ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΛΟΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    15

    ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΛΟΙΑ

    Χαιρετε.Επειδη τωρα τελευταια ακουω παρα πολλους ανθρωπους να μου λενε πως θα παω διακοπες,φοβαμαι τα πλοια...πιστευω οτι ειμαι ο καταλληλοτερος ανθρωπος να αναλυσω το συγκεκριμενο θεμα.και θα αναφερω και το γιατι.Καταγομαι απο οικογενεια ναυτικων,ολοι μου οι συγγενεις ειναι ναυτικοι σε πλοια που ταξιδευουν σε θαλασσες με τρομερες καιρικες συνθηκες...οχι τα κυματακια του Αιγαιου...!Ο ιδιος μου ο πατερας εχει τυχει να δουλευει σε καραβι που επεσε σε υδροστροβιλο...και οσοι ξερουν απο ναυτικους...οι μηχανικοι ενος πλοιου βρισκονται κατω κατω,στις μηχανες...οποτε αν ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ συνθηκες ναυσιπλοϊας υπηρχε τοσο μεγαλος κινδυνος ναυαγιου...αυτοι οι ανθρωποι θα ειχαν τρελαθει...!Γνωριζω προσωπικα πανω απο 60 ναυτικους που εχουν περασει απο καιρικες συνθηκες που δεν μπορουμε να φανταστουμε οσοι παμε με τα φερυ σε νησακια 10 ωρων αποσταση Γι\'αυτο λοιπον,ακουστε καλα τον γιο του θαλασσόλυκου...πλοιο ΔΕΝ βουλιαζει λογω κακοκαιριας...ΔΕΝ πεφτει ξαφνικα σε κακοκαιρια αφου με τα νεα δορυφορικα μεσα οι καιρικες συνθηκες για ολοκληρο το ταξιδι ειναι γνωστες στο πληρωμα πριν λυσει καν τους καβους το πλοιο...!Και αν υποθεσουμε ΤΗΝ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ καποιας βλαβης και εκκενωσης του πλοιου...να ξερετε οτι ενα πλοιο δε βουλιαζει σε 10 δευτερολεπτα...ουτε σε 20...!Που το αποκλειω δηλαδη το ενδεχομενο να συμβει κατι τετοιο...αλλα τελος παντων..ΛΕΜΕ...!Καφες,χαρτια η διαβασμα στο σαλονι του πλοιου...και αγιος ο Θεος παιδια...η πορτα για να βγεις εξω ειναι στα 3 μετρα απο το καθισμα σας...αν υπαρχει πανικος η κατι τετοιο...βγειτε εξω και απλα κοιταξτε τη θαλασσα...τσουναμι και τετοια σε στιλ ταινιας Ποσειδωνας απλα δεν υπαρχουν!Μοιραστειτε την γαληνη της θαλασσας...ο Θεος βρισκεται στο νερο,μου ελεγε ο πατερας μου οταν ημουν μικρος...!Αν κοιταξετε τη θαλασσα με βλεμα θαυμασμου και σεβασμου,ειμαι σιγουρος οτι θα το διαπιστωσετε κι εσεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Εγώ cyberian μου δεν ξέρω κολύμπι αλλά δεν φοβάμαι τη θάλασσα!!! Υπό κάποιες όμως μικρές...πολύ μικρές συνθήκες.....

    ........αρκεί να με συνοδεύει γκόμενος ναυαγοσώστης,
    .........αρκεί να έχω σωσίβιο σε σχήμα ιπποποταμάκη (έχω αδυναμία στο πράσσινο),
    ....... αρκεί να έχω το προσωπικό μου GPS μαζί,
    ........ αρκεί το PMR μου να δουλεύει σε ακτίνα 30 μέτρων ( του πο...στη δεν θα υπάρχει κάποιος ανέμελος ψαράς εκεί γύρω??? αναρωτιέμαι η γυναίκα...)
    ....... αρκεί να έχω μαζί μου αδιάβροχη τσάντα με τα απολύτως απαραίτητα ( άμα ναυαγίσω να μην έχω ρε αδερφέ ένα καθαρό βρακί να φορέσω? lol )
    ...... αρκεί να έχω το προσωπικό μου laptop (αν ναυαγίσω να μπαίνω στο e-psychology μέχρι να μαζέψουν το κορμί μου! ΝτρΟπή είναι να σας αφήσω έτσι ξαφνικά...)

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΕΝ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ!!!!!
    :P:P:P
    ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χαχαχα Ολγα πρεπει να μαθεις κολυμπι λεμε!ολα τα αλλα θα γινουν ευκολοτερα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Εγώ,παιδιά,δεν ξέρω κολύμπι και φοβάμαι τη θάλασσα!Αλλά και να ήξερα,πάλι θα τη φοβόμουν αλλά ίσως λιγότερο.Προσπάθησα να μάθω αλλά δε γίνεται τίποτα...βουλιάζω!)))) Μέχρι πρότινος,φοβόμουν να μπω και σε πλοίο,αλλά τελικά το ξεπέρασα!
    Το καλοκαίρι συνάντησα έναν ναυτικό,40! χρόνια στη θάλασσα,ο οποίος μου είπε οτι ένα πλοίο έχει περισσότερες πιθανότητες να πάρει φωτιά παρά να βουλιάξει!Και αυτό αποδεδειγμένο από παγκόσμιες στατιστικές!Επίσης,όπως προανέφερε και ο cyberian,το πλοίο δεν βουλιάζει αμέσως.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....μεχρι να βουλιαξει το πλοιο θα βουλιαξουμε οικονομικως με τις διαφορες πιστωτικες που φτανουν κοκκινοσκουφιτσα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Alkmeon,εγώ οικονομικώς δεν βουλιάζω γιατί δεν έχω πιστωτικές!Δεν <<κολυμπάω>> στα χρέη αλλά στη θάλασσα...Εκεί,μπορεί να βουλιάξω...!

    Καλό Σαββατόβραδο,
    Χρύσα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    παντως σημερα η θαλασσα ηταν μια χαρα για κολυμπι Χρυσα!οκ εσυ στα ρηχα ειπαμε!χαχα!να σου πω την αληθεια & εγω μεχρι που τελειωσα το λυκειο ειχα φοβιες για τη θαλασσα,δεν ηξερα μπανιο κλπ Μετα το πηρα \'\'πατριωτικα\'\'&τωρα κανω μπανιο 6 μηνες το χρονο στα βαθεια!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Τέλη Σεπτεμβρίου και μια χαρά...Εγώ πάω στη θάλασσα μόνο κατά τους 3 καλοκαιρινούς μήνες!Φθινόπωρο και άνοιξη δεν μ\'αρέσει,οχι μόνο να κάνω μπάνιο,αλλά ούτε βόλτα στην παραλία!Να φυσάει,να βρέχει,να κάνει κρύο,να \'χει κύματα η θάλασσα...Όλο αυτό το σκηνικό με απωθεί!Θέλω \'ΗΛΙΟ,ΚΑΥΣΩΝΑ!
    Πάντως,όταν ήμουν μικρή,ήξερα κολύμπι και δε φοβόμουν!Μετά όμως το τσέρνομπιλ,η μάνα μου δεν με ξαναπήγε στη θάλασσα για 10 περίπου χρόνια και έτσι όταν μεγάλωσα και πήγα μόνη μου,δεν μπορούσα να κολυμπήσω :/ Θέλω πάρα πολύ να μάθω αλλά είναι αδύνατο να επιπλεύσω...Μάλιστα,θέλω να πάρω και σκάφος...))) Και \'γω το παίρνω <<πατριωτικά>> αλλά τα πόδια μου οχι...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Για τα βουνά είμαι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Alkmeon μου άμα μάθω κολύμπι ........ποιός θα με σώσει βρε μετά???? χι........χι
    ʼσε καλύτερα έτσι........:P

    Ακόμα και αν δεν έρθει κανένας.....με μια σαμπρέλα Τουίτη .....βολεύομαι.....


    Περί πιστωτικών καρτών ............είχα και τις κατήργησα .......... Χειρότερες από πνιγμό στη θάλασσα είναι οι ρουφιάνες........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    Χρυσα μια χαρα ειναι & το βουνο!Ολγα υπαρχει δευτερογενες οφελος δηλαδη ε;χαχαχα Οι πιστωτικες θελουν εγκρατεια στην...πιστη!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Alkmeon μου οι πιστωτικές κάρτες σίγουρα θέλουν εγκράτεια, αλλά από όσα βλέπουμε οι καταναλωτές έχουν......ακράτεια......
    Τί να πεις.......

    Τώρα για να μην ξεφύγουμε από το θέμα....... ʼντε και να κάνω μία προσπάθεια ακόμα να μάθω κολύμπι με την παρέα μου που όλοι ξέρουν.........

    Αν όμως όπως και εσύ Χρύσα βουλιάξω πάλι και οι άλλοι βλέποντας τις φυσαλλίδες νομίσουν ότι κάποιος πέταξε κουτάκι από sprite στη θάλασσα και δεν καταλάβουν ότι εγώ κοντεύω να γίνω κουμπάρα με τον αστερία στον πάτο του βυθού.....τότε τί κάνουμε?

    Να γιατί πάλι καταλήγω και εγώ στις βουνήσιες διακοπές κάθε χρόνο......Βέβαια και εκεί σκέφτεσαι τις αρκούδες και τις αλεπούδες.........αλλά καλύτερα να πάω από κάτι γούνινο παρά από καρχαρία!!!!:P:P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χαχαχα ε οχι& καρχαρια!καμια τσιπουρα το πολυ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Τσιπούρα ε?.....μιαμ.....μιαμ......αυτή θα τη φάω Alkmeon δεν θα με φάει..........:P:P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    χαχαχα ασφαλως!πρεπει να παιρνεις ω-3 λιπαρα,οποτε ....[αν&τα περισσοτερα ω-3 τα εχει ο σολωμος,το σκουμπρι,ο τονος&η σαρδελα]Εδω οι Σουηδοι τα εδωσαν σε παιδια με δ.ε.π.υ.&ειχαν θετικα αποτελεσματα[μειωση υπερκινητικοτητας]Τωρα αναφερονται & σε αλλες ψ.διαταραχες...Ιδωμεν!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •