ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15

    ΑΡΡΥΘΜΙΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ

    Γεια σας παιδια, ειμαι νεο μέλος και θα ηθελα μαζι σα να μοιραστω την εμπειρια μου. Δεν θελω να σας κουρασω θα σας πω οτι ειμαι 29 ετων και απο α 16 ταλαιπωρήθηκα πρωτη φορα απο κρισεις πανικου τισ οποιες ξεπερασα με το seroxat. μετα απο χρόνια περασα καποιες δυσκολες καταταστεις και επεσα ασχημα ψυχολογικα και ξεκινησα ladose ...αφου ολοκληρωσα τη θεραπεια ξαναεμφανησα συμπτωματα κυριως απομονωσης εντονης στην αρχη της καταθλιψης. κλαμα νευρα δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα σε ασχημο βαθμο με αποτελεσμα να επισκευτω το γιατρο μ ξανα και να μ γραψει παλι το ladose , πλεον το πέρνω απο οκτωμβρη το χαπι... Αυτα συντομα για την ιστορια μ τωρα το θεμα ειναι οτι εδω και 15 μερες κανω πολλες εκτακτες συστολες... πηγα στο καρδιολογο και μ κανε χολτερ το οποιο κατεγραψε πολλες ευτυχως ομως κοιλιακες και αθωες... ο ηπερυχος δεν εδειξε κατι .ομως το θεμα ειναι οτι εχω ταυκαρδια και πολλες αρρυθμιες ενοχλητικες... λοιπες εξετασεις θυροειδη πχ αιματολογικες ολα καλα... μου δωσε ο γιατρος το hypoloc και μ ειπε πως ειναι απο αγχος .... εχει κανεις σας παιδια εμπειρια παρομοια απο εκτακτες και απο το φαρμακο???? δε ξερω δεν ειναι και λιγο παραξενο π ενω περνω το λαντοζ εμφανηστικαν παλι ψυχοσωματικα?λετε να χρειαζετε να μ αυξησει τη δοση? μολις χτες ξεκινησα θεραπεια με hypoloc δεν εχω μιλησει ακομα με το γιατρο μ αλλα θα θελα να μαθω αν εχει καποιος εμπειρια....συγνωμη αν σας κουρασα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    καλησπέρα Ρίτα.Της αρρυθμίες πώς τις νιώθεις ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    ΣΑΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΡΔΙΑ Μ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ....ΕΧΩ Κ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΒΑΙΒΕΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΧΟΛΤΕΡ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    Σε ρωτάω γιατι και εγώ το παθένω αλλα όχι έτσι.Εμένα εκεί που κάθομαι στα καλά καθούμενα ή όταν κάνω κάποια απότωμη κίνηση αρχίζει και χτυπάει εντελός εκτός ρυθμού αλλα κάνει και τις πάυσεις που είπες.Εδώ και 3 μέρες το παθένω πιό συχνά ενώ παλιότερα κάθε 5-6 μήνες.Κρατάει απο 3 δευτερα μέχρι και 10 λεπτά.Στο χόλτερ δε βρέθηκε τίποτα γιατί εκείνη την ημέρα δεν το είχα πάθει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    emena το χολτερ επιασε πολλα επεισοδια και εχω θεμα.... ειδη ξεκινησα αγωγη αλλα δε ξερω ειναι ενοχλητικες......και γιαυτο ρωτησα αν καποιος εχει παρει σαν εμενα το hypoloc

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    δεν εχω πάρει ποτέ χάπια.Εμένα με ενοχλούνε πάρα πολύ οι αρρυθμίες σε σημείο που το σκέφτομαι συνέχεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Ριτ Οταν λες επεισοδια τι ακριβως εγραψε εκτακτοσυστολες η και καποιου αλλου ειδους αρρυθμια;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    Niko εγραψε εκτακτες κοιλιακες συστολες....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Με το φαρμακο που περνεις ειδες καμια βελτιωση;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    2η μερα το περνω γιαυτο ρωτησα για το χαπι...ουφφφφφφφφφ δε ξερω ..... ελπιζω να μη μεινουμε στο τοπο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου μελος,Κοινοτυπο το προβλημα σου,Παιρνω κ εγω λαντοζε εδω κ καιρο δεν εχω παρατηρει να εχω εκτακτες η κατι παρομοιο παντως η διαθεση μου δεν ηταν παντα καλη εστω κ με φαρμακευτικη αγωγη κ ενιωθα τρομερα σκαμπανεβασματα οταν ηθελα να θεραπευτω απο την καταθλιψη να γνωριζεις ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ετσι μεχρι να σταθεροποιηθει περισσοτερο η διαθεση σου εγω τωρα δεν ειμαι 100% καλα ομως ειμαι πολυ καλυτερα,Σκεφτηκες οτι με το στρες που νιωθεις προκαλεις η ιδια τις αρυθμιες?Ειναι θεμα στρες που σωματοποιειται εφοσον πηγες στον καρδιολογο κ δεν βρηκε οτι πασχεις απο κατι σοβαρο στην καρδια,Επισης σταματησε να πηγαινεις διαρκως στους γιατρους επηρεαζεσαι ασκημα ετσι σου γινεται εμμονη,Σου αρκει να πηγαινεις στον ψυχολογο να μιλας για ο,τιδηποτε σε στρεσαρει,Καλη δυναμη!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    11
    Αγαπητή Ρίτα, οι αρρυθμίες είναι το πιο μεγάλο και ασαφές κεφάλαιο της καρδιολογίας. Έχε υπ όψιν σου, για να ηρεμήσεις οτι το 75% των ανθρώπων που τοποθετούνε holter ρυθμού εμφανίζουν έκτακτες συστολές. Οπότε καλό είναι να γνωρίζεις οτι οι απλές έκτακτες συστολές δεν είναι ασθένεια, αλλά σύμπτωμα και μάλιστα στα πλαίσια του φυσιολογικού. Βέβαια σε κάθε περίπτωση τον πρώτο και τεέυταίο λόγο έχει ο γιατρός. Επίσης έγραψες κάπου οτι έχεις ευτυχώς κοιλιακές. Απο όσο γνωρίζω, και είμαι σίγουρος γι αυτό και το αναφέρω, οι κοιλιακές έκτακτες συστολές χρήζουν ιατρικής συμβουλής. Το πιο πιθανό είναι να ζήσεις 100 χρόνια και να μη σε πειράξουν ποτέ αυτές οι συστολές, όμως στο ψυχολογικό κομάτι μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    15
    ειχα αρρυθμιες τις ενιωθα συνεχεια και γιαυτο πηγα.... αυτα που σας ανεφερα αποτελουν κομματι της διαγνωσης... φλεβοκομβικη ταχυκαρδια (συνεχεια) και πολλες εκτακτες κοιλιακες συστολες.απλως δεν υπαρχει οργανικη αιτια , τουλαχιστον αυτο εδειξε ο υπέρηχος π εκανα... τις αρρυθμιες τις ενιωθα μερα νυχτα και στο χολτερ δεν ειχα αγχος καθολου, το ολο θεμα ειναι η ενοχληση.... μια βδομαδα πλεον κανω θεραπεια ειμαι ειδη καλυτερα μπορω να πω αλλα οπως ειπες κ εσυ παραπανω, το όλο θεμα ειναι το ψυχολογικο κομμάτι.....ειναι μεγαααλο θεμ αυτο ...ειδη δηλαδη περνω ενα hypoloc τη μερα και ενα ladose ...εκοψα φυσικα καφεδες ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by ριτα View Post
    ειχα αρρυθμιες τις ενιωθα συνεχεια και γιαυτο πηγα.... αυτα που σας ανεφερα αποτελουν κομματι της διαγνωσης... φλεβοκομβικη ταχυκαρδια (συνεχεια) και πολλες εκτακτες κοιλιακες συστολες.απλως δεν υπαρχει οργανικη αιτια , τουλαχιστον αυτο εδειξε ο υπέρηχος π εκανα... τις αρρυθμιες τις ενιωθα μερα νυχτα και στο χολτερ δεν ειχα αγχος καθολου, το ολο θεμα ειναι η ενοχληση.... μια βδομαδα πλεον κανω θεραπεια ειμαι ειδη καλυτερα μπορω να πω αλλα οπως ειπες κ εσυ παραπανω, το όλο θεμα ειναι το ψυχολογικο κομμάτι.....ειναι μεγαααλο θεμ αυτο ...ειδη δηλαδη περνω ενα hypoloc τη μερα και ενα ladose ...εκοψα φυσικα καφεδες ...
    Εφοσον δεν υπαρχει κατι οργανικο ειναι θεμα στρες λογικα,πηγαινε σε ειδικο για να μαθεις τεχνικες για να ηρεμεις πινε κ ηρεμιστικα ροφηματα πρασινο τσαι χαμομηλι τιλιο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    rita kai egw opws eipame kai sto allo post arxisa na pathenw ektaktes.Apo xthes 11 to prwi den exoun stamathsei.Sto nosokomeio h diagnosh htan koiliakes h uperkoiliakes(de thumamai) ektaktes sustoles.Den einai epikundino alla einai enoxlhtiko

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αρρυθμίες - αγχος???
    By Nicos70 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1972
    Last Post: 21-04-2022, 12:19
  2. Πολλές αλλαγές στη ζωή μου...
    By Sigo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-01-2013, 23:07
  3. Άγχος, αρρυθμίες και άλλα
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 30-10-2011, 18:10
  4. πολλες ενοχες....
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 27-09-2011, 02:43
  5. βοήθεια πολλες πολλες ερωτήσεις..
    By liveloula12 in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 29-11-2007, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •