Οικονομικη ανεξαρτησια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817

    Οικονομικη ανεξαρτησια

    θα ηθελα την βοηθεια σας για το πως θα μπορουσα στην ηλικια μου να βρω κατι που να μου εξασφαλιζει τουλαχιστον τα δικα μου εξοδα.Σκεφτομαι να προσεχω καποιο παιδακι.Το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω και δεν ξερω που να απευθυνθω.εχετε καμμια ιδεα πως θα μπορουσε να γινει κατι τετοιο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Σκεπτόμενος αυτό που είπες, μου έρχεται να πω: Ξεκίνησε με μικρά βήματα. Αν μπορείς βρες κάτι απλά να βγάζεις χρήματα. Οτιδήποτε, οσοδήποτε μικρό ή ασήμαντο. Μη δώσεις σημασία στο ποσό των χρημάτων, δεν ξεκινάς να βγάζεις χρήματα, ξεκινάς να βάζεις τις βάσεις για να βγάζεις χρήματα. Επίσης δεν διαλέγεις επάγγελμα, ξεκινάς να βάζεις τις βάσεις για να βγάζεις χρήματα στο μέλλον. Νομίζω ότι το σημαντικότερο προσόν κάποιου -και σε θέματα εργασίας- είναι η υπευθυνότητα, να το έχεις πάντα στο μυαλό σου. Προτίμησε να διαλέξεις από αυτά που θα σου αρέσουν και από αυτά που γνωρίζεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    διαβαζωντας τον τιτλο του θεματος προσωπικα βρισκω να αυτοακυρωνεται καπως... δλδ οταν ειμαστε εξαρτημενοι απ'τα λεφτα και ζουμε για να δουλευουμε (κι οχι δουλευουμε για να ζουμε) δε μπορουμε να λεμε πως ειμαστε οντως ανεξαρτητοι, τα παντα γινονται μ'αυτα οποτε κυριολεκτικα δεν εννοειται η ανεξαρτησια. προφανως εσυ εννοεις να εχεις δικα σου εσοδα, και να μην εισαι εξαρτημενη απ'τους γονεις. στη σημερινη εποχη με τη κριση που περνα η χωρα, ακομα και δουλεια να εχεις παλι δε φτανουν τα λεφτα για να μενεις τελειως μονη, για μενα δωρον αδωρον καταντησε να μοιαζει το ολο θεμα. εντουτις, μπορεις να ρωτησεις γνωστους και γειτονες μπας και βρεις κατι, ψαξε στη Χρυση Ευκαιρια κι οπου βαζουν αγγελιες, στην αναγκη τυπωσε και καρτες ξερω γω και πετατες κατω απο πορτες πολυκατοικιων μπας κι ενδιαφερθει κανενας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    γιώτα, από γνωστους θα βρεις κάτι τέτοιο. δηλαδή πρέπει κάποιος να σε συστήσει για να σε βάλει ο άλλος άνετα στο σπίτι του. θα βρεις πάντως, ζητάνε συνέχεια! και προτιμούν άτομα στην ηλικιά σου που να έχουν κάνει δικά τους παιδιά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Γιώτα. Τι κάνεις?
    :)
    Θα σου πρότεινα να πας μία βόλτα από ένα γειτονικό σχολείο, εκεί στη συνοικία σου, και να μοιράσεις ίσως κάποιες κάρτες σε μανούλες που θα μπαινοβγαίνουν. Στάσου εκεί στην είσοδο δηλαδή και ξεχώριζε μανούλες και δίνε τους με ένα ωραίο ζεστό χαμόγελο, όλο και κάποια εργαζόμενη θα χρειάζεται βοήθεια με κάποιο μικρούλι της. Και φυσικά και από στόμα σε στόμα όπως έγραψε κι η claire, ενημέρωσε συγγενείς, γείτονες, φίλους, όσο περισσότερα άτομα το μάθουν, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να βρεις σύντομα κάτι. Στο εύχομαι!
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Την καλησπέρα μου και απο εμένα Γιώτα

    Νομίζω πως είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης , και από την στιγμή που υπάρχει η ζήτηση όσοι περισσότεροι το γνωρίζουν , ανάλογες θα είναι και οι πιθανότητες που θα σου εξασφαλίσουν το ζητούμενο σου , και φυσικά πολύ σωστές οι ιδέες που προλόγισαν ( rainandwind-claire- keno-john τα πα όλα ε ? δεν ξέχασα κανέναν )

    Καλή επιτυχία

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εμένα με εκνευρίζει που για να γίνει ένα χόμπι επάγγελμα πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά, των χαρτιών και θα μας πάρει 1 χρόνο για να το εξσακήσουμε.

    Και σας θέτω το εξής. Ξέρω να φτιάχνω κεριά με σχέδια π.χ. (λέμε τώρα) πως τα πουλάμε??? Δίνω και ιδέα για την γιώτα. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης και για να φτάσεις στην ζήτηση χρειάζεσαι μια καλή διαφήμιση νομίζω , όσοι περισσότεροι σε γνωρίζουν τόσο καλύτερο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    γιώτα, είναι ωραία η ιδέα σου για τη φύλαξη παιδιών.
    θα σου πηγαίνει τέλεια.
    κ θα βρεις εύκολα πιστεύω.
    νομίζω πως από γνωστους είναι το πιο εύκολο.
    στο είπανε άλλωστε κ πιο πάνω.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Πρεπει κατι να βρω γιατι δεν με βλεπω καλα.Εκτος απο θεμα αξιοπρεπειας ισως να υπαρξει και θεμα επιβιωσης.
    Μερικοι ανθρωποι γινονται σαδιστες μονο και μονο για να βγαλουν τα απωθημενα τους.Προσπαθησα για παιδακι αλλα δεν βρηκα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •