θα με βρει,και να φυγουν απο πανω μου οι κρισεις πανικου με ταχυκαρδιες ιδρωτες και εντονος φοβος δεν τα αντεχω αυτα αν εχεις καμια καλη ιδεα να μου πεις θα τη δεχτω ευχαριστως μπορει μια βοηθεια να ειναι η αρχη του τελους της ταλαιπωριας που ζουμε.Παντος να εισαι καλα φιλε

  8. #8
    Αν και πολυ καλη ιδεα ειναι η απευθειας συναντησεις απο εμας που μιλαμε εδω μεσα, ωστε να συζηταγαμε απο κοντα τα προβληματα μας και ετσι εχω ακουσει οτι τα ξεπερνας πιο γρηγορα και πιο ομαλα μεσο της συζητησεις δηλ λες το προβλημα σου σε καποιους και ειναι σαν να βγαινει απο μεσα σου,παρα να τα γραφεις στον υπολογιστη ειναι καπως ανουσιο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κοίτα να δεις τι γίνεται η φαρμακοθεραπεία από μόνη της σε βοηθάει αλλά δεν σε θεραπεύει. Φυσικό είναι μετά να μην μπορείς να την κόψεις αν δεν έχεις κάνει ψυχοθεραπεία να αλλάξεις δηλαδή την σκέψη και τον εσωτερικό σου κόσμο κι αυτό συμβαίνει γιατί ο τρόπος σκέψης σου θα είναι ο ίδιος με πριν. Οι φοβίες σου με λίγα λόγια θα παραμένουν άσχετα αν το φάρμακο κάλυπτε αυτό που δημιουργούσαν.

    Η καλύτερη ιδέα δεν είναι πάντα η καλύτερη για όλους όμως. Θα σου πω όμως τι κάνω και όχι την καλύτερη ιδέα. Κάνω Γνωσιακή-Συμπεριφορική (σε ψυχολόγο). Δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλή ή όχι γιατί ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει καλά καλά. Υπάρχουν φάσεις που έχει επίδραση ωστόσο πάνω μου κάποιες φορές. Υπάρχουν φορές που μπήκα σε σκέψεις μετά και αντί να με πιάσουν κρίσεις έγινα καλύτερος, υπάρχουν στιγμές που έφυγα από εκεί και το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Θέλει αρκετή δουλειά αλλά σίγουρα θα τα καταφέρεις αν το προσπαθήσεις.

    Θέλω επίσης να προσθέσω ένα ακόμα θέμα το θέμα της ντροπής. Ενώ γενικότερα ποτέ δεν σκεφτόμουν αρνητικά για όσους πάνε σε ψυχολόγους-ψυχίατρους όταν ήρθε η στιγμή να πάω τρελάθηκα μόνο στην σκέψη. Σκεφτόμουν πως θα τρελαθώ 100% (κάτι που πιστεύω μερικές φορές και τώρα :P) αλλά ήμουν αποφασισμένος. Στην πορεία ξέρεις τι κατάλαβα; Αυτό που περνάμε το έχουν περάσει και όλοι οι άλλοι και όσοι δεν το έχουν περάσε σε κάποια φάση θα το περάσουν! Με αφορμή φαντάσου αυτό έμαθα πως ένα σωρό γνωστοί πήγαιναν σε ψυχολόγους. Απλός κόσμος σου λέω τώρα δηλαδή νορμάλ άνθρωποι. Γιατί σου το λέω αυτό γιατί κάποιες φορές υπάρχει φοβία με τους ψυχολόγους και είναι φυσιολογικό. Εδώ σε οδοντίατρο πας και φοβάσαι. :P

    Σχετικά με αυτό που είπες για τις συναντήσεις συμφωνώ απόλυτα να σου πω την αλήθεια!! Άλλωστε το Group Therapy πως γράφεται είναι μια σίγουρη θεραπεία. Άλλωστε οι περισσότεροι λένε πως δεν έχουν φίλους, αν οι ίδιοι οι χρήστες δημιουργούσαν μια πραγματική παρέα τότε θα λυνόταν ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα που πραγματικά πολλοί αδυνατούν να αντιμετωπίσουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    φιλε τα σεροξατ απο οτι εχω διαβασει κανουν δουλεια αλλα αφηνουν στερητικα αμα δεισ στο εξωτερικο οι ασθενεισ λενε οτι ειναι εθιστικα ενω κανονικα τα αντικαταθλιπτικα αυτησ τησ κατηγοριασ δεν ειναι.αφου σε φτιαχνει η βαλεριανα τι τα θεσ τα πιο δυνατα?

  11. #11
    Καλησπερα να σε ρωτησω κατι γατε,pad αυτη η αισθηση σα βαρος σα δυσφορια κοντα στη καρδια,τη ειναι το εχετε νιωσει? ειναι ιδεα μου τελικα και μονο,και δεν εχω τιποτα απλα ειναι θεμα μυαλου οριστικα?

  12. #12
    Εχετε καμια ιδεα πως θα ξεκολησω το μυαλο μου απο αυτη την ιδεα,τη να κανω για να ξεχασω.Οτι πειτε καλο ειναι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    καλημέρα αγαπητέ makrei! Όχι δεν είναι του μυαλού σου οι πόνοι που έχεις ούτε όμως αυτό σημαίνει πως είναι κάτι παθολογικό. Είναι που είσαι ευαίσθητος. Άλλος είναι εκεί, άλλος στο στομάχι (η περίπτωση μου) άλλος στο κεφάλι. Απλά επικεντρώνεσαι εκεί όπως κάνουμε όλοι με αποτέλεσμα να αγχώνεσαι και να κάνεις το πρόβλημα χειρότερο.

    Θες να σου πω τι να κάνεις; Δεν ξέρω αν θα πιάσει πάνω σου. Είχες κάποια μεγάλη φοβία μικρός κάτι που θα ήθελες και δεν το κατάφερες ποτέ. Κάτι που ήθελε π.χ. μια απόφαση μόνο και δεν την έπαιρνες. Σπάσε αυτόν τον φόβο συνειδητά παίρνοντας την απόφαση! Μην κάτσεις να σκεφτείς θα κάνω αυτό και αυτό και θα γίνει έτσι κι έτσι. Να σκεφτείς πως δεν φοβάσαι πως θες να ελευθερωθείς από ένα φόβο. Αυτό σίγουρα δεν θα σε κάνει καλά αλλά θα σου δώσει ένα βαθμό ικανοποίησης.

    *Ο πόνος στην καρδιά είναι χαρακτηριστικός να το ξέρεις. Πρέπει δυστυχώς να μην σε νοιάζει και όχι να προσπαθήσεις να τον αντιμετωπίσεις γιατί όσο θα το κάνεις αυτό, αυτός θα μένει.

  14. #14
    Καλησπερα γατε να δεις τελικα οτι μπορει να εχουμε και το ιδιο προβλημα.Πριν συμβουν αυτες οι κρισεις πανικου, ολα αρχισαν απο το στομαχι ειχα νευρωση στομαχου αρχικα εντονο φουσκωμα σε οτι κι αν ετρωγα,μεχρι και πονο στα εντερα.Ο γιατρος που πηγα μου ειπε να κανω διαιτα και μου εδωσε τα penrazol και θα περασει το στομαχι.Βεβαια εγω στη πορεια αρχισα να εχω και δυσκοιλιοτητα καποια στιγμη και η μητερα μου, μου ειπε να παιρνω malox που και που οταν νιωθω στο στομαχι μου βαρος.Μεχρι που ανακαλυψα το gaviscon μετα σχεδον τελειωσε η δυσκοιλιοτητα ρευομουν κανονικα μετα απο καθε γευμα εφευγε το βαρος και απο το καλοκαιρι και μετα αφου σχεδον το ειχα ξεχασει το στομαχι,αρχισαν οι κρισεις πανικου και ξαναρθε αυτο το βαρος στο στομαχι ξανα μεχρι και τωρα που σου γραφω.Βεβαια ειμαι και ευαισθητος αρκετα και φοβιτσιαρης,εχουμε και οικογενειακο μας το κατα φαντασια ασθενεις απο το πατερα μου και τρεχω με το παραμικρο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    χμμμ αρκετά περίεργο και εμένα έτσι ακριβώς ξεκίνησαν όλα. Δηλαδή ακόμα και τα φάρμακα που πήρες έπαιρνα φαντάσου. χαχαχα όλο αυτό όμως προερχόταν από κάποιο σωματικό πρόβλημα το οποίο λύθηκε μεν όμως με πήρε τόσο από κάτω που άρχισα τις κρίσεις πανικού. Στον ψυχολόγο ανακαλύπτεις πως το πραγματικό πρόβλημα δεν κρύβεται στις ασθένειες αλλά σε άλλες καταστάσεις. Σιγά σιγά ανακάλυψα πως το δικό μου πρόβλημα ήταν πως δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτά που έκανα. Είδα την ζωή να τελειώνει και προσπάθησα να αντιδράσω να τα αλλάξω όλα, συμπεριφορά, τρόπο σκέψης, λάθη του παρελθόντος ΟΛΑ! Στην διαδικασία αυτή είχα μπει αρκετά νωρίτερα από μόνος μου όμως πιέστηκα τόσο πολύ που αντέδρασα έτσι. Τελικώς τώρα το άγχος μου είναι οι ίδιες μου οι σκέψεις.

    Θέλω να σου προσθέσω πως έκανα ορμονολογικές και βρέθηκε πως έχω θυρεοειδή άρα μπορεί να συμβάλλει και αυτό. Για πήγαινε σε έναν ενδοκρινολόγο να σε τσεκάρεις να είσαι σίγουρος πως δεν είναι οργανικό.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κριση ηλικιας στα 23!
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2012, 06:08
  2. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  3. Κρίση!!!
    By Dimitris1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 165
    Last Post: 16-04-2009, 22:18
  4. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28
  5. Κρίση Ταυτότητας
    By Lef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2006, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •