ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3

    ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ

    Καλησπερα και απο εμενα. Λοιπον το θεμα μου ειναι το εξης. Ειμαι 32 χρονων ,γυναικα, και εδω και 6 χρονια δουλευω στην επιχειρηση του πατερα μου. Προκειται για αρκετα μεγαλη εταιρεια. Το προβλημα ειναι οτι εξαρχης ηθελε να με βαλει σαν διευθυντρια πωλησεων κατι το οποιο δεν μπορω να κανω. Ο λογος ειναι γιατι δεν ειμαι ο τυπος του πωλητη. Οι πωλησεις σε μια εταιρεια ειναι ισως το πιο δυσκολη θεση απο ολες. Θελει πολλα ταλεντα και πανω απ΄ολα θρασσος. Εγω δεν ειμαι αυτος ο χαρακτηρας, ειμαι χαμηλων τονων, ηρεμη, με παρουσιαστικο που μονο 32 χρονων γυναικα δεν θυμιζει, μικροφερνω πολυ.Εχω μεγαλο προβλημα , γιατι δεν καταλαβαινει ο πατερασ μου. Μου λεει οτι πρεπει να το κανω, να ξεπερασω τις αναστολες μου κτλ. Και ενω βλεπει οτι δεν αποδιδω στην θεση αυτη, επιμενει, με αποτελεσμα κ ηεταιρεια να μενει πισω στον τομεα αυτο, κ εγω να νοιωθω αχρηστη.Κ επιπλεον με πιεζει απιστευτα. Μου λεει οτι δεν κανω τιποτα. Κ οταν του λεω οτι εγω δεν ειμαι για τετοια θεση, μου απανταει, οτι κ αυτος οταν ξεκινησε δεν ηθελε να κανει αυτην την δουλεια αλλα αναγκαστηκε για να μπορεσει να βγαλει χρηματα. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αγαπητή liuli το τι θα κάνεις είναι μια καθαρά προσωπική απόφαση που πρέπει να την πάρεις μόνη σου.

    Είμαι αρκετά μικρότερος από εσένα και δυστυχώς ήδη έχω αρχίσει να μην αντέχω την πίεση των γονιών μου. Να σου πω κάτι; Η ζωή είναι δική σου! Άκουσε αυτό που λέει η καρδιά σου. Ο πατέρας δεν μπορώ να πω είναι κάτι πολύ σημαντικό αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορεί να επεμβαίνει συνεχώς στις ζωές μας και στις κινήσεις μας ακόμα περισσότερο σε εσένα που δεν είσαι παιδάκι. Άλλο το να ακούσεις την συμβουλή του και άλλο να κάνεις όλα όσα σου λέει. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΟΥΚΛΑ!!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Δεν θέλω να πιέζεσαι, βάλε εμένα στη θέση σου!! xD xD xD
    A.. ρε προβλήματα πού'χει ο κόσμος..
    Last edited by Konstantinoss; 02-12-2010 at 14:01.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Γιατί το λες αυτό Κωνσταντίνε; Όταν κάποιος σε πιέζει να κάνεις κάτι που δεν θέλεις αυτά αισθάνεσαι. Δεν βλέπω τπτ το περίεργο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Συμφωνώ ρεσυ Γάτε, αν με βάζουν να κουβαλάω πέτρες, αλλα όχι κ αν με βάλει ο πατέρας μου σε διευθυντική θέση, δεν κατακρίνω τη κοπέλα οκ απλά αλλοι δεν έχουν δουλειά και μεις μιλάμε για τετοια προβλήματα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κοίτα το ότι έχεις δίκιο έχεις δίκιο αλλά από την δική σου οπτική γωνία. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πως αισθάνεται η κοπέλα ή μάλλον μπορούμε αν βρεθούμε στην θέση της. Από την δική της οπτική γωνία έχει και εκείνη δίκιο. Αν αισθάνεται πως δεν μπορεί και δέχεται πίεση δεν έχει άδικο δυστυχώς. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Konstantinoss View Post
    Συμφωνώ ρεσυ Γάτε, αν με βάζουν να κουβαλάω πέτρες, αλλα όχι κ αν με βάλει ο πατέρας μου σε διευθυντική θέση, δεν κατακρίνω τη κοπέλα οκ απλά αλλοι δεν έχουν δουλειά και μεις μιλάμε για τετοια προβλήματα?
    Δεν τη βρίσκω και πολύ βοηθητική τη συμπεριφορά σου. Δηλαδή επειδή κάποιοι δεν έχουν δουλειά, οι υπόλοιποι πρέπει να καταπιεστούν και να κάνουν κάτι που να τους φρικάρει απ το πολύ άγχος? Να μην είναι ευτυχισμένοι και δημιουργικοί επειδή κάποιοι άλλοι κουβαλούν πέτρες?

    Επί του θέματος, θα έλεγα πως αντί να τσακώνεσαι με τον πατέρα σου, κάτσε στη θέση που σου προτείνει και μη κάνεις τίποτα. Κάποια στιγμή θα το καταλάβει και επί του πρακταίου πως δεν είναι δυνατό να χειραγωγούμε απόλυτα τα παιδιά μας, όσο και αν νομίζουμε πως είναι για το καλό τους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Συγνώμη αν δεν είσαι ευτυχισμένος και αποδοτικός στη δική σου δουλειά, θά'σαι σε ξένη? Στη τελική πέστου να μη σε βάλει στις πωλήσεις αλλα σε καμια τιμολόγηση, εκεί ειναι το πρόβλημα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ναι,μιλάμε και για τέτοια προβλήματα.Τι σημαίνει διευθυντική θέση τσάμπα,όταν αυτή αντιτίθεται στα πραγματικά σου θέλω;Θα ενοχοποιήσουμε την κοπέλα που το αντιλαμβάνεται πως καταπιέζεται απ'τις προσδοκίες του πατέρα της;Eγώ της δίνω ένα μπράβο που το ψάχνει,αντί να βολευτεί και να συνεχίσει χαρίζοντας ένα μεγάλο μέρος της ζωής της ως θυσία,με το να γίνει το όργανο της πατρικής θέλησης,το σκάβει λιγάκι το θέμα.Μπράβο λοιπόν για την αρχική συνειδητοποίηση της εξωτερικής πίεσης,που δημιουργεί φυσικά και εσωτερική.Είναι αποτέλεσμα αυτής της μη-εναρμόνισης των θέλω με τα πρέπει.

    Liulli,φοβάσαι τις ευθύνες της θέσης,το άγχος που θα απαιτηθεί εάν την αναλάβεις;Αν δηλαδή προέρχεται από χαμηλή αυτοεκτίμηση η αντίσταση στις πατρικές προσδοκίες,τότε με δουλίτσα με τον εαυτό σου και με σταδιακή έκθεση σε θέσεις μεγαλύτερης ευθύνης,θα μπορέσεις κάποια στιγμή να πας εκεί.Αν όμως πας βιαστικά,υπό το κράτος της πίεσης,τότε θα αποτύχει το εγχείρημα,με πιθανή έκβαση την επιβεβαίωση της"ανικανότητας",άρα και τον κίνδυνο να καταβαραθρωθεί η αυτοεκτίμηση.Αν στην πραγματικότητα θες να δοκιμάσεις αλλά αισθάνεσαι πως δεν μπορείς τώρα,εξήγησε στον πατέρα σου πως χρειάζεσαι χρόνο(έτσι θα κερδίσεις χρόνο ώστε να δουλέψεις μέσα σου τα θέματα),και θα ξενοιάσεις και λίγο από την τωρινή του μουρμούρα(που σου φέρνει πιθανότατα και θυμό απέναντί του,έτσι είναι?)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    κωντσντίνε διάβασε τι λέει η κοπέλα. ;)

    Quote Originally Posted by liuli View Post
    .............. εδω και 6 χρονια δουλευω στην επιχειρηση του πατερα μου. Προκειται για αρκετα μεγαλη εταιρεια. Το προβλημα ειναι οτι εξαρχης ηθελε να με βαλει σαν διευθυντρια πωλησεων κατι το οποιο δεν μπορω να κανω. ........
    δουλεύει ήδη στην εταιρεία το πρόβλημα της δεν είναι η δουλειά αλλά η θέση. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Ναι σωστά, δουλεύει ήδη, πάσο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Τα ρέστα μου! :d σορρυ για το οφφτοπικ!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    βασικα μηπωσ θα πρεπε να ξεκινησεισ απο πωλητρια απλη κ οχι απο διευθυντρια για να κατανοησεισ καλυτερα τον τροπο δουλειασ και να μην σε κανουν οτι θελουν οι πωλητεσ???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Αφεντικό και διευθυντής κανείς δε γεννήθηκε, όλοι στη πορεία γίνονται, βάλε εναν βούρδουλα μεστη τσάντα κ όρμα :D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Εγω στη θεση σου θα χρησιμοποιουσα λιγο πολιτικη παντως,απλα θα ελεγα πως ακομα δεν ειμαι ετοιμος για πωλησεις και πως θα ηταν καλυτερα να παω σε ενα αλλο ποστο.
    Αλλα γενικα θα εχεις προβλημα γιατι ο μπαμπας σου σε θελει να εισαι το γλυκο κοριτσακι του και το υπακουο σε αυτον και μαγκιορα και απαιτητικη στους αλλους.
    Ταιριαξε τα αν μπορεις.
    Παντως οι διαπραγματευσεις ειναι λιγο απαιτητικη δουλεια και θελει γερα νευρα θρασος και ωχαδελφισμο.
    Μαθαινονται και αυτα ομως,απλα θα αλλαξει λιγο ο χαρακτηρας σου.
    Αν θελεις μπορεις να προσπαθησεις καθως το να εχεις δικη σου εταιρεια μερικες φορες χρειαζεται να εχεις και αυτα τα "χαρισματα".
    Αλλιως απλα θα εχεις αυτη τη θεση με πιο πολιτισμενη συμπεριφορα αλλα αυτο θα εχεις συνεπεια λιγοτερα κερδη.Πιστευω ομως πως σε μια εταιρεια αν κρατας ενα καλο "attitude" μπορει να μην εχεις τα υπερκερδη αλλα εχεις ποιοτικοτερους πελατες.
    Συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις,με θεληση να μαθεις ομως.
    Αν τα καταφερεις καλως.
    Αν βαλεις την δικη σου προσωπικη σφραγιδα ισως να μην αρεσει στο μπαμπα σου γιατι θα θελει να γινονται τα πραγματα οπως αυτος,και να μην εχεις τα αναμενομενα κερδη,αλλα μπορει να και να τα πας και καλυτερα,για μενα παλι καλως.
    Αν δεν τα καταφερεις,τουλαχιστον προσπαθησες και απλα δεν σου ταιριαζει το ποστο.
    Βρες κανεναν αντρα απο τοσους που προσφερθηκαν απο εδω μεσα να τον κανεις διευθυντη και παλι ολα καλα ;)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ..χαμενη στις σκεψεις μου..
    By lost_soul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 79
    Last Post: 08-08-2010, 00:46
  2. Εισαγωγή στις σχολές με το 3%
    By aliento in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2010, 15:26
  3. διαθεση στις γιορτες
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 01-01-2009, 23:25
  4. Βία στις γυναίκες
    By anasia in forum Κακοποίηση
    Replies: 26
    Last Post: 02-01-2008, 23:27
  5. μη χασετε στισ 9.10 στο Ετ1 σημερα..
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2007, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •