Φυσικη Καταπολεμιση Αϋπνιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851

    Φυσικη Καταπολεμιση Αϋπνιας

    καταθλιψη κι αϋπνια πανε πακετο. οποτε αναγκαστικα το εχω κι αυτο.
    παλιοτερα ετυχε να ειμαι και σε νυχτερινο σχολειο, ισως μου μεινε απο τοτε συνηθεια.

    δεν εχει τοσο να κανει με τη κουραση, ακομα κι αν τρεχω ολη μερα, το βραδυ για καποιο λογο νιωθω οτι ο εγκεφαλος δε μπορει να χαλαρωσει, με αποτελεσμα ν'αρχισει να σκεφτεται τι εκανε σημερα και τι πρεπει ή μπορει να γινει αυριο... και γενικα χανετε σε ανουσιες σκεψεις.

    στο παρελθον υπηρξαν περιοδοι που κοιμομουν αφου ξημερωσει. συνηθως το παω μεχρι 4-5. μπορει να πεσω νωριτερα απο τις 12, αλλα δε προκειται να δω διαφορα. εχει τυχει να διακοπτετε ο υπνος μετα απο 2-3 ωρες, να προσπαθω να κοιμηθω και να μη μπορω. η μοναδικη διαφορα που εχω δει ηταν τα καλοκαιρια στην εξοχη, πιθανον λογο καθαρου αερα.

    εχετε καμια φυσικη λυση να προτεινεται ?
    υπνωτικα και χαπια δε παιρνω, οποτε μην επιμενετε σ'αυτα...
    εχω δοκιμασει να κανω λιγη χρηση αλκοολ ωστε να ζαλιστω και να πεσω ξερος στην ωρα μου, αλλα τις περισσοτερες φορες δε νιωθω τπτ ή πρεπει να πιω περισσοτερο.
    αλλο τπτ δεν υπαρχει, που να μη προκαλει παρενεργειες στον οργανισμο ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Μπορεις να δοκιμασεις ροφημα βαλεριανας. Συνηθως βοηθαει. Υπαρχει και σε μορφη χαπιων βεβαια, καθαρα φυτικο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    Αν θελεις ριξε μια ματια σε αυτο http://www.otc.gr/product_info.php?products_id=352

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -καλη η βαλεριανα αλλα μπροστα στο σκορδο δεν κανει τιποτα . Λοιπον θα παρεις απ το φαρμακειο καψουλες σκορδου (ειναι συμπληρωμα διατροφης ) , ειναι σε κανα δυο συσκευασιες , παρτες και δοκιμασε πια σε πιανει περισσοτερο,,, δεν μυριζουνε, ειναι λιγο βαριες για το στομαχι και πρεπει να τις περνεις με λιγο φαγητο (το ελαφρυ βραδινο σου πχ),, θα τις συνηθησεις ,,,, .....σιγουρα αποτελεσματα για να νυσταξεις αλλα και ευεργετικοτατες για τον οργανισμο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    ΚΕΝΟ,

    το γνωρίζω καλά αυτό το πρόβλημα και μάλιστα έχει τύχει να το συζητήσω και με άλλο μέλος του φόρουμ. Συμφωνώ με τις προτάσεις που έγιναν παραπάνω. Ρόφημα βαλεριάνας, χαμομήλι, ένα ποτήρι χλιαρό γάλα μετά από ένα ζεστό μπάνιο.. Σχετικά με τις κάψουλες σκόρδου δε γνώριζα όμως θα το ψάξω κι εγώ. Σε μένα πάντως δύσκολα κάνουν δουλειά όλα αυτά.
    Κάνοντας τη δική μου προσπάθεια σχετικά με τα δικά μου θέματα και παρατηρώντας κάποια άλλα συμπτώματα να χαλαρώνουν έστω και με αργούς ρυθμούς, περιμένω να δω τι θα γίνει και με το πρόβλημα της αϋπνίας. Σε περιόδους που γυμνάζομαι με κάποιο πρόγραμμα (κάτι που δεν συμβαίνει τον καιρό αυτό), έχω παρατηρήσει πως το πρόβλημα υποχωρεί αισθητά.

    Ενίοτε αυτό που με βοηθάει είναι να επιδιώξω τη χαλάρωση, αφού δεν έρχεται φυσικά. Ξαπλώνω έτσι ώστε να νιώθω άνετα (κάποιες φορές με βοηθάει και χαλαρή μουσική σε χαμηλή ένταση). Οι σκέψεις, ενδεχομένως κάποιες που υπάρχουν και την υπόλοιπη μέρα και με τσιτώνουν, υπάρχουν ακόμα, αλλά προσπαθώ σιγά σιγά να αποτραβηχτώ. Σκέφτομαι ένα συγκεκριμένο μέρος όπου ένιωθα πραγματικά ήρεμη όσες φορές ήμουν εκεί. Μετά συγκεντρώνομαι σε κάποιο στοιχείο του. Όλο και κάτι θα παρεμβαίνει όμως φροντίζω να επανέρχομαι εκεί. Με αυτόν τον τρόπο κάποιες φορές καταφέρνω να χαλαρώσω και μετά αναλαμβάνει το σώμα και οι διαδικασίες του ώσπου και να κοιμηθώ. Υπάρχουν και φορές που ναι, χαλαρώνω, ωστόσο δε με παίρνει ο ύπνος.

    Αυτό που ίσως να με βοηθάει περισσότερο, είναι να περιορίζω τις ώρες που κοιμάμαι για ένα χρονικό διάστημα. Σε συνδυασμό με τα παραπάνω, προσπαθώ να μην διαρκεί ο ύπνος μου πάνω από 5 ώρες. Μετά από λίγες μέρες κάπως στρώνει το όλο θέμα και κοιμάμαι πολύ πιο εύκολα απ' ότι πριν. Έρχεται δηλαδή μια ώρα που ''νυστάζω''! Μπορεί να μην είναι πριν τα μεσάνυχτα, αλλά υπάρχει σαφής διαφορά. Δεν βαμπιρίζω μέχρι να με βρει το πρωί

    Ίσως κάτι από αυτά να δουλέψει και για σένα.

    Ωστόσο, όπως αναφέρεις και εσύ, η αϋπνία είναι σύμπτωμα. Σε μένα πάει πακέτο με την κατάθλιψη και την αγχώδη διαταραχή.

    Μπορεί να υποχωρεί με κάποιους τρόπους που αναφέρθηκαν, όμως για να 'καταπολεμηθεί' ουσιαστικά πρέπει να αναζητηθεί αυτό που την προκαλεί, και είναι αυτό τελικά που πρέπει να δουλευτεί-αντιμετωπιστεί.
    Last edited by crazy_diamond; 10-12-2010 at 07:32.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by xika View Post
    Μπορεις να δοκιμασεις ροφημα βαλεριανας. Συνηθως βοηθαει. Υπαρχει και σε μορφη χαπιων βεβαια, καθαρα φυτικο.
    σ'ευχαριστω xika μου αλλα εχω δυο ερωτησεις. εσυ το εχεις δοκιμασει ? κι αν ναι γιατι ξενυχτας παλι ?

    και που μπορω να το βρω αυτο ? φαρμακεια ή αλλου πιο συγκεκριμενα ?

    Quote Originally Posted by path View Post
    -καλη η βαλεριανα αλλα μπροστα στο σκορδο δεν κανει τιποτα . Λοιπον θα παρεις απ το φαρμακειο καψουλες σκορδου (ειναι συμπληρωμα διατροφης ) , ειναι σε κανα δυο συσκευασιες , παρτες και δοκιμασε πια σε πιανει περισσοτερο,,, δεν μυριζουνε, ειναι λιγο βαριες για το στομαχι και πρεπει να τις περνεις με λιγο φαγητο (το ελαφρυ βραδινο σου πχ),, θα τις συνηθησεις ,,,, .....σιγουρα αποτελεσματα για να νυσταξεις αλλα και ευεργετικοτατες για τον οργανισμο σου.
    οταν λες βαριες τι εννοεις ? οχι γιατι αμα εχεις φουσκωμα μετα, δε νομιζω να μπορεις να κοιμηθεις...

    Quote Originally Posted by crazy_diamond View Post
    ΚΕΝΟ,

    το γνωρίζω καλά αυτό το πρόβλημα και μάλιστα έχει τύχει να το συζητήσω και με άλλο μέλος του φόρουμ. Συμφωνώ με τις προτάσεις που έγιναν παραπάνω. Ρόφημα βαλεριάνας, χαμομήλι, ένα ποτήρι χλιαρό γάλα μετά από ένα ζεστό μπάνιο.. Σχετικά με τις κάψουλες σκόρδου δε γνώριζα όμως θα το ψάξω κι εγώ. Σε μένα πάντως δύσκολα κάνουν δουλειά όλα αυτά.
    Κάνοντας τη δική μου προσπάθεια σχετικά με τα δικά μου θέματα και παρατηρώντας κάποια άλλα συμπτώματα να χαλαρώνουν έστω και με αργούς ρυθμούς, περιμένω να δω τι θα γίνει και με το πρόβλημα της αϋπνίας. Σε περιόδους που γυμνάζομαι με κάποιο πρόγραμμα (κάτι που δεν συμβαίνει τον καιρό αυτό), έχω παρατηρήσει πως το πρόβλημα υποχωρεί αισθητά.

    Ενίοτε αυτό που με βοηθάει είναι να επιδιώξω τη χαλάρωση, αφού δεν έρχεται φυσικά. Ξαπλώνω έτσι ώστε να νιώθω άνετα (κάποιες φορές με βοηθάει και χαλαρή μουσική σε χαμηλή ένταση). Οι σκέψεις, ενδεχομένως κάποιες που υπάρχουν και την υπόλοιπη μέρα και με τσιτώνουν, υπάρχουν ακόμα, αλλά προσπαθώ σιγά σιγά να αποτραβηχτώ. Σκέφτομαι ένα συγκεκριμένο μέρος όπου ένιωθα πραγματικά ήρεμη όσες φορές ήμουν εκεί. Μετά συγκεντρώνομαι σε κάποιο στοιχείο του. Όλο και κάτι θα παρεμβαίνει όμως φροντίζω να επανέρχομαι εκεί. Με αυτόν τον τρόπο κάποιες φορές καταφέρνω να χαλαρώσω και μετά αναλαμβάνει το σώμα και οι διαδικασίες του ώσπου και να κοιμηθώ. Υπάρχουν και φορές που ναι, χαλαρώνω, ωστόσο δε με παίρνει ο ύπνος.

    Αυτό που ίσως να με βοηθάει περισσότερο, είναι να περιορίζω τις ώρες που κοιμάμαι για ένα χρονικό διάστημα. Σε συνδυασμό με τα παραπάνω, προσπαθώ να μην διαρκεί ο ύπνος μου πάνω από 5 ώρες. Μετά από λίγες μέρες κάπως στρώνει το όλο θέμα και κοιμάμαι πολύ πιο εύκολα απ' ότι πριν. Έρχεται δηλαδή μια ώρα που ''νυστάζω''! Μπορεί να μην είναι πριν τα μεσάνυχτα, αλλά υπάρχει σαφής διαφορά. Δεν βαμπιρίζω μέχρι να με βρει το πρωί

    Ίσως κάτι από αυτά να δουλέψει και για σένα.

    Ωστόσο, όπως αναφέρεις και εσύ, η αϋπνία είναι σύμπτωμα. Σε μένα πάει πακέτο με την κατάθλιψη και την αγχώδη διαταραχή.

    Μπορεί να υποχωρεί με κάποιους τρόπους που αναφέρθηκαν, όμως για να 'καταπολεμηθεί' ουσιαστικά πρέπει να αναζητηθεί αυτό που την προκαλεί, και είναι αυτό τελικά που πρέπει να δουλευτεί-αντιμετωπιστεί.
    crazy_diamond σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. προσπαθω να μη βαμπιριζω, ορισμενες φορες και στα καλα μου να ειμαι με πιανει, εχει γινει συνηθεια. ειδικα σεπτεμβριο μηνα που αλλαζει η ωρα κι αρχιζει να νυχτωνει νωριτερα, νιωθω καπως...

    επισης ειναι σπαστικο οταν δε μπορεις να κοιμηθεις, κοιμασαι τελικα λιγο, και ξυπνας πρωι αρχιζωντας τη μερα σου, νιωθωντας παλι πτωμα μετα απο δυο τρεις ωρες. σερνεσαι για ολη την υπολοιπη μερα ετσι, και φυσικα εχεις και χαλασμενη διαθεση.

    ζεστο μπανιο και γαλα ειναι ευκολα θα ξεκινησω απ'αυτα! μουσικη μπορει να ακουω, αλλα οταν ειναι να κοιμηθω θελω ησυχια. κι επειδη τυγχανει να μενω διπλα σε μεγαλη λεωφορο και τα αμαξια δε σταματαν ποτε να περναν, δεν υπαρχει ποτε η απαραιτητη ησυχια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    400
    ΚΕΝΟ

    το ειχα δοκιμασει στο παρελθον και με ειχε βοηθησει. Αργει λιγο, λογω του οτι ειναι φυτικο και δεν ειναι τοσο ισχυρο οσο τα χημικα, βοηθαει ομως. Τα χαπια τα βρισκεις στο φαρμακειο και δεν χρειαζονατι συνταγη γιατρου. Οσο για το ροβημα, εχω την εντυπωση οτι κυκλοφορουν και ετοιμα σαν φακελακια στο σουπερ μαρκετ αλλα σιγουρα υπαρχει και σε μαγαζι με βοτανα.

    Ξενυχταω ακομα γιατι ειπα να κανω λιγο υπομονη αλλα με βλεπω να τα παιρνω παλι

    Ελπιζω αν σε βοηθησει!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Κρίμα εγώ έχω θέμα με το στομάχι.

    Αυτά που λειτουργούν πάνω μου ήταν αρχικά το χαμομήλι, μετά η χαλάρωση και τελευταία αυτό που έχει ιδιαίτερη επιτυχία είναι να ορίσω να κοιμάμαι 4-5 ώρες το πολύ. Πλέον αντέχω στις 4 ώρες ύπνου και δεν έχω τον φόβο πως δεν θα κοιμηθώ. Δοκιμάστε το παιδιά!!! Μην παλεύετε για 8 ώρες ύπνου και ταλαιπωρείστε, σοβαρά είναι αμαρτία. Στην αρχή θα έχετε πονοκεφάλους (πιείτε ντεπονάκι αλλά με μέτρο) μετά όμως από 1-2-3 βδομάδες θα είστε γεμάτοι ενέργεια και με 4 ώρες μονάχα!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Greece
    Posts
    3
    Αν έχεις τηλεόραση στο δωμάτιό σου, δες λίγο, μήπως σε πάει ο ύπνος, 'η διάβασει ένα βιβλίο. Για δοκίμασε και τα δύο. Συνήθως η τηλεόραση κοιμίζει. Πάντως και το χαμομήλι ε'ιναι πολύ καλό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    τήλιο, γυμναστική νωρίς το απόγευμα.

    αν πάρεις μια βαλεριάνα και πιείς και ένα τήλιο, την ώρα που έχεις αρχίσει να νυστάζεις, θα ξεραθείς στον ύπνο. αν τα πάρεις όμως σε φάση που είσαι στην τσίτα, απλά θα σε χαλαρώσουν λίγο. γενικά πρέπει να έχει μπει και ο οργανισμός λίγο σε mode ύπνου για να σε βοηθήσουν αυτά αποτελεσματικά.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by angsofcha View Post
    Αν έχεις τηλεόραση στο δωμάτιό σου, δες λίγο, μήπως σε πάει ο ύπνος, 'η διάβασει ένα βιβλίο. Για δοκίμασε και τα δύο. Συνήθως η τηλεόραση κοιμίζει. Πάντως και το χαμομήλι ε'ιναι πολύ καλό
    sorry δεν βλεπω καθολου τηλεοραση, ολη αυτη η νεοελληνικη ξεφτυλα μου φερνει αναγουλα. τα βιβλια ειναι οκ και το εκανα στο παρελθον, αλλα συνηθως ξεχνιεμαι και μ'αυτα και μπορει να φτασω μεχρι και τις 4 διαβαζωντας :\


    Quote Originally Posted by claire View Post
    τήλιο, γυμναστική νωρίς το απόγευμα.

    αν πάρεις μια βαλεριάνα και πιείς και ένα τήλιο, την ώρα που έχεις αρχίσει να νυστάζεις, θα ξεραθείς στον ύπνο. αν τα πάρεις όμως σε φάση που είσαι στην τσίτα, απλά θα σε χαλαρώσουν λίγο. γενικά πρέπει να έχει μπει και ο οργανισμός λίγο σε mode ύπνου για να σε βοηθήσουν αυτά αποτελεσματικά.
    απο γυμναστικη οντως εχω αναγκη, απλα τις πιο πολλες φορες δεν υπαρχει η ορεξη, περναει και η ωρα γρηγορα και φτανει να εχει παει 12 χωρις να το καταλαβω. το mode υπνου μεχρι να ρθει μπορει να χει ξημερωσει!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Ένας ωραίος τρόπος για χαλάρωση είναι να ακούτε χαμηλά σε ένα ipod ήχους, όπως για παράδειγμα βροχή που πέφτει κλπ. Υπάρχουν στο youtube με τίτλους όπως nature sounds, water sounds, rain sounds. Είναι αρκετά χαλαρωτικό, σε νανουρίζει ευχάριστα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Quote Originally Posted by claire View Post
    τήλιο, γυμναστική νωρίς το απόγευμα.
    αν πάρεις μια βαλεριάνα και πιείς και ένα τήλιο, την ώρα που έχεις αρχίσει να νυστάζεις, θα ξεραθείς στον ύπνο.
    Συμφωνώ και επαυξάνω.
    Το τήλιο κυριολεκτικά με έσωσε από τη διανυκτέρευση στις κλινικές και τα υπνωτικά χάπια. Πάσχουσα από κλινική αϋπνία, και υποφέροντας και από jet lag, είχα κάνει τη νύχτα μέρα. Κοιμόμουν αργά το απόγευμα για 3-4 ώρες, και εμενα όλη τη νύχτα ξύπνια. Είχα εγκαταλείψει κάθε ελπίδα για φυσικό ύπνο, μέχρι που η μάνα μου έκανε και ένα καλο στη ζωή της και μου έστειλε τήλιο... θεϊκή έμπνευση φιλε μου. Κυριολεκτικά μου έστρωσε τη ζωή. Στη φάση που βρίσκομαι τώρα, το τήλιο με έχει σώσει, γιατί θα είχα γίνει βαμπίρ αλλιώς... ή έστω ζόμπι.

    Η γυμναστική επίσης βοηθάει, αλλα όπως είπε και η claire, όχι παραπάνω από 1 ώρα, όχι έντονη "muscle-building" γυμναστική αλλα αερόβια, και να έχεις τελειώσει το πρόγραμμα σου τουλάχιστον 3 ώρες πριν πας για ύπνο. Τόση ώρα χρειάζεται ο οργανισμός σου για να ξεκινήσει τη διαδικασία αναδόμησης των μυών που γύμνασες, και επειδή χρειάζεται πολύ ενέργεια για αυτό, φάε λίγες πρωτεΐνες (κοτοπουλάκι φερειπείν) και pies ένα τήλιο 1-2 ώρες μετά το γυμναστήριο, και νομίζω ότι δε θα έχεις (τουλάχιστον τόσο έντονο) πρόβλημα πλέον. Καλή τύχη mate!
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    παιδια thanks για τις συμβουλες σας, και ειδικα το τηλιο και η γυμναστικη πιστευω θα βοηθουσαν, αλλα με τη ζωη που κανω μαλλον δε μπορω να τα ακολουθησω κι εφαρμοσω καθημερινα...

    Quote Originally Posted by DissolvedGirl View Post
    Στη φάση που βρίσκομαι τώρα, το τήλιο με έχει σώσει, γιατί θα είχα γίνει βαμπίρ αλλιώς... ή έστω ζόμπι.
    αμα με δεις εξω, εχω ηδη γινει ζομπι. οταν περπαταω σερνομαι, ειδικα οι μαυροι κυκλοι κατω απ'τα ματια δε φευγουν ποτε! λες κι εφαγα μπουνια ειμαι, τελειως σκατα. δωστε και καμια συμβουλη γι'αυτο αν υπαρχει...

Similar Threads

  1. Φυσική 5-ΗΤΡ
    By Giorg in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-2009, 16:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •