παραξενο συναισθημα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10

    Exclamation παραξενο συναισθημα...

    καλησπερα! μολις ηρθα κι εγω στην παρεα σας! εχω ενα προβληματακι και θα ηθελα να το συζητησω μαζι σας. εχω προβλημα στο να εκφρασω το θυμο μου. για την ακριβεια δεν το κανω καθολου εκεινη τη στιγμη που το νιωθω! σημερα ας πουμε το βιωσα παλι και θελω να το ξεπερασω! θελω δηλαδη οταν καποιος κανει κατι και με ενοχλει να το δειχνω και οχι να το κραταω μεσα μου... πιστευω δε μου κανει καλο. γενικα ειμαι πολυ ηρεμο και συζητησιμο ατομο και πολυ θετικος ανθρωπος. μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες ωστε να το διαχειριστω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    τι θελεις να κανεις δηλαδη;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    απλα οταν με ενοχλει κατι, δεν το δειχνω και νομιζω δεν ειναι φυσιολογικη αντιδραση... πιστευω οταν σε ενοχλει κατι το λες επιτοπου και αυτο θα ηθελα να κανω, αλλα δε μου βγαινει καθολου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    και γω το χω παθει αυτο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    οκ! και τι εκανες για να το αντιμετωπισεις? γιατι εγω το εχω αυτο σε μονιμη βαση!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    καμια απαντηση?? κανεις???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    γεια χαρα Crystelle

    για να σε ενοχλει, προφανως κατι παει στραβα. συνειδητοποιεις οτι θυμωνεις την στιγμη που σε ενοχλει κατι ή το διαπιστωνεις αργοτερα?το χεις παρατηρησει?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    απλα οταν κανει καποιος κατι και με νευριασει, δεν το δειχνω εκεινη τι στιγμη και το κραταω μεσα μου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Το κατάλαβες και αυτό είναι καλό. Γιατί δεν κάνεις το επόμενο βήμα; Δηλαδή να αρχίζεις να εκφράζεσαι!!!!!! Για να το κάνεις αυτό πρέπει να διώξεις τις ντροπές σου. Κάτι μου λέει πως είσαι ιδιαίτερα ντροπαλή σε βαθμό που δημιουργείται πρόβλημα. Αν ισχύει πρώτα διώξε τις ντροπές!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμμμ , παντως να ξερεις ειναι φυσιολογικο αυτο εντος ορισμενων πλαισιων. Χειροτερα θα ηταν εαν εκανες σαν νευροσπαστο οπως κανουν μερικοι:P , και δεν δειχνουν και ιδιαιτερα χαρουμενοι με το να "εκφραζουν" τα συναισθηματα τους και να μην τα κρατανε μεσα τους και τους ταλαιπωρουν.
    Τεσπα δεν ξερω , αν θες πες μας περισσοτερα οπως τι νομιζεις οτι σε εμποδιζει απο το να τσαντιστεις εκεινη τι στιγμη?
    Δυσκολη ερωτηση....και εγω δεν τσαντιζομαι ευκολα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Φαντάζομαι keep εννοεί πως νευριάζει αλλά το θάβει μέσα της όχι πως δεν νευριάζει και το προσπερνά σαν να μην έγινε τπτ. Εσύ μάλλον δεν νευριάζεις θες να πεις. Τώρα ελπίζω να κατάλαβα καλά.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Φαντάζομαι keep εννοεί πως νευριάζει αλλά το θάβει μέσα της όχι πως δεν νευριάζει και το προσπερνά σαν να μην έγινε τπτ. Εσύ μάλλον δεν νευριάζεις θες να πεις. Τώρα ελπίζω να κατάλαβα καλά.
    Ναι ειναι το γνωστο κλισε...εκφρασε τα συναισθηματα σου...καταλαβαινω πολυ καλα , αλλα πρεπει να ξερει οτι ολοι καταπιεζουν συναισθηματα οπως του θυμου πολλες φορες για να γινομαστε πιο ανεκτοι ειτε καλως ειτε κακως.

    Φυσικα μετα σε τρωει και αρχιζεις και βριζεις απο μεσα σου εσενα , αυτον που ξερω γω σε προσβαλλε ή οτι ετυχε τελοςπαντων.

    Το θεμα ειναι να βρεις ισορροπιες , να μην αφηνεις τους αλλους να σε πατανε ωστε να αισθανεσαι μετα θυμα και να υπερασπιζεις τον εαυτο σου , αλλα να μην γινεις και "στριμμενο" εντερο οπως ειναι μερικοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    οκ σε έπιασα νόμιζα πως εννοούσες πως εσύ δεν νευριάζεις όχι πως αξιολογείς και προχωράς. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πάνω σε όλο αυτό. Και τα δυο είναι ακροτητες και το να συμπεριφέρεσαι ανεκτικά και το να συμπεριφέρεσαι στην τσίτα καλύτερο είναι η χρυση τομη που βρίσκεται κάπου στη μέση.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    10
    ακριβως αυτο που λεει ο γατος... οντως ντρεπομαι γενικα και δεν ξερω πως να το αποβαλλω και να εχω περισσοτερο θαρρος. πχ στη σχολη μου την ωρα του μαθηματος σε διαφορες ερωτησεις δεν απανταω ενω ξερω την απαντηση γιατι ντρεπομαι να υψωσω τον τονο της φωνης μου. αρα τελικα το προβλημα οντως ειναι οτι δεν εκφραζομαι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Crystelle View Post
    ακριβως αυτο που λεει ο γατος... οντως ντρεπομαι γενικα και δεν ξερω πως να το αποβαλλω και να εχω περισσοτερο θαρρος. πχ στη σχολη μου την ωρα του μαθηματος σε διαφορες ερωτησεις δεν απανταω ενω ξερω την απαντηση γιατι ντρεπομαι να υψωσω τον τονο της φωνης μου. αρα τελικα το προβλημα οντως ειναι οτι δεν εκφραζομαι...

    Μαλλον δεν εχεις αυτοπεποιθηση? Ισως κοινωνικη φοβια?
    Δεν υπαρχει ευκολη λυση , εαν πραγματι σου κανει τη ζωη δυσκολη και φαινεται οτι στην κανει ισως να επρεπε να το δουλεψεις με καποιον ειδικο.

    Παλια και εγω που ημουν πιο χαλια , πολλες φορες ηξερα πραγματα...αλλα εκανα την παπια , στην πραγματικοτητα ηξερα πολλες φορες περισσοτερα και απο τους καθηγητες σε ορισμενους τομεις αλλα δεν μιλαγα.
    Καλα ενταξει το εκανα και απο σεβασμο...δεν ηθελα να τους φερω σε δυσκολη θεση.
    Ουτε τωρα ειμαι τιγκα στην αυτοπεποιθηση ,αλλα εχω βρει ισορροπιες....λιγο , ακομα δεν εχω αρκετη απο δαυτη και εαν ρωτησεις τους περισσοτερους ολοι θα θελαν λιγο παραπανω ακομα και κατι τυποι που ειναι γεματοι αυτοπεποιθηση....τοσο
    πολυ που φτανει τα ορια της βλακειας :P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Λογική ή συναίσθημα ?
    By Renia29 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-09-2010, 00:20
  2. ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By anonimos1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 25-06-2009, 23:08
  3. Πως να το ξεπεράσω αυτό το συναίσθημα?
    By kallia13 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 61
    Last Post: 23-07-2007, 15:20
  4. Ένα σπάνιο συναίσθημα και πολύ περίεργο
    By dfrankos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 07-09-2006, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •