πονοκεφαλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26

    πονοκεφαλος

    απο τοτε που γεννησα τον μικρο εχω τρομερους πονοκεφαλους ισως και η κουραση 2 παιδια 20 μηνων και 4 μηνων
    εχω φτασει σε σημειο μια μερα να ποναω μια οχι αλλα οχι πονο μια πιεση στο μετωπο στα ματια και στα μελλιγια
    κανω χρονια ψυχοθεραπεια λογω φοβων και κρισεων πανικου ,προχτες μια επιασε σοκ οτι εχω ογκο στο κεφαλι λογω πονοκεφαλων αυπνη και ολη μερα εκλαιγα
    ετσι ο ψυχιατρος μου εδωσε τα entact μαζι με bespar αισθανομαι ομως χαλια
    κομπο,φοβο,και ο πονοκεφαλος μαλλον η πιεση με εχει ταραξει στο κεφαλι
    καποιος αλλος παρομοια εμπειρια?

  2. #2
    Προσωπικα εγω ειχα εμπειριες απο πονοκεφαλο και αγχος πανω απο 9 χρονια.Με το που αγχωνομουν πονοκεφαλος,ζαλαδες και τα σχετικα.Αν καταφερεις και μειωσεις το αγχος δεν θα εχεις και πονοκεφαλους

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    εμενα παλι μου εχει κολλησει οτι εχω ογκο στο κεφαλι

  4. #4
    Θεος φυλαξει,μην σκεφτεσαι τετοια αν ειχες ογκο στο κεφαλι εκτος το οτι θα ειχε εκδηλωθει θα ειχες και αλλα πιο σοβαρα προβληματα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Ο πονος στο μετωπο σαν να σου ζουλανε το κρανιο ειναι απο αγχος. Βασικα, μπορει να ειναι και απο αγχος.
    Παντως, ξερεις και η ιδια οτι ογκο δεν εχεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πηγαινε σε ενα νευρολογο για τους πονοκεφαλους , ζητα του ενα ισχυρο παυσιπονο,,,,,, Επισης μπορεις μονη να δοκιμασεις πολλα παυσιπονα να δεις ποιο σε πιανει,,

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μπορεί να είναι ορμονικό (είχες γενικά πονοκεφάλους κατα τη διάρκεια του κύκλου σου?), μπορεί να είναι από τον αυχένα, μπορεί να έχεις ιγμορίτιδα. χίλια δύο μπορεί να είναι , μην σκέφτεσαι το χειρότερο. πήγαινε σε ένα γιατρό, για να ηρεμήσεις!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    πηγα σε ωρλ δεν εχω ιγμοριο
    σε οθοπαιδικο μου ειπε κανω μυικους σπασμους στον αυχενα αλλα δεν δικαιολογειται λεει ο πνοκεφαλος
    εχω ενα χαλασμενο-σπασμενο δοντι και η οδοντιατρος τα ιδια δεν δικαιολογειται ο πονοκεφαλος
    ο παθολογος μου εδωσε σερακτιλ καπως μου καλμαρει με αυτα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    και οι πονοκεφαλοι καλα κρατουν και ο φοβος οτι κατι εχω στο κεφαλι το ιδιο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Εγω περσι ειχα χωρισει και ειχα μια βδομαδα πονοκέφαλο συνεχόμενα, εντομετα3υ ειχα τραβήγματα γιατι τον εστειλα στον νοσοκομεία τον τυπο αφου του ανοι3α το κεφαλι αλλα γενικα με ταλαιπωρει ο πονοκεφαλος συχνα πιστευω φταιει ο τροπος ζωης καφεδες τσιγαρα ειμαι και ευαισθητη..πιστευω η πίεση φταιει, θα σου προτεινα να εκανεσ ολες τις ε3ετασεις αν εχεις τη δυνατότητα με πρωτη μαγνητικη για να σου φυγει το αγχος..αν κανεις μαγνητική θα δείξει ολοι φοβόμαστε για την υγεία μας οταν εχουμε επιμονα συμπτωματα, αλλα επειδη εισαι πιεσμενη πολυ πιθανο ναναι αυτο, τα εντακτ θα σε βοηθησουν εχω ακουσει πως ειναι τα καλυτερα αντικατθλιπτικα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    το ξερω οτι πρεπει μα κανω μαγνητικη αλλα φοβαμαι το αποτελεσμα ,εντωμεταξυ πλεον δεν εχω καθε μερα πονοκεφαλο μια εχω μια οχι και συνηθως εχω οχι πονο εντονο στο κεφαλι αλλα μια πιεση στο μετωπο η στα μελιγγια

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Το τραγικό είναι ότι όσο φοβόμαστε για το παραμικρό, ζούμε όλη μας τη ζωή ως να πάσχαμε πραγματικά από όλα αυτές τις φανταστικές ασθένειες που επινοούμε.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    2
    Και εγώ μετά από μια σοβαρή εγχείρηση μερικές βδομάδες μετά ξεκίνησα να έχω κάποιους πονοκεφάλους και ενοχλήσεις στον αυχένα.
    Ένα σφίξιμο στα μιλίγκια, από την δεξιά μεριά κυρίως, πίεση και πόνος στο μετωπο και πάνω από το μάτι, πόνο σαν να με πατάνε πάνω στο κεφάλι κτλ.
    Επίσης είχα μια αίσθηση ζαλάδας και σαν να είμαι μαστουρωμένος ένα πράμα.
    Πήγα σε γιατρούς και όλοι μου έλεγφαν το ίδιο: Άγχος.
    Έκανα μαγνητική αυχένα και κεφάλι και όλα καλά.
    Εδώ και 1,5 χρόνο το έχω συνεχώς απλά τον τελευταίο καιρό έχει μειωθεί.
    Όταν έχω άδεια από την δουλειά και είμαι χαλαρός είναι ίσα ίσα αισθητός.
    Όταν δουλεύω και είμαι σε μια αγχώδη κατάσταση με πιάνει.
    Είχα πάει και σε νευρολόγο μου έδωσε κάτι ελαφριά αντικαταθλιπτικά τα πήρα για 1, 1,5 μήνα αλλά τίποτα και τα σταμάτησα.
    Για μένα κάνε μια μαγνητική για να ηρεμήσεις και μην παίρνεις φάρμακα γιατί μόνο προσωρινή βελτίωση θα δεις

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    24
    Πανα ημικρανιες εχεις. ειναι αφορητος ο πονος και τις εχει μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου.
    Αν διαβασεις για τις ημικρανιες θα δεις οτι κανενας γιατρος δεν ξερει απο τι προκαλουνται. μπορω να σου πω 5 πραγματακια που θα κανεις ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ γιατι και αυτα τα συνηθιζει ο οργανισμος και ειναι βλακεια να παιρνεις συνεχεια.
    καποια πραγματα που επηρεαζουν γενικα οσους εχουν πονοκεφαλους ειναι
    Α ΚΑΙ Ω : ΑΓΧΟΣ

    Απο εκει και περα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
    η απαντηση βρισκεται στην διατροφη.

    ΤΗΓΑΝΗΤΑ
    ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ
    ΑΛΚΟΟΛ
    ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ (ΝΟΜΙΖΩ) ΚΡΑΣΙ
    ΤΣΙΓΑΡΟ!!!! ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ
    ΚΑΦΕΣ
    Ο ΚΑΚΟΣ ΥΠΝΟΣ

    Τα 2 τελευταια, πολλες φορε νομιζουμε οτι μας γλυτωνουν απο την ημικρανια αν τα κανουμε,π,χ να ξεχαρμανιασουμε η να πιουμε ενα καφεδακι να ξυπνησουμε αλλα στην πορεια της μερας ευθυνονται για αυτους τους αφορητους πονους.

    πινε χαλαρωτικα ροφηματα, τσαι βουνου, χαμομηλι, μεντα. υπαρχουν πολλα που σε καλμαρουν νευρικα.

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΜΙΚΡΑΝΙΕΣ. ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΕΡΝΑΝΕ... ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΡΕΣΑΡΕΣΑΙ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

    Αυτο που λες για τον ογκο θα στο πω ισως αυστηρα και αποτομα αλλα ειναι Β Λ Α Κ Ε Ι Ε Σ , και το λεω με τον πιο γλυκο τροπο που μπορει να στο πει καποιος.

    ο ογκος δεν ερχεται μονος του. πηγαινε κανε μια μαγνητικη αν θες. θα δεις οτι το κεφαλακι σου ειναι χαλαρο.
    ΜΑΣ ΛΕΣ οτι εχεις τη σοβαροτερη ασθενεια που υπαρχει?????

    εγω αν καποια μερα νιωσω οτι παει να με πιασει ημικρανια το ρυθμιζω και κατεβαζω ενταση. αν πιω μια κοκακολιτσα....αστα να πανε.


    ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. Αυτο που σου λεω για τη διατροφη δεν ειναι de facto δλδ καθε ανθρωπο του προκαλουν ημικρανιες τελειως διαφορετικα πραγματα. π.χ ενα συγκεκριμενο αρωμα, η μυρωδια του πουρου και διαφορα τετοια. ελεγξε το. και ΟΤΑΝ σε πιανει το κεφαλι σου φραψε καπου τι εκανες τι εφαγες και θα το τσεκαρεις.

Similar Threads

  1. Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-10-2013, 08:11
  2. Πονοκεφαλος και κινητο
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2010, 12:23
  3. Πονοκεφαλος,Ζαλαδα
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 23:05
  4. Πονοκεφαλος
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 27-09-2009, 12:45
  5. Φλουοξετινη και πονοκεφαλος
    By maria... in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 20-11-2008, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •