Μια απαντηση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Γάτε....ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι λέω. όπως καιγω δεν κατάλαβα τι έλεγε ο δούκας στο πρώτο του ποστ και για αυτό του ζήτησα να γίνει πιο σαφής. Είχα την εντύπωση πως είχε βγάλει μόνος του πόρισμα για αυτό είπα να μη ταμπελοποιούμε τους ανθρώπους, (πως πρέπει να χουν κάτι για να φέρονται κάπως).
    Συμφωνώ πως μπορεί η συμπεριφορά της να είναι αποτέλεσμα αυτών που αντιμετωπίζει, αλλά δεν έχω ακούσει για καμία αρρώστια που να κάνει κάποιον να λέει στον σύντροφο του πως δεν ειναι ερωτευμένος. Φαντάζομαι πως το ζουμί εκεί είναι....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    100000000000000000%%%% Δεν το αμφισβειτεί κανείς αυτό αγαπητή Θεοφανία. Απλά μόνο όταν και οι δυο είναι καλά μπορείς να δεις αληθινές σκέψεις και συμπεριφορές. Εστίασα λοιπόν στο πρόβλημα σαν πρόβλημα ότι ναι μπορεί να δημιουργεί αυτό που ανέφερε. Τώρα το αν είναι αληθινή ή όχι δεν μπορεί να το μάθει στην συγκεκριμένη φάση.
    Φανταζομαι εννοεις Sofia.Λοιπον...οχι δεν συμφωνω. Αντιθετα νομιζω, πως οταν δεν ειμαστε "καλα", μπορει να ειμαστε αληθινοι, συνεπεις με ενα κομματι του εαυτου μας που δεν εκφραζεται οταν ειμαστε καλα. Μπορει να εχουμε κ μεγαλυτερη διαυγεια, να δουμε καλυτερα τι μας ενοχλει...Στιγμες που ειμαστε καλα, πιο δυσκολα μας ενοχλει κατι. Στα ασχημα μας, ειμαστε πιο ευαισθητοι στον πονο κ ισως πιο ευκολα να ανιχνευουμε την δυσκολια κ την αληθεια που συνεπαγεται κατι που μας ενοχλει.

    Φυσικα δεν υποστηριζω πώς ισχυουν ολα αυτα, καθε φορα που ειμαστε ασχημα. Μα νομιζω πώς ισχυουν καποιες φορες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Άκου Δούκα θα σου το πω όσο πιο ήρεμα μπορώ ειλικρινά....

    Το ποστ σου το 2ο συγκεκριμένα είναι γεμάτο "κρυφά" μηνύματα. Ουσιαστικά σαν να προσπαθείς να αποδείξεις πως για όλο αυτό φταίει εκείνη. Αν πραγματικά είχες άλλη διάθεση θα υπήρχε αντικειμενικότητα.

    1ο σφάλμα Στην αρχη ηταν αρκετα ενθουσιασμενη και ουσιαστικα μπηκα στο τριπακι . Δεν μας λες όμως ποιος ξεκίνησε την ιστορία εσύ ή εκείνη; Και πως μπήκες στο τριπάκι εκείνη σε έχωσε με το ζόρι; Αν δεν ήθελες ας της έριχνες Χ.
    2ο σφάλμα Ηρ8ε η στιγμη που εμεινε ενα μεγαλλο διαστημα μαζι μου και εκει ειδα πραγματικα τι ειναι Τι είναι να έχεις ψυχολογικό πρόβλημα. Δεν μας είπες σου το είχε πει ήδη ή όχι; Δεν το ήξερες αν σου το είχε πει; Αν δεν ήθελες ας της έριχνες Χ.
    3ο σφάλμα Οποτε δεν σηκωνα το τηλ επερνε μεχρι να με βρει ακομα και στην δουλεια μου,φοβοταν μηπως εχω παθει κατι.Πηγα κοντα στα μερη τησ για δουλεια καποιες φορες εκενα το λαθος να της το λεω και ηθελε να ερ8ει να με βρει να με δει. χαχαχα κλασικό παραδειγμα.... και θέλω και δεν θέλω και έτσι και γιουβέτσι χαχαχα Κλασικό παράδειγμα επιβεβαίωσης σου το κλείνω το τηλ. δεν σε δέχομαι αλλά όταν μου κάνει κέφι έρχομαι σε βρίσκω σου ξανασηκώνω το ηθικό και απομακρύνομαι πάλι γιατί έκανα μέγα λάθος.. Εσύ φταις που είσαι άρρωστη για αυτό δεν σε θέλω άλλο αλλα όταν μου ξαναρθει θα επιστρέψω...
    4ο σφάλμα Το μονο που ξερω ειναι οτι βιωσα μια κατασταση μια κοπελας Ασχολίαστοοοοοοοοοοοοοοοο
    5ο σφάλμα ειμαι και εγω νε νοσο του crohn Πρώτα από όλα ειλικρινά εύχομαι τα καλύτερα ειλικρινά όμως. Είναι πολύ άσχημο να έχεις κάτι και σου εύχομαι να είσαι γερός και δυνατός. Δεν μπορείς να χρησιμοποιείς την ασθένεια σου για να κάνεις τον άλλο όπως θες. Φαντάζομαι εκείνη δεν σου είπε πάσχω από αγοραφοβία πρέπει να με ανεχτείς ή κάτι τέτοιο.

    Διακρίνω πραγματικά από την μεριά σου μια άσχημη αίσθηση. Από όλα αυτά που έχεις πει το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως εκείνη είναι μπερδεμένη και κατηγορεί τον εαυτό της και εσύ είσαι επίσης μπερδεμένος και κατηγορείς εκείνη για αυτό. Εκείνη γνωρίζει πως έχει πρόβλημα. Μετα συγχωρήσεως όμως το δικό σου πρόβλημα πότε θα το ανακαλύψεις; Ειλικρινά δεν σου το λέω για να σε προσβάλω μπορεί να φταίει και εκείνη (για να είμαστε δίκαιοι θα έπρεπε να την ακούμε αλλά δεν είμαστε δικαστές πάντα) αλλά εσύ θεωρείς πως το μόνο σου λάθος είναι που ασχολήθηκες;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σοφία εννοούσα σόρρυυυυυυυ!! Αυτό που λες δεν ξέρω αν πραγματικά ισχύει. Αν πάθω κατάθλιψη και γίνω γλυκούλης και μόλις περάσει γίνω κακότροπος τι συμβαίνει; Ποια ήταν η αληθινή μου συμπεριφορά; Επίσης δεν μπορεις να γνωρίζεις σε ποιο κομμάτι θα μπερδευτείς όταν έχεις κάποια ψυχ/κη ασθένεια. Εγώ αντίθετα το υποστηρίζω αυτό που λέω γιατί το ζω. Ξέρω πως έχω μπερδευτεί σε κάποια κομμάτια και πως έχω γίνει πιο αποφασιστικός σε άλλα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Γάτε....ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι λέω. όπως καιγω δεν κατάλαβα τι έλεγε ο δούκας στο πρώτο του ποστ και για αυτό του ζήτησα να γίνει πιο σαφής. Είχα την εντύπωση πως είχε βγάλει μόνος του πόρισμα για αυτό είπα να μη ταμπελοποιούμε τους ανθρώπους, (πως πρέπει να χουν κάτι για να φέρονται κάπως).
    Συμφωνώ πως μπορεί η συμπεριφορά της να είναι αποτέλεσμα αυτών που αντιμετωπίζει, αλλά δεν έχω ακούσει για καμία αρρώστια που να κάνει κάποιον να λέει στον σύντροφο του πως δεν ειναι ερωτευμένος. Φαντάζομαι πως το ζουμί εκεί είναι....
    Σε έπιασα κούκλα αλήθεια. Πολύ πετυχημένο σχόλιο και εύστοχο!! αλήθεια! Ε πες το έτσι να σε πιάσουμε!!!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    οχι που ασχοληθηκα...απλα που δεν καταλαβενω....την ηθελα,ηθελα να κανω κατι μαζι της το παλεψα, οπως ειπε αυτην δεν ενιωσε οπως θα ηθελε, θα μπορουσε να απομακρυνθει εγω ηθελα να την βλεπω και δεν αντιδρουσα οταν μου ελεγε να ερ8ει να με βρει,εκανα λαθος που τησ το ελεγα οτι θα βρισκομουν κοντα της στην περιοχη της,αλλα ηθελα να την δω,θα μπορουσε να μην ερ8ει,να μην με κανει να πιστευω οτι κατι παει να αλλαξει οτι θελει με αυτα που ελεγε.....εκανα λαθος που το συνεχισα, ναι ξερω καλα οτι εχω μια εγωιστικη διαθεση στην ολη ιστορια απλα δεν καταλαβενα και δεν καταλαβενω γιατι θα μπορουσε να μην εχει λειτουργησει και αυτη ετσι.οσο για την crohn που ειπα στο ειπα γιατι αν δεν δεις αν δεν το ψαξεις αν δεν με ζησεις δεν ξερεις απο μια κουβεντα που θα σου ελεγα αν γνωριζομαστανν τι ειναι,ετσι εγινε απλα μια κουβεντα μου ειχε πει και δεν απλα δεν ηξερα.Ευχαριστω για το χρονο σας παντος

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    δεν χρησιμοποιησα και δεν το εχω κανει ποτε αθτο που ειπες για την crohn,λυπαμαι που το καταλαβες ετσι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Απάντηση
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2009, 11:50
  2. θελω την απαντηση σας
    By efi2000a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 17-10-2009, 20:06
  3. Μια απαντηση στο κρίνο
    By Bonnie1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2008, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •