ΜΟΥ ΒΑΖΩ ΔΙΟΡΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΙΣΩΣ ΠΕΘΑΝΩ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 117
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    μωρε εχω παει και σε τετοιους! απλα εχω κ αλλα θεματα να λυσω κ πρεπει να ειμαι σε ενα γιατρο να βοηθησει σε ολα. γιατι η βουλιμια ειναι απορροια αλλων τραυματων τα οποια εχω μπλοκαρει η εχω αρνηθει, κ εχω εστιασει ασυνηδειτα σε πιο ανουσια θεματα. τα πολυ σοβαρα τα βλεπω με απαθεια, κ κολλαω σε μικρα πραγματα που μπορει να με τρελλανουν. αυτο προσπαθω να φτιαξω, την συνηδητοτητα μου,γτ ειναι μπερδεμμενη.

    οι ψυχοθεραπευτες μ σπανε τα νευρα γτ σκαλιζουν σκαλιζουν κ βγαζουν στην φορα διαφορα ο καθενας, κ με μπερδευουν ασυστολα! ο ψυχιατρος μ ειναι καλος κ χαρουμενος ανθρωπος κ μ μιλαει σαν φιλος , οχι σαν να μαι καποιος τρελλαμενος ασθενης! τωρα απο κει κ περα οταν με το καλο θα μπορω να σταματησω τα φαρμακα θα βρω ψυχοθεραπευτη!

    συνηθως δεν ακουω, γιαυτο δεν τους εμπιστευομαι. μου λενε για μενα κ εγω σκεφτομαι τα δικα μου, με επιρεαζουν προς το χειροτερο οχι προς το καλυτερο. δλδ μ λενε για το παρελθον μ κ αντι να χαρω κ να κοιταξω το μελλον, κολλαω στο παρελθον περισσοτερο κ οργιζομαι με τα ατομα που εμπλεκονται σε αυτο. κτλβαινεις πως το εννοω?

    ειμαι 25 τωρα
    μι εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις παει σε καλο ψυχοθεραπευτη. ο ενας ειπες δε σε ανελαβε, κ ο αλλος, συγγνωμη για την εκφραση, αλλα ηταν παπαρας!!!

    καλος ψυχοθεραπευτης δεν ειναι καποιος ο οποιος θα σου σκαλισει ολο σου το παρελθον, ουτε να σου καλιεργει μισος για τον πατερα σου κ τον ενα κ τον αλλο!!!

    ειναι καποιος να σε βοηθησει να δεις τον εαυτο σου, να καταλαβεις ποια εισαι, πως λειτουργεις, αν λειτουργεις λαθος σε καποια σημεια να σου προτεινει δοκιμασμενους τροπους να αλλαξεις, να σου προτεινει καλους τροπους να διαχειριστεις τη βουλιμια, να εξετασετε γιατι δινεις ΤΟΟΟΟΟΟΣΣΣΗΗΗΗ σημασια, στο αν θα φας ενα κρουασανακι πανω, η ενα κρουασανακι κατω, πχ εμενα το θεμα αυτο δεν μου φαινεται σημαντικο (αυτο δεν σου το λεω για να σου την πω, γιατι κ εγω εχω αλλα κολληματα που για καποιους λογους τα κανω ΤΟΟΟΟΣΑ κ εσενα θα σου φαινονταν αστεια).

    επισης μπορεις να δουλεψεις τη διαχειρηση του θυμου με αλλους τροπους, να βαζεις ορια, να εκφραζεις εγκαιρα τα συναισθηματα σου, η να βρειτε οποιο αλλο ειναι το προβλημα που υποβοσκει απο κατω κ σε κανει τοσο εκρηκτικο ταπεραμεντο!

    τα φαρμακα καλα ειναι, αλλα προφανως δεν ειναι τοσο ευφυη για να κανουν τετοιες λεπτες αλλαγες στη σκεψη ενος ανθρωπου, αλλα φυσικα μπορουν να σε βοηθησουν να μην ξεφευγεις συναισθηματικα, σε επιπεδα που η λογικη δεν μπορει να λειτουργησει καθολου.

    φυσικα υπαρχουν κ πολλοι παπαρες στο χωρο οποτε αν ενδιαφερεσαι, θα πρεπει να ψαξεις να σου συστησει καποιος εναν ψυχοθεραπευτη απο τον οποιο να εχει μεινει ευχαριστημενος.

    υπαρχουν κ τα ΚΨΥ αν δεν εχεις χρηματα.

    επισης νομιζω οτι ο NikosD ειδικευεται σε διατροφικες διαταραχες. βεβαια, ειναι θεσσαλονικη, αλλα αν του στειλεις ενα πμ, ισως μπορει να σου δωσει σωστες πληροφοριες.
    Last edited by Lou!; 18-12-2010 at 13:42.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  2. #77
    Κατάλληλος θεραπευτής είναι αυτός που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις πως ξεκίνησε το πρόβλημα, τα συναισθήματα που σου δημιούργησε και πως επηρεάζουν τη συμπεριφορά σου στο σήμερα και αφού τα ξεδιαλύνεις αυτά , μέθοδο με την οποία βελτιώνεις τη συμπεριφορά και τη σκέψη σου στο εξής. Η πολλή ψυχανάλυση δε βοηθάει, δηλαδή εκείνο το γεγονός ή η τάδε σκέψη να το παίρνεις και να το αναλύεις. Πιστεύω βοηθάει το πιο μεθοδικό. Δηλαδή έγιναν κάποια πράγματα, αυτά δημιούργησαν τα τάδε συναισθήματα, τα συναισθήματα αυτά με τη σειρά τους δημιουργούν την τάδε συμπεριφορά, μέθοδος υπέρβασης της συμπεριφοράς αυτής και αλλαγής των συναισθημάτων στο τώρα.

    Πρέπει να ναι κάποιος ειδικός που να νοιώθεις ότι σε καταλαβαίνει, όχι κάποιος με ύφος φτιαχτό. Άμα μια μέθοδος δε σου κάνει πας σε άλλο με άλλη μέθοδο.
    Είναι να φτάσεις πρώτα στο σημείο να κατανοήσεις το ψυχικό σου κόσμο, να ανγνωρίσεις που είναι το πρόβλημα και να ξέρεις πως να το ξεπεράσεις. Να ασχοληθείς με το τώρα. Μην αφήνεις τη σκέψη σου να γυροφέρνει στο παρελθόν. Δεν ωφελεί καθόλου αυτό παρά μόνο σε αφήνει στη στασιμότητα και ο χρόνος στη ζωή σου τρέχει και χάνεται.

    Είχα μια κοπέλα με βουλιμία, η οποία όμως σιγά σιγά το ξεπέρασε με θέληση και δίαιτα.
    γιάννης

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ρε παιδια δεν ειναι η φαση ''σε απασχολει αν θα φας ενα κρουασανακι παραπανω '' γμτ δεν ειναι εκει το θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    αν το παμε ετσι κ πολλοι αλλοι εδω μεσα με ψυχαναγκασμους ''τους απασχολει αν θα σηκωσουν ενα σκουπιδακι η αν θα πλυνουν τα χερια τους 1 φορα παραπανω!''
    I m a Good Person With Bad Attitude

  4. #79
    μάθε να ελέγχεις τους ψυχαναγκασμούς. σου χω ξαναγράψει για κάποια καλή μέθοδο
    γιάννης

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχει να κανει με κατι περισσοτερο απο αλο ψυχαναγκασμο το χω εξηγησει 1000000 φορες, ειναι πολυ πιο βαθυ γτ προκαλει αλυσιδα δεινων μετα!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    για αυτο ειπαμε οτι η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει να εξερευνησεις αυτο το πιο βαθυ!!!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    το χω ερευνησει................φταινε ολα αυτα που χω πει για το παρελθον μου........ξερω την ριζα του κακου, τωρα θελω να φτιαξει το παρον. ο ψυχοθεραπευτης δν θα μ κανει κατι. σε 3 ειχα παει κ να με υπνωτισουνε θελανε/! γελαγα 2 μερες που εφερνα στο μυαλο μ την εικονα τους να μ λενε ''χαλαρωσε σκεψου οτι εισαι σε ενα δασος.....επανελαβε μετα απο μενα...ομορφια......γαληνη....η� �εμια.....ομορφια....αγαπη...''

    omg ελεος!!!!!!ειναι γελοιο!!!σε ποσους πια να παω ακομα!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #83
    Quote Originally Posted by me_vs_myself View Post
    το χω ερευνησει................φταινε ολα αυτα που χω πει για το παρελθον μου........ξερω την ριζα του κακου, τωρα θελω να φτιαξει το παρον. ο ψυχοθεραπευτης δν θα μ κανει κατι. σε 3 ειχα παει κ να με υπνωτισουνε θελανε/! γελαγα 2 μερες που εφερνα στο μυαλο μ την εικονα τους να μ λενε ''χαλαρωσε σκεψου οτι εισαι σε ενα δασος.....επανελαβε μετα απο μενα...ομορφια......γαληνη....η� �εμια.....ομορφια....αγαπη...''

    omg ελεος!!!!!!ειναι γελοιο!!!σε ποσους πια να παω ακομα!
    Τι λες; Περιμένεις να ξεπεράσεις το παρελθόν με ύπνωση; Δηλαδή με τη δημιουργία ψευδαίσθησης ότι χαλαρώνεις, ηρεμάς και με τις υποβολές «θα μαι έτσι θα γίνω αυτό δεν θα κάνω τούτο κλπ», που την ώρα που σου λέει όλα αυτά ο νους μπορεί να σκέφτεται και να κάνει ότι θέλει;
    Έχω δοκιμάσει τη μέθοδο αυτή αλλά δεν είδα καμιά διαφορά, εκτός από τη ψευδαίσθηση.
    Δοκίμασε σε κάποιο που κάνει γνωστικοσυμπεριφορική μέθοδο, που να ναι και καλός στη μέθοδο αυτή. Άμα βρεις κάποιον καλό θεραπευτή σ΄αυτή τη μέθοδο, κατανοήσεις και ακολουθήσεις με πείσμα τη μέθοδο αυτή θα δεις σίγουρα διαφορά. Θα μάθεις πως να χειρίζεσαι στο τώρα το παρελθόν όπως αυτό είναι στη σκέψη σου , να ελέγχεις τα συναισθήματα και τη σκέψη σου και να κάνεις υπερβάσεις στη συμπεριφορά σου.
    Last edited by ioannis2; 21-12-2010 at 11:27.
    γιάννης

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    για καποιο λογο εχω την αισθηση πως αντιστεκεσαι στις λυσεις!!
    Ισως εχεις απογοητευτει απο τις προσπαθειες που εχεις κανει μεχρι στιγμης..και το καταλαβαινω αυτο,αλλα δεν πρεπει να τα παρατησεις..σιγουρα εχεις καποιο κουμπι που αν πατηθει θα παρεις μπροστα!!
    ποιο ειναι αυτο?
    εσυ τι νομιζεις?
    με ποιον τροπο θα ηθελες-σε μια ιδανικη συνεδρια-να σε προσεγγισει καποιος?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  10. #85
    Quote Originally Posted by Αφωτεινή View Post
    για καποιο λογο εχω την αισθηση πως αντιστεκεσαι στις λυσεις!!
    Ισως εχεις απογοητευτει απο τις προσπαθειες που εχεις κανει μεχρι στιγμης..και το καταλαβαινω αυτο,αλλα δεν πρεπει να τα παρατησεις..σιγουρα εχεις καποιο κουμπι που αν πατηθει θα παρεις μπροστα!!
    ποιο ειναι αυτο?
    εσυ τι νομιζεις?
    με ποιον τροπο θα ηθελες-σε μια ιδανικη συνεδρια-να σε προσεγγισει καποιος?
    Πράγματι και εγώ νοιώθω κάτι τέτοιο, μια αντίσταση στις λύσεις, να ψάχνω το κουμπί που αν πατηθεί θα πάρω μπροστά.
    Δεν ξέρω αν η mvm έχει το ίδιο πρόβλημα 8δικό της άλλωστε είναι το θέμα).
    Με εμένα νοιώθω ότι γενικά βρήκα τη μέθοδο και έπιασα το νόημα, αλλά είναι σα να λείπει κάτι, σα να απουσιάζει κάτι στην αλυσίδα μεταξύ θεωρίας και πράξης. Το να ξέρω τον τρόπο αλλά να μην μπορώ να τον εφαρμόσω. Να νοιώθω ότι λείπει κάτι σαν κινητήρια δύναμη. Το έθεσα στο ψυχοθεραπευτή αλλά μου απάντησε ένα από τα ιδια. Εγώ αυτό προσπαθώ να βρω και δεν ξέρω αν υπάρχει ειδικός που να μπορει να με βοηθήσει. Είναι σα να μπορώ να κάνω πολύ λίγα από αυτά που θα μπορούσα πραγματικά να κάνω γιατί λείπει κάτι.
    γιάννης

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    δικο της,δικο μου,δικο σου(θεμα!!)
    Η ουσια ειναι να βγαινει κατι απο μια συζητηση!!!Συμφωνεις?
    αυτο που ξερω εγω ειναι οτι ΑΠΕΧΕΙ πολυ η θεωρια απο την πραξη!
    Ναι μεν εκανες τοσο δρομο για την κατανοηση,αλλα δεν τα καταφερες απο τη μια στιγμη στην αλλη,ναι?
    Ετσι παει και με το περασμα στην πραξη..μην πιεζεσαι να γινει αυτοματα με την κατανοηση..
    Στον εαυτο μου να σου πω τι παρατηρησα?Δεν πολυπιστευα τις "αισιοδοξες" συμβουλες των αλλων.Ειχα δηλ ακομα μεσα μου την ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΜΟΥ.
    Ετσι δεχομαι οτι καθε λυση δεν κανει για ολους,κι ας υπαρχει ενας τυφλοσουρτης.
    Σε εμενα βρε αδερφε δεν κανει αυτο,θα βρω κατι αλλο!!ψαχνε εναλλακτικες..
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  12. #87
    Δεν υπάρχει δικό σου, δικό μου ή δικό της θέμα, όλοι λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουμε (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) γι αυτό και είμαστε εδώ. Γι αυτό αλληλοβοηθούμε ο ένας τον άλλο.
    Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω άλλες εναλλακτικές λύσεις. Και άρχισα να βαριέμαι να ψάχνω. Πριν κανα μήνα πήγα σε κάποιο άλλο ψυχολόγο αλλά έννοιωθα ξενέρωτος, ένα απ τα ίδια, του έλεγα το πρόβλημα σαν ποίημα, ίσως και το ότι δε με γέμισε αυτός ιδιαίτερα, ίσως και να ψάχνω για κάποιον ιδιαίτερα πεπειραμένο ή κάποιον προτότυπο με εμπειρία και αίσθημα στην προσέγγιση του, ίσως και να κατανόησα ήδη το πρόβλημα και είναι τώρα θέμα να δουλέψω από μόνος.
    Και έχω ραντεβού με αυτόν που πήγαινα πιο παλιά αρχές του νέου χρόνου. Με αυτόν κλείναμε ραντεβού στο τέλος τη συνάντησης και αυτό το κλείσιμο ραντεβού το θεωρώ σαν αυτοεγκλωβισμός στο ίδιο άτομο. Σ αυτόν πάω για επανάληψη μιας μεθόδου που την κρίνω πολύ λογική και και καλή. Δεν με εμπνέει καθόλου να του ξανοιχτώ στον ψυχικό μου κόσμο, δεν υπάρχει αίσθημα και νοιώθω να μην κατέχει βιώματα της καθημερινότητας.

    Ίσως είναι και αυτό που λες, δε γίνεται η πράξη αυτόματα με την κατανόηση. Γίνονται μικρά μικρά βήματα και τίποτε το πολύ ιδιαίτερο και ο χρόνος να νοιώθω ότι πιέζει και η στασιμότητα δεν αλλάζει ιδιαίτερα. Και σ΄αυτό ψάχνω το κάτι εναλλακτικό.
    γιάννης

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ναι ο καθενας ισως να αντιμετωπιζει το ιδιο προβλ με καποιον αλλον, αλλα στα ματια του να το βλεπει διαφορετικα, να αντιδραει διαφορετικα, να το χειριζεται διαφορετικα. οποτε αυτα ολα διαφοροποιουν κ το προβλημα συνφωνα με το ατομο.

    ναι για μενα ειναι πολυ κουραστικο κ ψυχοφθορο. καθε νεος ψυχαναλυτης δεν νοιαζεται για μενα. ο ψυχιατρος μ νοιαζεται....

    σκαλιζουν κ μ λενε πραγματα τα οποια ηδη ξερω! τι θα αλλαξει αμα παω σε εναν καινουργιο κ τα ξαναπιασω ολα απ τηνα ρχη?τους τα χω πει τοσες πολλες φορες που εχει χαθει η ουσια κ δν ξερω αν τα περιγραφω σωστα πια
    I m a Good Person With Bad Attitude

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ετσι ακριβως..δεν υπαρχει ιδιοκτησια θεματος!!αχαχαχαχ
    Μα βρε γιαννη αν ηξερες εναλλακτικες θα τις εφαρμοζες κιολας ή θα απερριπτες τουλαχιστον αυτες που δεν δουλευουν!!
    Τις εναλλακτικες τις ψαχνουμε ΑΛΛΟΥ
    οχι στα γνωριμα σοκακια.
    Ειναι σαν να πεις εγω παει διακοπες στην Παρο,φετος θα παω Αμοργο..
    Δεν ξερω αν γινομαι σαφης.
    Ο αγωνας δεν σταματαει ΠΟΤΕ..δεν ειναι οτι εκανες μια συνεδρια και παει..
    Το θεμα του γιατρου το ξερετε..δεν σας κανει?αντε γεια..ουτε μπλα μπλα ουτε τπτ.Νεχτ.
    Η χημεια με τον γιατρο ειναι το αλφα και το ωμεγα..
    Αν ειναι δυνατον να νιωθετε ετσι οπως λετε και να πηγαινετε..

    Ενα πραγμα θελω να σας πω..
    Ρεαλιστικες απαιτησεις.
    Μην περιμενετε να ειστε τριαλα τριαλαλο,ουτε να καθεστε να σκαλιζετε γιατι εκανα αυτο η εκεινο.Η συνεχης κατασκοπευση του εαυτου κανει κακο..
    ολοι εχουν τα ανισσοροπα τους ετσι κι εμεις..αυτος ειναι καλυτερος στα κοινωνικα του και εγω τα καταφερνω καλυτερα στα τετ ατετ (λεω ενα πχ).
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ασχετο
    τι ειναι η θετικη ανατροφοδοτηση?γιατι αλλαζει το νουμερο?ειναι ποσο συμμετεχεις στο φορουμ?
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω
    By Mystic in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 129
    Last Post: 13-03-2016, 18:24
  2. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 22:33
  3. βαρεθηκα να βαζω τιτλους
    By moonlight_walker in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2010, 02:07
  4. Tα βαζω με μενα
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2010, 14:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •