Μια απαντηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8

    Μια απαντηση

    Kαλημερα,ειναι πρωτη φορα που γραφω εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο ενα ατομο που εχει διαταραχη προσωπικοτητας,κρισεις πανικου,αγοραφοβια,μπορει να μπερδευει και να μην αναγνωριζει τα συναισθηματα του ειδικα σε μια σχεση, να φοβατε να εκδηλωθει και οταν εκδηλωνετε να τα λεει ετσι μια αλλιως την αλλη,μια μαυρο μια ασπρο,να εχει στο μυαλλο του ενα "αν",να μπαινει σε διαδικασιες να συγκρινει παντα καταστασεις παντα με τα βιωματα που εχει.Να μην μπορει να δεχτει οτι ειχε μια συμπεριφορα την μια στιγμη και μετα να την ρωτας για το ιδιο θεμα και να σου λεει αλλα και συμπεριφερετε διαφορετικα.Προσπαθω να καταλαβω γιατι ειμαι σε μια σχεση τετοια και δεν ξερω τι μου γινετε,προσπαθω να εξηγησω την συμπεριφορα της και στο τελος με βλεπω να εχω και εγω καποιο προβλημα.

    Ευχαριστω

  2. #2
    Θέλεις να ηρεμήσεις και να γίνεις λίγο πιο σαφής? Εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα τίποτα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αγαπητέ Δούκα δεν χρειάζονται όλα αυτά για να είναι μπερδεμένος κάποιος/κάποια. Και μια απλή κατάθλιψη σε κάνει να μην ξέρεις τι θέλεις. Θέλω να σου εξηγήσω πως μπορεί το άτομο για το οποίο μιλάς να είναι μπερδεμένο. Να ξέρεις πως όταν υπάρχει πρόβλημα στο ψυχολογικό κομμάτι πολλές φορές τα άτομα δεν μπορούν να καταλάβουν τι ακριβώς θέλουν σε θέματα που θεωρούν πολύ σημαντικά. Αυτά από εμένα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα πρέπει να τα αναγάγουμε σε αρρώστια. Αν είναι κάποιος δύστροπος/κακότροπος/ξενερωμένος σημαίνει πως έχει κατάθλιψη ή οποιαδήποτε ψυχολογική αρρώστια?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Με την κοπελα αυτη ειχαμε μια σχεση οπου υπηρχε το προβλημα της αποστασης.Μιλουσαμε στο τηλ και προσπαθουσαμε να βρεθουμε οποτε μπορουσαμε.Στην αρχη ηταν αρκετα ενθουσιασμενη και ουσιαστικα μπηκα στο τριπακι να το δω διαφορετικα γιατι ειχε καποια στοιχεια που μου αρεσαν.Λεω οτι μπηκα γιατι παντα ημουν κατα της σχεσεις που εχει αποσταση.Περασε καποιο διαστημα ειχαμε βρεθει καποιες φορες και απο κοντα.Στο τηλεφωνο αρχισε να μου λεει απο καποια στιγμη και μετα οτι ενταξη αρχισε να νιωθει περιεργα και εμπαινε σε διαδικασια να σκεφτετε οτι οτι ειμαστε ετσι γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο η οντος θελουμε ο ενας τον αλλο.Ηρ8ε η στιγμη που εμεινε ενα μεγαλλο διαστημα μαζι μου και εκει ειδα πραγματικα τι ειναι να μην μπορεις να βγεις εξω γιατι φοβοσουν μην απομακρινθεις απο το σπιτι,ζαλαδες,να θελει φαγητο και ποτο συνεχεια να περνει μαζι της αν πηγαιναμε καπου.Εκανα υπομονη αρκετη,καποια μερα γυρισα απο δουλεια και την βρηκα και εκλεγε.Την ρωτησα τι ειχε και μου ειπε οτι βασικα δεν νιωθει τοσο ερωτευμενη.Στεναχωρηθηκα αλλα λεω ενταξη συμβαινει.Βεβαια σε ολο το διαστημα αυτο η κοπελα ηθελε να κανουμε σεξ ηθελε αγκαλιες δεν ενιωθε καθολου ξενερωμενη αφου δεν της ειχε βγει το ολο σκηνικο οπως θα ηθελε,και ειδικα μετα απο την κουβεντα που μου ειπε περι ¨"ερωτα" συνεχησε για τισ επομενες μερες που εμεινε να κανει και να θελει οτι ακριβως εκανε και πριν το πει.Εφυγε,πηγε στο μερος της υπηρχε επικοινωνια βεβεα σε σημειο παλι να αρχισει να εκδηλωνει συναισθηματα.Οποτε δεν σηκωνα το τηλ επερνε μεχρι να με βρει ακομα και στην δουλεια μου,φοβοταν μηπως εχω παθει κατι.Πηγα κοντα στα μερη τησ για δουλεια καποιες φορες εκενα το λαθος να της το λεω και ηθελε να ερ8ει να με βρει να με δει.Ολες τισ φορες εκανε σαν να ηταν αλλοσ ανθρωπος σαν να μην ειχε συμβει κατι,αγκαλιες φιλια σ αγαπαω και αλλα πολλα.Δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινοταν.Νομιζω οτι επρεπε να εχει ξενερωσει αυτη και οχι να εκδηλωνεται,το αποκορυφομα ηταν τελευτεα φορα που βρεθηκαμε,οπου βεβαια την ρωτησα πως νιωθει αν εχει αλλαξει κατι μεσα της και μοθ ειπε "καλα δεν βλεπεις δεν το καταλαβενεις".Εφυγε,μετα απο λιγο καιρο και αφου μιλαγαμε στο τηλ της ειπα κοιταξε να δεις θελω ολο το πακετο,εμειμε αφωνη,μοθ λεει δεν ξερω...τρελλαθηκα και αρχισα να λεω τα δικα μου,νευριασα.Αλλα μου εδειχνε απο κοντα αλλα ελεγε μετα.Της ειπα να μην με ξαναενοχληση.Μετα απο λιγες μερες μοθ εστειλε ενα sms που ελεγε οτι για τους μοναδικους δικουσ της λογους με αγαπαει.Γελασα νομιζω οτι τα βλεπω ολα μια κοροιδια πλεον.
    Απο την μερια μου ξερω οτι ασχοληθηκα αρκετα,ισως λαθος,δεν εχω καταλαβει γιατι το εκανα.ερωτευτικα μια κατασταση απλα γιατι ασχοληθηκα οχι με το ατομο αλλα με την κατασταση η τελικα ερωτευτικα την κοπελα και δεν το εχω καταλαβει.Το μονο που ξερω ειναι οτι βιωσα μια κατασταση μια κοπελας που εκτος απο το οτι δεν καταλαβενα γιατι μου συμπεριφερθηκε ετσι,ειδα και ενα ανθρωπο με αγοραφοβια,με κρισεις πανικου οπως μου ειχε πει και αυτη να μην μπορει να κανει πολλα πραγματα καποιες φορες ,στο σπιτη της δεν μπορει να μεινει,παει σε φιλη της και κοιματε παντα,μια κατασταση οντος περιεργη.Αν εχω λειτουργησει ετσι λογο πληγωμενου εγωισμου και εχω στεναχωρηθει τοσο πολυ για αυτο και μονο το ξερω ειμαι απαραδεχτος,απλα δεν μπορουσα να βλεπω αλλα οταν ειμαστε μαζι, να αισθανομαι αλλα, και μετα να ακουω αλλα,νομιζω οτι ηθελα να το προσπαθησω μαζι της.ΕΙιχα μπει πολλες φορες βεβεα σε διαδικασια να σκεφτω αν θα αντεχα να ημουν μαζι με ενα τετοιο ατομο,και αυτο γιατι ειμαι και εγω νε νοσο του crohn ενα αυτοανοσο σκληρο νοσημα του πεπτικου αλλα δεν φοβομουν οτι δεν θα αντεχα κ οτι θα μπορουσα να σηκωσω και τα προβληματα καποιου αλλου.Προσπαθω να καταλαβω απλα της συμπεριφορα της.Με βαση αθτην την ιστορια εστειλα και το παραπανω post.

    Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Για κάτσε βρε Θεοφανία ο άνθρωπος λέει πως έχει όλα αυτά τα ψυχολογικά η κοπέλα και ρωτάει αν από αυτά είναι δυνατόν να προκύπτει και η αναποφασιστικότητα. Που βλέπεις δηλαδή το παράλογο; Άλλο η συμπεριφορά σου όταν είσαι καλά και άλλο όταν έχεις ψυχολογικά ναι ακόμα και κατάθλιψη που βλέπεις το περίεργο; Μόνη σου έβγαλες το συμπέρασμα πως οποιος είναι δυστροπος/κακότροπος/ξενερωμένος έχει και ψυχολογική αρρώστια δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Θεοφανια μου το ειχε πει οτι ειχε αγοραφοβια και κρισεις πανικου.Την αγοραφοβια την ειχα διαπιστωσει και εγω δεν μπορουσε να ειναι σε αρκετο κοσμο μεσα,κουραζοταν υπερβολικα ευκολα ειχε ζαλαδες και ηθελε παντα να εχει φαγητο και κατι να πιει αν την επιανε μια κριση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ναι συγχαρητήρια Δούκα!!!! Καλά δεν έχω λόγια λέμε!!!!!!!!!!

    Τώρα θα τα ακούσεις και αυτό γιατί η κοπέλα σου ξεκαθάρισε πως είχε ψυχολογικά. Λοιπόν αν δεν αντέχεις ένα άτομο με ψυχολογικό πρόβλημα δεν κάνεις τπτ μαζί του όχι το προχωράς και συνειδητοποιείς πως δεν αντέχει το στομάχι σου και μετά το κατηγορείς επειδή έχει ψυχολογικά και να το κάνεις να νιώσει πιο άσχημα. Η κοπέλα είναι μπερδεμένη και την πατήσατε κι οι δυο δυστυχώς. Από όλο αυτό ό,τι και να γίνει πληγωμένοι θα βγείτε και οι δυο. Ο φταίχτης όμως σόρρυ που σε κρίνω αλλά είσαι εσύ. Αυτό το ποστ που έγραψες μου έκατσε πολύ άσχημα τώρα!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Αν διαβάσετε το πρώτο ποστ μου, ρώτησα για να καταλάβω γιατί στην αρχή ο δούκας δεν είχε μιλήσει ούτε για κατάθλιψη ούτε για κρίσεις πανικού.
    Θεωρώ ακόμη και τώρα που το είπε, πως μερικά πράγματα είναι θέμα χαρακτήρα και διάθεσης απέναντι στον άλλον και λιγότερο αυτό που αντιμετωπίζει χωρίς όμως να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, καθώς δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση.
    ΌΜΩΣ, ότι και να είχε η κοπέλα, απ τη στιγμή που της έδειχνες πως την αγαπούσες και ήσουν εκεί, δίπλα της, θα είχε αδράξει την ευκαιρία και δεν θα σου έλεγε πως δεν είναι πια ερωτευμένη.
    Εμενα εκεί μου χαλάει όλο τογλυκό....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Βρε Θεοφανία στο 1ο μήνυμα το λέει για κρίσεις πανικού για διάβασε το λίγο και θα το δεις.

    Μιλάμε από προσωπικές εμπειρίες και εγώ επειδή με είδα ξέρω. Δεν ήμουν ποτέ αναποφάσιστος όμως τώρα με την κατάθλιψη δυστυχώς είμαι. Είναι σαν να θεωρώ πως όποια απόφαση και να πάρω σε σημαντικά θέματα θα βγω λάθος.

    Αν δεν ξέρουμε όμως λέμε "Δεν ξέρω" όχι δεν ισχύει. Είναι κρίμα να τα ρίχνουμε όλα στους ανθρώπους. Γιατί πάντα ο φταίχτης είναι αυτός με τα ψυχολογικά ενώ τα πράγματα συνήθως δεν είναι έτσι!
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    παρολα αυτα ενας ανθρωπος με ψυχολογικα, μπορει και αυτος να φταιει γατε...δεν νομιζεις?
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    100000000000000000%%%% Δεν το αμφισβειτεί κανείς αυτό αγαπητή Θεοφανία. Απλά μόνο όταν και οι δυο είναι καλά μπορείς να δεις αληθινές σκέψεις και συμπεριφορές. Εστίασα λοιπόν στο πρόβλημα σαν πρόβλημα ότι ναι μπορεί να δημιουργεί αυτό που ανέφερε. Τώρα το αν είναι αληθινή ή όχι δεν μπορεί να το μάθει στην συγκεκριμένη φάση.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Γατε δεν εκανα πισω ποτε με την κοπελα απλα σκεφτομουν καποιες φορες αν θα αντεχα και εγω,δεν το ειχα ξαναζησει κατι τετοιο λες να ηξερα τι σημενει κρισει πανικου και αγοραφοβια.Ξερεισ τι ειναι crohn που εχω?Εκανα και ηθελα να κανω κατι μαζι της .Ταυτιστηκα σε πολλα πραγματα και δεν παραπονεθηκα απλα λεω τι σκεφτηκα.Μεχρι την τελευτεα στιγμη που ειμαστε μαζι δεν φοβομουν την αγοραφοβια η την κριση πανικου απλα φοβομουν αυτο που ειχα ζησει και που ακουγα για αγαπες και μετα σε ολα γινοταν διαγραφη, με χαλουσε.Πιστευα οτι μια κοπελα δεν ξεκιναει να παει να δει καποιον 3 φορες ετσι στα καλα καθουμενα και απο την στιγμη που του εχει εκφραστει οτι δεν ειναι ερωτευμενη ουτε του λει για αγαπες.Την τελευτεα φορα που την ρςτησα πως γινετε να νιωθει τοσο καλα οταν ειμαστε μαζι και μετα οταν φευγει λεει αλλα μου ζητησε συγνωμη για την συμπεριφορα της(για το πως εκδηλωθηκε το 3μερο που ειμασταν μαζι).

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    Και δεν εριξα τπτ στην κοπελα απλα προσπαθω να καταλαβω...και αλλες κοπελες μου εχουν πει οτι δεν ειναι ερωτευμενες αλλα τισ βλεπω το ιδιο, ξενερωτες με εμενα που το ακουω αυτο...ξερεις δεν ειναι και το οτι καλητερο αλλα το δεχομουν.Αυτη εκανε σαν να ηταν ερωτευμενη και ζουσε τις στιγμες εκδηλωνοταν,σαν να με τρελαινε σε σημειο που σκεφτομουν οτι με δουλευει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8
    τα χρεωνα ολα στον εαυτο μου και οτι δεν δεχτηκα αυτο που ακουσα περι ερωτα δεν το παραδεχομουν μεχρι την τελευτεα φορα που βρεθηκαμε..λεω δεν γινετε να ειναι ετσι δεν μπορει,ακου ειχε γινει μια κουβεντα για πραγα να παμε τα χριστουγεννα,της λεω οτι θελω να παω αλλα με καποιον που να νιςθει και να νιωθω καλα,νομιζω ειναι λογικο.Ξερεις τι μου απαντησε?"Γιατι εμεις δεν ειμαστε καλα"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απάντηση
    By Alobar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-12-2009, 12:50
  2. θελω την απαντηση σας
    By efi2000a in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 17-10-2009, 21:06
  3. Μια απαντηση στο κρίνο
    By Bonnie1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 66
    Last Post: 16-01-2008, 19:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •