entact παρενεργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26

    entact παρενεργειες

    λογω κρισεων πανικου ξεκινησα entact απο την παρασκευη μισο καθε πρωι για 10 μερες μετα 1 ολοκληρο και μετα απο 7 μερες 1και μισο παραλληλα με μπεσπαρ 1 πρωι 1 μεσημερι 1 βραδυ
    αλλα νοιωθω χαλια
    δεν μπορω να συγκεντρωθω,δεν μπορω να καταπιω
    το κεφαλι μου ποναει καθε μερα
    κομπος
    αγχος
    η ψυχιατρος μου λεει υπομονη και μετα θα ειμαι μια χαρα μου ειπε να παρω και xanax αλλα το αποφευγω διοτι εχω 2 μωρα 5 μηνων και 21 μηνων και ειμαι ολη μερα μονη και φοαβαμαι μην με πιασει καμια υπνηλια
    ειχε κανενας αλλος παρενεργειες απο το φαρμακο
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Εγώ είχα πάρει. Ακριβώς την ίδια δοσολογία. Χωρίς όμως μπεσπάρ. Για καμμιά εβδομάδα ήμουν πολύ χάλια. Σηκωνόμουν από μεσημεριανό ύπνο και είχα ζαλάδες, υπογλυκαιμία, πολύ στεναχώρια και αυπνία το βράδυ. Μετά όμως τέλεια. Λίγη υπομονή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Εχμ οφείλω να ομολογήσω πως μόνο 2 φορές πήρα. Νομίζω πως ήταν αυτά αλλά παιδιά μου έφερναν φοβερές τάσεις για αυτοκτονία. Ντρέπομαι που το λέω αλλά αλήθεια έγινε και έτσι τα έκοψα και απλά δεν ξαναπήρα φάρμακο. Τίτα για πες μου τα παίρνεις; Γενικώς αφού τα πήρες σου έφυγαν τα άγχη, θλίψη, στεναχώριες κ.τ.λ.; Γιατί αισθάνομαι συνεχώς έτσι πλέον.

    Αν είναι να περάσω 1 βδομάδα άσχημα να τα ξεκινήσω μπας και πάρω μπρος..
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    entact μου έδωσε χθες ο γιατρός γιατί είχα τάσεις αυτοκτονίας.
    πήρα 1 σήμερα το πρωϊ κ έπεσα για υπνο.
    ξύπνησα με τάση για εμετό.
    αφού τα έβγαλα όλα, άρχισα να τρέμω και ναιώθω ρίγη.
    μία κρύωνα κ μία αισθανόμουν πως καίει το σώμα μου.
    ακόμη δν έχω συνέλθει.
    ο γιατρός μου είπε να πάρω μισό.
    μήπωςέφταιγε η δόση.
    του είπα πως δν θέλω ούτε να το ξανακούσω.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    δεν ξερω ρε παιδια εχω κοπωση
    σφιξιμι
    τασεις για λιποθυμια
    φοβιες οτι θα πεθανω
    η ψυχιατρις μου λεει υπομονη και σε λιγο θα πεταω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Αγαπητή Πανα…
    Το έπαιρνα για ένα περιπου χρονο
    Το entact είναι από τα καλυτερα αντικαταθλιπτικά φαρμακα καινουριας γενιας…

    Η πιο συνηθισμένη δοση και αυτή που επερνα και εγω είναι αυτή των 20 mg και μισο xanax των 0,5 την ημερα
    Είναι εκλεκτοί αναστολείς επαναπροσληψης σεροτονινης…
    Η επίδραση τους είναι αλήθεια ότι αργει να έρθει. Κάνει περιπου 10 με 15 μέρες αναλογα τον οργανισμο….

    Στην αρχη τα συμπτωματα είναι αυτά που περιγράφεις.
    Ειναι η αντιδραση του οργανισμου στην ουσια. Σταδιακα υποχωρουν. Ουσιαστικα το φαρμακο ενεργει σε περίπου 20 με 25 μερες.
    Στους περισσότερους ανθρωπους εχει παρα πολύ καλα αποτελεσματα…
    Σταματαει τις κρισεις πανικου και την αγοραφοβια…Η καταθλιψη υποχωρεί και ερχονται μερες που εχεις περισοτερη ενεργεια….

    Όλα καλα ως εδώ…
    Οι παρενέργειες είναι παρα πολλες. Η λίμπιντο σου στο ναδηρ. Εαν δεν το παρεις για δυο μερες εχεις ζαλαδες και ναυτιες…
    Η διακοπη του δε, είναι σκετο βασανο…

    Η ζυγαρια εχει σημασια που γερνει όχι μονο σε εσενα αλλα στον καθενα…
    Τα ζυγίζεις και επιλέγεις..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    βασιλη καλησπερα ναυτιες εχω και τωρα ολη μερα με το φαρμακο ,για να το διακοψεις δηλαδη?εσυ το διεκοψες?τι ειχες?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    και καποιο αλλο αντικαταθλιπτικο να μου εδινε το ιδιο ειναι?γιατι μου ειπε για ladoze στη αρχη αλλα δεν μου το εδωσε λεει γιατι θα ημουν τουρμπο ,μετα για σεροξατ αλλα ουτε αυτο μου το εδωσε καποιο λογο μου ειπε δεν θυμαμαι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Quote Originally Posted by pana View Post
    βασιλη καλησπερα ναυτιες εχω και τωρα ολη μερα με το φαρμακο ,για να το διακοψεις δηλαδη?εσυ το διεκοψες?τι ειχες?
    Διαβασε αυτο εδω:
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...�κή�-�η

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    26
    αγχωθηκα
    και ολη μερα εχω αναγουλες δεν μπορω να φαω πια
    θα την οαρω αυριο πρωι πρωι τηλ
    ειχες και αισθημα οτι δεν μπορεις να καταπιεις?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    13
    καλησπερα,επαιρνα εντακτ για ενα χρονο περιπου..μετα για καποιους μηνες το σταματησα,χειροτερεψα αμεσως..εχω 2 μηνες περιπου που το ξανααρχισα και νιωθω πολυ καλυτερα..μετα απο 20 μερες περιπου ειδα βελτιωση εγω...η διακοπη γινεται σιγα σιγα..σταδιακα..αν το σταματησεις ετσι δε θα εχεις παρενεργειες..εγω ειχα αγχωδη διαταραχη,πολυ εντονη..πολλα συμπτωματα..και βαριας μορφης..πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    πάνα , όταν έχεις τέτοιες παρανέργειες ο γιατρός οφείλει να σου αλλάξει την αγωγή.
    το λαντόουζ είναι πολύ ελαφρύ αντικαταθλιπτικό.
    ο γιατρός σου βέβαια θα σου συστήσει κάποιο για να αντικαταστήσεις αυτό που παίρνεις τώρα.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by VasilisA View Post
    Αγαπητή Πανα…
    Το έπαιρνα για ένα περιπου χρονο
    Το entact είναι από τα καλυτερα αντικαταθλιπτικά φαρμακα καινουριας γενιας…

    Η πιο συνηθισμένη δοση και αυτή που επερνα και εγω είναι αυτή των 20 mg και μισο xanax των 0,5 την ημερα
    Είναι εκλεκτοί αναστολείς επαναπροσληψης σεροτονινης…
    Η επίδραση τους είναι αλήθεια ότι αργει να έρθει. Κάνει περιπου 10 με 15 μέρες αναλογα τον οργανισμο….

    Στην αρχη τα συμπτωματα είναι αυτά που περιγράφεις.
    Ειναι η αντιδραση του οργανισμου στην ουσια. Σταδιακα υποχωρουν. Ουσιαστικα το φαρμακο ενεργει σε περίπου 20 με 25 μερες.
    Στους περισσότερους ανθρωπους εχει παρα πολύ καλα αποτελεσματα…
    Σταματαει τις κρισεις πανικου και την αγοραφοβια…Η καταθλιψη υποχωρεί και ερχονται μερες που εχεις περισοτερη ενεργεια….

    Όλα καλα ως εδώ…
    Οι παρενέργειες είναι παρα πολλες. Η λίμπιντο σου στο ναδηρ. Εαν δεν το παρεις για δυο μερες εχεις ζαλαδες και ναυτιες…
    Η διακοπη του δε, είναι σκετο βασανο…

    Η ζυγαρια εχει σημασια που γερνει όχι μονο σε εσενα αλλα στον καθενα…
    Τα ζυγίζεις και επιλέγεις..
    η διακοπη γινεται σταδιακα,σιγα σιγα..μειωνεις τη δοση στο μισο,μετα μερα παρα μερα..για καμμια 20 μερες..και εγω τουλαχιστον δεν ειχα καμμια παρενεργεια.με βοηθησε πολυ αυτο το φαρμακο...ειχα αγχωδεις διαταραχες,πολυ εντονες.με το εντακτ ειμαι πολυ καλυτερα..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Γάτος View Post
    Εχμ οφείλω να ομολογήσω πως μόνο 2 φορές πήρα. Νομίζω πως ήταν αυτά αλλά παιδιά μου έφερναν φοβερές τάσεις για αυτοκτονία. Ντρέπομαι που το λέω αλλά αλήθεια έγινε και έτσι τα έκοψα και απλά δεν ξαναπήρα φάρμακο. Τίτα για πες μου τα παίρνεις; Γενικώς αφού τα πήρες σου έφυγαν τα άγχη, θλίψη, στεναχώριες κ.τ.λ.; Γιατί αισθάνομαι συνεχώς έτσι πλέον.

    Αν είναι να περάσω 1 βδομάδα άσχημα να τα ξεκινήσω μπας και πάρω μπρος..
    Γάτε κοίτα τα είχα πάρει το 2008 για περίπου 6 μήνες. Εκτός από την αρχή που είχα παρενέργειες, μετά δεν είχα κρίσεις πανικού, είχα πολύ αισιοδοξία, και καλή διάθεση. Τα σταμάτησα με τις ακριβείς οδηγίες του γιατρού δηλ. μειώνοντας σταδιακά τη δόση και δεν είχα καμμία παρενέργεια από τη διακοπή τους. Ταυτόχρονα έκανα και συνεδρίες με ψυχολογο. Επειδή όμως προφανώς δεν έχω λύσει τα "θέματα μου" όλα έχουν επανέλθει κανονικά! Δεν έχω παράπονο. Και χάλια διάθεση έχω πάλι και άγχος και θλίψη και ψυχοσωματικά και και και...! :-) . Πιστεύω ότι τα φάρμακα βοηθούν στο να σταθείς στα πόδια σου τη στιγμή που δεν την παλεύεις καθόλου. Εκεί πρέπει να εκμεταλλευτείς τη δύναμη που σου δίνεται και να προσπαθήσεις να λύσεις την πραγματική αιτία του προβλήματος αντί να επαναπαυτείς στην ευεξία που νιώθεις. Εγώ μάλλον δεν προσπάθησα αρκετά. Δεν είμαι ειδική αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι προσφέρουν μόνιμα θεραπευτικά αποτελέσματα. Ίσως πάλι ο γιατρός να μην εκτίμησε σωστά την περίπτωση μου και μου τα σταμάτησε πολύ γρήγορα επειδή έβλεπε ότι πάω πολύ καλά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by tita1977 View Post
    Γάτε κοίτα τα είχα πάρει το 2008 για περίπου 6 μήνες. Εκτός από την αρχή που είχα παρενέργειες, μετά δεν είχα κρίσεις πανικού, είχα πολύ αισιοδοξία, και καλή διάθεση. Τα σταμάτησα με τις ακριβείς οδηγίες του γιατρού δηλ. μειώνοντας σταδιακά τη δόση και δεν είχα καμμία παρενέργεια από τη διακοπή τους. Ταυτόχρονα έκανα και συνεδρίες με ψυχολογο. Επειδή όμως προφανώς δεν έχω λύσει τα "θέματα μου" όλα έχουν επανέλθει κανονικά! Δεν έχω παράπονο. Και χάλια διάθεση έχω πάλι και άγχος και θλίψη και ψυχοσωματικά και και και...! :-) . Πιστεύω ότι τα φάρμακα βοηθούν στο να σταθείς στα πόδια σου τη στιγμή που δεν την παλεύεις καθόλου. Εκεί πρέπει να εκμεταλλευτείς τη δύναμη που σου δίνεται και να προσπαθήσεις να λύσεις την πραγματική αιτία του προβλήματος αντί να επαναπαυτείς στην ευεξία που νιώθεις. Εγώ μάλλον δεν προσπάθησα αρκετά. Δεν είμαι ειδική αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι προσφέρουν μόνιμα θεραπευτικά αποτελέσματα. Ίσως πάλι ο γιατρός να μην εκτίμησε σωστά την περίπτωση μου και μου τα σταμάτησε πολύ γρήγορα επειδή έβλεπε ότι πάω πολύ καλά.
    σε ευχαριστώ πάρα πολύ τίτα για τις πληροφορίες ειλικρινά. Πραγματικά σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω τελικά. Δεν ξέρω αγγίζω τους 5 μήνες κατάθλιψης και ενώ είδα να καλυτερεύουν τα πράγματα πολλές φορές πάντα κάτι ερχόταν και με έριχνε ξανά. Τώρα εδώ και μισή βδομάδα πάλι τα ίδια δεν ξέρω τι να κάνω... Ίσως τελικά το πάρω για να μην έχω έστω αυτή την αίσθηση να στεναχωριέμαι για όλα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα λειτουργήσει στην περίπτωση μου όμως.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. entact kai βάρος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-11-2022, 21:28
  2. Entact: Αποτέλεσμα(?)Διαφραγματοκήλη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-08-2010, 23:45
  3. εχει παρει κανεις σας entact?βοηθεια...
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2009, 11:52
  4. entact;
    By Sofia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-2007, 21:42
  5. entact
    By i-love-me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-02-2007, 21:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •