Ο παράδεισος δεν έχει θέση για τους πλούσιους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Ο παράδεισος δεν έχει θέση για τους πλούσιους

    Τάδε έφη Ιησούς Χριστός. Συμφωνείτε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Η ερώτηση είναι... όταν ειπώθηκε αυτό πάνω σε τι είδος πλούτου αναφερόταν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Σιγουρα το ειπε ο Χριστος αυτο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Πλούτος μπορεί να είναι οτιδήποτε από τα εξής: οικονομική άνεση, νοητικός πλούτος, συναισθηματικός πλούτος, σωματικός πλούτος. Δηλαδή έχουμε κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που είπε. Προσπαθούμε να γίνουμε πλούσιοι πάση θυσία, με κάθε τρόπο, σε οποιοδήποτε τομέα. Αντί αυτού βέβαια προσπαθώ να βρω την χαμένη μου αθωότητα και να δω αν υπάρχει θέση στον "παράδεισο" υπο άλλες συνθήκες. Λίγη καλή παρέα πχ μπορεί να με απογειώσει. Μια καλή πράξη που θα κάνει η γειτόνισα μπορεί να την κάνει να αισθανθεί καλύτερα. Για ποιόν παράδεισο εννούσε άραγε. Μήπως επειδή μεγαλώνω παύω να ακούω το παιδί που ήμουν και είμαι κατά καιρούς να μου λέει πως υπάρχει Θεούλης;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Σιγουρα το ειπε ο Χριστος αυτο?
    Μακάριοι οι πτωχοί δεν είπε;... δεν ξέρω τι ακριβώς είπε ο Χριστός και τι λένε οι παπάδες..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ο Χριστός είπε "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, διότι αυτών είναι η βασιλεία των ουρανών" εννοώντας τους σεμνούς και ταπεινούς ανθρώπους όχι τους φτωχούς σε υλικά αγαθά!! Αν είχατε την θρησκευτικό μου θα το θυμόσασταν κι εσείς μην βαράαααααααατε!! :d
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    δεν ξερω τι ενοουσε. παντως ο bill gates εφτιαξε ενα ιδρυμα και επαψε να ειναι ο πλουσιοτερος ανρθωπος στον κοσμο την ιδια στιγμη που οι ανταγωνιστες του πεταξαν πιο ψηλα. its a mad world.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Για πες γιατί αυτό δεν το ήξερα. Τι ίδρυμα έφτιαξε;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αν πράγματι βοηθάει κόσμο μπράβο του. Χωρίς να θέλω όμως να είμαι και καχύποπτος (αλλά είμαι :d) οι πλούσιοι κάνουν πολλά πράγματα με εταιρείες, ιδρύματα και κόλπα για να γλιτώσουν χρήματα από εφορίες κ.τ.λ.. Δεν ξέρω έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε όλους και Άγιος να είναι ο άλλος θα υποψιάζομαι πως το κάνει επίτηδες για να κερδίσει κάτι. Σρυ για αυτό βέβαια δεν θα τον κρίνουμε εμείς τον άνθρωπο.. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ερωτηση του Φιλοθεου Φαρου στη βικυ φλεσσα σχετικα με το θεμα που ανοιξατε:

    "μπορεις να εισαι πλουσιος κ να αγαπας τον πλησιον ως σεαυτον?"

    απαντηστε μονοι σας!

    κ ναι, ο Χριστος ειπε οτι πιο ευκολα περναει μια καμηλα απο την τρυπα της βελονας παρα ενας πλουσιος στη βασιλεια Του
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Lou!.. Την ίδια θρησκευτικό είχες ρε συυυυυυυυυυυυυυυυυυ???? :d :d :d
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    οχι γατε! λολ! δεν διαβαζα καν θρησκευτικα! τωρα τελευταια διαβαζω λιγο δεξια κ αριστερα η πιανω διαδικτυακες κουβεντες με γνωριζοντες!

    επισης, πλουτος δεν ειναι μονο ο υλικος, ειναι ολα τα υπερμετρα παθη που δημιουργουν στον ανθρωπο αισθηματα υπερηφανειας κ αλαζονειας, θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ομορφια, γνωσεις, εξυπναδα, καλλιτεχνικο ταλεντο, σωματικο ταλεντο κ ο,τι παρομοιο.

    κ εμενα γι αυτο δεν μ αρεσει ο Χριστος, γιατι ετσι οπως ειμαι πιστευω οτι θα παω στην κολαση! (ενα χαλι δλδ)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ο Φιλόθεος Φάρος δεν είναι ένας Παπάς με εξαιρετικά ελεύθερες σκέψεις??? Πραγματικά δεν ξέρω αν αυτά που λέει είναι σατανικά :d (οι πιστές γριούλες αυτά) προσεγγίζει με μεγάλη αγάπη διάφορα πράγματα που θεωρούνται αμαρτωλά από την ορθόδοξη εκκλησία. Δεν ξέρω αν έχει άλλους σκοπούς που το κάνει πάντως στον λόγο του βλέπω μεγάλη αγάπη σε ορισμένα σημεία γιατί δεν τον έχω μελετήσει για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Δεν ξέρω αν ανήκει ή όχι στην ορθόδοξη εκκλησία ούτε αν είναι σωστός ή λάθος, έχω την αίσθηση όμως πως είναι ο μοναδικός που δεν σε κατακρίνει παίζοντας το Θεός με αποτέλεσμα να γίνεται αγαπητός.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Lou!.. View Post
    οχι γατε! λολ! δεν διαβαζα καν θρησκευτικα! τωρα τελευταια διαβαζω λιγο δεξια κ αριστερα η πιανω διαδικτυακες κουβεντες με γνωριζοντες!

    επισης, πλουτος δεν ειναι μονο ο υλικος, ειναι ολα τα υπερμετρα παθη που δημιουργουν στον ανθρωπο αισθηματα υπερηφανειας κ αλαζονεια, θα μπορουσε καλλιστα να ειναι ομορφια, γνωσεις, εξυπναδα, καλλιτεχνικο ταλεντο, σωματικο ταλεντο κ ο,τι παρομοιο.

    κ εμενα γι αυτο δεν μ αρεσει ο Χριστος, γιατι ετσι οπως ειμαι πιστευω οτι θα παω στην κολαση! (ενα χαλι δλδ)
    Οι αμαρτίες συγχωρούνται με προσευχή και νηστεία σύμφωνα με την ορθόδοξη εκκλησία φυσικά και την εξομολόγηση και με τη συμμετοχή στα μυστήρια. Δεν βρίσκω και ένα link να σου στείλω που είχε ρωτήσει ένας gay τον πατηρ Παΐσιο αν είναι αμαρτία η ομοφυλοφιλία και εκείνος του απάντησε αν προσεύχεται και εν ολίγοις του είπε να προσεύχεται. Κανείς δεν είναι αναμάρτητος απλά πρέπει να αναγνωρίζεις τις αμαρτίες σου. Αν κατάφερνες να μην κάνεις αμαρτίες τότε θα έφτανες στη λεγόμενη Θέωση κάτι που φαντάζει ακατόρθωτο καθώς πλέον οι καιροί είναι πολύ πονηροί. Δεν ξέρω πως θα σε κρίνει ο Θεός (εννοώ δεν μπορώ να πω σε καμία περίπτωση αν είναι αμαρτωλά ή όχι αυτά που κάνεις) αλλά έχεις ήδη αναγνωρίσει τις αμαρτίες σου όπως λες, έχεις κάνει το 1ο βήμα και όπως είναι γνωστό η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. :D
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2010, 23:34
  2. Replies: 19
    Last Post: 13-01-2010, 00:27
  3. Να σας ευχαριστησω για την συμμετοχή σας η θέση έχει καλυφθή
    By vegga in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 30-05-2009, 10:09
  4. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51
  5. Παράδεισος ή κόλαση οι άλλοι;
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 24-09-2006, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •