ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437

    ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

    καλησπερα παιδια
    προχθες επισκεφτηκα το γιατρο και μου ειπε πως αν ξυπνησω θα θεραπευτω. τον ρωτησα τι εννοει, και μου ειπε να καταλαβω το προβλημα μου. οχι απλα να πω οτι εχω ΙΨΔ απλα να καταλαβω τα 7.000.000 κουσουρια που εχω.. εμενα αυτο μου φαινεται γολγοθας. σχεδον ακατορθωτο.. ειμαι εντελως μπερδεμενος και χαμενος σε ενα κυκεωνα σκεψεων.. ειμαι στην μεση του ωκεανου. ετσι νιωθω!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    πιστευω οτι δεν θα γινω ποτε καλα. μια ζωη εχω και δεν ξερω γιατι ζω.. γαμωτο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Καλησπέρα, seleios.

    Γιατί δεν σκέφτεσαι τα ''κουσούρια'' ως συμπτώματα που θα καταλαγιάσουν με τη σωστή αντιμετώπιση, βοήθεια και θέληση; Σιγά σιγά, όμως.
    Δεν είναι δυνατόν να γυρίσουμε το διακόπτη στο on απ' τη μια στιγμή στην άλλη.

    Ναι, μέρος της διαδικασίας είναι να καταλάβεις τι σου συμβαίνει και να το αποδεχτείς. Είναι φυσικό κάποιες φορές να κουραζόμαστε και να μας καταβάλλει η παραίτηση. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να ''ξεμπερδευτεί'' σιγά σιγά.

    Συχνά με πιάνουν και μένα οι βιασύνες, κουρδίζεται εκείνο το γενικό και απροσδιόριστο άγχος για το ''χρόνο'' και για ό,τι άλλο, και ναι, νιώθω κάπως έτσι.. στη μέση του ωκεανού. Το κολύμπι αυτό όμως θέλει χαλαρές απλωτές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αντί να βρεις τα 7.000.000 κουσούρια σου(τουλάχιστον μην το ξεκινήσεις σήμερα το βράδυ,κυριακάτικα!),γιατί να μη συζητήσουμε για όσα καλά έχεις?
    Σου βρίσκεις κάποια?Και να μας τα πεις?Γιατί κάποιος όταν έχει άγχος δε νομίζω πως θα τον βοηθήσει να σκέφτεται τα εφτάκις του εκατομμύρια κουσουράκια(λολ)αλλά να ανέβει λιγάκι,αντιλαμβανόμενος τα καλά του.Ηρέμησε λιγουλάκι δλδ.Και επίσης,δεν είσαι η μετεμψύχωση του Gsus για να σε νοιάζουν οι γολγοθάδες.
    Τι άλλο σου είπε ο γιατρός?γιατί κάτι άλλο που ανέφερε μπορεί να συνδέεται με αυτό και να χάθηκε στα συμφραζόμενα.
    Ε,και φυσικά συμφωνώ με crazy diamond.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    seleios,

    καπως ετσι πάει: βημα βημα. Εντοπιζουμε πρωτα πρωτα τα κουσουρια μας, τα εξεταζουμε καλα καλα να δουμε ποτε τα εμφανιζουμε και μετα κανουμε οτι μπορουμε για να αλλαξουμε την διαδικασια που μας κανει να τα αναπτυσσουμε.

    Οπως κ να χει ομως, παντα θα εχουμε κουσουρια. Τελειοτητα δεν υπάρχει πουθενα. Οποτε ισως να εχει σημασια μεγαλυτερη να εχεις επιγνωση των αδυναμιων σου κ να δεις τι μπορεις να κανεις για να τις εξισορροπησεις με τα δυνατα σου σημεια.

    Απο πρωτο χερι, καταλαβαινω πώς το εντοπισεις τις αδυναμιες σου ειναι- τουλαχιστον- αβολο κ αμηχανο. Αλλα ειναι μεχρι να παρεις μπρος. Μετα θα παρεις δυναμη κ θα συνεχισεις πιο ευκολα!

    Καλα ξεμπερδεματα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    ευχαριστω πολυ τον καθενα σας σε προσωπικο επιπεδο. ευχαριστω.

Similar Threads

  1. Μπερδεμενος!2 χρονια μετα....
    By tHe_V1rus in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 24-05-2010, 01:28
  2. μπερδεμενος
    By xaliaola in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 26
    Last Post: 02-05-2010, 00:47
  3. ποιος είναι τελικά μπερδεμένος;
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 22-02-2010, 11:53
  4. Μπερδεμενος με τα φαρμακα...
    By nikos27 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 12-12-2009, 20:37
  5. Ειμαι μπερδεμενος.
    By pickles in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 25-10-2009, 22:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •