ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437

    ΕΥΦΙΑ=ΜΝΗΜΗ

    το θεμα αυτο αφορα ενα κειμενο που διαβασα σε μια ενοτητα απο καποιο μελος αυτου του φορουμ το οποιο μελος εγραψε οτι δεν εχει καλη μνημη και πως αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εξυπναδα, ομως, ποιο ειναι το κυριο χαρακτηριστικο της εξυπναδας? εγω πιστευω πως η μνημη ειναι αυτη που παιζει υψιστο ρολο στην εξυπναδα, χωρις φυσικα να αποκλειονται αλλα χαρακτηριστικα προσοντα που συμβαλουν στο διανοητικο πηλικο του ατομου. η μνημη λοιπον... ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΨΥΧΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Φυσικά και η μνήμη είναι παράγοντας ευφυίας. Μια πρώτη εξήγηση, αν για παράδειγμα κάποιος δεν θυμάται μια κατάσταση που την "πάτησε" στο παρελθόν, σημαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να την ξαναπατήσει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μνημη ειναι μνημη και η ευφυια-ευφυια.

    Εαν θυμασαι με μια ματια τα παντα και δεν μπορεις να πεις ποσο κανει πχ 4χ3 τι ευφυια ειναι αυτη?

    Τεσπα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    αχχ.. κηπ.. καλυτερα να μην απαντουσες ειλικρινα. μα αν δεν το βρεις εκεινη τη στιγμη, θα το βρεις καποια στιγμη και μετα θα το θυμασαι. πχ: πρεπει καποιος να σκεφτει ποσο κανει 5=5? δεν ξερω αν με "πιανεις"..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν γινεται...γιατι εδωσα ενα απλο παραδειγμα προπαιδειας , ενω τα προβληματα που αντιμετωπιζεις ακομα και σε μια γεματη μερα αν τα αναλυσεις ειναι ...τεινουν προς το απειρο.

    Ακομα και οταν μιλας με καποιον χρησιμοποιεις την μνημη για να θυμασαι τις ελληνικες λεξεις που θα πεις , αλλα χρησιμοποιεις και ενα σωρο αλλα χαρακτηριστικα , η προταση σου ειναι αναδομημενη ...δεν λες τα ιδια πραγματα αλλα
    συνδυαζεις συνεχεια.

    Τεσπα η μνημη ειναι ωραια να υπαρχει και ποτε δεν ειναι αρκετη:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    Quote Originally Posted by seleios View Post
    αχχ.. κηπ.. καλυτερα να μην απαντουσες ειλικρινα. μα αν δεν το βρεις εκεινη τη στιγμη, θα το βρεις καποια στιγμη και μετα θα το θυμασαι. πχ: πρεπει καποιος να σκεφτει ποσο κανει 5=5? δεν ξερω αν με "πιανεις"..
    φοβερος συλλογισμος! την πρωτη φορα που το διαβασα νομιζα πως εδειχνε στο μηνυμα 5+5

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    εν ενι λογω, στηριζω, πως η μνημη αποτελει το βασικοτερο στοιχειο της εξυπναδας... βεβαια, υπαρχουν εκατονταδες αλλα που μπορουν να διαμορφωσουν το τελικο νουμερο του διανοητικου πηλικου. επιμενω! :)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    σπιτι μου..
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by insect View Post
    φοβερος συλλογισμος! την πρωτη φορα που το διαβασα νομιζα πως εδειχνε στο μηνυμα 5+5
    με συγχωρεις ινσεκτ, 5+5 ηθελα να πω. λαθος εκ παραδρομης..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •