Γυναικεια Απογοητευση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 105
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Γυναικεια Απογοητευση

    το μονο που ηθελα ηταν μια σταθερη σχεση με καποια που μου ταιριαζει, ετσι ωστε να πορευτουμε μαζι στη ζωη. τελικα οχι μονο δεν καταφερα να τη βρω, απογοητευτικα απο το γυναικειο φυλο, και κλειστηκα χειροτερα στον εαυτο μου!

    εχω φαει αρκετη απορριψη και χυλοπιτα, με αποτελεσμα να μη κανω πλεον το πρωτο βημα. οταν κυκλοφοραω εξω (πραμα σπανιο γιατι ειμαι απ'τη φυση μου αντικοινωνικος και δεν εχω φιλους), ακομα κι αν μου αρεσει καποια δε προκειται να τη πλησιασω. ξερω οτι ειναι χαμενο παιχνιδι... οποτε το ενδεχομενο τυχαιας γνωριμιας εξω το διαγραφουμε.

    ετσι ολες μου οι σχεσεις ξεκινησαν απο το ιντερνετ (5 ολες κι ολες). εκτος απο τη πρωτη που ηταν ξενη και χωρισαμε λογο αποστασης, ολες οι υπολοιπες ηταν απο Αθηνα και διαρκεσαν ακριβως ενα μηνα. σχεσεις με ημερομηνια ληξης που λεμε. ζητημα κι αν υπηρχαν αισθηματα αγαπης απο καμια απο αυτες. με τη τελευταια τη κοκαλιαρα δε, που ηταν και μεγαλυτερη μου, ηταν καθαρα σαρκικο.

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι γυναικες καταντησαν τοσο δυσκολες, ψυχρες, απλησιαστες, απαιτητικες, σκυλες.
    μεστο ψεμα τους, δεν τις νοιαζει να παν με καποιον ακομα κι αν δεν υπαρξει συνεχεια, χωρις αισθηματα, αρκει αυτος να εχει λεφτα. κι οσοι δεν εχουν και ειναι μετριας εμφανισης, σαπιζουν μεστη μοναξια ή γινονται γκεϋ. γι'αυτο εχει γεμισει λιγουρια και το διαδικτυο και οι γυναικες λενε δεν υπαρχουν αντρες πια.

    αν φτασω 30 και ειμαι ακομα μονος με βλεπω να αυτοκτονω. δεν αντεχω αλλο πραγματικα, συμμαθητες ακομα και τα ξαδερφια μου στο χωριο βρηκαν το ταιρι τους-αρραβωνιαζονται-παντρευονται-προχωρησαν, κι εγω παρολο που ειμαι Αθηνα εμεινα μονος.

    δε πιστευω οτι ζηταω και τοσα, απλα μια κοπελα να μου ταιριαζει για να το παμε σοβαρα...

  2. #2
    κενο...τη δική σου ευθύνη στο να μη προχωρήσουν αυτές οι σχέσεις την έχεις βρει, ή πιστεύεις πραγματικά πως φταίει η άτιμη η κοινωνία που έχει χαλάσει τις γυναίκες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Φιλαρα ΚΕνο ναι ρε συ φταινε και οι γυναικες και η κοινωνια και το κρατος, δεν φταιει για ολα το καθε εγω ξεχωριστα. αν θες να βρεις βοηθεια καλυτερα και αυτο ηταν το πρωτο σου βημα κανε και μια προσευχη και μετα ριξε μια ματια τι εχει γραφτει εδω μεσα, προσπαθησε να καταλαβεις ποιοι σου μιλανε και αν βγαλεις ακρη εαν υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που μπορει να σου δωσει μια λογικη απαντηση (κυριως απο τους παλαιουρες του φορουμ) πιθανως αυτο να ειναι ενα μικρο "προσωρινο" θαυμα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    κενο...τη δική σου ευθύνη στο να μη προχωρήσουν αυτές οι σχέσεις την έχεις βρει, ή πιστεύεις πραγματικά πως φταίει η άτιμη η κοινωνία που έχει χαλάσει τις γυναίκες?
    λες να φταιω εγω για ολα ε, και εσεις οι γυναικες δεν αλλαξατε καθολου ? δλδ οχι δεν ειστε καθολου ψωνισμενες, οχι δε μας χωριζετε με το παραμικρο (εκτος αν τα εχετε με καναν πλουσιο παιδαρα, οποτε τοτε συμφερει να το βουλωσετε και να κανετε τα στραβα ματια γιατι ειναι καλο κομματι), οχι δεν μενετε κατα βαθος μονες κι εσεις γιατι περιμενετε τον mr. perfect ? ουτε αλλοι αντρες εχουν παρομοιο προβλημα και τελικα μενουν μονοι ή το ριχνουν στις πουτ@νες ? οι τελευταιες δεν θα υπηρχαν καν αν οι ελευθερες δεν εισασταν τοσο δυσκολες!

    σε μια σχεση φταινε και οι δυο, συνηθως ομως ο ενας δινει περισσοτερα. εγω τουλαχιστον ετσι νιωθω και τελικα με χωριζουν παντα λογο αντικοινωνικοτητας, βαρεμαρας, γκρινιας, παραξενιας... κι επειδη ειμαι πολυ καλος και -οπως ειπε η τελευταια που ειχα- δε κανουν για μενα (οριστε τα γραψα για ολες με τη σειρα).

    εγω ποτε μου δεν χωρισα καμια. ουτε ψαχνω τη μια και μοναδικη κουκλαρα, ξανθια με μπλε ματια, τεραστιο στηθος κλπ. αυτα τα ονειρευομουν στο λυκειο, μεχρι που ερωτευτηκα τη πρωτη και προσγειωθηκα ξαφνικα. απλα καποια με κοινα ενδιαφεροντα που να με αντεχει, να μη ψωνιζεται και να ειναι σταθερη στις επιλογες της ψαχνω, δε νομιζω πως ειμαι τοσο παραλογος πια...

    Quote Originally Posted by insect View Post
    Φιλαρα ΚΕνο ναι ρε συ φταινε και οι γυναικες και η κοινωνια και το κρατος, δεν φταιει για ολα το καθε εγω ξεχωριστα. αν θες να βρεις βοηθεια καλυτερα και αυτο ηταν το πρωτο σου βημα κανε και μια προσευχη και μετα ριξε μια ματια τι εχει γραφτει εδω μεσα, προσπαθησε να καταλαβεις ποιοι σου μιλανε και αν βγαλεις ακρη εαν υπαρχει εστω και ενας εδω μεσα που μπορει να σου δωσει μια λογικη απαντηση (κυριως απο τους παλαιουρες του φορουμ) πιθανως αυτο να ειναι ενα μικρο "προσωρινο" θαυμα.
    η κοινωνια και το κρατος που μας επηρεαζει ολους, ναι σωστα. κι αντι οι γυναικες να τρεξουν να συμπαρασταθουν στους αντρες ριχνωντας τα στανταρντς τους, συνεχιζουν το αδικαιολογητο ψωνισμα τους μεγαλωνοντας τις απαιτησεις τους... και τελικα μενουμε ολοι μονοι!

    τωρα για προσευχες κλπ που ειπες, μαλλον βρηκες τον λαθος ανθρωπο, δεν ειμαι θρησκος, ουτε πιστευω πλεον πως θα καλυτερεψουν τα πραματα ποτε σε τουτο τον τοπο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    ΚΕΝΟ, γεια σου.

    Είναι αλήθεια πως στο παρελθόν έχω νιώσει κι εγώ μια σχετική απογοήτευση όσον αφορά στο θέμα εύρεσης συντρόφου. Έχω κάνει κάποιες μακροχρόνιες σχέσεις που κάποια στιγμή τελείωσαν. Πρόσφατα χώρισαν οι δρόμοι μας με τον άνθρωπο που σχετιζόμουν τον τελευταίο χρόνο.

    Γενικά δε νομίζω πως είναι θέμα φύλου, αλλά πως απλά δεν είναι εύκολη υπόθεση να σχετιστούν πραγματικά οι άνθρωποι μεταξύ τους και μάλιστα στις μέρες μας. Είναι δύσκολη η επαφή και η τριβή.

    Στη δική σου περίπτωση δε νομίζω πως πρόκειται για αποτυχημένες σχέσεις, αλλά περισσότερο για προσπάθειες προσέγγισης και γνωριμίας που δεν ευδοκίμησαν και δεν προχώρησαν. Αν το δεις από αυτή την οπτική ίσως να μην είναι τόσο έντονη η όποια απογοήτευση.
    Ο ίδιος αναφέρεις πως δεν κράτησαν πάνω από ένα μήνα. Θεωρώ πως σε ένα τόσο μικρό διάστημα δεν είναι δυνατό να γνωρίσεις τον άνθρωπο που σε ενδιαφέρει και να σχετιστείς μαζί του.

    Γνωρίζοντας ένα άνθρωπο και μπαίνοντας στη διαδικασία να χτίσουμε μια σχέση μαζί του, νομίζω πως, πέρα από τα συναισθήματα, είναι σημαντικό να διασαφηνιστούν κάποια στιγμή αν αυτά που θέλει ο ένας από τον άλλο, καθώς και από την ίδια τη σχέση, συμβαδίζουν. Θέλω να πω απλά πως αν οι κοπέλες που έτυχε να γνωρίσεις επιθυμούσαν διαφορετικά πράγματα απ' ότι εσύ τότε ίσως να ήταν καλύτερα που δεν προχώρησαν περισσότερο αυτές οι γνωριμίες.

    Μιλάς για φίλους και γνωστούς που προχώρησαν. Τι εννοείς; Επειδή παντρεύτηκαν; Κι εσύ μπορεις να προχωρήσεις με όλους τους δυνατούς τρόπους. Ακόμα κι αν χαλαρώσεις και πιστέψεις λίγο παραπάνω στον εαυτό σου, έχεις ήδη προχωρήσει και εσύ ένα βήμα. Δικο σου μέλημα είναι η δική σου ευτυχία και όχι οι επιλογές που έχουν κάνει οι άλλοι στη ζωή τους. Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία σύγκρισης, γιατί -όπως το έχω βιώσει κι εγώ παλιότερα- είναι τελικά ανούσιο και μόνο πίεση προκαλεί να καταφέρουμε ό,τι και οι άλλοι.

    Υπάρχουν κάποιες περίοδοι στη ζωή μας που είμαστε χωρίς σύντροφο, μερικές φορές και μεγάλες. Παλεύεται. Χρησιμοποίησε αυτό το χρόνο για τον εαυτό σου. Ίσως να γνωρίσεις κάποια κοπέλα όχι στο ίντερνετ ή σε κάποιο μπαράκι, αλλά σε κάποια κοινή δραστηριότητα, χόμπι, κοινό ενδιαφέρον. Άνοιξε πόρτες και παράθυρα στη ζωή σου. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Έτσι θα γεμίσεις δημιουργικά το χρόνο σου, θα ασχοληθείς με κάτι που σε γεμίζει, θα γνωρίσεις ανθρώπους και γιατί όχι ίσως και μία μελλοντική σύντροφο.

    Οι γνωριμίες είναι λίγο και θέμα τύχης. Το πως θα πορευτεί μια σχέση όμως και για πόσο αυτό είναι στο χέρι το δικό μας και του άλλου προσώπου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Γενικά δε νομίζω πως είναι θέμα φύλου, αλλά πως απλά δεν είναι εύκολη υπόθεση να σχετιστούν πραγματικά οι άνθρωποι μεταξύ τους και μάλιστα στις μέρες μας. Είναι δύσκολη η επαφή και η τριβή.
    εν μεροι εχεις δικιο, ομως δε νομιζω πως κανενας αντρας εδω να πει οχι και να το παιζει δυσκολος σε καποια που του την πεφτει και του λεει ξεκαθαρα πως τον θελει. το οχι θα ειναι για συγκεκριμενο λογο: πχ εχει αλλο σοβαρο δεσμο και δεν θελει να κερατωσει.

    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Ο ίδιος αναφέρεις πως δεν κράτησαν πάνω από ένα μήνα. Θεωρώ πως σε ένα τόσο μικρό διάστημα δεν είναι δυνατό να γνωρίσεις τον άνθρωπο που σε ενδιαφέρει και να σχετιστείς μαζί του.
    κι εδω εν μεροι εχεις δικιο, αλλα ορισμενες φορες βαριεσαι τοσο γρηγορα ορισμενους ανθρωπους, που κι ο μηνας πολυ φαινεται. ειδικα αν αυτος ο ανθρωπος μας θυμιζει τελικα καποιον που ειχαμε στο παρελθον.

    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Γνωρίζοντας ένα άνθρωπο και μπαίνοντας στη διαδικασία να χτίσουμε μια σχέση μαζί του, νομίζω πως, πέρα από τα συναισθήματα, είναι σημαντικό να διασαφηνιστούν κάποια στιγμή αν αυτά που θέλει ο ένας από τον άλλο, καθώς και από την ίδια τη σχέση, συμβαδίζουν. Θέλω να πω απλά πως αν οι κοπέλες που έτυχε να γνωρίσεις επιθυμούσαν διαφορετικά πράγματα απ' ότι εσύ τότε ίσως να ήταν καλύτερα που δεν προχώρησαν περισσότερο αυτές οι γνωριμίες.
    οταν ερωτευεσαι και ξεκιναει μια σχεση, ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος πως θα τελειωσει. ξερεις μονο αυτα που σου λεει ο συντροφος, και συνηθως τοτε οποιαδηποτε ατελεια παραβλεπεται ακομα κι απ'αυτον, με την ελπιδα καλυτερευσης στο μελλον (κοινως το 'δωστου μια ευκαιρια' που λεμε).

    αν παρατηρησεις το αρχικο μου κειμενο, εκει που ανεφερα την τελευταια πρωην, μοιαζει να ειναι η πιο απογοητευτικη απ'ολες, διοτι ειχαμε ξεκαθαρισει απ'την αρχη οτι δεν πηγαινε. κι εγω πλεον λεω ξεκαθαρα αυτο που ψαχνω! δε ξεκινω τυχαια ξανα σχεση, ειδικα με κοπελες που δε μου ταιριαζουν και φαινεται πως σε κανα μηνα θα τελειωσει παλι.

    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Μιλάς για φίλους και γνωστούς που προχώρησαν. Τι εννοείς; Επειδή παντρεύτηκαν; Κι εσύ μπορεις να προχωρήσεις με όλους τους δυνατούς τρόπους. Ακόμα κι αν χαλαρώσεις και πιστέψεις λίγο παραπάνω στον εαυτό σου, έχεις ήδη προχωρήσει και εσύ ένα βήμα. Δικο σου μέλημα είναι η δική σου ευτυχία και όχι οι επιλογές που έχουν κάνει οι άλλοι στη ζωή τους. Μην μπαίνεις σε τέτοια διαδικασία σύγκρισης, γιατί -όπως το έχω βιώσει κι εγώ παλιότερα- είναι τελικά ανούσιο και μόνο πίεση προκαλεί να καταφέρουμε ό,τι και οι άλλοι.
    δεν μιλησα για γνωστους και φιλους, αλλα για συμμαθητες (που ετυχε να βρω στο facebook ειδικα ή που ακουσα νεα τους προσφατα) και ξαδερφια στο χωριο, γνωστους και φιλους δεν εχω!

    κι οχι δεν θελω σχεση μονο για φιγουρα στους αλλους, απλα βλεπωντας τους ολους καλυμενους νιωθω ακομα χειροτερα με τη μοναξια μου, να ανοιξει η γη να με καταπιει. και η μοναξια δεν ειναι ευτυχια πιστεψε με...

    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    Υπάρχουν κάποιες περίοδοι στη ζωή μας που είμαστε χωρίς σύντροφο, μερικές φορές και μεγάλες. Παλεύεται. Χρησιμοποίησε αυτό το χρόνο για τον εαυτό σου. Ίσως να γνωρίσεις κάποια κοπέλα όχι στο ίντερνετ ή σε κάποιο μπαράκι, αλλά σε κάποια κοινή δραστηριότητα, χόμπι, κοινό ενδιαφέρον. Άνοιξε πόρτες και παράθυρα στη ζωή σου. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω. Έτσι θα γεμίσεις δημιουργικά το χρόνο σου, θα ασχοληθείς με κάτι που σε γεμίζει, θα γνωρίσεις ανθρώπους και γιατί όχι ίσως και μία μελλοντική σύντροφο.
    δεν ειναι φυσιολογικο πλεον ομως. μεχρι και οι γονεις μου ανησυχουν, νομιζουν πως εχω καταθλιψη (που οκ μπορει να εχω) ή στη χειροτερη νομιζουν πως ειμαι γκεύ.
    εχω χομπι, εκτος απ'το διαδικτυο, κινηματογραφος και μουσικη, μ'αυτα ασχολουμαι ολη μερα. κοινωνικη ζωη δεν εχω, δεν εχω λογους να κυκλοφορω, ιδιαιτερα οταν βλεπω ζευγαρακια μαζι, σπαραζει η καρδια μου και θελω να γυρισω σπιτι μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    λες να φταιω εγω για ολα ε, και εσεις οι γυναικες δεν αλλαξατε καθολου ?

    Εχουμε και λεμε:

    Oπως ειπες δεν εχεις κοινωνικη ζωη (ουτε φιλους ουτε γνωστους οπως λες) καθως και ουτε κυκλοφορεις εξω ,αλλα παρολα αυτα περιμενεις να βρεις γυναικα.

    Επισης τις βλεπεις ολες σαν εχθρους λιγο πριν τις τσουβαλιασεις σαν "ψωνισμενες και απαιτητικες σκυλες", και παρολα αυτα περιμενεις να σε συμπαθησουν με τετοιο τροπο σκεψης που εχεις για αυτες,χωρια που περιμενεις να συμπαθησεις και εσυ ο ιδιος μια απο δαυτες που τοσο μισεις.

    Κανεις τα ιδια πραγματα καθε φορα (εισαι καλος οπως ειπες) και παρολα αυτα περιμενεις καθε φορα διαφορετικα αποτελεσματα.

    Τελος παραπονιεσαι οτι εχουν υψηλα στανταρ και θελεις(!) να τα ριξουν, αντι να κανεις τιποτα εσυ να σηκωσεις τα δικα σου.




    και εξακολουθεις να πιστευεις οτι δεν φταις καθολου?



    Ναι, μπορεις να συνεχισεις να το πιστευεις αυτο, οτι εχεις δικαιο και οτι εισαι ο σωστος τις περισσοτερες φορες, αλλα απο την στιγμη που τα πραγματα δε σου ερχονται οπως τα θες στην ζωη σου, τελικα μπορει να μην κανεις τα πραγματα και τοσο "σωστα" οσο νομιζεις.

    Καποιες φορες πρεπει να καταπιουμε τον εγωισμο μας και να εχουμε το θαρρος να κανουμε και κανα 2 βηματα πισω, να παραδεχτουμε που εχουμε κανει λαθη στην ζωη μας, οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο.


    Αλλιως εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου να συνεχισεις να παραπονιεσαι για την κατασταση και να περιμενεις να αλλαξει ως δια μαγειας χωρις να κανεις τιποτα εσυ, μιας και εχεις δικαιο.
    Last edited by Boltseed; 29-11-2010 at 03:50.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Oπως ειπες δεν εχεις κοινωνικη ζωη (ουτε φιλους ουτε γνωστους οπως λες) καθως και ουτε κυκλοφορεις εξω ,αλλα παρολα αυτα περιμενεις να βρεις γυναικα.
    ναι δεν πολυκυκλοφοραω πλεον εξω, τι να γινει ομως, εμεις οι αντικοινωνικοι δεν εχουμε δικαιωμα στη ζωη ? παλιοτερα ημουν πιο κοινωνικος, αλλα και παλι δε καταλαβα τπτ. ετσι κι αλλιως, πιο ευκολα βρισκεις ανθρωπο που ταιριαζεις εδω, παρα εξω που ολα κρινονται μονο απ'την εξωτερικη εμφανιση και τη πρωτη γνωριμια. εγω λοιπον κοιταζω πρωτα τον χαρακτηρα καποιας και πως σκεφτεται, και μετα πως βαφεται και ντυνεται. η εξωτερικη ομορφια δε προκειται να σωσει μια σχεση!

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Επισης τις βλεπεις ολες σαν εχθρους λιγο πριν τις τσουβαλιασεις σαν "ψωνισμενες και απαιτητικες σκυλες", και παρολα αυτα περιμενεις να σε συμπαθησουν με τετοιο τροπο σκεψης που εχεις για αυτες,χωρια που περιμενεις να συμπαθησεις και εσυ ο ιδιος μια απο δαυτες που τοσο μισεις.
    δεν τις βλεπω ολες σαν εχθρους, ισως ετσι φανηκε εδω επειδη ξεσπασα (αν δε το καταλαβες) γιατι δεν αντεχω αλλο τη μοναξια. η συμπεριφορα μου μεστις σχεσεις δεν ειναι ετσι. δεν εχω καν χτυπησει γυναικα, οσο κι αν με νευριασε. ουτε τη χωρισα.

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Κανεις τα ιδια πραγματα καθε φορα (εισαι καλος οπως ειπες) και παρολα αυτα περιμενεις καθε φορα διαφορετικα αποτελεσματα.
    σε μια σχεση προσπαθω να ειμαι καλος με αυτη που ειναι διπλα μου. θελω να περναει καλα και να ειναι ικανοποιημενη. αντι ομως να εκτιμηθει αυτο, οι περισσοτερες προτιμουν να τις φτυνεις και να μη σε εχουν σιγουρο, προτιμουν να ζουν με την ανασφαλεια μαλλον γιατι με τη σταθεροτητα βαριουνται. εγω φταιω που ψαχνω κατι σταθερο και ειμαι πιστος?

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Τελος παραπονιεσαι οτι εχουν υψηλα στανταρ και θελεις(!) να τα ριξουν, αντι να κανεις τιποτα εσυ να σηκωσεις τα δικα σου.
    σε παρακαλω ξαναδιαβασε το αρχικο μου ποστ κι εσυ. η πρωτη μου ηταν ξενη κι εντελως συμπτωματικα (!) κρατησε περισσοτερο απο ολες τις αθηναιες. γιατι οι αθηναιες εχουν υψηλα στανταρντς, οταν εδω εχουμε προβλημα με την οικονομια και δε μπορουμε να ειμαστε ολοι οι πλουσιοι που θελουν ?

    αν ζεις Ελλαδα θα πρεπε να ξερεις οτι τα χαμηλα στανταρντς αφορουν ολη τη κοινωνια πλεον κι οχι μονο εμενα, αφου ετσι μας αναγκαζουν να ζουμε, μεστην ανεργια και τη φτωχεια διχως μελλον.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ναι δεν πολυκυκλοφοραω πλεον εξω, τι να γινει ομως, εμεις οι αντικοινωνικοι δεν εχουμε δικαιωμα στη ζωη ?
    Ασφαλως και εχεις δικαιωμα στην ζωη.
    Παρολα αυτα αμα θελεις και αλλα δικαιωματα , θα πρεπει να παλεψεις για αυτα, και ο μονος τροπος να παλεψεις για αυτα ειναι να παιξεις με τους κανονες.
    Δες το και τεχνικα,

    αμα δεν βγαινεις εξω να γνωρισεις κοσμο, πως περιμενεις να γνωρισεις καμια? Με ποιον τροπο?


    σε μια σχεση προσπαθω να ειμαι καλος με αυτη που ειναι διπλα μου. θελω να περναει καλα και να ειναι ικανοποιημενη. αντι ομως να εκτιμηθει αυτο, οι περισσοτερες προτιμουν να τις φτυνεις και να μη σε εχουν σιγουρο, προτιμουν να ζουν με την ανασφαλεια μαλλον γιατι με τη σταθεροτητα βαριουνται. εγω φταιω που ψαχνω κατι σταθερο και ειμαι πιστος?
    Αμ, αυτο ειναι που προσπαθω να σου πω.

    Κανεις ΚΑΤΙ και το θεωρεις καλο.

    Αυτο το ΚΑΤΙ δεν σου φερνει αυτο που επιθυμεις στην ζωη σου.

    Οποτε τελικα αυτο το ΚΑΤΙ δεν ειναι καλο , ασχετα με το τι θεωρεις οτι ειναι.


    Απο μια αποψη ειναι λογικο βεβαια, μιας και λιγο πολυ ολοι μας πιστευουμε οτι κανουμε παντα το σωστο. Η λεξη κλειδι εδω ειναι το "πιστευουμε" στην προηγουμενη προταση. Δεν ειναι σιγουρο δηλαδη, απλα εκει πονταρουμε.


    Ανεφερες 2 ακρα, την σταθεροτητα και την ανασφαλεια.

    Η σταθεροτητα μπορει να γινει φριχτα βαρετη ωρες ωρες, ενω η ανασφαλεια μπορει να τα ανατιναξει ολα στον αερα. Δεν υπαρχουν ομως μονο αυτα τα 2 στην ζωη, αλλιως ζητω που καηκαμε.


    Στην πραγματικοτητα ολοι ζηταμε σταθεροτητα σε κατι, αλλα με την σταθεροτητα ενοουμε εγγυηση οτι ολα θα πηγαινουν καλα , οχι με την εννοια σταθεροτητα ισον μονοτονια. Ποιος αραγε θελει να ζει μεσα στην μονοτονια?


    σε παρακαλω ξαναδιαβασε το αρχικο μου ποστ κι εσυ. η πρωτη μου ηταν ξενη κι εντελως συμπτωματικα (!) κρατησε περισσοτερο απο ολες τις αθηναιες. γιατι οι αθηναιες εχουν υψηλα στανταρντς, οταν εδω εχουμε προβλημα με την οικονομια και δε μπορουμε να ειμαστε ολοι οι πλουσιοι που θελουν ?
    Οι Αθηναιες?

    Θες να μου πεις οτι δοκιμασες να βγεις πχ με μια Πατρινη και ειχε χαμηλα στανταρντ? Ή με μια απο την Καρδιτσα? Απο Αρτα? (εκει να δεις πως παμε απο στανταρντς :) )

    Πηρες ενα παραδειγμα και το εκανες κανονα. Να μου ελεγες "η εικοστη τριτη μου" οκ, εεεεεστω κατι παει να γινει, αλλα βρε συ, με ενα ατομο δε μπορουμε να βγαλουμε κοτζαμ γενικευση.

    Η Αθηνα ειναι μια πολη με 6 εκ πλυθησμο , με καθε καρυδιας καρυδι απο ποικιλια, ειναι πρακτικα αδυνατο να ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι. Απο εκει και περα παμε σε στερεοτυπα αναλογα με την γεωγραφια.

    αν ζεις Ελλαδα θα πρεπε να ξερεις οτι τα χαμηλα στανταρντς αφορουν ολη τη κοινωνια πλεον κι οχι μονο εμενα, αφου ετσι μας αναγκαζουν να ζουμε, μεστην ανεργια και τη φτωχεια διχως μελλον.
    χαμηλα στανταρντς σε ενοικιο σπιτιου ναι.
    χαμηλα στανταρντς σε αγορα αμαξιου ναι.

    χαμηλα στανταρντς σε κριτιρια επιλογης συντροφου, δεν καταλαβαινω που κολαει με τα παραπανω. Δεν μιλαμε για καταναλωτικο αγαθον.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σε άλλο σου ποστ έγραψες για την αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας.Όχι,δεν είναι όλες οι γυναίκες σκύλες,ψυχρές,απαιτητικές και άκαρδες.Όπως δεν είναι όλοι οι άντρες αντίστοιχα κάποιες ποιότητες που θα αποφασίσω εγώ να τους προσδώσω.Για παράδειγμα,εγώ είμαι με έναν άνεργο αυτή τη στιγμή.Και σκοπεύω να μείνω μαζί του,γιατί τον αγαπώ.Ανήκω στην παραπάνω κατηγορία.Έίναι λίγο άδικο να κρίνεις από τα βιώματά σου το μισό και πληθυσμό του πλανήτη,τι λες;
    Eξάλλου,δεν είναι σύμπτωμα της διαταραχής οι ρηχές,σύντομες και άνευ ικανοποίησης σχέσεις;Έτσι νομίζω.Γι αυτό θα συμφωνήσω με τον Boltseed,που μάλιστα ως άντρας είναι καταλληλότερος να το διαπραγματευτεί μαζί σου και ίσως ο μεταξύ σας διάλογος να είναι πιο "καθαρός"από ό,τι με μία γυναίκα(προσωπική μου άποψη,θα εμπιστευτείς ευκολότερα έναν άντρα στη φάση που βρίσκεσαι).Σου εύχομαι να ξεπεράσεις ό,τι σήμερα σε προβληματίζει και να βρεις τη χαρά!:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Eξάλλου,δεν είναι σύμπτωμα της διαταραχής οι ρηχές,σύντομες και άνευ ικανοποίησης σχέσεις;Έτσι νομίζω.
    Επτακοσια διαφορετικα πραγματα μπορουν να οδηγησουν σε τετοιες σχεσεις οπως και σε γενικευσεις για το αλλο φυλο και τους ανθρωπους γενικοτερα... Εκτος θεματος παρεμβαση, συγγνωμη για αυτο. Κυριως επειδη αναφερθηκε και στο αλλο θεμα και εκανα εκει μια ερωτηση σχετικα.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Α,μπορεί δλδ να μην ισχύει η διαταραχή,ε;Ναι,ποιος ξέρει.Και λάθος διάγνωση μπορεί να έχει γίνει εξάλλου,ακόμη κι έτσι.Δεκτή η παρέμβαση οb.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Δεν μπορω ξερω αν ισχυει η οχι, αν και προφανως πιστευω πως κατι δεν "κολλαει" αλλιως δεν θα ειχα μιλησει. Περισσοτερο ηθελα να πω οτι νομιζω πως το να 'χει κανεις τετοιες αντιληψεις για το αλλο φυλο κλπ. δεν ειναι απο μονο του ενδεικτικο καποιας κοτζαμ διαταραχης (ποσο μαλλον της προσωπικοτητας!) αλλα ενος Α τροπου σκεψης περισσοτερο, που μπορει να εχει ψυχολογικη βαση σε οποιοδηποτε επιπεδο... Δεν εχεις παρατηρησει ας πουμε οτι ακομα και σε περιοδους "απλων" προσωπικων κρισεων χωρις να υποβοσκει καποιο ψυχολογικο θεμα (εδω φερνω ενα τυχαιο παραδειγμα) αρκετοι ανθρωποι γινονται περισσοτερο επικριτικοι, δειχνουν περισσοτερη πικρια, προσκολληση σε στερεοτυπα, ελλειψη εμπιστοσυνης, πιο δυσκαμπτη σκεψη κλπ?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  14. #14
    Εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση.
    Έχει συμβεί πάμπολες φορές να μπαίνουν άτομα απογοητευμένα και να ρίχνουν την απογοητευσή τους στους άλλους, αντί να ρίξουν μια ματιά μέσα τους και γύρω τους προκειμένου να δουν την αλήθεια.
    Θεωρώ πολύ εύκολη την απάντηση , "οι γυναίκες δεν με θέλουν γιατί δεν είμαι ένας πλούσιος παιδαράς", για να ερμηνεύσουν την άποριψη.΄Σαν γυναίκα και με πολλές εμπειρίες τόσο προσωπικές όσο και κοινωνικές, έχω κατασταλάξει πως οι γυναίκες ελκύονται πρώτα απ όλα από έναν δυνατό άντρα και μετά από την οικονομική του κατάσταση ή την εξωτερική του εμφάνιση.
    Συνήθως οι γυναίκες είναι αυτές που απορίπτονται λόγω εμφάνισης και όχι οι άντρες.
    Για να επικεντρωθώ στη λέξη δυνατός και να την εξηγήσω, εννοώ πως το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών, αναζητούν έναν άντρα με αυτοπεποίθηση, έξυπνο και δυνατό που δεν θα της γίνει κασκόλ στο λαιμό άπαξ και τη γνώρισε, ούτε θα κρεμάσει πάνω της τις ανασφάλειες και τις αδυναμίες του.
    Από κει και πέρα θα σταθώ σε κάτι που είπε ο μπολτ, πως αφού βλέπεις πως αυτό που συμπληρώνεις δεν σε πάει παρακάτω, γιατί δεν το φτιάχνεις ακόμη περισσότερο το πακέτο?
    Κάπου έγραψες πως έχεις θέσει ως οριο τα 30 για έχεις βρει γυναίκα και δουλειά και το λες σα να προειδοποιείς το σύμπαν πως αν δεν στα στείλει θα έχετε άσχημα ξεμπερδέματα.
    Δυστυχώς φίλε μου, (και αν εχω διαβαστει επιθετική δεν ήταν αυτος ο σκοπός μου), μόνο άμα σηκώσουμε τον απαυτό μας και παλέψουμε για αυτό που ευχομαστε θα μπορέσουμε να το έχουμε.
    Ο Χάρι Πότερ και το μαγικό ραβδί του δεν υπάρχουν στην ρίαλ λάιφ.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Ασφαλως και εχεις δικαιωμα στην ζωη.
    Παρολα αυτα αμα θελεις και αλλα δικαιωματα , θα πρεπει να παλεψεις για αυτα, και ο μονος τροπος να παλεψεις για αυτα ειναι να παιξεις με τους κανονες.
    Δες το και τεχνικα,

    αμα δεν βγαινεις εξω να γνωρισεις κοσμο, πως περιμενεις να γνωρισεις καμια? Με ποιον τροπο?
    διαβασε και το υπολοιπο που σου γραψα, παλιοτερα ημουν κοινωνικος αλλα και παλι δεν ειδα σπουδαια αποτελεσματα, δεν ημουν παντα ετσι αντικοινωνικος οπως τωρα (το τωρα ειναι αποτελεσμα των συνεχομενων απογοητευσεων, οχι μονο απ'τις γυναικες αλλα γενικα απ'τη ζωη).

    κακα τα ψεματα, αμα δεν εχεις ΤΙΣ γνωριμιες εξω, οσο κι αν το παλευεις δε προκειται να ξεκινησει κατι με μια αγνωστη.

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Αμ, αυτο ειναι που προσπαθω να σου πω.

    Κανεις ΚΑΤΙ και το θεωρεις καλο.

    Αυτο το ΚΑΤΙ δεν σου φερνει αυτο που επιθυμεις στην ζωη σου.

    Οποτε τελικα αυτο το ΚΑΤΙ δεν ειναι καλο , ασχετα με το τι θεωρεις οτι ειναι.


    Απο μια αποψη ειναι λογικο βεβαια, μιας και λιγο πολυ ολοι μας πιστευουμε οτι κανουμε παντα το σωστο. Η λεξη κλειδι εδω ειναι το "πιστευουμε" στην προηγουμενη προταση. Δεν ειναι σιγουρο δηλαδη, απλα εκει πονταρουμε.


    Ανεφερες 2 ακρα, την σταθεροτητα και την ανασφαλεια.

    Η σταθεροτητα μπορει να γινει φριχτα βαρετη ωρες ωρες, ενω η ανασφαλεια μπορει να τα ανατιναξει ολα στον αερα. Δεν υπαρχουν ομως μονο αυτα τα 2 στην ζωη, αλλιως ζητω που καηκαμε.


    Στην πραγματικοτητα ολοι ζηταμε σταθεροτητα σε κατι, αλλα με την σταθεροτητα ενοουμε εγγυηση οτι ολα θα πηγαινουν καλα , οχι με την εννοια σταθεροτητα ισον μονοτονια. Ποιος αραγε θελει να ζει μεσα στην μονοτονια?
    χωρις να θελω να φανω αρνητικος, νομιζω πως αυτη η αναλυση ειναι λιγακι γενικη κι αοριστη, δλδ η συμπεριφορα ενος ανθρωπου δε μπορει να ειναι συνεχως η ιδια. ετσι κι εμενα δεν ειναι συγκεκριμενη, και φυσικα οχι ψευτικη. παντα προσπαθω να ειμαι ειλικρινης, γιατι αν δεν ειμαι με το -υποτιθεται- αλλο μου μισο, που θα ειμαι ?

    σταθεροτητα οσον αφορα τη σχεση, να νιωθεις πως η κοπελα που εχεις δε θα σε παρατησει οτι κι αν συμβει και θα ειναι εκει για σενα. με αλλα λογια ασφαλεια. αν αυτο φαινεται μονοτονο τοτε δε βρισκω λογο να ξεκινησω σχεση.

    Quote Originally Posted by Boltseed View Post
    Οι Αθηναιες?

    Θες να μου πεις οτι δοκιμασες να βγεις πχ με μια Πατρινη και ειχε χαμηλα στανταρντ? Ή με μια απο την Καρδιτσα? Απο Αρτα? (εκει να δεις πως παμε απο στανταρντς :) )

    Πηρες ενα παραδειγμα και το εκανες κανονα. Να μου ελεγες "η εικοστη τριτη μου" οκ, εεεεεστω κατι παει να γινει, αλλα βρε συ, με ενα ατομο δε μπορουμε να βγαλουμε κοτζαμ γενικευση.

    Η Αθηνα ειναι μια πολη με 6 εκ πλυθησμο , με καθε καρυδιας καρυδι απο ποικιλια, ειναι πρακτικα αδυνατο να ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι. Απο εκει και περα παμε σε στερεοτυπα αναλογα με την γεωγραφια.
    εχμ μα Αθηνα ζω, λογικο δεν ειναι να τα εχω φτιαξει με κοπελες που μενουν εδω ? που εχουν μαθει τουλαχιστον τη ζωη εδω (ασχετα αν ειναι απο εκτος Αθηνων) ?

    σωστα γενικευω, οσο κι αν δε μου αρεσει αυτο, δε νομιζω πως χρειαζομαι 23 (οπως εγραψες) για να σχηματισω μια γνωμη. αλιμονο δλδ αν περιμενα να περασω απο τοσες πολλες, ενω ηδη εχω χασει το νοημα...

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εντρυφωντας στη γυναικεια ψυχολογια
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 03-04-2010, 01:11
  2. Παρθενια και γυναικεια ψυχολογια
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 12-10-2009, 16:35
  3. Γυναικεια σεξουαλικοτητα
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 23-07-2009, 20:41
  4. Φετιχισμός με γυναικεία υποδήματα
    By Maximilian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 22-11-2008, 21:41
  5. Γυναικεία φιλία ή έρωτας...?
    By pverikios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 27-08-2007, 00:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •