Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216

    Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Ποσο πολυ δεν ειχα ορεξη να παω σημερα στην ψυχοτετοια (τωρα κανω βολτες και με τον ψυχοτετοια και με μια αλλη ψυχοτετοια).Σκεφτηκα να παρω να πω οτι αισθανομαι ασχημα και οτι δε μπορω να ερθω, αλλα τελικα πηγα, για να γλιτωσω τις φωνες της μαμας που αρχισε τα τηλεφωνα.Χιλιες φορες προτιμοτερο να εβλεπα το ελεεινο "δεστε τους" παρα να πηγαινα παλι την ψυχοβολτα.Ενταξει, το εχω καταλαβει, 5 δευτερολεπτα, το κοιταω, το πεταω.Ο,τι κι αν ειναι θα το ξεχασω μετα.Το ξερω.Το εχω διαπιστωσει απο την εμπειρια μου.Αλλα φοβαμαι.Δισταζω.Ειναι και αυτη η συνηθεια.Ειναι το αγχος καθε φορα παντα το ιδιο."Οσο περναει η ωρα αυτο το αγχος γινεται ολο και πιο μικρο", μου λενε.Το εχω καταλαβει."Θελει χρονο, δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη".Ε βαρεθηκα ομως, δε θελω πια αλλες ψυχοβολτες, δε θελω αλλους ψυχοτετοιους.Βαρεθηκα.Δεν τους αντεχω.Δε γινεται μονος μου να το σταματησω; Δε θα σταματησει απο μονο του εξαλλου;

    Δε γινεται.Αμα δω κατι και μου φανει περιεργο, θελω να το μαζεψω, να το παρω, να το βαλω στην τσεπη.Σε 5 δευτερολεπτα μπορει να μην εχω καταλαβει τι ειναι. Γιατι να υποστω αυτη τη δυσφορια; Πρεπει να την υποστω οπωσδηποτε; Πρεπει να "κανω ο,τι μου λεει ο γιατρος" που λεει και ο φιλος μου ο Θωμας; Πρεπει να ειμαι υπακουος; Γιατι; Οι πολιτες υπακουν την κυβερνηση και τους νομους; Δεν αντιδρουν; Γιατι να πιστεψουν οτι η κυβερνηση εχει δικιο και πως πρεπει να υπακουσει; Αν ολοι οι πολιτες ηταν υπακουοι και εκαναν ακριβως αυτο που αποφασιζε η εκαστοτε κυβερνηση, πιστευετε θα ηταν καλυτερα τα πραγματα; Μπορει ναι, μπορει και οχι, αλλα ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να αντιδρα και να κανει αυτο που πιστευει ο ιδιος οτι ειναι καλυτερο για εκεινον.

    Η Ευα πιστευει οτι η συμπεριφορικη που κανω ειναι επιφανειακη.Κι εγω το πιστευω.Ειναι επιφανειακη.Μπορει να ειναι η σωστη.Μπορει να ειναι αποτελεσματικη.Αλλα ειναι επιφανειακη.Σε καμια περιπτωση δε θα εκανα βεβαια ψυχαναλυση και να λεω για τα παιδικα μου χρονια και να δεχομαι βροχη ερωτησεων χωρις καμια απαντηση.Θα ηθελα να μπορουσα να βρω αυτο που πραγματικα με αγχωνει και με εχει οδηγησει στην ιψδ.Τι ειναι αυτο που με δυσαρεστει, τι πρεπει να αλλαξω στην καθημερινοτητα μου, πως μπορω να ελεγχω τη σκεψη μου, πως μπορω να βλεπω αλλιως τα πραγματα, πως να μην ειμαι τοσο τελειομανης.

    Εσεις τι πιστευετε παιδια;
    Last edited by stefanos_la_del_barrio; 14-12-2010 at 00:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Μήπως όμως για να βρείς τι σε αγχώνει πραγματικά θα σε βοηθούσε η ψυχανάλυση; Εξάλλου λέγοντας πράγματα από το παρελθόν σου και με την καθοδήγηση του ειδικού βρίσκεις μόνος σου τις απαντήσεις που ψάχνεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Δε θελω ψυχαναλυση.Ειναι κουραστικη και ασκοπη για μενα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Με αγχωνει πολυ το επαγγελματικο μελλον.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Άρα μόλις απάντησες στην ερώτησή σου τι είναι αυτό που σε αγχώνει, σωστά;

  6. #6
    Μήπως το πρόβλημα δεν είναι η μέθοδος αλλά ο θεραπευτής; Και άρα γι αυτό δεν μπορείς να «δουλέψεις» με τη μέθοδο αυτή; Μήπως δε σε εμπνέει ο θεραπευτής και θα πρεπε να τον αλλάξεις;

    Η συμπεριφορική μέθοδος, την οποία έχω δοκιμάσει είναι καλή.
    Για να βρεις αυτό που πραγματικά σε αγχώνει θα πρέπει να πας πίσω, από αρκετά παλιά, να βρεις τα γεγονότα και τα συναισθήματα που δημιουργήθηκαν μέσα από αυτά τα γεγονότα, τα οποία συναισθήματα διατρέχουν τη συμπεριφορά και τη σκέψη σου στο σήμερα.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Χμ,φτιάχνεις μία έξυπνη παγιδούλα Στέφανε και αυτομπουκοτάρεσαι με τέχνη. Βαφτίζεις "υπακοή" την ανάληψη της δικής σου μεριάς της ευθύνης σε μία διμερή σχέση, όπως αυτή του θεραπευτή με το θεραπευόμενο και όπως το προιόν μίας τέτοιας σχέσης, τη θεραπευτική διαδραστικότητα, αυτή την αλληλεπίδραση, που δίχως τη δική σου "ολόψυχη" συμμετοχή δε θα δουλέψει. Κάνεις δλδ μία προσωπική επανάσταση, σαν ένας έφηβος, απέναντι στον θεραπευτή σου, ενώ στην ουσία αυτή η επανάσταση δεν έχει να κάνει με υπακοή/ανυπακοή (κατ' εμέ) αλλά με άρνηση να δεχτείς την ευθύνη του δικού σου κομματιού. Άρα δουλεύεις όχι υπέρ σου, αλλά εναντίον σου μακροπρόθεσμα, καθώς δείχνεις πως δεν είσαι commited στη θεραπεία, άρα ούτε στην αλλαγή μέσω αυτής. Έχεις σκεφτεί γιατί το κάνεις αυτό? Φοβάσαι κάτι?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by stefanos_la_del_barrio View Post
    Ποσο πολυ δεν ειχα ορεξη να παω σημερα στην ψυχοτετοια (τωρα κανω βολτες και με τον ψυχοτετοια και με μια αλλη ψυχοτετοια).Σκεφτηκα να παρω να πω οτι αισθανομαι ασχημα και οτι δε μπορω να ερθω, αλλα τελικα πηγα, για να γλιτωσω τις φωνες της μαμας που αρχισε τα τηλεφωνα.Χιλιες φορες προτιμοτερο να εβλεπα το ελεεινο "δεστε τους" παρα να πηγαινα παλι την ψυχοβολτα.Ενταξει, το εχω καταλαβει, 5 δευτερολεπτα, το κοιταω, το πεταω.Ο,τι κι αν ειναι θα το ξεχασω μετα.Το ξερω.Το εχω διαπιστωσει απο την εμπειρια μου.Αλλα φοβαμαι.Δισταζω.Ειναι και αυτη η συνηθεια.Ειναι το αγχος καθε φορα παντα το ιδιο."Οσο περναει η ωρα αυτο το αγχος γινεται ολο και πιο μικρο", μου λενε.Το εχω καταλαβει."Θελει χρονο, δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη".Ε βαρεθηκα ομως, δε θελω πια αλλες ψυχοβολτες, δε θελω αλλους ψυχοτετοιους.Βαρεθηκα.Δεν τους αντεχω.Δε γινεται μονος μου να το σταματησω; Δε θα σταματησει απο μονο του εξαλλου;

    Δε γινεται.Αμα δω κατι και μου φανει περιεργο, θελω να το μαζεψω, να το παρω, να το βαλω στην τσεπη.Σε 5 δευτερολεπτα μπορει να μην εχω καταλαβει τι ειναι. Γιατι να υποστω αυτη τη δυσφορια; Πρεπει να την υποστω οπωσδηποτε; Πρεπει να "κανω ο,τι μου λεει ο γιατρος" που λεει και ο φιλος μου ο Θωμας; Πρεπει να ειμαι υπακουος; Γιατι; Οι πολιτες υπακουν την κυβερνηση και τους νομους; Δεν αντιδρουν; Γιατι να πιστεψουν οτι η κυβερνηση εχει δικιο και πως πρεπει να υπακουσει; Αν ολοι οι πολιτες ηταν υπακουοι και εκαναν ακριβως αυτο που αποφασιζε η εκαστοτε κυβερνηση, πιστευετε θα ηταν καλυτερα τα πραγματα; Μπορει ναι, μπορει και οχι, αλλα ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να αντιδρα και να κανει αυτο που πιστευει ο ιδιος οτι ειναι καλυτερο για εκεινον.

    Η Ευα πιστευει οτι η συμπεριφορικη που κανω ειναι επιφανειακη.Κι εγω το πιστευω.Ειναι επιφανειακη.Μπορει να ειναι η σωστη.Μπορει να ειναι αποτελεσματικη.Αλλα ειναι επιφανειακη.Σε καμια περιπτωση δε θα εκανα βεβαια ψυχαναλυση και να λεω για τα παιδικα μου χρονια και να δεχομαι βροχη ερωτησεων χωρις καμια απαντηση.Θα ηθελα να μπορουσα να βρω αυτο που πραγματικα με αγχωνει και με εχει οδηγησει στην ιψδ.Τι ειναι αυτο που με δυσαρεστει, τι πρεπει να αλλαξω στην καθημερινοτητα μου, πως μπορω να ελεγχω τη σκεψη μου, πως μπορω να βλεπω αλλιως τα πραγματα, πως να μην ειμαι τοσο τελειομανης.

    Εσεις τι πιστευετε παιδια;
    Σχετικά με την αναποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας σου, σου συνιστώ να διαβάσεις την ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στον σύνδεσμο (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29). Εξηγεί μερικά πράγματα σχετικά με χάσιμο χρόνου, κόπου, παράταση ψυχικού πονου και απώλεια χρημάτων στην ψυχοθεραπεία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι εννοεις οτι μαζευεις κατι που σου φαινεται παραξενο κ το βαζεις στην τσεπη?μεταφορικα εννοεις ή κυριολεκτικα?ιελικρινα δεν καταλαβα..μηοως να ελεγες τι ακριβως ΙΔΨ εχεις να μπορουσαμε να σε βοηθησουμε κ εμεις?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Λιγουλάκι δύσκολο να απαντήσει ο θεματοθέτης καθώς άνοιξε το θέμα 14-12-2010 και τώρα είναι και banned απο το φόρουμ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ωχ..σορρυ τωρα το ειδα..

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Σχετικά με την αναποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας σου, σου συνιστώ να διαβάσεις την ανάρτηση Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ στον σύνδεσμο (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29). Εξηγεί μερικά πράγματα σχετικά με χάσιμο χρόνου, κόπου, παράταση ψυχικού πονου και απώλεια χρημάτων στην ψυχοθεραπεία.
    Παραθέτω ένα απόσπασμα από τη σελίδα 12 των σχολίων της συζήτησης η οποία ακολουθεί της ανάρτησης:

    [/B]

    Quote Originally Posted by cube View Post
    Δεν πιστεύεις δηλαδή στα μετρήσιμα αποτελέσματα που θα σου πει ένας θεραπευτής?
    Εάν ο στόχος ήταν να βγάζουν οι ΨΕΣ / ΠΨΣ αποθεραπευμένους, κάθε χρόνο θα ανακοίνωναν ετήσια ποσοστά με πανηγυρικό τρόπο προκειμένου να δείξουν ότι επιτυγχάνουν τους στόχους / σκοπούς τους. Είδες εσύ κάτι τέτοιο; Το να κρατάνε μετρήσεις και να μη τις ανακοινώνουν, μπορείς να το πιστεύεις εσύ αν θέλεις, αλλά μη μου ζητάς να το πιστέψω και εγω. Συνεπώς αυτό το "εμείς οι θεραπευτές είμαστε για να αποθεραπευουμε κόσμο αλλά είμαστε σεμνοί και ταπεινοί και γι' αυτό δεν ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα μας / τα κρατάμε μυστικά" για μένα υπερβαίνουν τα όρια της μπούρδας. Εκτός αυτού, εάν υπήρχε ένας θεραπευτής ο οποίος έβγαζε αποθεραπευμένους, θα χάλαγε την "πιάτσα" και το επακόλουθο του τρόπου λειτουργίας του, θα ήταν α. να εκθέσει τους θεραπευτές που πουλάνε ισόβια συντήρηση (η διαφορά θα φαινόταν με απλή σύγκριση) και β. να συγκεντρώσει το σύνολο των θεραπευομένων έξω από την πόρτα του γραφείου του (ποιός στραβός δεν θέλει το φως του; ).

    Πιστεύω όμως, ότι υπάρχουν πολλοί που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι είναι αποθεραπευμένοι, ενδεχομένως επειδή έτσι τους είπε ο θεραπευτής τους. Και μάλιστα πολλοί από αυτούς μπορεί να ήταν και εξαιρετικά ανακουφισμένοι που ένας επαγγελματίας τους έλεγε κάτι τέτοιο γιατί δεν θα χρειάζονταν να κοιτάξουν βαθιά μέσα τους και να αντιμετωπίσουν τον εαυτό τους.

    Πέρα από αυτά τα δύο επιχειρήματα, υπάρχει ένα πλήθος προιόντων και υπηρεσιών με ετήσιο κύκλο δισεκατομμυρίων το οποίο θα συρρικνωνόταν αφάνταστα εάν υπήρχαν αποθεραπευμένοι. Ενδεικτικά αναφέρω:

    Ψυχοθεραπεία, τσιγάρα, αλκοόλ, βιομηχανία τροφίμων, βιομηχανία ζάχαρης, ψυχοφαρμακευτικά σκευάσματα, ογκολογικά σκευάσματα για την καταπολέμηση του καρκίνου, υπερτασικά σκευάσματα, βαρβιτουρικά, φάρμακα για την κύρωση του ήπατος, διαβήτης και τα συναφή σκευάσματα, γυμναστήρια για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας, μελέτες ύπνου, βιομηχανία τζόγου και νόμιμων/παράνομων στοιχημάτων, πορνεία, ναρκωτικά και δεν συμμαζεύεται.

    Πολύ λίγος κόσμος, κερδίζει πολλά δισεκατομμύρια από την ψυχική ασθένεια μας. Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για απόλυτη διαφθορά. Εάν εσύ θέλεις - αφελώς κατά τη γνώμη μου - να πιστεύεις ότι όλα αυτά θα τα αφήνανε να χαθούν μέσα σε μια νύχτα (περίοδο 3 ετίας; ) επειδή του κ*****ε του θεραπευτή να βγάλει αποθεραπευμένους, νομίζω ότι κάνεις λάθος. Θα σου συνδέσει το συμφέρον του (να μην υπάρχουν αποθεραπευμένοι) με το συμφέρον του θεραπευτή (ισόβια συντήρηση και μόνιμη κονόμα) και θα συνεργαστούν. Και ειδικά οι παραπάνω κλάδοι έχουν την τάση να ανακοινώνουν τα αποτελέσματα του κάθε τριμήνου καλύτερα από τα αποτελέσματα του προηγούμενου.

    Μόνο για την ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα - και χωρίς να λάβεις υπόψιν σου τους ψυχίατρους - αν υποθέσουμε πολύ συντηρητικά 10 θεραπευομενους ανά θεραπευτή* και 30 ευρώ τη συνεδρία εν μέσω κρίσης έχουμε:

    *Αγνοώ όλες τις άλλες δραστηριότητες τους, το οποίο δίνει ένα ετήσιο τζίρο ανά θεραπευτή ίσο με 10*52*30 = 15.600 ευρώ ετησίως το οποίο είναι επαρκές για να ζήσει ΑΝ: Δεν κάνει οικογένεια, δεν πληρώνει νοίκι, φόρους και λογαριασμούς. Σε εκείνη την περίπτωση, μπορεί να κάνει είτε μια άνετη ζωή ή αν προσέχει να αποταμιεύει κιόλας.

    1700 μέλη το ΠΨΣ, 1400 το ΣΕΨ, δηλαδή 3100 θεραπευτές.
    10 θεραπευομένους ανά θεραπευτή.
    52 εβδομάδες ανά έτος.
    30 ευρώ η συνεδρία.

    3100*10*52*30 = 48.360.000 ευρώ ετήσιο τζίρο... ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ! Και κάποτε "ο βασικός" ήταν 50 ευρώ με μέσω όρο στα 70 ευρώ την ώρα. Χωρίς να πειράξω την υπόθεση των 10 θεραπευομένων ανά θεραπευτή αυτό δίνει 112.840.000 ευρώ ετήσιο τζίρο. Για τα υπόλοιπα νούμερα (καπνοβιομηχανία, φαρμακοβιομηχανίες, ιδιωτικά/δημόσια νοσοκομεία κλπ) ανατρέξτε στις ετήσιες εκθέσεις της εκάστοτε χώρας.

Similar Threads

  1. Αναζητηση ψυχοθεραπευτη στην Πάτρα - Συμπεριφορικη θεραπεια
    By rebellos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2013, 17:53
  2. γνωσιακη συμπεριφορική
    By konstantina_ena in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 31-05-2010, 23:04
  3. Μηπως η ψυχοθεραπεια η συμπεριφορικη κανει κακο?
    By afrula in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 23-03-2010, 18:32
  4. Γνωσιακη-Συμπεριφορικη
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 15-12-2009, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •