Ecloram
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: Ecloram

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916

    Ecloram

    Καλημέρα!!

    Όπως ανέφερα και σε άλλο θέμα μου έδωσαν το ecloram το χρησιμοποίησα 2 φορές αλλά μου έφερε

    Τρομερό άγχος
    Ρίγη και μυικούς σπασμούς ακόμα και στον ύπνο μου
    Τρομερούς πονοκεφάλους
    Φοβερές τάσεις αυτοκτονίας

    Το έχει πάρει κανείς; Είχε αποτελέσματα; Σας παρακαλώ πείτε μου γιατί σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω τελικά. Στην αρχή είπα να το ξεπεράσω χωρίς φάρμακα αλλά 5 μήνες είναι αυτοί κουράστηκα.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    εμενα αυτο σαν εκλαιρ μου ακουγεται!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    τι φαρμακο ειναι αυτο?
    γατε μου?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Πραγματικά δεν ξέρω υποτίθεται πως είναι για την αγχώδη κατάθλιψη που έχω. Εν τω μεταξύ ούτε στο google υπάρχουν πληροφορίες για αυτό... :( κανείς δηλαδή δεν το ξέρει;; Στο φαρμακείο μου είπαν πως είναι ήπιο αντικαταθλιπτικό ισχύει ή βλακείες μου είπαν για να με καθησυχάσουν??

    edit: Για δείτε εδώ: http://psi-gr.tripod.com/drugs/citalopram.htm Αυτή είναι η δραστική ουσία του φαρμάκου.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γεια σου Γάτε.

    Κοίταξα το λινκ που δίνεις και η δραστική ουσία λέγεται σιταλοπράμη η οποία δρα θεραπευτικά στην κατάθλιψη, όπως διάβασα.
    Βρήκα αρκετές πληροφορίες γι' αυτήν, όχι ωστόσο για το ίδιο το ecloram. Φαίνεται πως υπάρχουν πιο γνωστά σκευάσματα στα φαρμακεία με την ουσία αυτή.

    Μπορεί να είνα απλά θέμα φαρμακευτικής εταιρείας.

    Μπορείς να ψάξεις περισσότερες πληροφορίες για την σιταλοπράμη, ή αν θέλεις μπορώ να σου αφήσω εδώ μερικά λινκς από ό,τι εντόπισα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σε ευχαριστώ πολύ crazy_diamond. Αν δεν σου είναι κόπος άφησε μου λινκς να δω πληροφορίες. Έχω κοιτάξει πάνω κάτω κατάλαβα ακριβώς τι αντικαταθλιπτικό είναι όμως και πάλι δεν γνωρίζω κατά πόσο αποφασισμένος είμαι για να το πάρω.

    Πολύ φοβάμαι πως θα εθιστώ ψυχολογικά δηλαδή μετά θα φοβάμαι να το κόψω μην χειροτερέψω. :( ή θα έχω ξεχάσει πως ήταν αυτή η περίοδος και θα θέλω να το κόψω;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Γάτε,

    μέσα από μηχανή αναζήτησης ξεχώρισα αυτά για τη σιταλοπράμη πιο γενικά:

    http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=772

    http://health.in.gr/news/article.asp...ticleID=142131

    Υπάρχουν κάποια γνωστά σκευάσματα όπως σου είπα, με συγκεκριμένο όνομα, όμως διάβασα πως κυκλοφορούν και αντίγραφά τους και από άλλες εταιρείες.

    Και το παρακάτω λινκ που είναι σχετικό με τη διακοπή των αντικαταθλιπτικών:

    http://www.beh-mht.nhs.uk/dl/9136_58...0-%20Greek.pdf

    Ζήτησε όμως και από το γιατρό σου περισσότερες πληροφορίες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Σε ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυ crazy_diamond αυτά δεν τα είχα δει καθόλου. Τον ψυχίατρο τον έκοψα μια φορά πήγα μόνο και συνέχισα με ψυχολόγο. Θα προσπαθήσω να δω τι γίνεται και αν δεν αντέξω θα τα ξεκινήσω. Πίστευα πως μπορούσα να σταθώ στα πόδια μου και να μην ξαναπέσω αλλά πάει με πήρε η μπάλα ξανά. :(
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    dark side of the moon
    Posts
    2,218
    Παρακαλώ.

    Θα πρότεινα, όμως, έστω και μια τηλεφωνική επικοινωνία με κάποιον ειδικό για να έχεις την πιο έγκυρη δυνατή ενημέρωση σχετικά με το φάρμακο αυτό.
    Εύχομαι να βρεις άκρη και να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    εννοείται πως αν επιλέξω να το πάρω θα επέστρεφα στον ψυχίατρο που μου το έγραψε δεν θα το έπαιρνα έτσι. ;)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πόσο καιρό επισκέπτεσαι ψυχολόγο?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Ωχ τώρα το είδα η 6η επίσκεψη ήταν αυτή που έκανα αγαπητή rain. :( Δεν έχω τα ίδια συμπτώματα με παλιά δηλαδή τις κρίσεις πανικού, ενώ βλέπω πως υποχώρησαν τα συμπτώματα επανήλθαν κάποια λόγω του θέματος που έγραψα στο άλλο τόπικ -> οι ταχυκαρδίες συγκεκριμένα και τα πρωινά ξυπνήματα και ένα τεράστιο άγχος πάλι και δεν ξέρω λέω να τα πάρω αυτήν τη φορά. :( Σίγουρα είμαι καλύτερα από πριν αλλά δεν μπορώ πάλι τα ίδια. :(
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •