Ο πραγματικός κόσμος, ο κόσμος των ονείρων και τα όνειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044

    Ο πραγματικός κόσμος, ο κόσμος των ονείρων και τα όνειρα

    Λένε πως η ψύχωση είναι ένα όνειρο και το όνειρο μια ψύχωση (ο Φρόυντ το είπε πρώτος) καθώς και ότι υπάρχουν ασυνείδητα (άγνοια για αυτόν που ονειρεύεται) όνειρα και συνειδητά (όταν αυτός που ονειρεύεται γνωρίζει πως ονειρεύεται και μπορεί να συμμετέχει στην εξέλιξη του ονείρου).

    Μερικές φορές το δικό μου όνειρο πάει τόσο μακρυά ώστε σκέφτομαι μην τυχόν και όταν ξυπνήσω (εντελώς) μια μέρα βρεθώ σε ένα θάλαμο με άλλους ανθρώπους που ονειρεύονται και όσοι ξυπνάνε απο αυτούς βρίσκονται μεταξύ τους σε μια σπηλιά και δεν μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους. λολ, πολύ φαντασία το ξέρω. Σαν να φαντάζομαι πως υπάρχουν εναλλακτικές πραγματικότητες.

    Το ξέρω πως η πολύ σκέψη δεν κάνει καλό. Ίσως το παραπάνω να είναι ένα υπέροχο σενάριο τανίας επιστημονικής φαντασίας , η ίσως να έχει συμβολική σημασία.

    Το έχει πει ο ποιητής άλλωστε πιο παλιά... χαθήκαμε μια μέρα στου πελάγου τις σπηλιές... έως ότου να μας ξυπνήσουν ανθρώπινες φωνές και να πνιγούμε. Ελύτης νομίζω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    wow πολυ ωραιος ο στιχος!!!αντε να τον προσταρεις ρε συ κ στο θεμα μου εμ την ποιηση!!!ηταν πολυ εκφραστικο!

    θα το βαλω κ αυτο στο φεισμπουκ

    συνιθως σαν σε ονειρο εισαι κ οταν μαστουρωνεις.........εγω ετσι ξεχωριζω ποτε περναω την ψυχωση κ ποτε οχι.ειναι σχεδον ιδιο με το οταν καπνισω πολυ

    τα ονειρα μεσα σε ονειρα ειναι περιεργα. επισης τα ονειρα που βλεπει ο καθενας πηγαζουν απο θελω μας κ βιωματα μας.......ειναι αληθεια. η ζωη αποκλειεται να ναι ενα ονειρο,, δυστηχως ειναι μια πραγματικοτητα. τα ονειρα μας ομως, επιρρεαζονται απο αυτην και εχουν και το πλεονεκτιμα να τελειωνουνε μολις ερθει το πρωι.
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by insect View Post
    Μερικές φορές το δικό μου όνειρο πάει τόσο μακρυά ώστε σκέφτομαι μην τυχόν και όταν ξυπνήσω (εντελώς) μια μέρα βρεθώ σε ένα θάλαμο με άλλους ανθρώπους που ονειρεύονται και όσοι ξυπνάνε απο αυτούς βρίσκονται μεταξύ τους σε μια σπηλιά και δεν μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους. λολ, πολύ φαντασία το ξέρω. Σαν να φαντάζομαι πως υπάρχουν εναλλακτικές πραγματικότητες.
    εγω και να ξυπνησω και να εχει γινει η Αποκαλυψη εξω, να εχουν καταστραφει τα παντα, σπιτια ερειπια, καμμενα ολα, αυτοκινητα θρυψαλα κλπ, μαζι με τους ανθρωπους σε παρομοια κατασταση και διαμελισμενους, μαλλον θα χαρω, αφου θα εχω βρει επιτελους ησυχια!! παιζει να το γυρισω και στη νεκροφιλια τοτε, απλα για να μη ξεχασω πως ειναι το σεξ (ονειρο ηταν, μετα ξυπνησα).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ρε συ ΚΕΝΟ ολα αυτα για μια γυναικα?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ρε συ σου μοιαζω θυμα μιας γυναικας μονο ξερω γω ? εχω προβλημα ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ, ακομα κι αν δε φταιει κανεις τους! ψαξε την εννοια του μισανθρωπου, μπας και καταλαβεις καλυτερα. ισως φταιει και το ζωδιο, αφου ταυρος = το δεκαπλασιο σε οτι κανει, και γενικα ειναι πολυ της επιθεσης (εξαιρουνται ατομα εμπιστοσυνης)...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    σε αυτο το φορουμ απο τοτε που μπηκα εχω βαρεθει να ακουω απο ολους να μου λενε να ψαξω :P

    βαριεμαι ρε σεις πειτε μου εσεις!!!!!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    wow πολυ ωραιος ο στιχος!!!αντε να τον προσταρεις ρε συ κ στο θεμα μου εμ την ποιηση!!!ηταν πολυ εκφραστικο!

    θα το βαλω κ αυτο στο φεισμπουκ

    συνιθως σαν σε ονειρο εισαι κ οταν μαστουρωνεις.........εγω ετσι ξεχωριζω ποτε περναω την ψυχωση κ ποτε οχι.ειναι σχεδον ιδιο με το οταν καπνισω πολυ

    τα ονειρα μεσα σε ονειρα ειναι περιεργα. επισης τα ονειρα που βλεπει ο καθενας πηγαζουν απο θελω μας κ βιωματα μας.......ειναι αληθεια. η ζωη αποκλειεται να ναι ενα ονειρο,, δυστηχως ειναι μια πραγματικοτητα. τα ονειρα μας ομως, επιρρεαζονται απο αυτην και εχουν και το πλεονεκτιμα να τελειωνουνε μολις ερθει το πρωι.
    λολ σου αρεσε ο στοιχος επειδη ηταν του Ελυτη; το ειχα διαβασει αυτο το ποιημα στο λυκειο απο ενα βιβλιο, μπορει να ηταν και το βιβλιο του σχολειου μου not sure.

    η ζωη λες ειναι η φριχτη πραγματικοτητα και τα ονειρα ονειρα... τι να σου πω.. αν βρισκοσουν για λιγο στην θεση που εχουν βρεθει αλλοι ανθρωποι ισως να ηταν ακομα πιο φριχτη η καλυτερη, δεν το ξερεις αυτο.

    η ζωη μοιαζει πολυ με ενα ονειρο και στο τελος λενε πως ξυπναμε.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    σε αυτο το φορουμ απο τοτε που μπηκα εχω βαρεθει να ακουω απο ολους να μου λενε να ψαξω :P

    βαριεμαι ρε σεις πειτε μου εσεις!!!!!
    ισχυει οτι εγραψα. απλα φταιει το ειδος γενικοτερα, η ανθρωποτητα, που προσωπικα εγω δε μπορω να τη δω με καλο ματι. ειτε λογο αδυναμιας, ειτε οτι αλλο χειροτερο. αυτο δε σημαινει οτι δε μπορουμε να ειμαστε νορμαλ με τα ατομα που θελουμε και νιωθουμε δικα μας. θεμα εμπιστοσυνης ειν'ολα!

    Quote Originally Posted by insect View Post
    η ζωη μοιαζει πολυ με ενα ονειρο και στο τελος λενε πως ξυπναμε.
    μακαρι να ισχυει αυτο, εχω ευχηθει καμποσες φορες να ζω εναν εφιαλτη, να ξυπνησω αυριο πχ και να ειμαι παλι παιδακι... χωρις να εχω χαραμισει τη ζωη μου οπως τωρα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    λολ εγω εφτασα πολλες φορες στο σημειο να αναρρωτηθω ποιος ειμαι και τι κανω εδω... την ανθρωποτητα ποιος την **; οτι θελει κανει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    πολυ matrix βλεπεις..
    μη το πολυψαχνεις αυτο το θεμα γιατι θα παθεις ψυχωση.

    αυτο που ειπες ειναι ο μυθος του πλατωνα , αλλα ο σωκρατης ,αν δεν κανω λαθος,
    εχει πει οτι δε πρεπει να βγουμε απο αυτη τη φυλακη που μας εχουν βαλει οι θεοι
    αλλα μαλλον μονο μετα θανατον.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    τα πολυψαχνουμε γιατι εχουμε ψυχωση.......η παθαμε ψυχωση επειδη τα πολυψαχνουμε????ιδου η απορια.

    στο τελος της ζωης δεν ξυπνας, πεθαινεις
    I m a Good Person With Bad Attitude

Similar Threads

  1. Ο κόσμος είναι κακός
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-03-2010, 11:30
  2. Ο κόσμος που ζούμε
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-02-2009, 23:18
  3. Ο κόσμος προχωραει μπροστα.....
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-2009, 14:44
  4. ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΚ
    By SYLVIANT10 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 27-04-2007, 01:20
  5. μοναξιά-τί θα πεί ο κόσμος
    By jader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 23-04-2006, 19:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •