Εχω κουραστει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12

    Εχω κουραστει

    Γεια σας παιδια!Μαλλον δεν θα σας πω πραγματα που δεν εχετε ξαναδει!Εχω κ εγω προβλημα με κρισεις πανικου!Πρωτη φορα με κατελαβε πριν 4 χρονια μεσα σε ενα λεωφορειο κατα την διαρκεια ενος ταξιδιου!Ολο αυτο αρχησε να εξελλισεται σε κοινωνικο-αγοροφοβια!Σε αυτα τα 4 χρονια αλλωτε ειχα με κυριευε σε μεγαλο βαθμο και αλλες φορες ειχα τον ελεγχο!Εδω και 1 χρονο εχω χασει εντελως τον ελεγχο,ειδικα το τελευταιο 4μηνο εχω βγει ελαχιστες φορες απο το σπιτι,συνηθως για ψωνια,και το χειροτερο απο ολα αποφευγω να εχω επισκεψεις!
    Αυτα προς το παρων,δεν ξερω τι αλλο να πω,νιωθω οτι αυτη τη φορα δεν θα καταφερω να επανελθω!Σε ειδικο ειχα παει μια φορα στην αρχη και μου ειχα δωσει καποια ηρεμιστηκα,δεν μπορω να πω οτι βοηθησανε!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Αν δεν ζητήσεις βοήθεια τα προβληματά σου να ξέρεις ότι θα χειροτερέψουν.Ίσως δεν πήγες στον κατάληλο γιατρό και ίσως να μη σου έδωσε το κατάλληλο φάρμακο. Ξαναπροσπάθησε και θα δεις ότι θα βοηθηθείς. Σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ για κάποιο διάστημα δεν τολμούσα να βγώ από το σπίτι μήπως και συναντήσω κανένα γνωστό...
    (κοινωνική φοβία). ΖΗΤΑ ΒΟΗΘΕΙΑ AΠΟ ΕΙΔΙΚΟ μην περιμένεις να λύσεις τα προβλήματά σου μέσω internet.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12
    Ποσο χειροτερα μπορουν δηλαδη να γινουν τα πραγματα Μιχαλη???Σε αυτη την φαση ακομα και το να παω ακομα σε καποιον ειδικο μοθ φαινεται δυσκολο!!!Αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιος που να το ξεπερασε χωρισ τη βοηθεια ειδικου??

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    Κι εγω κάποτε ετσι ελεγα..μα ειμαι δυνατη πρεπει να ειμαι δε θελω φαρμακα αποτελεσμα?Ξεπερασα μια κριση καταθλιψης μονη σε 3 μηνες(μεχρι να συνελθω σχεδον 1 χρονο,σταματισε ολη η ζωη μου)και υποτροπιασα.Αποφασισα να παω σε γιατρο γιατι ημουν πολυ χαλια με ολα τα συμπτωματα.Εκανα θεραπεια 6 μηνων,λενε οτι δεν εμφανιζετε ξανα κι ελπιζω αλλα....να ξερεις ενα πραγμα.Απο ατομα που γνωριζω(2 το συνολο)με κρισεις πανικου το ενα με τη πρωτη κριση πηγε σε γιατρο εκανε θεραπεια 2 μηνων κι ειναι μια χαρα.Το δευτερο(και μαλιστα ατομο με ισχυρη θεληση ειλικρινα απορισα πως τοπαθε) υποφερε 7 χρονια.Στις αρχες λιγο μετα δε τολμουσε να βγει ουτε στη γειτονια τοτε μονο ζητησε βοηθεια και περνοντας τη καταλληλη θεραπεια εγινε καλα.Γιατι να ταλαιπωριεσαι?Καταρχην εχεις θεληση εφοσον λες οτι θες μονος σου να το ξεπερασεις απο οτι καταλαβα,ομως...χρειαζεσε και λιγη βοηθεια,τα φαρμακα αυτα δεν ειναι εθιστικα και ειναι και αποτελεσματικα.
    Απο κει κι επειτα εφοσον παρεις τα φαρμακα τοτε θα επανελθεις και με τι ΔΙΚΗ σου βοηθεια θα γινεις εντελως καλα.Τα φαρμακα απο μονα δεν κανουν τιποτα,κι εσυ κι αυτα μαζι.Δεν ειμαι υπερ των φαρμακων.....ολοι οσοι δε το περασαν ετσι λενε..αλλα εγινα εφοσον το περασα κι ειδα ποσο δυσκολο ειναι και ακουσα απο ατομα που το περασαν οτι η βοηθεια χρειαζετε.Σου ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα Φιλακια ¨)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Οχι, δεν μπορεις να το ξεπεράσεις χωρίς την βοήθεια ειδικού. Αυτό που κάνεις τώρα ειναι να επιβαρύνεις τη θέση σου, να συσωρεύεις άγχος, να χάνεις χρόνο και να γίνεσαι χειρότερα.

    Δεν φεύγουν μόνες τους οι κρίσεις πανικού, και αν νομίζεις ότι έφυγαν θα επανέλθουν με τον χειρότερο τρόπο αργότερα.

    Πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα? Οσο δεν φαντάζεσαι αλλά μπορεί επίσης για μεγάλο χρονικό διάστημα να έχεις μια επιφανειακή στασιμότητα. Ο καθένας μας αντιδρά διαφορετικά. Ο καθενας μας ειναι ξεχωριστός και αντμετωπίζει τα προβληματα με τον δικό του τρόπο.

    Ενημερώσου για τις δυνατόητες που δίνει και η εναλλακτική ιατρική (ομοιπαθητική, ανθοϊάματα). Υπάρχουν πάντως ψυχολόγοι και ψυχαναλυτές που συνδιάζουν με τον καλύτερο τρόπο την κλασικη και εναλλακτική ιατρική με εξαιρετικά και γρήγορα αποτελέσματα.

    Αρκεί να αποφασίσεις να κινηθείς προς την κατεύθυνση της θεραπείας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!
    Εχω βρει καποιο τηλεφωνο ειδικου,αλλα αυτο τον καιρο δεν τολμω να κανω αυτο το βημα(ειναι λιγο μακρια το ιατρειο της)!Ως προς την καταθλιψη zετα,νομιzω οτι ηδη εχω μπει σε αυτη την φαση!!
    Υπαρχει μηπως καποιο ηρεμιστηκο η αγχολυτικο που μπορω να παρω χωρις σωνταγη ενος ειδικου???
    Φιλια

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Τίμος23,το ηρεμηστικό δεν είναι παυσίπονο για να το παίρνεις χωρίς συνταγή γιατρού!Απ\'την άλλη,δεν είναι όλα τα ηρεμηστικά το ίδιο.ʼλλα είναι πιο <<ελαφριά>> και άλλα πιο <<βαρυά>>.Πήγαινε καλύτερα σ\' έναν γιατρό για να συζητήσεις μαζί του το πρόβλημά σου και \'κείνος θα σου δώσει το κατάλληλο για την περίπτωσή σου.Λες οτι αυτό τον καιρό δεν τολμάς να κάνεις αυτό το βήμα.Το καταλαβαίνω αυτό αλλά αν θέλεις να βοηθηθείς,πρέπει ν\' αποφασίσεις να κάνεις αυτό το βήμα.Ο γιατρός που συνταγογραφεί ηρεμηστικά χάπια,εκτός της κανονικής συνταγής,δίνει και μια <<ειδική>> συνταγή την οποία είναι απαραίτητο να προσκομίσεις στον φαρμακοποιό προκειμένου να σου δώσει τα χάπια γιατί υφίστανται και \'κείνοι αυστηρό έλεγχο όσον αφορά στη συνταγογράφηση ηρεμηστικών!Δεν ξέρω τι ασφάλεια έχεις.Εγώ αναφέρομαι στο ΙΚΑ.Για ιδιώτες γιατρούς και άλλα ταμεία δεν ξέρω αν ισχύει αυτό!

    Φιλικά,
    Χρύσα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Τίμος23 τα ηρεμιστικά δίνονται μόνο με μία ειδική συνταγή που έχει μία κόκκινη γραμμή.Χωρίς αυτή δεν μπορεί να σου τα δώσει κανένα φαρμακείο.Μη φοβάσαι το γιατρό.Έχουν δει εκατοντάδες περιστατικά σαν τη περίπτωσή σου. Πές του το και στο τηλέφωνο όταν θα κλείσεις ραντεβού ότι δυσκολέυεσαι να πας στο ιατρείο. Θα σε βοηθήσει ο ίδιος να χαλαρώσεις θα δείς...
    Περιμένω να πάρεις τηλέφωνο και να μας πεις.
    Φιλικά,
    Μιχάλης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Τιμο ακομα και να επαιρνες καποιο αγχολυτικο απο μονος σου δε θα καταφερνες να λυσεις το προβλημα γιατι δεν μπορεις να ξερεις απο μονος σου πιο ειναι πιο καταλληλο για σενα και δοσολογια κλπ...Εγω για καποιους μηνες επαιρνα καποιο αγχολυτικο απο μονη μου πιο πολυ για να κοιμαμαι και να μη σκεφτομαι,παρολο που η γιατρος μου μου λεγε οτι δεν πρεπει να τα παιρνω,και το μονο που καταφερα ηταν να το συνηθισω και να θελω συνεχως να παιρνω περισσοτερο γιατι απο ενα σημειο και μετα δε με επιανε..Ειναι δυσκολο να αποφασισεις να πας σε ειδικο(κ εμενα μου πηρε κατι μηνες να το αποφασισω και ακομα αν και πηγαινω εδω και 3 μηνες ακομα αγχωνομαι)ομως πιστευω οτι θα σε βοηθησει αρκετα.Το σημαντικοτερο στο να το ξεπερασεις ειναι η θεληση ομως δεν αρκει απο μονη της..στην αρχη τουλαχιστον χρειαζεται και η βοηθεια ειδικου.Αν θες πες μας τι ακριβως ειναι αυτο που σε κανει να δισταζεις να πας σε ειδικο για να το συζητησουμε..
    Φιλακια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    Ναι οι γιατροι εχουν δει πολλες περιπτώσεις.Ενδεικτικά θα σου πω ότι απο τότε που υποφερω και φυσικα εφοσον ημουν χαλια απο καταθλιψη(ατονία,σκεψεις,φ� �βιες και ολα της τα συμπτωματα)βλεποντας με ετσι γνωστοι μου ειπαν πολλες περιπτωσεις που περασανε το ιδιο λουκι,κι αμα σκαλιζα θα ανακαλυπτα κι αλλες.Εγω πηρα στις αρχες τα besmar(καπως ετσι λεγονται)ηταν ηρεμιστικα αλλα δε καταφερα να..ηρεμισω και να γινω καλα να αποκτησω δυναμεις,να μπορω να βγαινω εξω κτλ)Μετα πηρα τα effexor για ενα εξάμηνο.Δεν ειναι εθιστικα(το τσιγαρο ειναι χειροτερο).Σε ενα μηνα ενιωθα πολυ καλα,στις αρχες με \'\'ανακατωσαν λιγο μεσα μου,απλα γιατι ηρθε σε ισσοροπια η ..χημεια του νευρικου μου συστηματος που λογω υπερβολικου ανχους και συνεχομενου ισως διαταραχτικε κι επαθα οτι έπαθα...Ειναι σα να περνεις ζαντακ για το στομαχι πχ ισα ισα αυτα ειναι και αποτελεσματικα.Θα γινεις καλα μη φοβασαι..μονο ενα σωστο γιατρο να βρεις σου ευχομαι!

    Ειλικρινα προσπαθω να κλεισω ραντεβου και εδω στη περιοχη μου στο Κ.Ε.Π για δωρεαν ψυχολογο να κανω και τετοια θεραπεια και ειναι σε φαση αδειων αυτο τ διαστημα λόγω καλοκαιριου...τοσο πολυ πλέον εγω η... ΔΕ θελω τετοιους γιατρους..τωρα κανω αμαν να παω να το λυσω ολοκληρωτικα το προβλημα μου,να βρω γιατι τοπαθα να αποφυγω και στο μελλον οσο ειναι εφικτο να το ξαναπαθω!!
    Καλη τυχη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12
    Σας ευχαριστω ολους για τα μηνυματα σας!!!
    Πργαμτικα μη νομισετε δεν εχω προκαταληψεις με ψυχολογους!!!
    Η λογικη μου,λεει οτι δεν υπαρχει λογος να μην παω!!!Αλλα μονο και μονο που σκεφτομαι να παρω τηλ να κλεισω ραντεβου ,να καθομαι να εξηγω παλι απο την αρχη ολα οσα μου συμβαινουν ,και το πως θα παω,λεωφορειο η ταξι!!!Δεν ξερω πως σας φαινονται ολα αυτα,αλλα αυτα τα απλα σκεφτομαι και με κουραzουν!!!!
    Καπως θα γινει!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    19
    Κι εγω δε μπορουσα να βγω απο το σπιτι,με τις υποχρεώσεις όλες να \'\'τρέχουν\'\' ταυτόχρονα.Ουτε να κανω τις καθημερινες δουλειές καν στο τελευταιο στάδιο.Επρεπε να καταβάλω μεγάλη προσπάθεια για να βγώ.Πρεπει να προσπαθήσεις κι εσυ ΟΛΟ με θετικές σκέψεις και μη σκεφτεσε το φόβο σου.Να εισαι παντα ηρεμος κι ασε το σωμα σου να παθαινει οτι παθαινει μη πανικοβάλεσαι...ετσι σιγα σιγα θα πας και σε καποιον ειδικο να παρεις τα φαρμακα για τον πανικο.Μολις σταθεις στα πόδια σου,τότε ερχετε κι η σειρα του ψυχολόγου,ώστε να μπορεις να μετακινηθεις ανετα για να πηγαινεις!
    Οι περισσότεροι ανθρωποι τι περνάνε αυτή τη ΄΄μπόρα\'\'.Ελπίζω να βρεις το δρόμο σου γρηγορα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Τίμο δεν μας είπες ραντεβού έκλεισες; Σήκωσέ το το ρημάδι το τηλέφωνο. Κάνε το πρώτο βήμα και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους...
    Περιμένω να μου απαντήσεις!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Τίμο..αν νομίζεις ότι φοβάσαι να βγεις από το σπίτι και μένεις Αττική κάλεσε στο 1016 τους SOS γιατρούς και ζήτα επίσκεψη ψυχίατρου στο σπίτι σου. Για όλα υπάρχουν λύσεις......Κάνε το σωστό βήμα τώρα πριν σε ακινητοποιήσουν τελείως οι κρίσεις σου και οι φοβίες σου. Όλα θα πάρουν σιγά-σιγά το δρόμο τους..........

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    12
    Γεια σας παιδια!!Τελικα πηρα τηλεφωνο στην ψυχολογο και εχω κλεισει ραντεβου για αυριο!!!Η διαφορα ψυχολογου και ψυχιατρου ποια ειναι!!!τελικα μηπωσ πρωτα πρεπει να παω σε καποιον ψυχιατρο-νευρολογο???

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •